Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Inhalatori bērniem – to tipi un lietošana

Bērniem astma izraisa no viegliem līdz pat smagiem simptomiem, kas var rasties ikdienas aktivitāšu laikā un noteiktos apstākļos var būt pat dzīvībai bīstami. Par laimi, astmu parasti var veiksmīgi ārstēt ar inhalatoru (kā izvēlēties inhalatoru) – rokā turamu ierīci, kas medikamentus nogādā tieši plaušās.

Inhalatori bērniem var saturēt glābšanas medikamentus, lai reaģētu uz ārkārtas astmas lēkmi, vai apkopes medikamentus, kas palīdz novērst lēkmes. Šis raksts palīdz izprast bērniem pieejamo inhalatoru veidus un to, kā šie inhalatori darbojas.

Kāpēc bērnam varētu būt nepieciešams inhalators

Inhalatori ir astmas ārstēšanas pamatlīdzeklis, jo tie vai nu palīdz apturēt lēkmi, vai arī neļauj tai notikt. Lai pārvaldītu bērnu astmu, veselības aprūpes sniedzēji var bērniem izrakstīt vienu no trim inhalatoru veidiem:

 1. Glābšanas inhalators: lieto tikai tad, kad nepieciešams apturēt astmas lēkmi
 2. Regulējošais inhalators: parasti lieto katru dienu, lai novērstu astmas lēkmi
 3. Kombinētais inhalators: lieto katru dienu, lai novērstu lēkmi un mazinātu astmas simptomus.

Astmas ilgtermiņa kontrole

Bērniem astmas pazīmes parasti sāk parādīties pirms 5 gadu vecuma. Šie simptomi var ietvert:

 • Klepus, kas turpinās vairākas dienas vai nedēļas un ir izteiktāks nakts laikā
 • Sēkšana vai svilpošana izelpā
 • Apgrūtināta elpošana
 • Periodiskas saaukstēšanās

Ja pamanāt šīs pazīmes, veselības aprūpes speciālistam jāpārbauda bērns. Ja tiek diagnosticēta astma, var nozīmēt ilgstošas kontroles medikamentus. Tas var ietvert regulatora vai kombinētā inhalatora lietošanu katru dienu, lai novērstu simptomus.

Astmas lēkmes ārstēšana

Kad bērnam tiks diagnosticēta astma, veselības aprūpes speciālists palīdzēs izstrādāt rīcības plānu, kas var ietvert glābšanas inhalatora lietošanu astmas lēkmes gadījumā.

Astmas lēkmju profilakse

Dažiem bērniem tiek diagnosticēta vingrojumu izraisīta astma. Tas ir tad, kad fiziskas aktivitātes var izraisīt astmu.

Lai novērstu lēkmi, bērniem ar šo astmu var būt nepieciešams lietot glābšanas inhalatoru 10 līdz 15 minūtes pirms sportošanas vai piedalīšanās fiziskās aktivitātēs.

Inhalatoru ierīces un to lietošana

Inhalatori ir ierīces, kas ļauj ieelpot zāles tieši plaušās. To darbība ir atkarīga no ierīces tipa. Ir vairāku devu inhalatori un vienas devas inhalatori. Vienas devas ierīcēm pirms lietošanas jāiepilda kapsula ar zālēm ierīces kamerā. Vairāku devu ierīcē zāles ir iepriekš uzpildītas

Palīdzība bērnam inhalatora lietošanā

Bērniem var būt grūtības iemācīties lietot inhalatoru. Piemēram, bērni bieži vien elpo pārāk ātri, nevis lieto lēnu, dziļu inhalāciju. Praktiskā elpošana kopā ar bērnu bez inhalatora var palīdzēt viņiem būt gataviem nepieciešamības gadījumā lietot ierīci.

Citi kopīgi jautājumi, pie kuriem jāstrādā ar bērniem:

 • pamācīt neizpūst inhalatorā, kad jāieelpo
 • nepareiza inhalatora novietošana
 • atcerēties pilnībā izelpot pirms inhalatora lietošanas
 • atcerēties aizturēt elpu aptuveni 10 sekundes pēc zāļu inhalācijas
 • spēja pēc tam lēnām elpot

Kad tiek izmantots nebulizators

Zīdaiņi un ļoti mazi bērni ar astmu, kuri vēl nespēj vadīt inhalatoru, parasti saņem inhalējamos medikamentus, izmantojot smidzinātāju – iekārtu, kas zāles pārvērš par tvaiku.

Ar smidzinātāju krūzītē ieliek šķidrās zāles astmas ārstēšanai. Vienā pusē krūzīte savienota ar masku, kas iederēsies virs maza bērna mutes un deguna. Otrā pusē tas ir piestiprināts pie caurulēm. Caurules ievadītas ierīcē. Ieslēdzot motoru, šķidrie medikamenti tiek iztvaicēti un iznāk maskā.

Mazuļiem un maziem bērniem nekas nav jādara, lai saņemtu pareizu medikamentu devu. Viņiem tikai jāelpo pa vidu. Var paiet kāds laiks, kamēr, lietojot masku, bērns jūtas komfortabli. Vienkāršas aktivitātes rīkošana, kas mudina sēdēt mierīgi, piemēram, skatoties bilžu grāmatu, palīdzēs nodrošināt nepieciešamo devu saņemšanu.

Inhalatori no Omron, Beurer, Medisana , Rossmax zīmoliem, Evolu inhalatori, tāpat arī pulsa oksimetri 220.lv e-veikala piedāvājumā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.