Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aktivizē patriotiskus līderus


Valsts aizsardzības mācība un jaunsargu aktivitātes – līdzīgi, bet ne vienādi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Nometnē iemācās arī apieties un šaut ar pneimatiskajiem ieročiem.
Foto – Ivars Bogdanovs

Bauskas novadā valsts aizsardzības mācība un Jaunsardzes darbs ieviests jau vairākās skolās, bet no rudens jaunais mācību priekšmets tiks pasniegts arī Bauskas Valsts ģimnāzijā un Pilsrundāles vidusskolā. «Bauskas Dzīve» viesojas jaunsargu nometnē Bārbelē, kā arī aprunājas ar instruktoriem, lai noskaidrotu šādu mācību un nodarbību ieguvumus.

Bārbeles pagasta «Renkuļos» Zemgales šaušanas centrā no 26. līdz 29. jūlijam tika aizvadīta Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru bērnu un Vecumnieku vidusskolas jaunsargu vienības nometne. «Bauskas Dzīve» nometnes vietā ierodas brīdī, kad puse no dalībniekiem atrodas šautuvē un trenējas šaut pa mērķiem ar «Crosman» pneimatiskajiem ieročiem, bet otra puse – apgūst pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu. «Nometnē ir desmit NBS karavīru bērni un jaunsargi,» pastāsta nometnes vadītājs instruktors Klāvs Zaļkalns, «šāda nometne tiek rīkota otro gadu visos Latvijas novados. NBS karavīri var pieteikt bērnus sev tuvākajā vietā – šogad ir bērni gan no Vecumniekiem, gan Iecavas, vairāki arī no Rīgas.»

Čelsija Viktorija Gerika (zaļajā vestē) no Vecumnieku jaunsargu vienības palīdz dalībniekiem nolasīt mērķi.

Nometne bērniem vecumā no 9 līdz 13 gadiem
«Šīs nometnes mērķis ir vairāk vērsts uz saliedēšanos, lai būtu ieskats par to, kas ir Jaunsardze, ne pārāk striktā veidā. Mērķis nav kā jaunsargiem, teiksim, apgūt konkrētas tēmas, jo NBS karavīru bērni reti kurš ir Jaunsardzē,» stāsta K. Zaļkalns, «te mēs apgūstam medicīnu, šaušanu, bija arī stafetes, noteikti būs arī lauka kauju iemaņas ar maskēšanos, cels arī nojumes mežā, kur pa nakti dzīvos. Pēc tam turpināsies dažādas nodarbības, orientēšanās, un, lai nedaudz arī atpūstos citādāk, brauksim uz Vecumnieku ezeru, kur būs treneris un izbraucieni ar supiem.»

K. Zaļkalns pastāsta, ka jaunsargi nometnē formas nevelk, lai visi dalībnieki būtu vienādi un līdzvērtīgi. «Bērni nometnē ir vecumā no 9 līdz 13 gadiem, un, kad saņēmu dalībnieku sarakstu, tad arī attiecīgi no Vecumnieku jaunsargiem uzaicināju pirmā jaunsargu līmeņa bērnus, lai visi ir vienā vecumā,» stāsta K. Zaļkalns, «jaunsargi jau šīs lietas ir darījuši, bet viņi ir priecīgi, ka var pamācīt citus bērnus. Viņus visu laiku ir jānodarbina, tāpēc rīkojam arī komandas spēles un uzdevumus.»

K. Zaļkalns uzskata, ka šādas nometnes ir nepieciešamas, lai bērni «izietu ārā» no savas komforta zonas. «Pirmajā dienā jau bija liels pārbaudījums, jo visu nakti lija lietus, un sākās čīkstēšana, ka kādam ūdens pil virsū. Mazākajiem pasaka, ka nevajag pieskarties telts sienām, bet viņi to, protams, notestē un paši sevi saslapina,» stāsta instruktors K. Zaļkalns, «tomēr visi veiksmīgi izgulējās, no rīta izlika drēbes žāvēties, un mājās gan jau sapratīs to vērtību, cik labi ir gulēt savā gultā, ka ir pieejams siltais ūdens un ka var celties, cikos vēlas, un darīt, ko pats grib.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Klāvs Zaļkalns jaunsargus apmāca Vecumniekos.
Pēc katras tēmas seko atbildes uz jautājumiem.

