Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VAAD: Biocīdi “Neostomazāns” un “Cobra” nav paredzēti lietošanai uz augiem

Biocīdi “Neostomazāns” un “Cobra” nav paredzēti lietošanai uz augiem, aģentūru LETA informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savairojoties dārza kaitēkļiem, piemēram, laputīm, lapgraužiem, baltblusiņām un citiem kukaiņiem, šosezon dažādu sociālo tīklu hobija dārznieku tematiskajās domubiedru grupās aktīvi tiek ieteikts augu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – plašāk ieteiktie ir “Neostomazāns” un “Cobra”. VAAD norāda, ka šie biocīdi nav paredzēti augu apstrādei, tos lietojot, var iestāties nelabvēlīgas sekas.

“Neostomazāna”, “Cobras” un citu biocīdu sastāvā ir bīstamas ķīmiskas vielas, un, lietojot šos preparātus neparedzētam mērķim, piemēram, augu apstrādei, sekas var būt neprognozējamas gan videi, bet jo īpaši cilvēku veselībai.

Patērējot uzturā šādi apstrādātus augus, var rasties akūti un hroniski veselības traucējumi. Iespējamās saindēšanās pazīmes uzreiz pēc apstrādātās produkcijas apēšanas – vemšana, caureja un slikta dūša. Savukārt, ēdot šādu produkciju ikdienā, piemēram, dārzeņus visas vasaras garumā, iespējami aknu bojājumi, gremošanas sistēmas traucējumi, var tikt ietekmēta reproduktīvā veselība, pieaug vēža risks un tamlīdzīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt, nonākot vidē, šie preparāti var iznīcināt visu dzīvo – gan kaitēkļus, pret kuriem lietoti, gan arī derīgos dzīvos organismus kā kukaiņus, mikroorganismus, putnus, kuri ēd saindētos kukaiņus, kā arī zivis, ja preparāts iekļūst ūdenī. Līdz ar to apstrādātā teritorija uz kādu brīdi pārvēršas par “mirušo” zonu.

Piemēram, “Neostomazāna” lietošanas instrukcijā ir brīdinājumi, ka tas ir toksisks zivīm un bitēm, to nedrīkst lietot produktīviem dzīvniekiem, un tas nedrīkst nonākt jebkāda veida ūdenstilpēs.

“Neostomazāns” ir veterinārijā izmantojams preparāts ārīgai lietošanai zirgiem, suņiem un kaķiem – mušu, blusu, ērču un utu invāzijas novēršanai un ārstēšanai, kā arī aitu, cūku, trušu un liellopu novietnēs kā izsmidzināms līdzeklis pret mušām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt “Cobra” ir aerosols rāpojošu (skudras, blusas, prusaki, zirnekļi) un lidojošu (mušas, odi, lapsenes, kodes) kukaiņu apkarošanai iekštelpās un brīvā dabā.

VAAD uzsvēra, lai augus pasargātu no kaitīgiem organismiem – slimībām, kaitēkļiem, nezālēm – iegādāties var tikai Latvijā reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus (AAL).

Uz katra AAL marķējuma ir informācija par AAL paredzēto lietojumu, devām un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai, produkta fizikāli ķīmiskais raksturojums un cita informācija. Kā arī informācija, kas atrodama uz marķējuma, nav nejauša, jo katras norādes pamatā ir virkne pētījumu, kas veikti gan laboratorijās, gan lauka apstākļos, lai novērtētu AAL efektivitāti un drošumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katram, kurš pieņem lēmumu lietot kādu ķīmisko AAL, ir jāatceras, ka marķējuma ievērošana nav tikai likumdošanas prasība. Tā vistiešākajā veidā var ietekmēt katru no mums gan fiziski, gan finansiāli. Tādēļ AAL jālieto ar augstāko atbildības līmeni, vienmēr atceroties, ka nepareiza to lietošana var radīt paliekošu negatīvu ietekmi gan uz apkārtējo vidi, gan uz mūsu un mūsu bērnu veselību. Turpretī mazdārziņos VAAD iesaka izmantot pamatvielas, kuras apstiprinātas lietošanai augu aizsardzībā.

VAAD ir 1998.gadā izveidota valsts tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt kultūraugu un mežu resursu ilgtspējīgu izmantošanu, aizsardzību un aprites uzraudzību, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību, veicinātu sabiedrības drošību un pasargātu apkārtējo vidi no iespējamā augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu radītā piesārņojuma, radīt priekšnoteikumus, lai lauksaimniekiem būtu pieejams vesels un kvalitatīvs pavairojamais materiāls, kā arī palielinātu produktivitāti un lauksaimniecības konkurētspēju.

Foto: VAAD

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.