Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kapu sētiņas teritorijas iežogojumam

Kapu sētiņas vai iežogojumi tiek uzstādīti pa teritorijas ārējo perimetru. Tās norobežo kapsētā iegādāto teritoriju no pārējās kapsētas. Ja ir uzstādīta kapu sētiņa, tad pārējiem kapsētas apmeklētājiem ir skaidrs, kur beidzas taciņas un celiņi un kur sākas kādam privāta kapu vieta. Tas mazina nepatīkamu situāciju, kad tiek staigāts pāri kapu teritorijai vai nu īsāka ceļa dēļ, vai tīri aiz neziņas.

Otrs iemesls, kādēļ ieteicams izveidot kapu sētiņu, ir, lai kāds kaimiņš nepaplašinātu savu teritorijas lielumu uz citu rēķina. Ja nav izveidota kapu sētiņa un kapu teritorija ilgi nav kopta un izskatās pamesta, tad var gadīties, kad kapsētas pārzinis atļauj veikt jaunu apbedījumu pa virsu. Šādas situācijas rodas, jo vecākos kapos jaunas teritorijas vairs nav, tāpēc pamestās kapu vietas tiek piedāvātas jauniem īpašniekiem. Ir pat atsevišķas kapsētas, kur ir noteikumi, ja tiek iegādāta kapu teritorija, tad noteiktā laikā pēc iegādes ir nepieciešams izveidot kapu sētiņu. Tas gan jālasa kapsētas saistošajos noteikumos, kurās ir vai nav šāda prasība.

Trešais iemesls, kādēļ ieteicams uzstādīt kapu sētiņu, ir – teritorija ir ierobežota un, ja teritorijā tiek ieklāta agroplēve un uzbērta pa virsu grants, granīta šķemba vai dekoratīvie oļi, tad sētiņa atdala un norobežo šos ieklājumus no pārējās kapu teritorijas un taciņas zemes un neļaut slāņiem samaisīties.

Kapu sētiņas sastāv no granīta stangām, kas atrodas virs zemes un betona zempamatnes, kas ir zemes līmenī. Ja kapu teritorija ir līdzena, tad betona zempamatne tiek piebērta ar zemi un nav redzama, redzama būs tikai dekoratīvās granīta stangas. Ja kapu teritorija atrodas slīpumā, tad gan vismaz daļa no betona zempamatnes būs redzama. Ja vieta ir līdzena un ir vēlme pēc zemākām izmaksām, tad sētiņas zempamatni var veidot no apmalēm, līdzīgi kā bruģim. Ja gribas tomēr stingrāku pamatni, tad to betonē. Slīpās kapu teritorijās betonēšana būs vienīgais variants.


Kad betona zempamate ir sagatavota, tad tai virsū tiek līmētas granīta stangas ar elastīgajām hidrīd līmēm, kas ir paredzētas āra apstākļiem un ir noturīgas pret salu. Elastīgums ir svarīgs, lai no temperatūras svārstībām granīta stangas neatdalītos no betona pamatnes. Standarta granīta sētiņas stangas izmērs ir 5 x 10cm vai 3 x 10cm, bet ir iespēja pasūtīt arī nestandarta izmērus, lai sētiņa izskatītos apjomīgāka, piemēram, 7 x 15cm vai 10 x 20cm. Visām sētiņām ir ieejas plāksne, pa stūriem var likt stabiņus. Uz pasūtījumu var izgatavot nestandarta sētiņas, piemēram, ar izliektu augšu vai sētiņas divos līmeņos. Pieprasītākās krāsas kapu sētiņām ir melna, brūnīga – Aurora, sarkana – Vanga, pelēka – Kuru grey. Kapu sētiņas var arī veidot divās krāsās – stangas vienā krāsā, stabiņi un ieejas plāksne citā. Dizaina veids un noformējums ar pasūtītāju tiek iepriekš saskaņots, pirms palaists ražošanā. Granīts ir ļoti pateicīgs materiāls kapu sētiņām. Tas ir noturīgs pret laikapstākļiem, nenolietojās un praktiski ir mūžigs, ja nav mehānisku bojājumu.

Kapu pieminekļi un kapu sētiņas piemini.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.