Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Maisiem būs speciālas vietas. Bauskas novadā pieņemti sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošie noteikumi


Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Uldis Maniks.
Foto no Bauskas Dzīves» arhīva.

Apvienotajiem novadiem kopējai dzīvošanai šogad ir jāizstrādā liels skaits saistošo noteikumu, kas tagad būs vienoti visai novada teritorijai. Bauskas novadā par dažiem noteikumiem diskusiju ir vairāk, par dažiem mazāk, bet par atkritumu apsaimniekošanu vairāk iepriekš runāja ar iedzīvotājiem nekā diskutēja deputāti.

Bauskas novada sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošos noteikumus deputāti pieņēma jūlija sēdē. Tie gan vēl nav stājušies spēkā – ir jāapstiprina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Diskusiju bija salīdzinoši maz, un vairāk aktuāls jautājums deputātiem bija par to, kā rīkos konkursus atkritumu apsaimniekotājam, ja pašlaik šo pakalpojumu novadā sniedz trīs uzņēmumi – SIA «Eco Baltia vide» Vecumnieku apvienībā, Iecavas apvienībā – SIA «Dzīvokļu komunālā saimniecība» un Bauskas un Rundāles apvienībā – SIA «Vides serviss». Novada vadība informēja, ka plānots pagarināt līgumus ar apsaimniekotājiem līdz vienam termiņam, lai varētu pēc tam rīkot konkursu visam novadam, nevis atsevišķām apvienībām.

Vienīgā komunikācija
Jaunākā tēma noteikumos tomēr ir marķētie atkritumu maisi. Kad deputāti vaicāja, kāda notikusi sadarbība ar ieinteresētajām personām noteikumu izveidē, tad pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs norādīja, ka šāda komunikācija bija pavasarī Iecavas pagastā, kur piedalījās arī deputāte Laine Baha.

Ventspils, Jelgavas un daudzos citos novados marķēto atkritumu maisu piedāvājums sen ir pieejams. Ar šo gadu šādam piedāvājumam jābūt arī Bauskas novadā. 
Foto no ventspils.lv.

Šī gada pavasarī tikšanos ar pašvaldības pārstāvjiem rīkoja iecavnieks Uldis Maniks, kurš nevarēja vienoties ar Iecavas pagasta atkritumu apsaimniekotāju «Dzīvokļu komunālā saimniecība» par iespēju izmantot marķētos atkritumu maisus. Viņš sarunās norādīja, ka konteineru gan viņam, gan citiem lauku iedzīvotājiem, kas dzīvo salīdzinoši tālu no pašvaldības vai valsts ceļiem, kurus izmanto atkritumu savācēji, ir ļoti grūti izmantot. Tāpēc U. Maniks aicināja slēgt līgumu par marķētajiem maisiem, kuru izmantošana bija paredzēta savulaik Iecavas novada atkritumu apsaimniekošanas saistošajos noteikumos. Problēmas komunikācijā ar uzņēmumu noveda līdz tam, ka iecavnieks aicināja uz tikšanos novada vadības pārstāvjus, kas iepazinās ar lauku situāciju.

Viņš stāsta, ka jau tagad lēnām un gausi tomēr pie sava līguma un maisiem ticis. «Nevarētu teikt, ka tas process bija ļoti vienkāršs. Tagad kārtoju līgumu savai kaimiņienei. Tomēr bija ļoti pareizi un labi, ka tā problēma bija tādā veidā aktualizēta, jo dažreiz citādāk pie rezultāta netikt,» saka iecavnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Apsaimniekotājiem marķētie atkritumu maisi nav izdevīgi, viņi tos nepopularizēs. Tāpēc iedzīvotājiem vajadzētu lūgt
skaidrojumu katram apsaimniekotājam, kur maisus dabūt, kādi tilpumi, kā izskatīsies, kur drīkst novietot.»
Uldis Maniks, iecavnieks

«Bauskas Dzīve» šī gada martā Iecavā izmēģināja, ko nozīmē vest atkritumu konteineru pa privāto lauku mājas ceļu. Šo posmu vienkāršā pastaigā varēja veikt četrās minūtēs, bet tad vēl papildus jāvelk konteiners, un reti kad ceļš ir tik labā stāvoklī. Risinājumu šoreiz deputāti apstiprināja – marķētie atkritumu maisi.
Foto no «Bauskas Dzīves» arhīva.