Apgūst pirmās palīdzības sniegšanu, šaušanu
Daļa nometnes dalībnieku zem nojumes skatās video par pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu, lai pēcāk sniegtu atbildes uz jautājumiem par to, ko ir iemācījušies. «Sniedzu bērniem ieskatu tēmā. Šodien jau apguvām stabilo sānu guļu, kā atpazīt dažādus kodumus, kā rīkoties ģībšanas gadījumā un kas to var izraisīt, atdzīvināšanas pasākumus un citas zināšanas,» paskaidro medmāsa Anna Urga, «šajā vecumā interese ir diezgan liela, es biju domājusi, ka būs trakāk ar uzmanības noturēšanu. Esmu pamanījusi, ka planšetdators ir glābējs, jo, ja ir kāds videomateriāls, tad ir citādāk, un viņiem ir vieglāk noturēt uzmanību nekā vienkārši klausoties stāstījumu. Mūsdienu jaunatne ir vērsta uz tehnoloģijām un interaktīvajiem līdzekļiem.» Bērni cits pēc cita demonstrē stabilo sānu guļu, ko apguva rīta pusē, kamēr A. Urga palīdz izlabot kļūdas, ja tādas tiek pieļautas.

AnnA Urga dalībniekiem iemāca pamatus pirmās palīdzības sniegšanā.


«Nometnē ir forši, un pašlaik visu atkārtoju, jo jaunsargos jau trešo gadu,» pastāsta Marta Melbārde no Vecumniekiem, «mežā vēl neesmu gulējusi, tāpēc šajā nometnē to darīšu pirmo reizi. Vēlāk arī šķērsosim upi.» Marta pastāsta, ka viņa pagaidām nav darījusi neko tādu, no kā būtu bijis bail, un arī gaidāmie uzdevumi viņu nebiedē, jo patīkot izmēģināt ko jaunu.

Alise Dreimane ir no Rīgas un šādā nometnē piedalās pirmo reizi. «Man patīk nometnē, bet bija grūti gulēt ārā, jo spilvens bija ciets kā akmens. Tā kā nebija normāla spilvena, uztaisīju sev pagalvi no savām drēbēm,» ar piedzīvoto dalās Alise, «nezinu, kā jutīšos, kad būs jāguļ mežā, bet tad jau redzēs.» Līdz šim meitene ir iemācījusies iemaņas medicīniskās palīdzības sniegšanā, kā arī labāk šaut. «Ikdienā man patīk zīmēt un dejot tautas dejas,» pastāsta Alise. Viņas draudzene Leonora Čudare ir no Vecumniekiem un jaunsargu nodarbības apmeklē jau divus gadus. «Vislabāk man patīk doties uz šautuvi šaut, un, manuprāt, es šauju labi. Šeit arī šāvām un vēlāk iesim atkal,» stāsta Leonora, «vēl esmu iemācījusies siet dažādus mezglu veidus, kā pareizi jākomunicē Jaunsardzē un tamlīdzīgi.» Ikdienā meitene mūzikas skolā apgūst akordeona un klavierspēli. «Nometnē ceru uzlabot un attīstīt jau esošās un jaunas prasmes,» stāsta Leonora, «mežā jau esmu gulējusi kādas divas reizes. Pirmajā reizē bija nedaudz bailīgi, bet otrajā reizē jau viss bija kārtībā.»

Nometnes dalībnieki atrāda stabilo sāna guļu.

Nakts mežā nebiedē
«Jaunsardzē darbojos aptuveni pusgadu un esmu iemācījies dažādus iebrukuma veidus un paņēmienus lauka kaujas iemaņās, patīk arī šaut,» stāsta Armands Ruskulis no Vecumniekiem, «es visu laiku guļu mežā, jo mums māja ir mežā, un arī teltī mežā esmu gulējis. Bail no tā man nav.» Armands no nometnes sagaida, ka iemācīsies ko jaunu, un jaunsargos iestājās, lai labāk apgūtu orientēšanās prasmes.

