Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vai auto riepām ir derīguma termiņš?

Izvēloties savai automašīnai jaunas riepas, līdztekus izmēriem, protektora dziļumam un citām īpašībām svarīgi ir pievērst uzmanību arī riepu izgatavošanas datumam. Tas ir tādēļ, ka riepas gumija ne tikai nodilst intensīvas lietošanas dēļ, bet arī noveco dīkstāves laikā. Jo vecāka ir riepa, jo tā straujāk zaudē savu elastību un kļūst cietāka, samazinot saķeri ar ceļa segumu un paaugstinot drošības riskus. Būtiskākie faktori, kas ietekmē riepas novecošanos ir vides un riepu uzglabāšanas apstākļi.

Kā uzzināt, cik veca ir riepa? 

Riepas vecumu var noteikt pēc tās izlaišanas datuma, kurš tiek norādīts uz riepas sāna DOT koda marķējumā. No četrām daļām sastāvošā koda pēdējie četri cipari apzīmē riepas izlaišanas nedēļu un izlaišanas gada pēdējos divus ciparus.

Kādi vides apstākļi ietekmē riepas novecošanos?

Gaisa skābeklis, UV starojums, straujas temperatūru svārstības un it īpaši pārāk liels siltums negatīvi ietekmē auto riepas gumiju. Gumijas oksidācijas procesā riepas izžūst un tādēļ tās zaudē savu elastību un var sākties to plaisāšana. Tāpēc tik svarīga ir pareiza riepu uzglabāšana, ko var piedāvāt kvalificēta riepu garāža.

Lai arī ražotāji riepu gumijas sastāvus ir papildinājuši ar antioksidējošām sastāvdaļām, kam būtu jānovilcina oksidācijas process, tās nepalēninās riepu novecošanās procesu to dīkstāves laikā. Turklāt, riepām absorbējot UV starojumu var aizsākties arī „fotodegradācijas” process. 

Pareiza un nepareiza riepu uzglabāšana

Gan ziemas riepas, gan vasaras riepas nav ieteicams glabāt ārtelpas novietnēs, nojumēs un telpās, kurās ir mitrs un nav iespējams nodrošināt vienmērīgu un optimālu gaisa temperatūru. Turklāt, riepas bojā arī deformācijas, kas rodas glabāšanas laikā. Tieši tādēļ speciālisti iesaka uzglabāt riepas kopā ar to diskiem.

Lietie diski kalpos kā pastiprinoša konstrukcija un palīdzēs pasargāt riepas no deformācijām gan tās pakarinot uz āķiem, gan sakraujot guļus vienu virs otras horizontāli.

Ja riepu glabāšanai nav pieejamaspietiekoši plašas, sausas un vēdināmas telpas, ir iespējams nodot riepas glabāšanā servisos, kuri piedāvā šādu pakalpojumu. Turklāt, riepu serviss var piedāvāt pietiekoši plašas telpas, lai riepas glabātu vissaudzīgākajā viedā – stāvus ar piemērotiem atbalstiem. 

Ja tiek meklētas riepas Rīgā, ieskatieties www.mmkserviss.lv. MMK Riepu serviss piedāvā daudzveidīgu pakalpojumu klāstu. Šeit ir pieejamas ne tikai jaunas riepas un lietie diski, bet tiek nodrošināta arī riepu montāža, riepu balansēšana un arī uzglabāšana.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Braucu jau 14. gadu ar Debica ziemas riepām.
    Droši vien vajadzēs šogad mainīt uz jaunām. Protams, netaisos pirkt tās nenosakāmas izcelsmes ķīniešu riepas, kuras rudenī saveduši visi šie riepu tirgotāji un nu cenšas par uzskrūvētām cenām šos mēslus kādam iesmērēt.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.