Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saules paneļu lielākais bieds – stiprs vējš un īssavienojumi

Līdz ar straujo enerģijas cenu pieaugumu Latvijas saimniecību dienaskārtībā arvien aktuālāka kļūst diskusija par alternatīvajiem enerģijas ieguves veidiem. Kā norāda apdrošināšanas sabiedrības “Balta” eksperti, strauji pieaugot interesei un pieprasījumam pēc saules paneļiem, ievērojami palielinājies arī apdrošinātājam pieteikto atlīdzību gadījumu skaits, ko īpaši veicinājušas pēdējos gados bieži novērotās spēcīgās vētras.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēja, īssavienojuma vai citu postījumu rezultātā saules paneļiem nodarītie zaudējumi var sasniegt vairākus tūkstošus eiro, tāpēc apdrošinātājs iesaka parūpēties par vērtīgo iekārtu drošību no to uzstādīšanas brīža – ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu un aktualitāti, tagad saules paneļus iespējams apdrošināt arī kā atsevišķu risku bez nepieciešamības apdrošināt visu pārējo īpašumu.

Paplašinoties saules paneļiem pieejamībai un tiem kļūstot par arvien iecienītāku enerģijas ieguves veidu, strauji palielinās atlīdzību gadījumu skaits. Apdrošinātājs norāda, ka šī gada sešos mēnešos jau trīsreiz pārsniegti 2020. gada kopējie rādītāji. Aug arī klientiem izmaksāto atlīdzību apmēri, par zaudējumiem sasniedzot tūkstošiem eiro.

Ievērojamus bojājumus saules paneļiem nodara vētras un spēcīgs vējš, kas Latviju pēdējos gados piemeklē arvien biežāk, un vējā krītoši koki vai koku zari. Lielākās atlīdzības par saules paneļu bojājumiem “Balta” portfelī izmaksātas tieši par vēja nodarītiem postījumiem, tostarp vairāk nekā 3500 eiro izmaksāti kādam mājokļa īpašniekam, kuram spēcīgs vējš apgāzis saules paneļu sastatnes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bieži vien bojājumu cēloņi saistīti arī ar nepareizi izvēlētu elektroinstalāciju, kabeļiem, savienojumiem, aizsardzības iekārtām, elektrības sprieguma svārstībām. Latvijā lielāko šāda veida atlīdzību – vairāk nekā 3000 eiro – “Balta” izmaksājusi par pārsprieguma rezultātā bojātu invertoru.

“Latvijā saules paneļu tradīcija vēl ir jauna, pieredze – neliela, un arī statistika tikai sāk veidoties, taču jau šobrīd mēs varam mācīties no citu valstu pieredzes, kas rāda, ka saules paneļu apdrošinājuma summas var sasniegt patiešām iespaidīgus apmērus.

Piemēram, Igaunijā, kur saules paneļi ir daudz plašāk pieejami un tradīcijas – senākas, “Balta” māsas uzņēmuma “PZU” portfelī fiksēts gadījums, kad nepareizas kabeļu izvēles dēļ aizdegusies saules paneļu sistēma, nodarot zaudējumus mājai un saules paneļiem 100 000 eiro apmērā. Vācijā, kur produkts ir sevišķi plaši pieejams, visbiežāk – ceturtajā daļā visu atlīdzības gadījumu – bojājumi notiek tieši pārsprieguma vai īssavienojumu dēļ,” stāsta “Balta” privātpersonu īpašuma produktu vadītājs un risku parakstītājs Arnolds Linītis, uzsverot, ka saules paneļu apdrošināšanas galvenā priekšrocība ir iespēja šo risku apdrošināt neatkarīgi no pārējā īpašuma, kā arī pašam izvēlēties apdrošinājuma summu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eksperts atgādina – lai izvairītos no īssavienojumiem, kas rodas nepareizi izvēlētu kabeļu vai uzstādīšanas rezultātā, būtu ieteicams izvēlēties sertificētu un pieredzējušu saules paneļu uzstādītāju, kurš ieteiks labāko risinājumu gan saules paneļu uzstādīšanai, gan pareizam novietojumam.

Izbūvējot saules paneļus, eksperts iesaka:

  • Saules paneļu sistēmas projektēšana, izbūve un nodošana ekspluatācijā jāuztic sertificētiem speciālistiem.
  • Pirms izbūves jāveic jumta nesošo konstrukciju tehniskā stāvokļa novērtējums. Uzstādiet saules paneļus uz jumtiem, kuriem nav novērotas nolietojuma pazīmes (rūsa, sūnas, plaisas, caurumi), un izvēlieties jumta segumam atbilstošus stiprinājumus, kas nebojā jumta segumu un nodrošina pret stipra vēja iedarbību.
  • Izbūvējot saules paneļus, jāievēro elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales būvju būvnoteikumi un Latvijas būvnormatīvu prasības.
  • Saules paneļu sistēma jānodrošina ar elektroenerģiju atslēdzošo elementu jeb drošības slēdzi, lai pārtrauktu elektroenerģijas padevi avārijas situācijā. Slēdzis jānovieto drošā attālumā ārpus būves, nodrošinot brīvu piekļuvi ugunsdzēsības un glābšanas dienestiem, un jāapzīmē ar informatīvu uzrakstu “Elektroenerģijas (saules paneļu, vēja ģeneratora) atslēgšanas vieta”.
  • Uzstādot saules paneļus uz zemes, pārliecinieties, ka konstrukcijas ir stabilas un nodrošinātas pret aizpūšanu stipra vēja gadījumā, tām nevar uzkrist koki un piekļūt nepiederošas personas vai meža zvēri.
  • Pārliecinieties, ka ir uzstādītas papildu iekārtas, kas pasargā invertoru un saules baterijas no pārsprieguma, kā arī atbilstoši kabeļi un savienojumi.
  • Pārliecinieties, vai izvēlēto invertoru atzīst “Sadales tīkls”.
  • Ne retāk kā divas reizes gadā jāveic sistēmas vizuāla apskate, remontdarbus uzticot sertificētam speciālistam.
  • Ne retāk kā reizi 10 gados jāveic sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējums, darbu uzticot sertificētam speciālistam.

Foto:Publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.