Arī Valters Špundzāns ir no Vecumniekiem un Jaunsardzē ir iesaistījies jau gadu. «Nolēmu jaunsargos iestāties kopā ar draugiem, un mēs nezinājām, ka te var iestāties jau no desmit gadu vecuma. Iestājāmies, kad mums bija 11 gadi, lai būtu nedaudz vecāki par citiem,» stāsta Valters, «esmu iemācījies labāk orientēties, apieties ar ieročiem, kā arī lauka kaujas iemaņas. Vislabāk no visa man patīk orientēšanās.» Puisis mežā vēl nav nakšņojis, tāpēc nometnē būs iespēja to darīt pirmo reizi, bet arī viņu, tāpat kā pārējos, tas īsti nebiedē. «Šodien esmu iemācījies, kā palīdzēt citiem cilvēkiem, ja viņiem kaut kas ir noticis,» teic Valters.

«Uz nometni atbraucu, jo man piedāvāja vecāki, un šī ir mana pati pirmā nometne vispār,» pastāsta Keila Muceniece no Rīgas, «uz mājām vēl negribu, man šeit ļoti patīk. Mēs mācāmies apieties ar ieročiem, pirms pāris minūtēm iemācījāmies, kā palīdzēt cietušiem cilvēkiem, piemēram, kā rīkoties, ja kāds atrodas bezsamaņā.» Šaut Keilai nebija bail, esot bijis interesanti, un arī mežā viņa vēlas nakšņot, jo grib noskaidrot, kā tas ir.

Desmitajā un vienpadsmitajā klasē
Kamēr nometnes teritorijā aktīvi darbojas bērni, apgūstot prasmes medicīnā un šaušanā, nedaudz tālāk pie tilta Jaunsardzes centra instruktori Raivis Naumovs un Juris Grīslītis gatavo nākamos pārbaudījumus, kurus dalībnieki pildīs pēc pusdienām. «Šeit gatavojam pārceltuves pār upi, piemēram, rāpšanos pa virvi ar «žumāriem», kur būs jāvirzās no upes apakšas līdz tilta margām, kam sekos kontrolēts brīvais kritiens,» pastāsta instruktori, «būs arī ūdens šķēršļi, kur mācīsies pretoties straumei gan individuāli, gan grupās. Būs arī jāpārvietojas gar tilta margām.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Juris Grīslītis: «VAM jaunieši mācās arī saprast to, kas ir tēvzeme.»


Instruktors R. Naumovs jaunsargus apmāca Bauskas bērnu un jauniešu centra Baltajā mājā, kur interesenti uz nodarbībām nāk no dažādām pilsētas skolām. «Valsts aizsardzības mācību (VAM) pagaidām mācu tikai Bauskas 2. vidusskolā vienā klasē, bet ar šo sezonu mācīšu priekšmetu arī Bauskas Valsts ģimnāzijā,» stāsta R. Naumovs, «VAM konkrētajai klasei notiek reizi mēnesī, un šo vienu reizi to mācās visas dienas garumā. Saturs ir daļēji līdzīgs tam, ko apgūst jaunsargi, bet VAM vairāk tiek mācīta tieši pilsoniskā līdzdalība, politiskā līdzdalība, patriotisms, līderība, uzstāšanās māksla un tamlīdzīgi. Ar šo mācību priekšmetu tiek aktivizēti patriotiski līderi.»

Raivis Naumovs: «Katrs lojāls Latvijas pilsonis var dot savu artavu valsts aizsardzībā. Tā ir tā izpratne.»


VAM tiek mācīta divus gadus – desmitajā un vienpadsmitajā klasē, un katra mācību gada noslēgumā ir nometne, kur var pieteikties un piedalīties brīvprātīgi. Nometne norisinās aptuveni desmit dienas, un tās laikā tiek praktiski pielietotas mācību gada laikā iegūtās zināšanas. Iepriekš katru gadu esot rīkotas divas nometnes, bet tagad pieprasījuma pieauguma dēļ nometne tiek organizēta nevis vienā vietā, bet gan katrā novadā, un tā atkārtojas arī vasaras beigās. «Pats esmu piedalījies gandrīz visās VAM nometnēs, un tās ir to vērtas,» uzskata R. Naumovs, «baušķeniekiem šovasar nometnes vairs nebūs, jo programma ir no septembra līdz maija beigām tāpat kā skolā. Pasākumi gan notiek arī vasarā, bet tie ir papildu pasākumi, piemēram, jaunsargu pašpārvaldēm.» Pandēmija jauniešu interesi nav mazinājusi, jo tie jaunieši, kuri nāk uz nodarbībām pašmotivēti, tie nāk darboties vienmēr. «Tie, kas atnāk ziņkārības pēc, ātri saprot, ka šeit ir arī jāmācās, tāpēc viņiem vairs negribas nākt,» pieredzē dalās R. Naumovs, «tāpat ir arī ar tiem, kurus uz nodarbībām mudina nākt vecāki, tiem reti «iedegas liesmiņa». Vislabākie jaunsargi ir tie, kuri ir pašmotivēti, un viņi arī iegūst visvairāk no Jaunsardzes.» Daudzi bērni un jaunieši bieži ir pārsteigti arī par to, ka Jaunsardzē visas nometnes, ekskursijas un pasākumi ir bez maksas. Informācijas par Jaunsardzi esot daudz, taču tā ne vienmēr nonākot pie cilvēkiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Upes forsēšanas stacija zem tilta.