Nepieciešams popularizēt
Iepazīstoties ar jaunajiem noteikumiem, U. Maniks atzīst, ka pēc rakstītā izskatās, ka problēma ir atrisināta.
«Marķētie maisi ir pieejami tagad pēc šiem noteikumiem visiem, kuriem tie ir ērti. Būtībā tas ir galvenais, par ko bija stāsts. Līdz šim Iecavas noteikumos tie bija paredzēti tikai neregulārai atkritumu radīšanai – talkas, pasākumi un tamlīdzīgi, kur viss atbilst neregulārai pazīmei. Ārkārtīgi lakoniskā veidā gan par maisiem ir minēts, bet iespējams, ka tā pat ir labāk un tos varēs plašāk izmantot,» vērtē U. Maniks.

Viņš gan norāda, ka būtu jāseko līdzi kaut vai katra pagasta apsaimniekotāja skaidrojumam par to, kā lietot marķētos maisus, kur tos drīkst izvietot. Novada vadībai būtu jādomā arī par popularizēšanu, jo par maisiem zinot tikai retais. «Esmu mazliet skeptisks par to popularizēšanu, jo nedomāju, ka tā būs apsaimniekotāju prioritāte. Viņiem tas ir neizdevīgi, jo, izmantojot konteinerus, viņi var veiksmīgi tirgot gaisu. Vajadzētu lūgt skaidrojumu katram apsaimniekotājam, kur maisus dabūt, kādi tilpumi, kā izskatīsies, kur drīkst novietot, jo tas var mazliet arī atšķirties katram apsaimniekotājam,» vērtē iecavnieks.

Vienosies ar klientu
Bauskas apvienības atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA «Vides serviss» valdes loceklis Uģis Saukums uzsver, ka noteikumi vēl nav stājušies spēkā. Kad apstiprinās, tad plānojot septembra beigās vai oktobrī sākt izmantot marķētos maisus. «Cilvēks varēs atnākt, noslēgt līgumu, nopirkt marķēto maisu. Vienosimies, kurā vietā noliks. Bet maiss nav tā domāts, ka varēs nomest lauka malā vai kādā miskastē. Var vienoties, ka atstāj pie pašvaldības ielu atkritumiem maršrutā, kur mēs braucam. Varēs arī pats atvest uz Biržu ielu. Jebkurā gadījumā līgumā vienosimies par vietu, kur šos marķētos maisus atstāt,» skaidro U. Saukums.

SIA «Vides serviss» valdes loceklis Uģis Saukums.


Iecavas apvienības SIA «Dzīvokļu komunālā saimniecība» atkritumu saimniecības vadītāja Ineta Orinska savā skaidrojumā iezīmē, ka uzņēmums vēl aizvien šo pakalpojumu vērtē kā īslaicīgu. Viņa informē, ka uzņēmums piedāvā Iecavas un Iecavas pagasta iedzīvotājiem, kuri īslaicīgi uzturas Iecavā vai Iecavas pagastā un ar kuriem nav noslēgts līgums par pastāvīgu atkritumu savākšanu, nodot savākšanai atkritumus marķētos atkritumu maisos. «Ir iespēja iegādāties marķētus atkritumu maisus ar tilpumu 60 litri par 2,05 eiro gabalā. Maisus var nopirkt SIA «Dzīvokļu komunālā saimniecība» Edvarda Virzas ielā 21a Iecavā, iepriekš zvanot pa tālruni 63942800 vai 25580909. Piepildītos marķētos atkritumu maisus jānovieto tuvāk iebraucamajam ceļam, piesakot atkritumu izvešanu atkritumu saimniecības vadītājai,» informē I. Orinska.


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.