Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

TOP 5 izaicinājumi, ar ko šobrīd saskaras uzņēmumi

Uzņēmējdarbībā nekas nav tik nemainīgs kā pārmaiņas. Taču ne visi izaicinājumi rada tikai zaudējumus – tie var rosināt arī jaunas iespējas, jo pārmaiņām neizbēgami seko arī jauns, citādāks pieprasījums.

1. Digitālā transformācija

Lai efektivizētu darbu un esošo resursu izmantošanu, būtiski pieaug nepieciešamība pēc uzņēmuma darbības digitālās transformācijas. No vienas puses, digitalizācija uzņēmumiem sniedz ievērojamas iespējas, sasniedzot plašāku klientu loku kā Latvijā, tā arī ārzemēs.

Taču arī tehnoloģijas uzņēmumiem var sagādāt grūtības. Daļai, kas līdz šim nav domājuši par izteiktāku digitalizāciju, var trūkt naudas, lai veiktu nepieciešamos uzlabojumus. Savukārt jau krietni digitālāki uzņēmumi aizvien vairāk saskaras ar jaunu problēmu – datu drošības jeb kiberdrošības riskiem.

2. Ilgtspējīga, “zaļāka” ekonomika

Aizvien vairāk pircēju, partneru un uzņēmumu pievērš lielāku uzmanību ilgtspējībai, “zaļākai” domāšanai. Pirmajā brīdī šāda pozīcija var šķist apgrūtinoša, jo, lai palielinātu ilgtspējības rādījumus, ir nepieciešamas investīcijas.

Taču līdz ar ieguldītu naudu “zaļākā” domāšanā, var izdoties piesaistīt jaunu klientus, kam šī tēma ir svarīga. Šādas investīcijas var būt efektīvākas izmantoto līdzekļu ziņā nekā apjomīga reklāmas kampaņa.

Tāpat uzņēmums ilgtermiņā iegūst būtisku resursu un finanšu ietaupījumu, piemēram, siltinot ēkas, atkārtoti izmantojot resursus, aktīvāk šķirojot.

3. Kvalificēta darbaspēka trūkums

Sabiedrībai novecojot, jauniešiem dodoties uz ārzemēm citādāku, labāku iespēju meklējumos vai arī pievēršoties interneta vides sniegtajām uzņēmējdarbības iespējām, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par kvalificētu darbaspēku. Dažās nozarēs, kā, piemēram, informāciju tehnoloģiju (IT) sektorā, šāda problēma ir novērojama jau kādu laiku.

Izplešoties aizvien plašāk un piedāvājot pakalpojumus ārzemēs, IT nozarē aizvien izteiktāka ir nepieciešamība pēc profesionāļiem ar specifiskām zināšanām, kuras Latvijā nereti nav iespējams iegūt.

Tādēļ gadu gaitā IT nozarē varēja novērot strauji pieaugošas vidējās algas, dažādus papildu bonusus – tajā skaitā “bagātīgas” veselības apdrošināšanas polises, elastīgākus darba grafikus.

Arī citās nozarēs jau ir jūtams trūkums pēc kvalificēta darbaspēka. Lai to piesaistītu, atliek divas iespējas – attīstīt jaunos profesionāļus pašiem vai arī piesaistīt starptautiskus ekspertus, kuri būs dārgāki. Savukārt vietējais, gados jaunais darbaspēks, ir ar citādākām prasībām nekā iepriekšējās paaudzes darbinieki.

4. Globālās ekonomikas svārstības

Latviju tiešā mērā ietekmē pasaules ekonomikā notiekošais. Ja savulaik Rietumu ekonomikā ievērojamākas krīzes noritēja ik pēc vidēji desmit gadiem, tad pēdējo gadu gaitā piedzīvotais parāda, ka vidēja vai pat liela apmēra krīzes ir iespējamas biežāk.

Šāda apziņa par biežākām iespējamām krīzēm var baidīt, taču tā var arī sniegt idejas ieguldīt naudu citās industrijās, valstīs un reģionos, tādējādi diversificējot risku, lai holdings spētu segt struktūrvienību īstermiņa zaudējumus.

5. Finanšu griesti, meklējot attīstības iespējas

Tiecoties pēc augstāka uzņēmuma attīstības līmeņa, lai uzlabotu iekšējos procesus un iesoļotu jaunā tirgū, bieži rodas nepieciešamība pēc ievērojamām investīcijām. Lai tās iegūtu, pastāv dažādi varianti – sākot no projektu rakstīšanas, līdz obligāciju vai akciju izlaišanai.

Augstākminētie piemēri aizņem daudz laika, taču patēriņa kredīts var atvieglot naudas piesaisti uzņēmumam. Sniedzot aizdevējam datus par finanšu plūsmu, nākotnes plāniem un kā tie potenciāli varētu uzlabot uzņēmuma darbību, iespējams pacelties nākamajā uzņēmējdarbības līmenī.

Kopsavilkums

Sākotnēji pārmaiņas var var šķist apgrūtinošas vai laikietilpīgas, taču, lai uzņēmums spētu konkurēt, piedāvāt aizvien saistošākus pakalpojumus vai preces klientiem, ir svarīgi izmantot iespējas, ko sniedz jaunā realitāte.

Iepriekš izvērtējot riskus, ļaušanās pārmaiņām var ne tikai uzlabot Jūsu uzņēmuma rentabilitāti, bet arī pavērt citas, izdevīgākas iespējas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.