Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Botulīna injekcijas: ne tikai skaistumam, bet arī veselībai 

Foto: freepik.com/Freepik 

Mūsdienās vien retais nav dzirdējis par botoksa jeb botulīna injekcijām, kas plaši tiek izmantotas estētiskajā dermatoloģijā, lai mazinātu grumbas un atgūtu jauneklīgāku izskatu. Tomēr botulīna toksīna injekcijas tiek plaši pielietotas ne tikai skaistumkopšanā, bet arī medicīnā, palīdzot risināt tādas problēmas kā muskuļu spazmas, migrēnas un hiperhidrozi jeb pārmērīgu svīšanu. 

Par to, kas tad īsti ir botulīna toksīns un kā botulīna injekcijas tiek pielietotas gan skaistumkopšanā, gan medicīnā, stāsta Veselības un skaistuma centra Adoria estētiskās dermatoloģijas speciālistes Dr. Jevgēnija Čumakova.

Botulīna toksīns – skaistuma eliksīrs vai inde? 

Botulīna toksīns ir dabā sastopams, spēcīgs neirotoksisks proteīns jeb olbaltumviela, ko ražo baktērija Clostridium botulinum. Lai gan mūsdienās botulīna toksīnu plaši pielieto gan skaistumkopšanā, gan medicīnā, agrāk šī viela tika uzskatīta par nāvējošu indi. Un tā patiešām arī ir – botulīna toksīns pieder pie organiskajām indēm. 

Taču pateicoties mūsdienu medicīnas attīstībai, zinātnieki ir spējuši preparātu pielāgot, un plašos zinātniskajos pētījumos ir pierādīts, ka nelielās devās botulīna toksīns ir nekaitīgs cilvēka veselībai. Aptuveni 20 gadsimta 70.gados amerikāņu ārsts oftalmologs Alans Skots, kas tiek dēvēts arī par botoksa tēvu, botulīna toksīnu pārveidoja par farmaceitisku preparātu, pētot šīs vielas terapeitisko iedarbību, ārstējot smagas pakāpes šķielēšanu. 

Vēlāk botulīna terapiju ārsti sāka izmantot arī lai ārstētu žokļa savilkumu, migrēnas un citas kaites. Taču, neskaitot terapeitisko efektu, arvien lielāks skaits pacientu dalījās sajūsmā par kādu neparastu blakus efektu. Proti – botulīna toksīna iedarbībā izlīdzināja arī sejas grumbas ap sejas muskuļiem, kuros šī viela tika ievadīta. 1987. gadā tika veiktas pirmās botulīna toksīna injekcijas estētiskās dermatoloģijas jomā, taču vien 2002. gadā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde pirmo botulīna toksīna preparātu, ar visiem tik pazīstamo nosaukumu Botox, apstiprināja estētisko injekciju veikšanai. 

Botulīna injekcijas skaistumkopšanā 

Botulīna injekcijas ir droša un veselībai nekaitīga metode, kas palīdz uzlabot sejas ādas izskatu, mazināt mīmikas grumbiņas un atjaunot jauneklīgu, tvirtu sejas ādas izskatu. Turklāt tas ir veids kā panākt vēlamo efektu, izvairoties no nopietnām plastiskās ķirurģijas operācijām. 

Foto: freepik.com/Freepik  

Procedūras laikā izvēlētajās sejas zonās tiek veiktas mikro injekcijas, kuru laikā muskuļos tiek ievadīts neliels botulīna preparāta daudzums, kas uz laiku bloķē savienojumu starp nervu un muskuli. Taču vielmaiņas procesi apstrādes zonā saglabājas, līdz ar to – pēc procedūras efekta beigām, muskuļi atgūst savu dabisko stāvokli un funkcijas. Procedūras rezultātā muskulis atslābst, krunciņas izlīdzinās un seja iegūst gludāku, tvirtāku izskatu. Estētiskajā dermatoloģijā tiek veiktas botulīna injekcijas pierei un acīm jeb tiek mazinātas pieres grumbas un tā saucamās vārnu kājiņas jeb grumbiņas ap acīm. 

