Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lietots auto – ko ir svarīgi pārbaudīt pirms iegādes

Lietotu automašīnu tirgus ir ļoti plašs, un tajā savām vajadzībām un vēlmēm piemērotu auto var atrast ikviens, taču iegādāties lietotu auto nav vienkāršs uzdevums – lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, pirms iegādes nepieciešams pievērst uzmanību daudz un dažādiem faktoriem.

Arī Jūs esat nolēmis par labu lietotam auto? Mēs Jums palīdzēsim pieņemt labāko lēmumu – esam apkopojuši svarīgāko, ko vajadzētu pārbaudīt pirms lietota auto iegādes.

Ko svarīgi pārbaudīt pirms lietota auto iegādes?

Auto pārdevējs

Diemžēl mūsdienās ir daudz negodprātīgu lietotu auto tirgotāju, kas maldina pircējus, tāpēc, pirms ķeraties pie paša auto pārbaudes, vajadzētu uzzināt vairāk par izvēlētās automašīnas pārdevēju. Ar lietotu automašīnu tirdzniecību nodarbojas gan privātpersonas, gan uzņēmumi – atsauksmes interneta vidē pieejamas par abiem. Ir vērts ieskatīties, piemēram, google meklētājā, sociālo tīklu domubiedru grupās vai sūdzību portālos. Neatkarīgi, vai iegādājaties auto no privātpersonas vai uzņēmuma, ja konkrētais pārdevējs nodarbojas ar krāpniecību, uzzināt šādu informāciju būs itin viegli.

Ja, pētot informāciju par pārdevēju, rodas kaut mazākās šaubas – neriskējiet! Prasmīgi krāpnieki prot pārdot automašīnas tā, lai pircējs par krāpniecības shēmu uzzina vien tad, kad jau veicis samaksu. Iesaistoties krāpniecības shēmās, kaut netīši, pastāv risks ne tikai tikt sodītam, bet arī palikt bez tikko iegādātā auto.

Auto vizuālais stāvoklis

Pašsaprotami, ka lietotas automašīnas vizuālais stāvoklis nebūs perfekts, taču tā pārbaude pirms automašīnas iegādes joprojām ir svarīgs solis. Auto vajadzētu apskatīt gan no ārpuses, gan no iekšpuses, turklāt to vajadzētu darīt dienas laikā, kad ir vieglāk pamanīt defektus.

Attiecībā uz ārpusi, pirmkārt, svarīga ir rūsa – ja lietots auto ir jaunāks par 10 gadiem, tad rūsas klātbūtne var liecināt par nolaidību attiecībā uz auto uzturēšanu. Otrkārt, svarīgs ir krāsojums – tam vajadzētu būt vienmērīgam un vienā tonī. Ja krāsojums dažādām detaļām atšķiras, tas var liecināt par nekvalitatīvu remontu pēc avārijas. Par avāriju var liecināt arī atšķirīgas spraugas uz virsbūves. Treškārt, svarīgas ir auto riepas, un drošības nolūkos vajadzētu, lai tiek ievērots vismaz minimālais riepu protektora dziļums – ja auto riepas nav kvalitatīvas, pēc iegādes tās var nomainīt.

Attiecībā uz auto interjeru, pirmkārt, svarīga ir salona tīrība – ja salons ir netīrs, tas var liecināt par nolaidību attiecībā uz auto uzturēšanu. Otrkārt, svarīga ir salona un detaļu kvalitāte – pašsaprotami, ka tās var būt nolietotas, tomēr tām nevajadzētu būt salūzušām vai vaļīgām.

Ja vizuālais stāvoklis nav atbilstošs auto vecumam un nobraukumam, noteikti varat diskutēt ar pārdevēju par automašīnas cenu.

Auto tehniskais stāvoklis

Pašsaprotami, ka arī lietotas automašīnas tehniskais stāvoklis nebūs perfekts, bet tā pārbaude pirms automašīnas iegādāšanās joprojām ir svarīgs solis. Ja pats auto pasaulē neorientējaties, auto iegādei un tehniskā stāvokļa pārbaudei ir vērts piesaistīt profesionāli vai gluži vienkārši paziņu, kurš auto pasaulē orientējas. Vēl labāk, ja šim cilvēkam ir pieredze ar lietotas automašīnas iegādi – viņš noteikti zinās, kam pievērst īpašu uzmanību.

