Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kādas ir populārākās un atbilstošākās suņu šķirnes dzīvoklim? 

Foto: freepik.com/Freepik 

Suņu sugas pārstāvji ir kļuvuši mums vairāk par ikdienas kompanjoniem, draugiem un ģimenes mīluļiem, savukārt vajadzība pēc uzmanīga mājas sarga un veikla medību palīga, līdz ar cilvēku vēlmi dzīvi pavadīt lielākās pilsētās, ir būtiski mazinājusies. 

Līdz ar dzīvi pilsētā, parādās citas prioritātes un kritēriji, pēc kuriem izvēlamies mājdzīvnieku. Un tie, kam suņi ir mīļi un tuvi, mēģina atrast veidus kā savu ikdienu apvienot ar šī brīnišķīgā mīluļa aprūpi. 

Lai gan vēl aizvien pastāv mīti par to, ka dzīvoklis un mazas platības mājoklis bez pagalma nav piemērots sunim, tomēr tā nebūt nav.

Kā atzīst suņu audzētāji un kinologi, teju jebkuras suņu šķirnes suns ir pieradināms dzīvošanai dzīvoklī, kā mazo suņu šķirnes, tā vidēju un pat lielo suņu šķirnes pārstāvji. Taču ir vairāki ļoti būtiski un svarīgi aspekti, kas iepriekš jāapsver. 

Par to, kas jāņem vērā, ja vēlaties turēt suni dzīvoklī un, kādas ir piemērotākās un populārākās suņu šķirnes nelieliem mājokļiem un dzīvokļiem, – lasiet raksta turpinājumā! 

Kas jāņem vērā dzīvokļu suņu saimniekiem? 

Sunim ir jānodrošina pienācīgas fiziskās un mentālās aktivitātes. Ja dzīvniekam nav iespēja pavadīt dienas lielāko daļu skraidot pa pagalmu, sunim vairākas reizes dienā jānodrošina vismaz 1–2 stundas garas pastaigas, neskatoties uz saimnieka aizņemtību, garastāvokli vai vēlmēm. 

Ja dzīvnieks tiek vests kvalitatīvās un pilnvērtīgās, šķirnei atbilstošas slodzes pastaigās, kas ietver dažāda veida aktivitātes, tad atgriežoties mājās, dzīvnieks var mierīgi baudīt atpūtu, un tam nav vajadzības visu dienu skraidīt pa pagalmu. 

Tādejādi sunim ir daudz mazāks risks iedzīvoties mazkustīga dzīvesveida kaitēs un dažādās destruktīvās, nepietiekamu mentālo aktivitāšu radītās, uzvedības problēmās. 

Svarīgi ir arī ņemt vērā sugai raksturīgo aktivitātes līmeni. Maz aktīvas šķirnes pārstāvji ir piemērota izvēle pensionāriem, kas suni var izvest regulārās, taču mierīgas pastaigās. 

Savukārt vidēji aktīvas suņu šķirnes ir piemērotas ģimenēm un saimniekiem, kas paši ikdienā piekopj aktīvu dzīvesveidu un suni varēs ņemt līdzi dažādos izbraucienos, pastaigās, vakara skrējienos vai braucienos ar riteni utt. 

Suņus ar ļoti aktīvu un enerģisku raksturu, darba, medību un kamanu suņus, tomēr nevajadzētu izvēlēties dzīvei pilsētā un dzīvoklī, jo, lai cik aktīvs būtu saimnieks, šiem suņiem būs teju neiespējami nodrošināt to fiziskās aktivitātes un mentālās stimulācijas līmeni, kas tam nepieciešams. 

Tāpat svarīgi atcerēties, ka suņus, kas dzīvo dzīvoklī, nepieciešams rūpīgi apmācīt un mācīt socializēties. Svarīgi jau no kucēna vecuma radināt, ka saimnieks lielu dienas daļu nebūs mājās. 

Suns ir jāmāca socializēties ar citiem suņiem, kaķiem, bērniem, jāradina pie trokšņiem, jo dzīve un pastaigas pilsētas vidē būtiski atšķiras no pastaigām mierīgā lauku vidē vai dzīvi nošķirtā pagalmā. Tāpēc pilsētas suņiem suņu skola un profesionālas apmācības ir teju obligātas, lai izvairītos no nepaklausīga, ātri uzbudināma rakstura veidošanās. 

