Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Aizvadīts Bauskas novada NVO forums “Vairāk jaudas”

Sestdien, 27. janvārī, Bauskas kultūras centrā (BKC) norisinājās otrais Bauskas novada nevalstisko organizāciju (NVO) un iedzīvotāju iniciatīvu forums «Vairāk jaudas», kurā klātesošie uzzināja sev svarīgu un būtisku informāciju par dažādām tēmām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Labdien, jaudīgie, kuri šodien ir sanākuši jau otrajā Bauskas novada forumā! Pirms gada forums notika Iecavā, un tad bijām tādā situācijā, ka pandēmija tikko ir beigusies un varam ar pilnu jaudu mesties jaunos darbos un izaicinājumos,» uzrunā sacīja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, «aicinājums, ko toreiz visi sajutām, manuprāt, gada laikā ir ļoti labi realizējies – visi kopā esam spēruši lielu soli uz priekšu, lai nevalstiskais sektors Bauskas novada teritorijā attīstās, iesaistās sabiedrības dzīvē un dod ieguldījumu konkrētajās kopienās.» A. Okmanis klātesošajiem novēlēja radošu un aktīvu darbību, kā arī gūt jaunas idejas un sniegt savas citiem.

Par paveiktajiem darbiem un aizvadītajā gadā piedzīvoto pasākuma dalībniekiem pastāstīja biedrības «Ābulis» vadītāja Inga Ūbele, kura sniedz sociālu atbalstu ģimenēm, kurās ir cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem. Biedrība pērn īstenojusi vairākas aktivitātes pašvaldības projektos, kā arī devusies dažādās ekskursijās, jo cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem pats svarīgākais esot būšana ārpus mājas.

Projektā biedrība brauca uz zemnieku saimniecību «Vaidelotes», kur iepazinās ar dažādiem ārstniecības augiem un gatavoja ēdienu no rudzu miltiem. Dalībnieki piedalījās arī sviesta karameļu meistarklasē, viesojās Tautas lietišķās mākslas studijā «Bauska», kur apgleznoja savus auduma maisiņus, izmantojot dažādus dabas materiālus. Novembra beigās dalībnieki devās ciemos pie jauniešiem uz Vecumnieku Sarkano skolu, kur izmēģināja vaska sveču liešanu un iepazinās ar citiem jauniešiem, kuriem ir funkcionāli traucējumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par savu pieredzi stāstīja arī biedrības «Arhīvs» valdes loceklis Kārlis Sinka, kurš kopā ar biedriem Iecavas pagastā sakopis brīvības cīnītāju piemiņas vietas.

Zemgales NVO centra pārstāvis Uldis Dūmiņš foruma dalībniekiem pavēstīja par finansējuma iespējām 2024. gadā, Eiropas Savienības investīciju galvenajiem mērķiem līdz 2027. gadam, sabiedrības līdzdalības mehānismiem un citām tēmām, kas ir būtiskas NVO un pilsoniski aktīviem iedzīvotājiem.

Sabiedrības līdzdalības eksperte Rasma Pīpiķe vadīja paneļdiskusiju par iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm. Viņa aicināja klātesošos dalīties ar idejām, kāpēc katrs no viņiem ir atnācis uz forumu, ko viņi vēlas izdarīt un panākt. Pēc sarunas uz galdiem tika novietotas A2 formāta lapas, kuru augšpusē uzrakstīti dažādi jautājumi, piemēram, kādus jautājumus sagaidāt, ka risinās iedzīvotāju padome. Foruma dalībniekiem bija jādodas pie katras no jautājumu lapām, lai pierakstītu savu atbildi. Uz iepriekšminēto jautājumu atbildes bija dažādas – labiekārtošana, kultūras attīstība, uzņēmējdarbības veicināšana, sporta un fizisko aktivitāšu attīstība, kā arī citas. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jautājumā «Vai uzskatāt, ka iedzīvotāju padomes locekļiem ir jāmaksā, un, ja atbilde ir «jā», tad kādai šai summai vajadzētu būt par vienu stundu darba?» lielākā daļa sanākušo bija atbildējuši ar «jā», kā iemeslu minot to, ka samaksa veicinātu interesi pārstāvēt iedzīvotāju viedokli, lielākā mērā uzņemties atbildību, segtu transporta un materiālu izdevumus un ka samaksai vajadzētu atbilst minimālajai darba stundas likmei. Daži pauda pretējo, uzskatot, ka padomes locekļiem nav jāmaksā, jo tur jādarbojas cilvēkiem, kas to dara, savas intereses vadīti, kā arī «alga» nav nepieciešama, jo «iedzīvotāju padomes ir mākslīgs, uzspiests veidojums, kas dublē algoto deputātu darbu».

