Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumniekos brīvu telpu nav; steidzami risināma ceļu kvalitāte un atkritumu savākšana

Tikšanās ar iedzīvotājiem Vecumniekos noslēdza Bauskas novada pašvaldības vadības vizītes pirms nākamā gada budžeta pieņemšanas.
Foto – ULDIS VARNEVIČS

Vecumnieku apkaimes ļaudis uz tikšanos ar novada vadību 8. novembrī tautas namā bija sanākuši ap 30, kā galvenās tēmas izceļot ceļus, atkritumu savākšanu un telpu pieejamību.

Ar tikšanos Vecumniekos noslēgušās Bauskas novada pašvaldības vadības vizītes pie novada iedzīvotājiem pirms 2023. gada budžeta pieņemšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Interesē veloceliņš
Līdzīgi kā visur, arī Vecumniekos aktuāli ceļu jautājumi. Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika sacīja, ka šogad bija jāpabeidz projektēt ceļa pārbūvi, kas savienos ar asfaltu Iecavu un Vecumniekus, pievienojot asfaltētu ceļu Misas ciemam. Šeit no pašvaldības puses plānota gājēju ietve Vecumniekos no Rīgas ielas līdz Ezerkrasta ielai. Nākamgad plānots uzlabot segumu citās Vecumnieku ciema ielās, Baložu ielā varētu būt dubultās virsmas segums.

Cilvēkus uztrauc, vai izzāģēs koku lapotnes vietās, kur šaurie ceļi aizauguši. D. Šileika sacīja, ka nākamā gada pavasarī to darīs. Iedzīvotāji aicina izveidot Vecumniekos veloceliņu – ar riteni īsti neesot, kur braukt. Novada vadības pārstāvji norādīja, ka ir gājēju celiņš Rīgas ielā, bet cilvēki iebilda, ka tas ir pārāk šaurs gan gājējiem, gan velobraucējiem. Vecumnieku pagasta nodaļas vadītājs Lauris Mediņš atzina, ka veloceliņa būve jāplāno un tam varētu mēģināt piesaistīt Eiropas finansējumu.

Jauniešu centrs
Kritiska situācija ir ar telpu pieejamību Vecumniekos. «Pārsvarā šogad apzināju pašvaldības dzīvojamo fondu, kas ir kritiskā stāvoklī, nepieciešami lieli ieguldījumi dzīvokļu atjaunošanā un rekonstrukcijā. Dzīvokļu ir pārāk daudz, cenšamies lielu daļu izsolīt,» informēja L. Mediņš. Iedzīvotāji vaicāja, kur var apskatīt informāciju par izsolēm. Sarunas dalībnieki vienojās, ka to publicēs novada izdevumā. Uz jautājumu, vai novadam ir dzīvokļi jauniem speciālistiem, D. Šileika atbildēja, ka tādi ir gan Vecumniekos, gan Misā.

Uz vaicājumu, kad Vecumniekos būs jauniešu centrs, D. Šileika informēja, ka tam meklē telpas. Pašlaik jaunieši varot tikties Sarkanajā skolā, taču vēlas telpas, kur nav apmeklējuma ierobežojuma. Ja atradīs plašāku vietu bibliotēkai, tās telpas varētu izmantot jaunieši. «Ar jaunatnes lietu speciālistu esam runājuši, ka dažādām aktivitātēm var izmantot tā saucamo pagrabiņu, bet tur arī brīvi nevar iet un nākt. Nevarēšu neko šodien solīt,» atzina D. Šileika.

Meklēs vietu krātuvei
Telpu jautājums kļuva aktuāls, kad cilvēki taujāja par kultūrvēsturiskā mantojuma pieejamību, kas ne visur ir brīvi pieejams.

Bauskas novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības komisijas loceklis Mārtiņš Mediņš vēstīja: «Iedzīvotāji no jebkura pagasta var iesniegt pieteikumu par piekļuvi kultūras mantojuma komisijā. Bārbeles mācītāja muiža ir sabrukuma stāvoklī, statuss noņemts, jo bezjēdzīgi atjaunot. Tā izlikta pārdošanai. Par krātuvēm jautājums ir bijis dienas kārtībā. Skaistkalnē novadpētniecības krātuvē ir darbinieks, kas vada uzskaiti. Savus ierosinājumus deva Bauskas muzeja pārstāvji. Apstājies process Bārbeles skolā, jo Voldemārs Barens pagājušajā gadā aizgāja mūžībā. Muzeju pieskata skolas direktore. Vecumnieku krātuve ir pagasta pārvaldes telpās, vēl viena ir Iecavas pagastā. Arī kultūras komisijā ir jautājums, ko darīt ar krātuvēm. Vai nu daļa jāpievieno Skaistkalnei, vai jāveido vienota – par to domājam. Par vēsturiskajiem objektiem, pat ja nav kultūrmantojuma zīmes vai dižkoks, var jautāt komisijā, izskatīsim, visu var risināt.»

