Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Satversmes tiesā ierosināta vēl viena lieta par kažokzvēru audzēšanas ierobežošanu

Satversmes tiesa (ST) ir ierosinājusi otro lietu par likuma normām, kas nākotnē paredz liegt Latvijā audzēt kažokzvērus tikai kažokādu ieguvei, aģentūru LETA informēja tiesā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lieta ierosināta pēc Nīderlandē reģistrēta komersanta “Van Ansem Participaties B.V.” pieteikuma. Komersants savu uzņēmējdarbību Latvijā jau ilgstoši veic ar šeit reģistrēta komersanta starpniecību. Latvijā reģistrētais komersants nodarbojas ar lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei, un pieteikuma iesniedzējs ir tā vienīgais dalībnieks.

Iepriekš ST līdzīgu lietu jau ierosināja pēc “Baltic devon mink” pieteikuma.

Pieteikuma iesniedzējs ir kapitālsabiedrība, kuras saimnieciskā darbība ir ūdeļu turēšana un audzēšana kažokādu ieguvei. Savā uzņēmumā tā esot ieguldījusi finanšu līdzekļus, taču apstrīdēto normu dēļ nespēšot tos atpelnīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Firmas.lv” dati liecina, ka uzņēmums reģistrēts 2006.gadā un tā pamatkapitāls ir aptuveni 13 miljoni eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Nīderlandē reģistrēts uzņēmums “Van Ansem Participaties B.V.”. 2021.gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza 4,8 miljonus eiro, bet peļņa sasniedza 178 812 eiro.

2022.gada septembrī Saeima pēc vairāku gadu diskusijām pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz, ka no 2028.gada 1.janvāra tiks aizliegta kažokzvēru audzēšana Latvijā kažokādu ieguves dēļ. Izmaiņas neaizliedz kažokādu ieguvi medību ceļā vai kažokādu tirdzniecību.

Likuma pieņemšanas brīdī Latvijā bija četras kažokzvēru audzētavas, kuras audzēja un turēja lauksaimniecības dzīvniekus vienīgi kažokādas ieguvei. Visas četras audzētavas ieguva ūdeļu kažokādas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra (LDC) sniegto informāciju, 2020.gada 1.jūlijā zvēraudzētavās kopā bija teju 580 000 dzīvnieku un faktiski visas bija ūdeles. Ūdeļu kopskaits veidoja ap 99% no kažokzvēru kopskaita. Savvaļā ūdeles ik dienu apstaigā vienu līdz trīs kvadrātkilometrus, ir savrupi, teritoriāli dzīvnieki, kas daļēji dzīvo ūdenī.

Tagad uzņēmums lūdz tiesu izvērtēt “Dzīvnieku aizsardzības likuma” 2. un 3.panta atbilstību Satversmes 1.pantam un 105.panta pirmajam un trešajam teikumam. Minētā likuma panti paredz liegumu no 2028.gada Latvijā audzēt dzīvniekus vienīgi kažokādas ieguvei.

Savukārt Satversmes 1.pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, bet 105.panta pirmais un trešais teikums nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz īpašumu un īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.

ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 23.maijam iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 23.augusts. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Tagad tārpus,sliekas,siseņus audzesim ādai un ēdisim tas esot veselīgi,bet pārējos likvidēsim🤣jo kādam ļoti kukaiņi garšo🤣

    5
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.