Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

KOMENTĀRI: iestrēgusi valdības veidošana

Kādas ir šīs valdības tapšanas īpatnības? Kāds, jūsuprāt, būs rezultāts?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ingmārs Līdaka, 14. Saeimas deputāts, «Apvienotais saraksts»

Izsvērta rīcība

– Vienmēr tā ir bijis, ka pirms vēlēšanām valdība mēdz būt dāsna, un reizēm pat nepamatoti, nepadomājot, kāds būs nākamais gads pēc vēlēšanām. Iepriekšējās valdības mantojums ir ļoti smags, krietni aizņēmumi, ar kuriem segti pabalsti. Tomēr jau tagad ir skaidrs, ka tik daudz aizņemties vairs nevarēs.

«Apvienotajam sarakstam» liels izaicinājums būs uzņemties Veselības ministrijas vadību. Neapšaubāmi mediķi prasīs šos algas pielikumus, bet nez vai budžetā nauda tam būs, jo jārisina enerģētiskā krīze. Tālab «Apvienotais saraksts» ir pieprasījis situācijas analīzi, kā arī budžeta prognozi, kāda tā varētu būt nākamajam gadam. Tik detalizētu un izsvērtu rīcību, kā pašlaik top valdības deklarācija, kā pieredzējis parlamentārietis, neatceros.

Ceturtdien notika debates par jaunas ministrijas izveidi un ministra biedra amata ieviešanu. Ir apstiprināti nepieciešamie likumi, lai tiktu izveidota Enerģētikas un klimata ministrija, kā arī tiktu pieļauta ministru biedru institūciju veidošana. Tas nenozīmē, ka šie ministru biedri tūdaļ un uzreiz būs. Tas vienkārši likumā tiek ierakstīts, ka šādi posteņi ir paredzēti.

Līdz 14. decembrim jaunajai valdībai vajadzētu sākt savu darbu. ◆


Austris Stankevics, politiķis, darbojas organizācijā «Konservatīvā jaunatne»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Slogs uz nodokļu maksātāju palielinās

– Valdības veidošanas gaitā parakstīts memorands, kas nodrošina sava veida aizsardzību partijām, kurām tika «iedalītas» nepopulāras ministrijas. Lai arī kādi būtu lēmumi, šo ministriju dēļ partijas reitingus ilgtermiņā zaudēs, tomēr ar memoranda parakstīšanu ir sava veida aizsardzība ar sadarbību starp ministrijām. Protams, bijis ilgs gaidīšanas laiks, līdz sasniedza kāda veida kompromisu. Tas ir saprotams, jo «Jaunā Vienotība» vēlas paturēt populārās ministrijas, kurām ir vislielākā ietekme, jo ir uzvarējusi vēlēšanās.

Šajā enerģētikas krīzē partijas nespēj ilgi vienoties, lai izveidotu valdību, kamēr Latvijā ir viena no augstākajām inflācijām Eiropas Savienībā, tas ir risks. Nabadzības slieksnis aug, «Sadales tīkla» nepamatoti augstais tarifs, un tā var turpināt ilgi. Valdība ir vajadzīga lemtspējīga. Tomēr ir notikumi, kurus, ja nerisinās šobrīd, atrisināt pēc laika jau būs problemātiski. Jaunas ministrijas izveide un ministra biedru amatu radīšana ir birokrātiskā sloga paaugstināšana, tātad – slogs uz nodokļu maksātāju palielinās.

Iznākums, manuprāt, būs tāds, ka šīs partijas vienosies par valdības izveidi, bet katra nedēļa bez lemtspējīgas valdības, bez krīzes menedžmenta tikai saasina radušās problēmas valstī. ◆


AIVARS OKMANIS, Bauskas novada domes priekšsēdētājs

Pašvaldību funkciju izpildi netraucē

– Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, pagaidām nekas slikts nav noticis, ja atceramies 2018. gada Saeimas vēlēšanas, kad tikai 2019. gada janvārī izveidojās valdība. Salīdzinot ar šādu grafiku, pagaidām izskatās diezgan cerīgi, jo sola, ka uz Ziemassvētkiem jau būs valdība.

Pašvaldībai jau būtībā likumā paredzēts, ka vēlēšanu gadā budžetu pieņem vēlāk. Bauskas novada pašvaldībā esam gatavi strādāt, nekādi traucējumi mūsu funkciju izpildei, sākot ar 2023. gada 1. janvāri, nebūs.

Var aizkavēties kādi projekti vai kādi plāni, kas saistīti ar jaunām izmaiņām. Noteikumi, kas saistās ar Eiropas Savienības projektu palaišanu, savu gaitu rit. ◆

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.