Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Par Covid-19 vakcīnu blakņu iespējamu kaitējumu veselībai saņemts 41 kompensācijas prasījums

December 2, 2020: The UK has become the first country in the world to approve the Pfizer/BioNTech coronavirus vaccine, paving the way for mass vaccination. Britain’s medicines regulator, the MHRA, says the shot, which offers up to 95% protection against Covid-19 illness, is safe to be rolled out. (Credit Image: © Biontech/ROPI via ZUMA Press)

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) saņemts 41 kompensācijas prasījums par kaitējumu veselībai, kas, iespējams, radies no Covid-19 vakcīnu blaknēm, aģentūru LETA informēja ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Keomeģe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc viņas paustā, šobrīd ZVA izskatīšanā ir 15 kompensācijas prasījumi. Kompensācija par kaitējumu, kas radies apstiprināto vakcīnu pret Covid-19 infekciju blakusparādību dēļ, vēl nav izmaksāta nevienā gadījumā.

ZVA veic saņemto kompensācijas prasījuma iesniegumu un pievienoto medicīnisko dokumentu primāro ekspertīzi. Tas nozīmē, ka ZVA izskata saņemtos dokumentus 15 darba dienu laikā un novērtē, vai iesniegtā informācija un dokumenti atbilst noteiktajām prasībām, vai ir iesniegti visi dokumenti, vai tie ir parakstīti, vai dokumentu kopijas ir apliecinātas.

Vienlaikus tiek izvērtēts, vai konkrēto iesniegumu varēs virzīt tālāk uz nākamajiem izvērtēšanas posmiem, kuros padziļināti tiks vērtēta cēloņsakarība starp vakcīnas izraisīto blakusparādību un nodarīto kaitējumu cilvēka veselībai, tai skaitā šī kaitējuma smaguma pakāpi – vidēji smags vai smags kaitējums -, iesaistot arī ārstus speciālistus no universitāšu slimnīcām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt kaitējuma smaguma pakāpi nosaka pēc šo iesniegumu un pievienoto dokumentu izvērtēšanas.

LETA jau rakstīja, ka lēmumu par kompensācijas piešķiršanu pieņem ZVA, kur būs jāiesniedz kompensācijas pieprasījuma iesniegums. Saskaņā ar Covid-19 infekcijas pārvaldības likumu to varēs izdarīt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no vakcinācijas dienas.

Kompensāciju var pieprasīt tie cilvēki, kuri vakcināciju veikuši Latvijā ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu un veselībai vai dzīvībai nodarītais kaitējums ir tieši saistīts ar vakcīnas izraisītu blakusparādību, kas norādīta zāļu jeb vakcīnu lietošanas instrukcijā, kā rezultātā radušies paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuru dēļ pacienta pašaprūpe un funkcionalitāte nav atjaunojusies vismaz 26 nedēļu laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai iesniegtu kompensācijas pieprasījumu, iedzīvotājiem jāaizpilda iesnieguma forma un jāpievieno ārstniecības personas slēdziens par iespējamo cēloņsakarību ar Covid-19 vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī medicīniskie dokumenti, kas to apliecina.

Pacienta nāves gadījumā kompensācijas prasījuma iesniegumu varēs iesniegt pacienta mantinieks, pievienojot apliecību par laulātā mantas daļu vai mantojuma apliecību un patologanatomiskās izmeklēšanas protokolu vai tiesu medicīnas eksperta atzinumu.

Vienlaikus nav paredzēts kompensēt kaitējumu pēc vakcīnas pret Covid-19, ja pacienta kaitējums veselībai vai dzīvībai nav tieši saistīts ar vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību. Piemēram, ja persona apgalvo, ka tās izraisītais ceļu satiksmes negadījums ir radies personas ģībšanas dēļ, un šī ģībšanas epizode ir Covid-19 vakcīnas blakusparādības izraisīta, tad ir jāņem vērā, ka nav iespējams minēto situāciju pierādīt un tiešā veidā to nebūs iespējams saistīt ar iespējamo vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.