Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ierobežojumi mizgrauža dēļ turpinās: kas jāzina mežu īpašniekiem?

Šogad egļu astoņzobu mizgrauža kaitējumi sasnieguši tādus apmērus, ka pavasarī tika izsludināta ārkārtējā situācija, kas ierobežoja meža īpašnieku aktivitātes 230 pagastos 32 Latvijas novados. Bija paredzēts, ka tā beigsies 30. jūnijā, taču situācija ir kritiska – nelielais kaitēklis turpina būt tik aktīvs, ka ierobežojumi ir pagarināti un nu jau spēkā visā Latvijas teritorijā.

Šādu lēmumu – turpināt mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus vērtīgajās egļu audzēs – pieņemt palīdzēja ekspertu grupas izvērtējums. Jaunie ierobežojumi ir līdzīgi iepriekš spēkā esošajiem, un egļu mežaudžu aizsardzības zonas ir apskatāmas Meža valsts reģistrā. Jāatzīmē, ka visplašākie egļu astoņzobu mizgrauža kaitējumi ir novērojami Vidzemē, kā arī daļā Kurzemes un Zemgales.

Meža īpašniekiem vajadzētu apsekot savas mežaudzes, lai pārliecinātos par to stāvokli, šādi nepalaižot garām kukaiņa savairošanos savā īpašumā. Tas ir ļoti būtiski, jo egļu astoņzobu mizgrauzis atzīts par visbīstamāko egļu kaitēkli visā Eiropā, kas apdraud ne vien novājinātus, bet arī pavisam veselus kokus. Sausums, karstums un vēja trūkums rada labus apstākļus tā izplatībai.

Pašlaik mežu īpašniekus jau ir sasniegusi arī ziņa, ka aktivizējies lapgrauzis, kas izraisa alkšņu lapu brūnēšanu. Pie vainas ir alkšņa zilā lapgrauža un alkšņa zaļā lapgrauža kāpuri, taču, par laimi, to radītie bojājumi kokiem nekaitē un piesardzības pasākumi nav nepieciešami.

Ja bažījies par sava meža likteni, iespējamiem zaudējumiem no mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem, kā arī pasākumiem, kas jāveic, lai ierobežotu kaitēkļu izplatību, vienmēr vari nodot savu īpašumu SIA „Trovent” komandas rokās, kas mežsaimniecības nozarē darbojas jau vairāk nekā 20 gadus. Uzņēmums pērk meža īpašumus, kā arī iegādājas lauksaimniecības zemi visā Latvijā – aizpildi kontaktformu mājaslapā trovent.lv, raksti uz e-pastu info@trovent.lv vai zvani pa tālruni 29429555.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.