Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Veicina piederības izjūtu


Apvienotais Bauskas novads svin savus pirmos kopīgos svētkus «Zem zelta ozola zariem»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Svētku noslēgumā visi vienojās kopīgā dziesmā, kam muzikālo pavadījumu nodrošināja Raita Ašmaņa bigbends. Foto – Ivars Bogdanovs

Sestdien, 4. jūnijā, Bauskas pilskalna parka estrādē ieskanējās pirmie Bauskas novada svētki «Zem zelta ozola zariem», kuri pulcēja visu apvienoto novadu kolektīvu dalībniekus un svētku apmeklētājus. Laikraksta aptaujātie atzīst, ka jaunajā novadā šādi svētki veicina vienotības izjūtu.

Pēc lietainās un drūmās nedēļas sestdienas rītā spoži spīdēja saule, un klāt bija pirmie jaunā apvienotā Bauskas novada svētki «Zem zelta ozola zariem», kuros piedalījās 90 kolektīvi no visām novada apvienībām, kopā vairāk nekā tūkstoš dalībnieku.

Lielā diena sākās ar svētku gājienu no Dārza ielas līdz Bauskas pilskalna parka estrādei, skanot dziesmām un plīvojot kolektīvu karogiem un vimpeļiem. Gājiena priekšgalā soļoja pašvaldības pārstāvji un desmit viesu municipalitāšu delegācijas.

Kāda svētku dalībniece ar laikrakstu dalījās šādās pārdomās: «Gājiens nav tikai iešana, tas veicina un stiprina piederības izjūtu. Katram cilvēkam vajag piederību – dzimtai, vietai, kolektīvam. Pirms Bauskas piecpadsmit gadus dzīvoju Jelgavā, kur svētkos mana meita no bērnudārza vecuma kopā ar dejotājiem devās gājienā ik gadu. Tagad viņa jau pati kā kolektīva vadītāja gājienā ved savus dejotājus.» Svētkiem un gājienam ir svarīga filozofiska un arī psiholoģiska nozīme, īpaši pēc ilgā pandēmijas raisītā pārtraukuma.

Draudzējas ar visiem novadniekiem
Īslīces pagasta tautas deju kopa «Līdums» uzskata, ka ir ļoti draudzīgs deju kolektīvs, tāpēc draudzējoties ar visiem novadniekiem. Mežotnes jauktais vokālais ansamblis «Mēs» gājienā devās ar dziesmu «Bēdu manu lielu bēdu», un ansambļa vadītāja Liene Gaile atzīst, ka dodas dzīvē ar «ne bēdu» – tikai dziesmu. Vecumnieku pagasta vidējās paaudzes deju kolektīva «Ducis» dalībnieki teic, ka vienotiem liek justies lielais pulks ar svētku dalībniekiem, kas kopā dodas gājienā.

Ar jestrām dziesmām un skanīgu instrumentu spēli gājienā piedalījās Iecavas kultūras nama folkloras kopa «Tarkšķi», kuru vadītāja Kristīne Karele atzina, ka izjūtas, beidzot visam novadam darot kaut ko kopā, ir ļoti labas. «Mēs esam vienoti visur – gan Bauskā, gan Iecavā,» atzīst K. Karele, ««Tarkšķi» jūtas ļoti labi, jo notiek koncerti.»

Nevarēja nepamanīt Iecavas pamatskolas pārstāvjus, kas gājienā devās ar spilgti dzelteniem lietussargiem, kurus, kā paši teica, izmanto, lai pasargātu sevi no saules stariem. Gājiena dalībniece Dace atzina, ka gājiens liek justies vienotiem un tam vajadzētu norisināties katru gadu.

Grupas «Lēra» jaunie un mazie dejotāji gājiena laikā paspēja uzmest «ritenīti» un pat salto.

Gājiens vieno
Gājiena norisi uzraudzīja Bauskas novada pašvaldības policijas inspektors Kaspars Čakāns, kurš atzina, ka gājienā ir kārtība. «Visi dalībnieki ir jautri un vienoti, viss, kā pienākas,» atzīst K. Čakāns, viņš uzsvēra, ka svarīga ir drošība, par ko viņš kopā ar kolēģiem arī parūpējas. Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālās struktūrvienības pārstāvjiem pa priekšu brauca automašīna, kurā bija ievietots tehnikuma karogs. «Saulainieši šodien pārsteigs ar piecām skaistām profesijām, kuras te apgūst, labu garastāvokli, spēka zīmi ozolu un zaļo un dzelteno krāsu,» pastāsta struktūrvienības vadītāja Iveta Leitnante, «mēs šeit šodien esam pavāri, lauksaimnieki, datortehnikas speciālisti, viesmīļi un automehāniķi.»