Svarīgi ir arī tādi aspekti kā: 

  • finansiālās iespējas, jo rūpes par suni prasa speciālas barības, vitamīnu, barības piedevu regulāru iegādi, kā arī kopšanas līdzekļus, kas mēnesī prasa gana lielus ieguldījumus, nepieciešami arī iekrājumi veterinārās klīnikas apmeklējumiem, kas var izmaksāt ļoti dārgi, īpaši dažādu saslimšanu, traumu un citu veselības problēmu ārstēšana, 
  • cik suns ir skaļš, vai tam ir raksturīga skaļa skumšana pēc saimnieka, 
  • cik ērta dzīvoklī sunim būs vannošanās, 
  • cik daudz laika saimniekam būs suņa kažoka kopšanai un ķemmēšanai, jo lielai daļai dekoratīvo un garspalvaino suņu kažoka kopšana prasa īpašas rūpes un laiku, bieži vien ir nepieciešama arī suņu frizētavas apmeklēšana, 
  • cik daudz vietas iespējams atvēlēt suņa migas un personīgās vietas iekārtošanai, jo tāda ir nepieciešama jebkuram sunim, 
  • cik daudz cilvēki dzīvo ģimenē, 
  • vai suns ir spēs sadzīvot ar bērniem utt. 

Tāpēc svarīgi, pirms konkrētas suņu šķirnes iegādes, rūpīgi noskaidrot visus ar šķirnes īpašajām vajadzībām, ikdienas kopšanu, nepieciešamajām aktivitātēm saistītos jautājumus pie zinoša veterinārārsta, suņu audzētāja, kinologa vai suņu skolas trenera. 

Foto: freepik.com/ Freepik 

Piemērotas suņu šķirnes dzīvoklim 

Mini un maza auguma suņu šķirnes 

Tieši mini suņu šķirnes bieži vien tiek izvēlētas, kā dzīvokļiem atbilstošākās. 

To mazais augums ir piemērots teju jebkuras platības dzīvoklim, taču svarīgi izpētīt to, vai šķirne būs piemērota dzīvei ar maziem bērniem un vai suns spēs sadzīvot ar to, ka saimnieks lielu dienas daļu pavadīs darbā. 

Jo ne visas maza auguma suņu šķirnes pārstāvji ir draudzīgi ar bērniem, tie mēdz būt greizsirdīgi, prasa īpašu kažoka kopšanu, kā arī svarīgi, vai dzīvnieks spēj mierīgi sagaidīt savu saimnieku pēc garas darba dienas. 

Krievu toiterjers 

Foto: dinozoopasaule.lv 

Šie suņi, to nelielā auguma dēļ, ir viena no iecienītākajām dzīvokļu suņu šķirnēm. Tie prasa regulāras pastaigas, taču tie ir pieradināmi nokārtoties suņu tualetē. Svarīgi suni no kucēna vecuma skolot un dresēt, jo tam ir aktīvs, rotaļīgs raksturs, taču to psihe ir diezgan nestabila, tāpēc tie nebūs piemēroti dzīvošanai ģimenēs ar aktīviem un skaļiem bērniem. 

Krievu toiterjeri ļoti viegli pakļaujas dresūrai un ir ļoti uzticīgi savam saimniekam. 

Kavaliera Karaļa Čārlza spaniels 

Foto: dinozoopasaule.lv 

Kavaliera Karaļa Čārlza spanieli ir ļoti maigi, viegli apmācāmi, patīkama rakstura suņi. Ideāli piemēroti dzīvei ģimenē, ļoti mīl savu saimnieku, ir ļoti saticīgi, kā arī tiem piemīt spēja viegli pielāgoties dažādiem apstākļiem, kā arī tie salīdzinoši reti rej. 

Kavaliera Karaļa Čārlza spanieliem nepieciešamas ikdienas fiziskās aktivitātes, taču tie spēj pielāgoties sava saimnieka ritmam un aktivitātes līmenim, tādēļ, ja ikdienā labprātāk dodaties lēnās un mierīgās pastaigās, šīs šķirnes pārstāvji būs jums piemēroti kompanjoni. 

Jorkšīras terjers 

Foto: dinozoopasaule.lv 

Jorkšīras terjeri ir aktīvi, enerģiski suņi, kas ļoti pieķeras savam saimniekam. To kažoks gan prasa rūpīgu kopšanu, un tam būs jāparedz kā laiks, tā līdzekļi, īpaši, ja suni vedīsiet frizēties uz suņu frizētavu.  

Neskatoties uz to nelielo izmēru, tie jāved pienācīgās, ilgās pastaigās, jo tiem nepieciešama regulāra fiziska slodze. Jorkšīras terjeri viegli pakļaujas dresūrai, taču mēdz būt spītīgi. Tiem mēdz būt tieksme uz riešanu, taču, ar rūpīgu dresūru, iespējams iemācīt to nedarīt. 

Papilons jeb Kontinentālais toispaniels 

Foto: dinozoopasaule.lv 

Ļoti skaists, rotaļīgs, nenogurdināms un jautrs, – tā var raksturot šīs šķirnes pārstāvi! Tie lieliski sadzīvo ar maziem bērniem, citas šķirnes suņiem un pat kaķiem. 

Neskatoties uz to miniatūro augumu, tiem nepieciešamas gana aktīvas fiziskās aktivitātes un dažāda veida rotaļas, un tie lieliski startē dažādās suņu sporta sacensībās.