Botulīna toksīna injekcijas skaistumkopšanas nolūkiem ir atļauts veikt tikai estētiskās dermatoloģijas nozarē strādājošajiem speciālistiem, kas ir skaidri definēts arī Latvijas likumdošanā – botulīna injekcijas drīkst veikt tikai speciālists ar augstāko medicīnisko izglītību. Tas ir arī galvenais, un būtiskākais faktors, kas ietekmē veselībai drošu, efektīvu un estētiski pievilcīgu procedūras gala rezultātu. 

  • Svarīgi atcerēties, ka botulīna injekcijas un hialuronskābes injekcijas sejai ir divas atšķirīgas metodes, un katrai no tām ir savs pielietojums un efekts, un tikai pieredzējis un zinošs speciālists spēs ieteikt piemērotāko procedūru, atbilstošo sūdzībām un vēlamajam rezultātam. 

Botulīna injekcijas medicīnā 

Kā jau minēts, botulīna terapija tiek plaši pielietota šķielēšanas korekcijai, migrēnas ārstēšanai, muskuļu spazmu mazināšanai un citu neiroloģisku kaišu novēršanai. Taču Latvijā visplašāk šo preparātu izmanto hiperhidrozes jeb pastiprinātas svīšanas mazināšanai vai pilnīgai novēršanai. 

Foto: freepik.com/Freepik  

Hiperhidroze var būtiski mazināt vispārējo dzīves kvalitāti, ietekmējot gan profesionālo, gan personisko dzīvi, radot sociālus ierobežojumus un nereti izraisot arī dažādas psiholoģiskas dabas problēmas. Turklāt pastiprināta svīšana nereti izraisa arī nopietnas ādas problēmas, piemēram, dermatofitozi, atopisko dermatītu, dažādus iekaisumus un citas kaites. 

  • Botulīna injekcijas plaukstās: efektīva un plaši pielietota metode, kas tiek ieteikta primārās fokālās hiperhidrozes ārstēšanai, kad pastiprināta svīšana izpaužas noteiktās ķermeņa daļās, šajā gadījumā – plaukstās. Procedūras laikā, ar sīku injekciju palīdzību,  plaukstās tiek ievadīts botulīna preparāts. Pēc injekciju veikšanas svīšana samazinās par vismaz 80–90 % un efekts saglabājas aptuveni 6–9 mēnešus. Šo metodi iesaka arī gadījumos, kad citas hiperhidrozes ārstēšanas metodes nav bijušas efektīvas. 
  • Botulīna injekcijas padusēs: izmanto pacientiem, kuriem pastiprinātu svīšanu novēro tieši padušu zonā. Tāpat kā plaukstās, arī padusēs botulīna preparāts tiek ievadīts ar sīku injekciju palīdzību. Pēc procedūra svīšanas samazinājums tiek novērots par vismaz 82–87 % un injekciju efekts, atkarībā no individuālas ķermeņa reakcijas, saglabājas no 4 līdz pat 14 mēnešiem.  

Botulīna injekcijas Veselības un skaistuma centrā Adoria 

Veselības un skaistuma centrā Adoria, Rīgā, A. Čaka ielā 70 –3 botulīna injekcijas plaukstās un padusēs veic ārste-dermatoloģe, estētiskās dermatoloģijas sertificēta speciāliste Dr. Dace Beķere, kas piedāvā veikt arī PRP & PRF injekcijas, kā arī citas estētiskās dermatoloģijas procedūras. Savukārt botulīna injekcijas grumbu izlīdzināšanai un krunciņu mazināšanai, pieres un acu zonā veic ārste-dermatoloģe, estētiskās dermatoloģijas sertificēta speciāliste Dr. Jevgēnija Čumakova. Ienāc adoria.lv un piesaki savu vizīti jau tagad, vai zvani pa tālruni +371 67 315 000! 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.