Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Maza pasaule, lieli atklājumi: mikrobioloģisko inkubatoru izpēte

Vai esi kādreiz domājis, kā zinātnieki audzē un uztur pie dzīvības sīkus organismus, piemēram, baktērijas un vīrusus? Viņiem ir slepens ierocis – mikrobioloģiskais inkubators, tās ir kā mazas laboratorijas laboratorijā!

Iedomājies mājīgu vietiņu baktērijām, kur zinātnieka uzmanīgā acs kontrolē baktēriju, vīrusu un pat aļģu augšanu. Tieši to dara mikrobioloģiskais un CO2 inkubators. Tā ir īpaša iekārta, kas izstrādāta, lai radītu ideālu vidi šo sīko organismu uzplaukumam.

Zinātnē precizitāte ir vissvarīgākā, tāpēc mikrobioloģiskie inkubatori ir neaizstājams instruments dzīvības kultivēšanā un uzturēšanā mikrobu līmenī. Mikrobioloģiskie inkubatori ir kā īpašas audzētavas sīkiem organismiem ar ļoti precīzu temperatūras kontroli. Inkubatori, ko pēc veciem ieradumiem mēdz dēvēt arī par termostatiem, ir dažāda veida: standarta, dzesējošie un CO2 inkubatori, un katrs kalpo īpašiem mērķiem zinātniskajā izpētē. Ir, protams arī inkubatori, kādos slimnīcās tiek ievietoti tikko dzimuši mazuļi, vai kādus izmanto olu perēšanai, bet tos šajā rakstā neapskatīsim. Galvenais inkubatoru uzdevums ir radīt organismiem patīkamu vidi, kurā tie var augt un attīstīties kontrolētos apstākļos.

Standarta vai mikrobioloģiskie inkubatori

Viena ievērojama šo inkubatoru iezīme ir to spēja uzturēt vienmērīgu temperatūru, kas parasti ir vidējā cilvēka organisma temperatūra, proti, 37 grādi, taču, lai tos sterilizētu iespējams iestatīt pat 100 grādus pēc Celsija. Augstas temperatūras iestatīšana nodrošina, ka 99% nevēlamās baktērijas un vīrusi inkubatorā tiek nomērdēti, padarot to drošu turpmākai lietošanai.

Specializēti CO2 inkubatori šūnu kultūrām

Ir īpašs inkubatoru veids, ko sauc par CO2 inkubatoru. Tie ir pielāgoti šūnu augšanai, kur pH līmenis ir izšķirošs to izdzīvošanā. Šie inkubatori kontrolē pH līmeni, regulējot oglekļa dioksīda daudzumu iekšpusē. Šī funkcija ir neaizstājama pētniecībā un eksperimentos, kuros nepieciešami optimāli apstākļi dzīvo organismu šūnu augšanai, piemēram, izplatīta nepieciešamība ir farmāciojas, medicīnas laboratorijās un specializētās pētniecības iestādēs.

Inkubatori ar dzesēšanu

Papildus standarta un CO2 inkubatoriem pastāv vēl viena kategorija, kas pazīstama kā dzesējošie inkubatori. Ir jāsaprot, ka standarta vai mikrobioloģiskajiem inkubatoriem ir ierobežojumi attiecībā uz dzesēšanas temperatūru – tā nevar būt zemāka par istabas temperatūru, jo dzesēšanā tiek izmantots apkārtējās vides gaiss. Ja istabas temperatūra ir, piemēram, 25 grādi pēc Celsija, tad dzesējot ar gaisu temperatūras kontroli varēs nodrošināt tikai sākot no 5-10 grādiem virs istabas temperatūras. Tāpēc, lai spētu iestatīt temperatūras pat sākot no -5 grādiem pēc celsija ir jāmeklē dzesējošie inkubatori. Un šiem brīnumiem pielietojums jau var būt ne tikai baktēriju izpētē, bet arī konservēšanai, hermatoloģiskai pārbaudei, fermentu gremošanas pētījumiem, koliformu noteikšanai, kristalizācijas pētījumiem, audu kultivēšanai, histoķīmiskām procedūrām, ūdens piesārņojuma (BOD) pārbaudēs, u.c.

Mūsdienu inkubatori ir augsto tehnoloģiju brīnumi, kas virza zinātniskos atklājumus uz priekšu veidos, kurus mēs pat nevarējām iedomāties.

Vairāk informācijas:

Derox SIA

Liepājas iela 34, Rīga

E-pasts: info@derox.lv

www.derox.eu

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Kāpēc attēlā redzamā Petrī plate nav aptīta ar Parafilm® plēvi? Kāpēc rokās nav cimdu? Un ja tu izmanto analītiskās barotnes, piemēram, patogēno baktēriju noteikšanai, kāpēc tās bāž pie datora? Datoru būs grūti notīrīt ar izopropanolu vai etanolu. Tā šos darbus neveic. Ir darba galdi. Uz tiem nav datoru. Ja skaties palielinājumā, tas lieto binokulāru. Bet šeit ir bilde pārkāpj laboratorijā vispārnoteiktos noteikumus.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.