«Pašvaldībai pieder ēka, kur ir picērija un tūrisma informācijas punkts. Pastāv iespēja, ka uzņēmējiem iznomātās telpas atbrīvojas. Tad krātuvi varētu integrēt bibliotēkā. Daļu materiālu plānojam izmantot Sarkanajā skolā,» informēja D. Šileika. Iedzīvotāji rosināja izmantot Vecumnieku vidusskolas telpas, kad pabeigs piebūvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trūkst māju vecāko
Izskanēja jautājums par namu apsaimniekošanu. «Ir daudzdzīvokļu mājas, kas nav nodotas apsaimniekošanā. Tām nav uzkrājuma, mājas vecākā vai apsaimniekotāja. No nākamā gada plānojam panākt, lai mājas pieņem apsaimniekotāju, veido uzkrājumu un rūpējas par renovāciju, siltināšanu un remontu,» uzsvēra L. Mediņš.

Iedzīvotāji sūdzējās, ka pašvaldības kapitālsabiedrība «Mūsu saimnieks» slikti apsaimnieko teritoriju. «Zālieni pārklāti ar sūnu, apstādījumus negriež. Apsaimniekošana pieauga no 11 eiro līdz 42 eiro mēnesī, bet neredzu, par ko maksāju. Trotuāri iebrukuši, mašīnas stāv uz ietvēm. Nav iedzīvotāju sapulču. Namu pārvaldnieks tik saka, lai raksta iesniegumu. Kādreiz daudz darījām paši, bet tagad iedzīvotāji nomainījušies, divi pensionāri nespēj māju apsaimniekot,» neapmierināta bija Ceriņu ielas nama iedzīvotāja.

SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis Arvis Larionovs skaidroja, ka namu apsaimniekošanā uzņēmums dara darbus, par kuriem ir vienošanās. «Līdz 15. novembrim var saskaņot nākamā gada apsaimniekošanas tāmi un zāles pļaušanas grafiku. Dzīvžogs ir jūsu kopīpašums, to nedrīkstam griezt, kā gribam,» sacīja A. Larionovs. Viņš atzina – komunikāciju traucē, ja mājai nav vecākā, grūti kaut ko sarunāt.

Bauskas novada pašvaldības policijas Vecumnieku nodaļas priekšnieks Edgars Polis sacīja, ka uzņēmums bez kopējas vienošanās apstādījumus nekops: «Skolas ielā apgrieza ceriņus, un tur bija milzīgas pretenzijas par to, ar kādām tiesībām uzņēmums to darīja. Tāpēc vajag mājas vecāko, kas sadarbojas ar SIA «Mūsu saimnieks».»

Piesārņo mežu
Nemainīgi aktuāls novadā ir atkritumu jautājums. «Zvirgzdes mežs ir pilns. Tie, kas brauc staigāt, to var redzēt,» sūdzējās iedzīvotāji.

«Sargu mēs tur klāt nenoliksim, kas varētu vaktēt, kas un ko izmet. Katram par saviem atkritumiem ir jāmaksā pašam. Lielgabarīta atkritumu izvešanai bija finansējums, bet mums bija sods par bīstamo atkritumu atrašanos lielgabarīta konteineros, un tas uzreiz paņēma lielu daļu naudas,» skaidroja D. Šileika. «Diemžēl esam tuvu Rīgai, un daudz atkritumu nāk no Rīgas puses,» informēja E. Polis.

Pašvaldība plāno nākamgad ierīkot atkritumu šķirošanas laukumu Čigānkalnā, informēja Bauskas novada domes izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka. Iedzīvotāji minēja arī tekstila savākšanas konteineru, un D. Šileika solīja, ka tāds būs. Plānota sadarbība ar elektropreču savācējiem.

L. Mediņš piebilda, ka parādījusies dārznieka vakance Vecumniekos, aicināja tai pieteikties.

Visvairāk uztrauc ceļi
Gada noslēguma tikšanās ļāvusi radīt skaidrāku priekšstatu par novada teritorijām, atzīst pašvaldībā. «Braucot pa ciemiem, pierakstītas būtiskas lietas. Ir problēmas, kas pārklājas, kas ir raksturīgas konkrētām vietām. To centīsimies ņemt vērā, tomēr apzinoties, ka visu reizē izdarīt nevar,» pauž Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. Galvenā problēma, kas izskanēja visur, ir ceļu stāvoklis – no Bauskas līdz Kurmenei un Vecumniekiem.

Pašvaldības pārstāvji informēja par paveikto un plānoto apdzīvotajās vietās. «Vecumniekiem kā lielam pagasta centram ir liela nozīme pašvaldības budžetā. Pašlaik īstenojam divus lielus projektus – Vecumnieku vidusskolas un Mūzikas un mākslas skolas jaunās būves, nākotnē būs atsevišķi ceļi un projekti. Zināms jautājums par stadionu pie skolas, kas jārenovē. Darbu sarakstā ir bērnudārza rotaļu laukuma pārbūve. Domājam par jaunajiem projektiem, tai skaitā sociālā dienesta pieejamību, kam nākamgad būs līdzekļi,» informēja A. Okmanis.


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.