Ar krāšņiem tērpiem un skaļiem saucieniem gājienā devās arī Vecumnieku pagasta ļaudis. «Jūtamies brīnišķīgi, laiks ir jauks,» atzīst Vecumnieku vidējās paaudzes deju kolektīva «Vēveri» pārstāve Jana, «droši vien, pateicoties šiem svētkiem, jūtamies vienotāki.» Ar ļoti zīmīgu kolektīva nosaukumu svētku gājienu papildināja Vecumnieku deju kopa «Ozols», kas atzina, ka jūtas īpaši. ««Ozols» ir stiprs un pamatīgs, ar saknēm dzimtajā zemē ieaudzis, tāpat kā jaunajā novadā,» pastāsta kolektīva dejotāja Valentīna. Kurmenes pagasta pārstāvji uzskata, ka šādi pasākumi viennozīmīgi jārīko biežāk. «Mēs esam visskaistākais novada pagasts, varbūt iedzīvotāju ziņā mazākais, bet tomēr skaistākais,» atzīst Kurmenes pagasta iedzīvotājs Jānis, «mēs visi esam draudzīgi.»

Skaistkalnieši gājienā dodas, dziedot dziesmu «Bēdu manu ielu bēdu», un atzīst, ka visi par svētkiem ir sajūsmā un bēdu zem akmens šodien nāksies likt. «Grūti spriest, vai jaunajā novadā jūtamies vienotāki, bet svētku gājiens noteikti saliedē,» atzīst Skaistkalnes deju kopas dalībniece Sanija Bagdone. Viņiem seko Skaistkalnes vidusskola, kuras direktore Svetlana Vāverniece apstiprina, ka nostāsti par to, ka Skaistkalnē mācās gudrākie skolēni, ir patiesi. «Mēs atšķiramies ar saviem bērniem, skolotājiem, radošumu un muižas ēku,» lepojas S. Vāverniece. Pūtēju orķestris «Skaistkalne» Jāņa Kalniņa vadībā ar jautriem skaņdarbiem priecēja gan svētku dalībniekus, gan apmeklētājus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai katri nākamie svētki turpina saliedēt!
Visi gājiena dalībnieki tika skaļi uzrunāti un uzteikti pie Bauskas Valsts ģimnāzijas ēkas, gājiens noslēdzās Bauskas pilskalna parka estrādē, kur sanākušie iekārtojās ērtāk, lai gaidītu pasākuma atklāšanu. Svētku sarīkojumu vadīja aktieris Jēkabs Reinis, atklāja ar Bauskas novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa uzrunu, kurš sveica svētku dalībniekus un viesus. «Šodien mēs tiekamies ļoti īpašā reizē, mūsu jaunā, lielā novada pirmajos svētkos. Vietā, kur krustojas upes, kur satiekas cilvēki un kur vēsture saplūst ar šodienu,» sanākušos uzrunāja A. Okmanis, «gandrīz simt amatieru kolektīvi piedalās šajos svētkos, kuriem dots spēcīgs un latvisks nosaukums. Liels prieks, ka šodien ar mums ir arī sadarbības partneri un draugi no ārvalstu pašvaldībām. Mēs visi zinām, ka tikai kopībā ir spēks, ka gaišas domas un vienotība spēj apturēt nelaimi, tāpēc novēlu visiem izbaudīt svētkus, pateicos pasākuma veidotājiem un novēlu – lai katri nākamie svētki mūs padara arvien saliedētākus!»

Svētki uz lielās skatuves turpinājās ar folkloras kopu priekšnesumiem, kam sekoja mūsdienu deju kolektīvu koncerts. Vēlāk pasākums turpinājās ar bērnu vokālo ansambļu un studiju uzstāšanos uz lielās skatuves, vokālo ansambļu kolektīvu koncertu uz mazās skatuves, bet pēcāk jau uz skatuvēm kāpa dejotāji, kuri izpildīja tautas dejas, Eiropas dejas, līnijdejas, kā arī eksotiskās un dāmu dejas. Vakara pusē uz mazās skatuves uzstājās novada teātru kolektīvi, kuri spēlēja dažādas pašu gatavotas izrādes visām gaumēm, bet oficiālā svētku daļa noslēdzās ar novada koru un populāru solistu sadziedāšanos Raita Ašmaņa «Jelgavas bigbenda» muzikālajā pavadījumā.