Papiloni ir arī ļoti paklausīgi, tādēļ var teikt, ka saņēmuši atbilstošas apmācības kucēna vecumā, tie ir vieni no izcilākajiem kompanjoniem un mājas mīluļiem, kas ienesīs daudz prieka saimnieka un ģimenes ikdienā. 

Maltas zīda suns 

Foto: pexels.com/Pexels 

Ļoti skaisti, brīnišķīgu kažoku un fiziskām dotībām apveltīti sunīši, kam piemīt maigs un rotaļīgs raksturs. Tie prasa vien pamata ikdienas aktivitātes, tādēļ būs piemēroti arī mazāk aktīviem saimniekiem. Taču tiem nepieciešama īpaša saimnieka uzmanība, rotaļas un regulāra kažoka kopšana un frizētavas apmeklējums. 

Tie visvairāk novērtēs mīļus glāstus un iespēju regulāri pavadīt laiku saimnieka klēpī. Šīs šķirnes pluss ir arī tāds, ka tie ir diezgan klusi un reti rej, tādēļ nebūs jāsatraucas par to, ka suņa riešana traucēs kaimiņus. 

Vidēja auguma suņi 

Arī vidēja auguma suņu šķirnes un arī lielāki suņi var veiksmīgi dzīvot dzīvoklī. 

Galvenais, lai dzīvniekam būtu atvēlēta personīgā vieta mājoklī, vannas istabā ir iespēja suni ērti nomazgāt, kad tas nepieciešams, kā arī saimnieki ir gatavi regulārām fiziskām aktivitātēm, suņu skolas apmeklēšanai un varēs nodrošināt sunim dažādas rotaļlietas prāta asināšanai un laikam, kuru suns pavadīs bez saimnieka. 

Svarīgi atcerēties arī to, ka liela auguma suņus nevajadzētu izvēlēties dzīvei augstāku stāvu dzīvokļos. Īpaši, ja nav pieejams lifts. Sunim novecojot, tam arvien grūtāk būs uzkāpt pa trepēm, tāpēc liela auguma suņi piemēroti pirmā stāva dzīvokļiem. 

Basets 

Foto: dinozoopasaule.lv 

Mīļš, viegli audzināms, nosvērts un mierīgs suns. Jau no kucēna vecuma Baseti ir viegli audzināmi un būs piemēroti kā ģimenēm ar bērniem, tā vecāka gada gājuma saimniekiem. 

Tie ir draudzīgi, spēj labi sadzīvot ar bērniem, ļoti mīl savus saimniekus, tie neizrāda ne dusmas, ne agresiju, taču var būt stūrgalvīgi. Taču ar stingru audzināšanu tie kļūst par izciliem mājas mīluļiem.  

Tiem jānodrošina regulāra fiziskā slodze, taču jāuzmana un nedaudz jāierobežo to vēlme daudz skraidīt un kustēties, jo to ķermenis ir veidots tā, ka tiem ir liela slodze uz pakaļkājām, kas ar laiku var radīt veselības problēmas. 

Šeltijs 

Foto: dinozoopasaule.lv 

Skaists suns ar skaistu kažoku. Tie ir draudzīgi un labi sadzīvo ar bērniem, citiem suņiem un mājdzīvniekiem. 

Neskatoties uz to, ka tiem ir aktīvs raksturs, pēc kārtīgas pastaigas tie labprāt mierīgi atpūtīsies mājās, tāpēc ir piemēroti dzīvei dzīvoklī. Labi padodas apmācībām, jo ir gudri, apķērīgi un vienmēr gatavi izkustēties, tāpēc būs lieliski kompanjoni saimniekam viņa fiziskajās aktivitātēs. 

 Šiem suņiem ir kupls un biezs kažoks, taču to ķemmēt nepieciešams vien aptuveni reizi nedēļā. 

Austrālijas aitu suns 

 

Foto: dinozoopasaule.lv

Austrālijas aitu suņi ir ļoti apķērīgi un aktīvi, vienlaikus tie labi var dzīvot arī dzīvoklī, taču ar nosacījumu, ka tam ir aktīvi saimnieki. Tas labi jutīsies aktīvā ģimenē, kas nodarbojas ar dažādām sportiskām aktivitātēm. 

Tam piemīt nosvērts, taču možs un vērīgs raksturs, un tas pieķeras visiem ģimenes locekļiem. Lieliska izvēle tiem saimniekiem, kas vēlas lielāka auguma suni. 

Iegūstiet informāciju par dažādām suņu šķirnēm dinozoopasaule.lv! 

Ienāciet dinozoopasaule.lv, kur atradīsiet informāciju par vienu no labākajām suņu skolām Rīgā, par Dino Zoo veikalu un aptieku tīkla darbību, suņu frizētavu un citām Dino Zoo Pasaule piedāvātajām iespējām. 

Šeit atradīsiet arī informāciju par izvēlētās suņu šķirnes īpatnībām, varēsiet uzdot savu jautājumu dzīvnieku ekspertiem, kā arī iepazīties ar citiem vērtīgiem padomiem par mājdzīvnieku kopšanu un turēšanu. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.