«Man sagadījās tas, ka biju vienā darba grupā ar kolēģiem no Brunavas pagasta, un mums dažas lietas forumā bija nedaudz par sarežģītu. Es nerakstu lielus projektus, rakstu sociāla rakstura projektus savai biedrībai novada līmenī. Priecājos, ka mums ir jaunatne, kas raksta «Erasmus +» un citus lielākus projektus, un vienā no tādiem esmu arī piedalījusies – tas ir jaudīgi un feini,» domās dalās biedrības «Ābulis» vadītāja Inga Ūbele, «no citiem dalībniekiem dzirdēju, ka vairāk informācijas bija gaidījuši par konsultatīvajām iedzīvotāju padomēm, bet viens no šīs tēmas lektoriem nebija ieradies, tāpēc par to informācijas nedaudz trūka.» Viņa stāsta, ka ir pateicīga pašvaldībai par atbalstu, kas ļāvis biedrībai «Ābulis» darboties jau desmit gadus, taču tādiem lieliem projektiem, par kādiem tika runāts forumā, viņu biedrībai nav pietiekamas kapacitātes. 

«Šādi forumi ir nepieciešami, jo tā satiekas dažādi cilvēki ar dažādām idejām – pieļauju, ka vien foruma laikā radās kādas četras vai piecas jaunu projektu idejas. Svarīgi ir redzēt gan citus, gan parādīt savu,» uzskata I. Ūbele, «man bija lepnums par Bauskas novada pašvaldību, ka esam ieviesuši līdzdalības budžetu līdz 165 tūkstošiem, kamēr citas pašvaldības vēl nav tik tālu tikušas. Izveidota arī sadarbība ar biedrību «Cerību spārni». Ir lietas, kur esam vieni no pirmajiem Zemgalē, ar to ir jālepojas.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Šis NVO forums mūsu biedrībai ir svēta lieta, jo ir iespēja runāt par mūsu sabiedrisko darbu, redzēt, kā darbojas, kā veicas un kāda pieredze bijusi citām biedrībām, – satiku arī daudzus draugus. Mūsu biedrība NVO sektorā darbojas jau 26 gadus, un satikām arī citas tikpat senas biedrības. Uzzinājām arī par dažādām iespējām un «sakalām» plānus nākotnei – viss notika,» pastāsta Iecavas sieviešu kluba «Liepas» valdes priekšsēdētāja Agita Hauka, «forums man sniedza visu, ko gaidīju. Aizbraucu mājās apmierināta par uzzināto un piedzīvoto.»

Viņa uzskata, ka šādi forumi ir ļoti svarīgi arī tāpēc, ka tiec novērtēts. «Tie ir tādi sabiedriskā darba augļi – smaidi, uzslava un novērtējums. Svarīgi ir gūt apliecinājumu, ka ne tu viens esi tāds «traks» šajā pasaulē, jo ir daudzi, kas dara šo sabiedrisko darbu. Tā ir tāda drošības izjūta nākamajam gadam – turpinām darīt labus darbus un ejam uz priekšu!» tā A. Hauka.

Foruma noslēgumā tika godināti 24 aizvadītajā gadā īstenotie «Iedzīvotāji veido savu vidi» projekti, kā arī 20 sabiedrisko organizāciju iniciatīvu projekti.

Foto: Ģirts Donerblics

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.