Ļoti svarīga auto tehniskā stāvokļa pārbaudes sastāvdaļa ir testa brauciens, jo var būt situācijas, kad tehniskās problēmas parādās tikai tad, kad auto atrodas kustībā.

Dodoties testa braucienā, jāpārbauda, vai darbojas visas automobiļa kontrollampiņas, aizdedze, ātrumi un pedāļi, kā arī jāieklausās, vai auto nerada jocīgas skaņas. Neaizmirstiet attīstīt ātrumu, lai pārbaudītu dzinēja darbību. Tāpat laba doma ir pēc tam nogādāt auto paša izvēlētā, uzticamā servisā, kur tam tiks veikta diagnostika. Ja, pērkot lietotu auto, pārdevējs neļauj doties testa braucienā vai nogādāt auto paša izvēlētā servisā diagnostikas veikšanai, tad esiet uzmanīgs – iespējams, viņam ir ko slēpt!

Ja tehniskais stāvoklis nav atbilstošs auto vecumam un nobraukumam, noteikti varat mēģināt diskutēt ar pārdevēju par automašīnas cenu.

Auto vēsture

Vēl viens svarīgs solis, kad tiek veikta lietotas automašīnas iegāde, ir veikt automobiļa vēstures pārbaudi – pretējā gadījumā pastāv liels risks iegādāties auto ar slēptiem defektiem, kas var radīt pamatīgus izdevumus. Lai pārbaudītu auto vēsturi, nepieciešams automašīnas  VIN numurs. Lai būtu drošs, ka Jums ir pieejams pareizais VIN numurs, vislabāk to atrast pašam, kad automašīna tiek apskatīta klātienē, vai palūgt pārdevējam to nofilmēt.

Lai gan pārbaudīt automobiļa vēsturi iespējams gan bezmaksas, gan maksas resursos, ja iespējams, mēs iesakām to darīt kādā maksas resursā, piemēram, autoDNA, kas ir daudz plašāks un par automašīnu atklās daudz sīkāku informāciju – ne tikai parametrus, bet arī oriģinālo komplektāciju, odometra rādījumu, nodokļu apgrūtinājumus, avārijas vai zādzības faktu, pielietojumu u.c. Šāda informācija palīdzēs pilnībā izprast automašīnas vizuālo un tehnisko stāvokli un palīdzēs pieņemt gala lēmumu.

Auto dokumenti

Ja automašīnas iegāde tiek veikta no juridiskas personas, dokumentu kārtošana CSDD visbiežāk notiek bez fiziskas pircēja klātbūtnes. Savukārt, ja automašīnas iegāde tiek veikta no privātpersonas, kad tiek veikta transportlīdzekļa īpašnieka maiņa, auto jābūt sekojošiem dokumentem: izziņa par transportlīdzekļa numuru salīdzināšanu, transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība, personu apliecinoši dokumenti vai to apstiprinātas kopijas. Ja automašīnu ieved no ārzemēm, tās dokumentos jābūt norādītiem iepriekšējiem īpašniekiem, t.sk. viņu dzimšanas datiem un auto izcelsmes vietai. Svarīgi, lai transportlīdzekļa tehniskajā pasē norādītais vārds un uzvārds sakrīt ar pārdevēja datiem, nevis automašīna reģistrēta uz kāda cita cilvēka vārda, kā arī identifikācijas numurs sakrīt ar numuru, kas norādīts uz auto alumīnija numura zīmes un šasijas numuru, kas var atrasties dažādās automašīnas vietās.

Lietota auto iegāde nav viegls uzdevums, tomēr ceram, ka šis lietota auto iegādes ceļvedis palīdzēs Jums izvēlēties labāko auto! Atcerieties par to, ka ikvienam auto, kas piedalās ceļu satiksmē, ir obligāti jābūt apdrošinātam – ienāciet Octas.lv un apdrošiniet savu auto ātri, ērti un izdevīgi. Lai labi ripo!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.