Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Zemkopības ministrija piedāvā risinājumus situācijas stabilizēšanai piensaimniecībā

Otrdien, 7.martā, Zemkopības ministrs Didzis Šmits iepazīstinājis valdību ar Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par situāciju piensaimniecībā saistībā ar svaigpiena iepirkuma cenu pazemināšanos un nepieciešamo rīcību piena nozares stabilizēšanai, kā arī iedzīvotāju nodrošināšanai ar vietējiem piena produktiem, portālu informēja ZM pārstāve Rūta Rudzīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Starpība starp zemāko un augstāko svaigpiena iepirkuma cenu februārī bija pat divas reizes, kur visstraujāk piena iepirkuma cena samazinājās tiem, kas strādāja ar Lietuvas piena pārstrādi. Šobrīd nedrīkstam izdarīt pārsteidzīgus lēmumus, tādēļ joprojām ir svarīgi monitorēt situāciju un strādāt pie turpmākajiem soļiem, lai pasargātu ražotājus no tik straujām cenu svārstībām,” valdības sēdes laikā norādīja zemkopības ministrs D. Šmits.

Jau piecus mēnešus pēc kārtas svaigpiena iepirkuma vidējā cena Latvijā ir pazeminājusies, un 2023.gada janvārī tā piedzīvoja līdz šim lielāko kritumu viena mēneša laikā, sarūkot par 11,5% salīdzinājumā ar decembri. Pēc provizoriskās informācijas par svaigpiena iepirkuma cenu februārī var secināt, ka cenas kritums mēneša ietvaros bija aptuveni 20 procenti.

Svaigpiena cena valstī 2022.gada otrajā pusē sāka pazemināties vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, ņemot vērā augsto inflāciju valstī, samazinājās iedzīvotāju pirktspēja, sarūkot kopējam iekšējā tirgus pieprasījumam pēc piena un tā produktiem. Vienlaikus saglabājās un joprojām saglabājas augstas ražošanas izmaksas, kas lauksaimniekiem jānosedz no realizācijas zemajiem ieņēmumiem. Otrkārt, sarežģījumi piena pārstrādē Lietuvā tiešā veidā ietekmēja arī Latvijas ražotāju piena noieta tirgu, jo 44% Latvijas svaigpiena tiek izvesti pārstrādei kaimiņvalstī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turklāt jau 2021.gadā bija vērojams ražošanas resursu cenas sadārdzinājums saistībā ar Covid-19 pandēmijas ierobežošanas pasākumiem. Tam sekojošā Krievijas militārā agresija Ukrainā arī tieši ietekmēja lauksaimniecības un pārtikas uzņēmumus, tos pakļaujot ilgstošas krīzes spiedienam. Vienlaikus Latvijā kopš 2022.gada maija energoresursu cenas kāpums ir daudz lielāks nekā ES vidēji.

Zemā svaigpiena iepirkuma cena aktualizēja arī jautājumu par uzcenojumu piena produktiem mazumtirdzniecībā. ZM jau ir tikusies ar tirgotājus pārstāvošajām organizācijām un mazumtirdzniecības tīkliem, lai pārrunātu jautājumus par vietējo piena produktu uzcenojumu. Tāpat ZM ir aicinājusi Konkurences padomi īstenot tirgus uzraudzību par pārtikas produktu cenas veidošanos pārtikas piegādes ķēdē.

Lai veicinātu situācijas stabilizēšanos saistībā ar svaigpiena iepirkuma cenas lejupslīdi, ZM ir identificējusi un valdībai piedāvājusi virkni īstenojamo pasākumu:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• nepieciešams vienoties ar lauksaimniecības nozari par valsts atbalsta finansējuma iekšējo pārdali piena krīzes risināšanai;

• ja divu mēnešu laikā svaigpiena iepirkuma vidējā cena valstī turpina nozīmīgi samazināties (t.i., vismaz par 20%, sākot ar 2023.gada februāri), tad ZM vērsīsies Ministru kabinetā ar informāciju par situāciju piensaimniecībā un priekšlikumiem par atbalstu piena nozares stabilizēšanai;

• izstrādāt kārtību piena pircēju un ražotāju ilgtermiņa līgumu ieviešanai valstī, paredzot indeksācijas faktoru cenu svārstību gadījumā. ES normatīvie akti paredz iespēju dalībvalstīm to teritorijā noteikt par obligātiem iepriekš noslēgtus līgumus (tostarp nosakot minimālo ilgumu, cenu veidojošos faktorus u.c. parametrus) starp piena ražotāju un iepircēju. Līdzšinējās diskusijās Latvijas piena nozares pārstāvji nav vēlējušies ieviest šādu papildu regulējumu, kaut arī šādi līgumi, jo īpaši ilgtermiņa līgumi, palīdzētu novērst straujas piena cenas svārstības;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• veicināt Latvijas piena produktu eksportu, kā arī svaigpiena un piena produktu tiešo tirdzniecību, un sekmēt mazo veikalu un tirdzniecības vietu attīstību. Mājas apstākļos saražoto dzīvnieku izcelsmes pārtiku var izplatīt tieši galapatērētājam neierobežotā apjomā un attālumā no ražošanas vietas, ja uzņēmums tiek reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā. Ievērojot noteiktus kritērijus, 30% no kopējā mājas apstākļos saražotā dzīvnieku izcelsmes pārtikas apjoma var piegādāt mazumtirdzniecības uzņēmumiem, pārējais saražotais apjoms piegādājams tieši galapatērētājam.

Vairāk informācijas Ministru kabineta tīmekļvietnē: “Informatīvais ziņojums “Par situāciju piensaimniecības nozarē saistībā ar svaigpiena iepirkuma cenu pazemināšanos un nepieciešamām rīcībām situācijas stabilizēšanai””.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.