Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sestdien Rīgā plānots gājiens pret obligāto militāro dienestu

Sestdien Rīgā plānots gājiens pret obligāto militāro dienestu, aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gājiens sapulce pieteikts no plkst.14 līdz 16 no Brīvības laukuma līdz Oskara Kalpaka piemineklim. 

Pasākuma mērķis esot protestēt, lai panāktu brīvprātīgā militārā dienesta saglabāšanu un nepieļautu obligātā militārā dienesta ieviešanu. 

Iecerēts, ka pasākumā piedalīsies 250 dalībnieki, to pieteikusi kāda privātpersona.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldībai neesot informācijas, kas liktu ierobežot šī pasākuma rīkošanu.

Sociālajā vietnē “Facebook” aicinājums uz gājienu izplatīts anonīmi. Tiek apgalvots, ka rīkotāji ir “neformāla aktīvo pilsoņu kopa”, kas sevi nodēvējusi par “Rīko tikai tavējie”.

Viņi arī mudina iedzīvotājus portālā “Mana balss” parakstīties par iniciatīvu par brīvprātīgu valsts aizsardzības dienestu, taču izpelnījušies arī kritiskus komentārus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, Valsts aizsardzības dienesta (VAD) likumprojektu un to pavadošo likumu projektus 20.septembrī apstiprināja Ministru kabinets, atbalstot dienesta ieviešanu.

VAD likumprojekts paredz, ka pienākums dienēt būs visiem Latvijas pilsoņiem – vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem, kā arī dienestam brīvprātīgi varēs pieteikties Latvijas pilsones – sievietes šajā pašā vecuma grupā.

Pirmajam iesaukumam 2023.gada janvārī Aizsardzības ministrija aicinās 18 līdz 19 gadus vecus Latvijas pilsoņus brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Sākot ar 2023.gada otro pusgadu, pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā. 2023.gada otrā pusgada iesaukumam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 19 gadiem būs aicināti iestāties dienestā brīvprātīgi, taču trūkstošo personu skaitu iesauks obligātā kārtā. Gadā plānoti divi iesaukumi – janvārī un jūlijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesaukumu valsts aizsardzības dienestā varēs atlikt pilsoņi, kuri svarīgu iemeslu dēļ vēlas to pildīt citā laikā, bet ne vēlāk kā līdz 26 gadu vecumam. Otrreizēja valsts aizsardzības dienesta atlikšana šā iemesla dēļ nebūs pieļaujama.

Tiks individuāli vērtēta ārvalstīs dzīvojošo un studējošo vai strādājošo iesaukšana VAD.

Tiem pilsoņiem, kuriem ir arī kādas citas valsts pilsonība un kuri ir dienējuši ārvalstu militārajā dienestā vai pildījuši valsts civilo dienestu, VAD nebūs obligāts, taču viņi tam varēs pieteikties brīvprātīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likumprojekts paredz trīs VAD izpildes veidus – dienestu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vienībā, dienestu Zemessardzē un augstskolu studentiem paredzēto valsts aizsardzības apmācības programmu. Sākot ar 2024.gadu, kā alternatīvu varēs iziet valsts civilo dienestu.

Reliģisko organizāciju ordinēti garīdznieki un citi pilsoņi, kuri mācās šo reliģisko organizāciju garīgā personāla mācību iestādēs, apgūs Kapelānu dienestam paredzēto valsts aizsardzības apmācības programmu. Tāpat valsts aizsardzības apmācības programmu studiju laikā apgūs ārstniecības personas.

Dienests Nacionālo bruņoto spēku vienībās ilgs 11 mēnešus. Pirmajā pusgadā apmācāmie apgūs militāro pamatapmācību un apmācību militārajā specialitātē, bet otrajā pusgadā dienēs bruņoto spēku vienībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc 11 mēnešiem dienesta VAD karavīru ieskaitīs augstas gatavības rezervē. Augstskolu studentiem pēc atvaļināšanas rezervē būs tiesības turpināt studijas tajā pašā statusā kā pirms iesaukšanas. Arī darba devējam darbiniekam, kurš atbrīvots no darba pienākumu pildīšanas uz VAD laiku, būs jāsaglabā iepriekšējais darbs vai jānodrošina līdzīgs vai līdzvērtīgs darbs ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

Plānots, ka apmācāmie, kuri dienēs NBS vienībā, saņems kompensāciju 300 eiro mēnesī, bet pēc dienesta beigām – atvaļināšanās kompensāciju 1100 eiro apmērā. Tāpat viņiem nodrošinās ēdināšanu, formas tērpu, nepieciešamo dienesta inventāru un dzīvošanu kazarmās.

Par apmācāmajiem veiks arī sociālās apdrošināšanas iemaksas likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteiktajā kārtībā. Kompensāciju apmēru plānots pielāgot ekonomiskajai situācijai valstī, kā arī tiks izskatītas iespējas apmācāmajiem piešķirt papildu sociālās garantijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dienests Zemessardzē paredzēs, ka iesaucamais paralēli civilajai dzīvei dienēs Zemessardzes vienībā. Apmācība Zemessardzē plānota ne mazāk kā piecus gadus, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katrā gadā.