Izvēle jebkuram vecumam un interesēm
Plašs izklaižu piedāvājums bija sarūpēts arī jaunākajiem pasākuma dalībniekiem, kuriem organizatori bija nodrošinājuši dažādas aktivitātes, darbnīcas. Mazajiem svētku apmeklētājiem bija iespēja izgatavot rokdarbus, pie profesionāļiem apgleznot seju un ķermeni, aktīvi pavadīt laiku dažādās stafetēs un spēlēs, kā arī satikties ar slaveno multfilmu varoni Trusi Bingu, kurš sirsnīgi apsveicinājās un nofotografējās ar katru pienākušo. Liela gardumu, dzērienu un dažādu citu labumu izvēle bija pieejama arī svētku tirdziņā, kur bija sabraukuši gan vietējie, gan attālāki mājražotāji. Tirgots tika apģērbs, rotaslietas, dažādi gardumi, mājās gatavoti vīni, rotaļlietas un koka izstrādājumi, lai katrs svētku apmeklētājs atrastu ko tīkamu sev.

«Esmu bijusi dejotāja, un man ļoti patīk tautas dejas un tautas mūzika, tāpēc arī esmu šeit,» stāsta svētku apmeklētāja Ārija no Rītausmām Īslīces pagastā, «Bauskas novadā mani vieno viss – gan draugi, gan darbs.» Pie Ārijas mājām aug ozols, un viņa uzskata, ka ozols dod spēku gan viņai, gan visam Bauskas novadam. Ozolu savā sirdī tur un sevi par stiprām uzskata novadnieces Zita un Geņa. «Mēs jūtamies ļoti labi un vienotas ar Bauskas novadu, jo šeit dzīvojam,» stāsta svētku apmeklētājas, «pēc novadu apvienošanas nekādu lielu pārmaiņu nav, tikai svētki lielāki.» Zita, kura dzīvo Vecsaulē, uzskata, ka ceļi gan Vecsaulē varētu būt labāki, bet uz to šodien pievērs acis. Pārējiem novadniekiem sievietes vēl mieru, jo tas ir pats svarīgākais.

Pasākumā ieradusies arī Krilovu ģimene, kuru jaunākais ģimenes loceklis Renārs svētkos uzstājās kā vokālās studijas «Pigoriņi» dalībnieks. «Šodien jūtamies labi, forši atbraukt ciemos uz citām vietām Bauskā,» stāsta Agris Krilovs, «piederīgiem novadam liek justies mājas.» Saiva Krilova teic, ka ozols aug viņu lauku mājās un tas raksturo spēku, izturību un diženumu.

Ieradusies arī «līgava» no «Laulību līguma»
Uzmanību viennozīmīgi sev pievērsa Bauskas Tautas teātra dalībniece Līga Druviņa, kura pasākumā piedalījās līgavas tērpā – ar plīvuru un pušķi. «Šodien ļoti gribējās apprecēties, tāpēc es-
mu līgavas kleitā,» lomā iejūtas L. Druviņa, kura pēcāk paskaidro, ka ««Laulību līgums» ir mūsu burvīgā izrāde, kurā man ir jāuzstājas šādā tērpā, taču šodien šo lugu nerādīsim.» Sieviete atzīst, ka vienmēr jutusies vienota ar novadu, jo tam palīdz dalība teātrī, kura dalībnieki ir draudzīgi ar visiem.

Pasākumu apmeklē arī brāļi Sandijs un Endijs Vasilakiji, kur viens no brāļiem ir tautas deju dejotājs, savukārt otrs – svētku baudītājs no skatītāju puses. «Jūtos ļoti labi,» pastāsta Sandijs, «dejoju Bauskas tautas deju kolektīvā «Jandāls».» Endijs atzīst, ka agrāk dancoja, taču tagad neesot tam laika darba dēļ. Sandijs uzskata, ka vienmēr ir bijis patriotiskāks par brāli. «Mūs vieno Bauska, mamma un brāļu būšana,» atzīst Endijs.

Par nakts mūziku un diskotēkas skanējumu no pulksten 22 parūpējās grupa «Dakota», Atis Ieviņš un DJ Aivis, kuri sapulcēja visus dejotgribētājus uz jestru pirmo Bauskas novada svētku izskaņu līdz pat rītausmai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bauskas Dzīve» jautā

Kā vērtējat pirmos apvienotā novada svētkus?

Silvija Pavlova, pensionāre
– Svētki ir ļoti labi, taču amatierkolektīvu dalībniekiem bija liela garlaicība un nīkšana starp gājienu un koncertu. Tur varēja kaut kā citādāk izdomāt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Normunds Melnieks, strādā telekomunikācijā
– Viss patīk, beidzot var satikties un būt kopā ar cilvēkiem, un arī bērnam ir, ko darīt.


Madara Rigaste, uzņēmēja
– Man ļoti patīk svētki, īpaši jauka ir programma bērniem.


Arnis Almans, strādā celtniecībā
– Sen nav bijuši svētki, tāpēc tos izbaudu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Oksana Selecka, strādā Valsts policijā
– Ļoti skaisti svētki. Visvairāk, protams, patika meitas uzstāšanās, bet arī gājiens un viss koncerts bija skaists.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par saturu atbild SIA «Bauskas Dzīve».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.