Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā veiksmīgāk pārvaldīt savas finanses

Līdz ar augošo inflāciju vēl aktuālāks ir kļuvis jautājums par prasmīgu finanšu pārvaldīšanu. Lai uzlabotu savu situāciju, nav nepieciešams labāk atalgots darbs vai uzvara loterijā. Pārdomāta naudas pārvaldība ir labākais veids, kā samazināt savus tēriņus un sasniegt finanšu mērķus, kas kādreiz šķita neiespējami.

Pat ja liekas, ka esi nonācis strupceļā, kurā nav izejas, pat šķietami nelieli soļi pareizajā virzienā var radīt lielas pārmaiņas.

Seko līdzi saviem izdevumiem

Ja nezini, kur un kā katru mēnesi pazūd tava nauda, pastāv liela iespēja, ka vari savus tēriņus samazināt. Labāka naudas pārvaldība sākas ar izpratni par saviem izdevumiem. Mūsdienās ir pieejami daudzi un dažādi vienkārši rīki, kas šo uzdevumu padara vieglāku.

Piemēram, “Moneytrack” ir lieliska lietotne, kurā vari sekot līdzi saviem tēriņiem dažādās kategorijās. Šādu iespēju piedāvā arī vairākas Latvijā pieejamās internetbankas.

Ļoti iespējams būsi pārsteigts, uzzinot, cik ikdienā tērē kafijai un izklaidēm. Kad esi guvis ieskatu savos izdevumus, izveido plānu, kā liekos tēriņus vari samazināt.

Izveido reālistisku mēneša budžetu

Viens no svarīgākajiem soļiem labākā finanšu pārvaldīšanā ir reālistiska budžeta izveide. Atceries, ka nav jēgas noteikt stingru budžetu, kura sasniegšanai nāksies veikt krasas izmaiņas, piemēram, pilnībā izvairīties no ēšanas ārpus mājām. Cilvēkam, kurš nav restorānu mīlis, šāds uzdevums ir reālistisks, taču tad, ja esi gardēdis, kurš pašlaik četras reizes nedēļā pasūta ēdienu līdzņemšanai, tas diez vai būs tev pa spēkam.

Budžetam ir jāatbilst tavam dzīvesveidam un naudas tērēšanas paradumiem. Plānojot to, ņem vērā savus ienākumus. Lielisks palīgs šajā uzdevumā ir algas kalkulators, ar kura palīdzību vari noskaidrot, cik naudas mēneša beigās saņemsi “uz rokas”. Tas darbojas pavisam vienkārši – atliek vien norādīt bruto darba algu, apgādājamo skaitu, neapliekamo minimumu un atzīmēt, vai ir iesniegta algas grāmatiņa.

Veido ietaupījumus

Šis ir labākais brīdis, lai sāktu veidot ietaupījumus. Tas, protams, aizņem laiku, taču rezultāts ir to vērts. Katram cilvēkam ir svarīgi izveidot uzkrājumus, ko izmantot neparedzētu apstākļu gadījumā. Pat ja iemaksas, ko veic, ir nelielas, ilgtermiņā šādi ietaupījumi var paglābt tevi no riskantām situācijām.

Katru mēnesi apmaksā rēķinus laicīgi

Šis var šķist kā pašsaprotams ieteikums, taču daudziem cilvēkiem slinkuma vai neuzmanības dēļ ir grūtības apmaksāt rēķinus laicīgi, tomēr tas ir ārkārtīgi svarīgi. Ja visus maksājumus veiksi laikā, tad varēsi izvairīties no kavējuma sodiem un labāk izpratīsi, kas ir prioritātes tavā budžetā. Šādā veidā arī uzlabosi savu kredītreitingu, kas nākotnē var būt ļoti vērtīgi.

Izvērtē savus mēneša maksājumus

Kad tu pēdējo reizi pārbaudīji, kuras lietotnes ik mēnesi abonē? Ir viegli aizmirst par straumēšanas pakalpojumu sniedzējiem un mobilajām lietotnēm, kas iekasē maksu no tava bankas konta pat tad, ja tās neizmanto regulāri. Izvērtē, kuri abonementi tev patiesi ir nepieciešami un kuri nav. Tos, kurus neizmanto, neaizmirsti atcelt.

Izvairies no kredītsaistībām

Veicot lielus pirkumus, piemēram, iegādājoties māju vai automašīnu, ņemt aizdevumu var būt izdevīgi. Taču citām precēm, piemēram, televizoram vai telefonam, labāk sakrāj nepieciešamo summu, nevis pērc tās kredītā. Pat ja šķiet kārdinoši iegūt jaunu datoru par šķietami mazu mēneša maksājumu, ilgtermiņā tas būs dārgāk nekā preces iegāde par pilnu summu. Kāpēc? Par šo preču iegādāšanos ir jāveic procentu maksājumi.

Mazs cinītis gāž lielu vezumu – nereti pat vismazākās pārmaiņas rada vislielāko efektu. Lai neieslīgtu parādos vai naudas problēmās, ir svarīgi pārvaldīt savas finanses prātīgi. Izmanto SIA “Breicis” radīto algas kalkulatoru, lai izprastu, cik vari atļauties tērēt, neradot robu savā maciņā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.