Darba devējiem būs pienākums atbrīvot personu, kas valsts aizsardzības dienestu pildīs Zemessardzē, no darba pienākumu izpildes uz dienesta laiku. Par katru mācību vai dienesta uzdevumu izpildes dienu Zemessardzē varēs saņemt kompensāciju, kuru aprēķinās proporcionāli no noteiktās valsts aizsardzības dienesta izpildes kompensācijas.

Augstskolu studentu valsts aizsardzības apmācības programmu varēs apgūt tie VAD iesaucamie, kuri studē augstākās izglītības iestādēs. Apmācība notiks saskaņā ar Ministru kabineta 2019.gadā pieņemtajiem noteikumiem.

VAD izpildei studentiem būs iespēja secīgi apgūt militāro pamatapmācību, kājnieku nodaļas komandiera kursa programmu un vada komandiera programmu atbilstoši Zemessardzes dienesta apmācības modelim. Dienestam katru gadu būs jāvelta līdz 50 dienām.

Apmācībā paredzēts sagatavot gan jaunākos instruktorus, gan jaunākos virsniekus. Pirmajos divos studiju gados sekmīgi apgūstot pamatapmācības un kājnieku nodaļas komandiera kursa programmu, turpmākajos studiju gados varēs iegūt virsnieka kvalifikāciju Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.

Pēc dienesta Zemessardzē vai augstskolu studentu valsts aizsardzības apmācības programmas apguves valsts aizsardzības dienesta karavīru ieskaitīs augstas gatavības rezervē, vai pēc karavīra brīvas izvēles varēs turpināt dienestu Zemessardzē vai uzsākt profesionālo dienestu.

Augstas gatavības rezervē valsts aizsardzības dienesta karavīri atradīsies līdz pieciem gadiem, kuru laikā ne biežāk kā reizi gadā varēs iesaukt uz rezerves karavīru apmācību, kas ilgs līdz septiņām dienām. Pēc augstas gatavības rezerves posma, sākot ar sesto dienesta gadu rezervē, rezerves karavīrs pāries Nacionālo bruņoto spēku rezervē, uz kuru attieksies līdz šim spēkā esošās prasības par dienestu rezervē.

Lai nodrošinātu sabiedrības noturību un gatavību krīžu situācijām, tiek plānots veidot valsts civilo dienestu citu ministriju uzraudzībā, ko tās organizētu un nodrošinātu atbilstoši uzdevumiem krīzes situācijās. Lai vienotos par valsts civilā dienesta ieviešanu, tiks veidota starpinstitūciju darba grupu, kurā tiktu risināti būtiskie ar valsts civilo dienestu saistītie jautājumi, piemēram, dienesta ilgums, finansējums, citu institūcija spējas uzņemt dienestā, uzskaites mehānisms, atbildības sadalījums starp institūcijām.

Lai nodrošinātu pilsoņu uzskaiti un iesaukšanu dienestā, plānots veidot jaunu Aizsardzības ministrijas struktūrvienību, bet līdz brīdim, kad tā sāks savu darbību, šīs funkcijas nodrošinās Nacionālie bruņotie spēki. Tiks veidota arī starpinstitūciju darba grupa, kas risinās jautājumu par jau esošo valsts datu bāžu izmantošanu.

Aizsardzības ministrija arī vienosies ar Veselības ministriju par konceptuālu risinājumu efektīvākai jauniešu veselības pārbaudes sistēmas izveidei.

Pirmajā VAD īstenošanas gadā plānots piesaistīt 1000 pilsoņu. Piecu gadu laikā iesaucamo skaitu plānots pakāpeniski palielināt, un sākot ar 2028.gadu, katru gadu paredzēts iesaukt 7500 Latvijas pilsoņu, ja tam tiks atvēlēts vajadzīgais finansējums. Pašlaik Aizsardzības ministrija ir veikusi provizoriskus aprēķinus par VAD ieviešanas izmaksām. VAD līdz 2027.gadam plānots finansējumu nodrošināt, pakāpeniski palielinot aizsardzības nozares budžetu. Ministru kabinets arī ir konceptuāli atbalstījis aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 3% no iekšzemes kopprodukta līdz 2027.gadam, par ko būs jālemj nākamajai Saeimai.

Izmantots ilustratīvs attēls no pixabay.com.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (19)

 1. Nav ko čīkstēt! Armija iemācīs disciplīnu,fizisko sagatavotību.Savādāk staigā kā ļurļaki,ne stājas ,ne kā.Zin tikai telefonus,Tik Tokus , You Tube un citus grammus

  14
  3
 2. Nu tad suti savus delus uz armiju naivais tetuk.. tur sagatavos ukraihas Karam lielgabalu galu…

  4
  13
 3. visus deputātus un saeimu obligātā dienestā, lai atstrādā algu pie pašas robežas, dzīvot teltīs, iet krūmos un sargāt robežu…

  4
  2
 4. Kad iesauks dienestaa skaitisies nato karavirs un mobilizacihjs gadijumaa tad tev bus jaiet karot tur kur tev liks

  2
  7
 5. Pirmkārt, mobilizācijas gadījumā iesauks VISUS vīriešus, tikai nesauks tos, kas ar likumu būs atbrīvoti. Otrkārt, lasiet, ko arī paredz šis dienests nevis fantazējiet un treškārt, izaugs par vīriešiem jo no 35 un jaunāki…reti, kas ie vīrietis tikai pēc dabas dotā. Vanskaru paaudze ir izaugusi…..maucība, dzeršana un internets, kā arī saņemt lielas algas neko nedarot….tādi ir 99% mūsu “vīrieši”.

