Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Plusi un mīnusi aizdevumiem no nebanku kreditoriem

Atšķirībā no bankām nebanku kredītiestādēm ir atļauts veikt dažas, bet ne visas banku operācijas, taču sava pilnvarojuma ietvaros tās darbojas tāpat kā bankas. Stingrais nebanku kredītiestāžu regulējums Latvijā nodrošina patērētāju aizsardzību gan banku, gan nebanku kredītiestāžu klientiem.

Pieaug izsniegto nebanku kredītu apjoms

Stabila tendence beidzamajos gados ir izsniegto nebanku kredītu apjoma pieaugums, kas aizvien turpinās un varētu saglabāties arī šogad. 2022. gadā izsniegts gandrīz par 15% vairāk aizdevumu par kopējo apjomu 664,56 miljoni eiro; lielāka kļūst arī vidējā no jauna izsniegtā kredīta summa.

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) datiem šobrīd Latvijā darbojas 38 nebanku kredītdevēju kapitālsabiedrības, kas ir par 34 uzņēmumiem mazāk nekā pirms pieciem gadiem. Eksperti to skaidro ar stingro regulējumu, būtisku nodevas kāpumu un procentu likmju ierobežojumiem.

2019. gada 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kuros tika noteikti gan kreditēšanas reklāmas ierobežojumi, gan maksimālās procentu likmes kredītiem, ko izsniedz uz laiku līdz 30 dienām. 2020. gadā valsts nodeva par licences izsniegšanu pieauga no 71 140 līdz 250 000 eiro, bet ikgadējā valsts nodeva par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību – no 14 225 līdz 55 000 eiro.

Vidējā viena no jauna izsniegtā aizdevuma summa pieaugusi visos piecos kredīta veidos. Piemēram, distances kredītā vidējā 2020. gadā izsniegtā viena aizdevuma summa ir 495,18 eiro, bet 2022. gadā – jau 721,12 eiro. Kredītu bez kavējuma īpatsvars kopējā portfelī 2022. gada 31. decembrī bija 91,16%, kas ir par 0,7 procentpunktiem sliktāks rādītājs nekā pirms gada.

Bankas vai nebanku kredīts: viss atkarīgs no vajadzībām

Ja nepieciešams papildu finansējums kādam mērķim, nav vienas pareizās vai nepareizās izvēles. Viss ir atkarīgs no kredītņēmēja vajadzībām un summas, spējas izpildīt attiecīgās kredītiestādes prasības un izpratnes par to, kā atšķiras dažādas kredītiestādes un to piedāvātie sadarbības nosacījumi. Tāpēc jo īpaši svarīgi salīdzināt visus tirgū aktuālos piedāvājumus un arī iespējas apvienot kredītus, lai savu finanšu pārvaldīšana būtu ērtāka un prasītu mazāk regulāras uzmanības.

Kopumā bankas no nebanku kredītiestādēm atšķiras ar pieejamo kredīta summu, un bieži atšķiras arī atmaksas termiņi. Citiem vārdiem, banku aizdevumi bieži ir lieli un ilgtermiņa, piemēram, hipotekārie kredīti nekustamā īpašuma iegādei, aizdevumi augstākajai izglītībai vai aizdevumi uzņēmumiem.

Nebanku kredītiestādes visbiežāk piedāvā mazākus aizdevumus ar īsāku atmaksas termiņu (no trim mēnešiem līdz vairākiem gadiem ar nosacījumu, ka klientam ir tiesības atmaksāt aizdevumu arī īsākā termiņā).

Atšķiras arī aizdevuma piešķiršanas iemesli. Nebanku kreditēšanas iestādes parasti piedāvā aizdevumus dažādiem lieliem plānotiem pirkumiem – lietotas automašīnas iegādei, mājokļa remontam, ceļojuma izdevumu segšanai, sadzīves tehnikas iegādei vai medicīniskās aprūpes apmaksai.

Populārākie kredīti – plusi un mīnusi

Ir vairāki nebanku kreditēšanas iestāžu veidi un to piedāvātie pakalpojumi: ātrie kredīti internetā un SMS kredīti, kredītlīnijas un patēriņa kredīti, un piedāvātā kredīta summa parasti nepārsniedz 10 000 eiro. Nebanku kredītiestādes aizdevuma pakalpojumu parasti noformē vienas stundas laikā vai pat ātrāk, bet aizdevums bankā neatkarīgi no aizdevuma summas var aizņemt pat vairākas dienas.

Turklāt, ja aizdevuma saņēmējs parasti izmanto citas bankas pakalpojumus, tad banka, kas izsniedz aizdevumu, visbiežāk pirms aizdevuma izsniegšanas lūgs klientam atvērt tajā kontu un pat organizēt citu bankas pakalpojumu izmantošanu, piemēram, noformēt kredītkarti vai pierakstīties noteiktā pensiju līmenī.

Daži izvēlas tikai savas bankas pakalpojumus, bet citi vajadzības gadījumā izmanto arī uzticama nebanku aizdevēja pakalpojumus. Bankas vai nebanku aizdevējs – izvēle ir katra paša ziņā un atkarīga no konkrētajām vajadzībām. Pateicoties stingrajam regulējumam, nav pamata šaubīties par aizdevēju uzticamību, bet rūpīgi jāapsver aizdevuma nepieciešamība un savas iespējas aizdevumu atmaksāt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.