Sapratne par to, kas ir tēvzeme
Instruktors J. Grīslītis jaunsargiem nodarbības vada Pilsrundāles vidusskolā, Bauskas 2. vidusskolā un Bārbeles zēnu pamatskolā, bet VAM pasniedz Bauskas 2. vidusskolā trīs klasēm, un, sākoties rudenim, mācība tiks pasniegta arī Pilsrundāles vidusskolā. «Jauniešiem nodarbības un mācības patīk, arī Bārbeles zēnu pamatskolā uz jaunsargu aktivitātēm nāk visi,» stāsta J. Grīslītis. Savukārt VAM vidusskolēniem sniedz patriotismu, izpratni par aizsardzības nozari, lielāku pieredzi militārajā jomā, kā arī citas zināšanas un prasmes.

R. Naumovs piebalso: «Priekšmets ir balstīts uz visaptverošām zināšanām, ka nav tikai atsevišķi dienesti, kas var sniegt savu pienesumu valsts aizsardzībā, jo katrs lojāls Latvijas pilsonis var dot savu artavu. Tā ir tā izpratne.»

Instruktors J. Grīslītis uzskata, ka VAM jaunieši mācās arī saprast to, kas ir tēvzeme. Neatņemama sastāvdaļa ir arī jaunu draugu iegūšana un praktiskas iemaņas, kas noder dzīvē. «Viņi arī «aptausta» un testē savu morālo noturību, jo ir daudz bērnu, kuri, piemēram, līdz dzīvošanai nometnēs nav bijuši prom no mājām,» stāsta R. Naumovs, «arī paši jaunieši pēc valsts aizsardzības mācības nometnēm ir lepni un gandarīti, ka ir to izturējuši. Neesmu redzējis nevienu, kurš pēc nometnes būtu nožēlojis, ka turp ir atbraucis.» Pats VAM priekšmets esot vairāk informatīvs, taču šajās nometnēs skolēniem ir laba iespēja šīs zināšanas spēcināt praktiski.


UZZIŅAI

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeimas deputāti 2018. gadā atbalstīja valsts aizsardzības mācī- bas (VAM) iekļaušanu valsts vidējās izglītības standartā noteiktajā izglītības saturā kā obligātu mācību priekšmetu, sākot ar 2024. gadu.
VAM pagājušajā mācību gadā Bauskas novadā tika organizēta Bauskas 2. vidusskolā; 2022./2023. mācību gadā VAM tiks pasniegta 10. un 11. klasēs arī Bauskas Valsts ģimnāzijā un Pilsrundāles vidusskolā.
l Pēc Bauskas novada pašvaldības izglītības nodaļas sniegtās informācijas, VAM pagājušajā mācību gadā Bauskas novadā tika organizēta Bauskas 2. vidusskolā un Skaistkalnes vidusskolā; 2022./2023. mācību gadā VAM tiks pasniegta 10. un 11. klasēs arī Bauskas Valsts ģimnāzijā un Pilsrundāles vidusskolā.

Apgūstot plānotos skolēnam sasniedzamos rezultātus veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomā un sociālajā un pilsoniskajā mācību jomā, VAM attīsta šādas kompetences: pilsoniskās apziņas veidošana un patriotiskā audzināšana; valsts aizsardzības prasmju attīstīšana; līderības un saliedētības attīstīšana; veselīga dzīvesveida popularizēšana un fizisko spēju uzturēšana.


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.