Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Nieru slimības profilakse – prioritāra


VCA Bauskas doktorātā pacientus pieņems nefroloģe

Nataļja Čirkova.

Decembrī «Veselības centru apvienības» (VCA) Bauskas doktorātā sāks darbu ārste nefroloģe un ultrasonogrāfijas speciāliste Nataļja Čirkova. Daktere pacientus pieņems divas reizes mēnesī.

Ietekmē visu organismu
Dr. Čirkova ir sertificēta nefroloģe, interniste, ultrasonogrāfijas (USG) speciāliste. Vairākus gadus strādā dialīzes dienas stacionārā par vadītāju, paralēli konsultē nieru slimniekus ambulatori. Viņa pati arī veic ultrasonogrāfiskos izmeklējumus pieaugušajiem. «Ir arī pacienti, ko gatavoju nieru aizstājterapijas procedūrām hemodialīzei, peritoneālajai dialīzei,» piebilst ārste.
Nefroloģe konsultē pieaugušus pacientus ar dažādām nieru slimībām – gan akūtām, gan hroniskām, tai skaitā ar hronisku nieru slimību (HNS). «Daudziem pacientiem ar hroniskām sistēmiskām slimībām – arteriālo hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu, cukura diabētu, aterosklerozi un citām – ar laiku attīstās nieru bojājums jeb HNS. HNS pati par sevi ir iemesls izmaiņām daudzās orgānu sistēmās. HNS rada lielu slogu medicīnai, tāpēc tās profilakse un ārstēšana ir prioritārs jautājums,» skaidro ārste speciāliste.

Vairāki simptomi
Daktere uzskaita vairākus simptomus, kad cilvēkam jāmeklē nefrologa palīdzība: «Par nieru disfunkciju var liecināt urīna daudzuma izmaiņas, tūskas, nekontrolēts asinsspiediens. Citas pazīmes ir arī mazasinība, slikta pašsajūta, nespēks un pastāvīgs nogurums, apetītes trūkums, slikta dūša, vemšana un svara zudums.»
Ārste stāsta, ka pacientiem ar nieru darbības traucējumiem vienmēr jāizvērtē laboratorisko analīžu rezultāti un ultrasonogrāfisko izmeklējumu dati. Obligāts skrīnings ir vēdera dobuma ultrasonogrāfijas izmeklējums. Ja mediķe uzskata par vajadzīgu, izmanto augsto tehnoloģiju izmeklēšanas metodes – datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi, scintigrāfiju, kā arī nieres punkcijas biopsiju.
Lai laikus noteiktu nieru darbības traucējumus, jāsāk ar regulāru kontroli pie ģimenes ārsta, pat profilaktiski, uzsver Dr. Čirkova. «Agrīni pamanot problēmu, ģimenes ārsts laikus sāks to risināt, tai skaitā pieaicinot ārstus speciālistus. Darbs komandā vienmēr dos labākus rezultātus,» pārliecināta ārste.

Pieprasīti izmeklējumi
VCA Bauskas doktorāta direktore Ināra Janičenoka informē, ka Dr. Čirkova kā USG speciāliste pieaugušiem pacientiem izmeklē vēdera dobuma orgānus, vairogdziedzeri un kakla virspusējos audus, krūtis, mīkstos audus, zemādas veidojumus un limfmezgus.
Dakteres Čirkovas pieņemšanas laiks būs sadalīts divās daļās, skaidro direktore. Viņa pieņems gan tos pacientus, kam vajadzīga nefroloģes konsultācija, gan arī tos, kam nepieciešami USG izmeklējumi. «Ultrasonogrāfija ir pieprasīts pakalpojums,» teic I. Janičenoka, «sevišķi mīksto audu izmeklējumi Rīgā jāgaida pat pusgadu. Daktere Čirkova ir ļoti laba speciāliste, mūsu novada iedzīvotājiem viņas pievienošanās VCA komandai Bauskā ir laba ziņa.»
Dr. Nataļja Čirkova 1997. gadā ieguvusi ārstes grādu Latvijas Medicīnas akadēmijā, 2000. gadā – speciālistes grādu internajā medicīnā Rīgas Stradiņa universitātē, turpat – speciālistes grādu nefroloģijā 2001. gadā. VCA Dr. Čirkova strādā kopš 2013. gada.
Nataļja Čirkova ir Latvijas Ārstu biedrības, Internistu biedrības, Nefrologu asociācijas un Ultrasonogrāfistu biedrības biedre.

Atvēlēt laiku sev
Vērtējot sabiedrības zināšanas par veselību un rūpes par tās saglabāšanu, Dr. Čirkova pauž: «Domāju, ka cilvēki lielākoties ir zinoši un atbildīgi. Vienīgais «bet» – straujais dzīves ritms un informācijas plūsma neļauj apstāties, atpūsties, kaut ko pārdomāt. Milzīgā informācijas apjomā grūti atlasīt svarīgāko, un nav arī laika palūgt padomu.»
Ārste iesaka tomēr atrast laiku, lai novērtētu savu pašsajūtu un aizdomu gadījumā meklētu mediķu padomu. Dakterei Čirkovai pašai lielāko gandarījumu darbā sagādā situācijas, kad pacientu veselības problēmas atrisinātas pilnībā vai slimības progresija vismaz apturēta.
Nataļja Čirkova nāk no Kurzemes, skolas gadi vadīti Liepājā. «Ārstes profesiju izvēlējos pēc sirds aicinājuma,» atklāj mediķe, «brīvajā laikā man patīk apmeklēt skaistus dabas objektus, ceļot. Ļoti mīlu mūsu jūru – tā ir vieta, kur var gūt enerģiju.»
Direktore I. Janičenoka visiem VCA Bauskas doktorāta darbiniekiem un novada ļaudīm novēl laimīgu un veselīgu jauno gadu, aicinot izmantot iespēju tepat uz vietas saņemt labu mediķu padomu un palīdzību.


Informāciju par pakalpojumiem, speciālistu un izmeklējumu laiku meklējiet mājaslapā vca.lv vai jautājiet
reģistratūrā.

Ērti pierakstīties
◆ epoliklinika.lv,
◆ pa tālr. 22335207, 8828
◆ vai klātienē reģistratūrā.
VCA Bauskas doktorāts atrodas Pionieru ielā 1.

Jaunumus publicē arī VCA poliklinika kontos «Facebook», «Instagram» un «TikTok».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.