  10
  4
 6. Esam atbilde!!.. tagad puišus iesaukts armijā, nevis lai stipri būtu, bet gaļai, sūtīs uz Ukrainu nogalināt vai citur. Ja jūsu jaunieši ir vanskaru paaudze, tā jūsu audzināšana. Bet manējā jauniešu paaudze sportiski, izglītoti un bez armijas!!!!!

  3
  5
 7. Šleserim četri dēli, lai sūta savējos obgātā dienestā un karot uz Ukrainu un visus pārējo oligarhu dēlus…Jo atpirksies!! bet Nē sūtīs vienkāršos mūsu dēlus.Tagad dēlus, vīrus, puišus valdība sūta nevis armijā, bet gatavo karam.

  3
  2
 8. Jēziņ….cik jābūt ir stulbam. Uz Ukrainu sūtīs noteikti…..slimie cilvēki ….igauņiem, lietuviešiem un citiem ir obligātais militārais dienests. Mums Latvijā sākas panika. Tad nevajadzēs uz Ukrainu sūtīt, kad iebruks Latvijā ar maucību un dzeršanu aizsargā ģimenes nevarēs, tad gan būs īsta gaļa….Vecie no 35 un vecāki tie aizsargās ģimenes un valsti. Kauna nav čīksēt, noauguši resni kusli citam pat pirmā izmēra krūsturi jau vajag…omītes čīkstētājas.

  5
  2
 9. ēzlītim nopampušajam,apaļajam vajag eij un dienē mazdēliņ….. tu dienējis kādā armijā.???? Un neviens te neiebruks, klausies ziņas vairāk. Karoja Sērbijā, Afganistānā, Irākā un daudz kur.. bet te Ukrainu žēl palika???

 10. žēl ka daudz nav palicis kas dienējuši Afganistānā un pie Kazahstānas, kad iesauca jaunus puišus dienēt, bet atgriezās kastēs vai kropļi.. Tie bija PSRS, bet tagat NATO dienēt.. atšķirības nav, jo nāve nešķiro

 11. Nu salīdzināt PSRS un NATO…..jā to ir vērsts darīt. Kas notiks nabadziņiem, ka padienēs…tie kam tagad 50 un vecāki nodienēja un ir kārtīgi vīrieši, daudz vairāk var izdarīt nekā lielākā daļa, to, kas no 35 un jaunāki….mātēm un omēm pie pupa pielipuši un čīkst. Kauns. Pats izgāju Latvijas armiju un nenomiru…diez kāpēc citās tautās iet armijā un nečīkst. Pretīgi klausīties…mācīties negrib, strādšt negrib, dienēt negrib. Beidziet čūkstēt. Neko smagāku kā vienu vietu tualetē pacelt nevar. Kauns, ka sievietes ir spēcīgākas par večiem un tas tikai rāpēc, ka mums jau maz ir palikuši vīrieši….daudz grīdas lupatu…kauns

  5
  1
 12. Latvijas armijā dienēt ir viens, super, fiziskais okei.. bet otrs iesaukt obligātajā dienestā, tagad NATO, ja kaut kur karš, jaunos uz nāvi, kā paveiksies… Arī krievu laikos bija resnīši, narkomāni… Bet kad mātes aizsūtīja jaunus, stiprus dēlus krievu armijā un atpakaļ tukšums… Tagad tikai nosaukums mainās. Vīrīšiem nav nekas jāpierāda, kad valsts vīri, oligarhi dalaa zemes. Vīriem, dēliem, mazdēliem nav jāmirst, jo kāds izdomājis karot. Ja tev dēls atdod armijai,karam.

 13. Iedzer nervu zāles un pieslēdz smadzenes. Pirmkārt, ja būs jāiet karot savāks VISUS vīriešus…un sūtīt. Tad labāk, lai dumji iet karot vai kaut ko zinoši. Otrkārt, nevienas zināšanas nav par daudz. Panikas lēkmes, histērija. Cik NBS karavīri jau ir nosūtīti uz Ukrainu un vai jau ir pavēles ka sūtīs. Karš ja būs un iesaistīsies NATO, tad tas jau būs Eiropas ne Ukrainas karš un ies pāri visai Eiropai un Tavus mazdēlus, vīrus un dēlus…tāpar skars…..tad Jūs iesiet viņu vietā vai kā vairogs. Pajautājiet ko Jūsu gudrie tagad darītu, ja krievi iebruktu Latvijā?

 14. visiem viriesu dzimtes parstavjiem ir jadien armija, iztaisis par virieti nevis lupatu.nevajag cikstet

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.