Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Atkritumu poligons vai kapsētas teritorija? Važīti apņem drazu kalni

Ik pavasari situācija Bauskas pilsētai tik tuvajos Rundāles pagasta Važītes kapos ir nemainīga. Mēsli kapsētai uzglūn no visām pusēm, no tālienes atgādinot ainu no atkritumu poligona.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz sadegušu lapu kaudzes pelēkās pelnu muguras var labi saskatīt pakusušas plastmasas vāzes, dažādu stikla taru, darbarīkus, kā arī citus priekšmetus, ieskaitot sadzīves atkritumus.

Važītēs sastaptā baušķeniece Lūcija sacīja, ka zudusi cerība, ka jelkad šajos kapos būs kārtība. Viņa cerējusi, ka apvienošanās novadā dos iespēju ieviest lielāku tīrību šajā atdusas vietā, bet redzētais liekot secināt, ka nekas nav mainījies.

«Kaut lielos atkritumu konteinerus būtu te uzstādījuši! Ja nav iespējams tikt galā ar drazotājiem, varbūt ir nepieciešama regulārāka likumsargu patrulēšana vai kapu uzrauga klātesamība uz vietas? Ja cilvēkresursu trūkst, vai nevar uzlikt novērošanas kameras?» savu redzējumu izklāsta Lūcija. Viņa parāda, ka pašas vecāku kapu kopiņai stādītie kadiķi pagājušajā gadā nosvilināti. Tagad daudz netrūkst, lai atkritumi sagultu tieši uz kapavietas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs Aigars Sietiņš neslēpj, ka norādītajā kapsētā aktualizētā problēma ir ikgadēja. «Šogad es vēl neesmu ne dzirdējis, ne redzējis, ka kaut kas tur būtu dedzināts. Izvietojot speciālus uzrakstus, esam norādījuši, ka atkritumi jānovieto konkrētā vietā. Bet kas notiek realitātē?! Zīmes tiek izrautas un aizmestas prom, un mēsli krājas visapkārt gan uz ceļa, gan pāri tam, gan citviet. Kapu apmales tiek noņemtas, un to jau ir prāvi krājumi. Uzstādītās atkritumu urnas tiek izrautas ārā un samestas kaudzē,» stāsta A. Sietiņš.

Viņš atzīst, ka vērtēti dažādi risinājumi, bet pagaidām jauninājumi nav iesviesti. A. Sietiņš atklāja, ka pašlaik tiek izstrādāti jauni kapsētu apsaimniekošanas noteikumi visā jaunajā Bauskas novadā. Iespējams, mainīsies kapsētu apsaimniekotājs un kapsētu apsaimniekošanas veidi.

«Pašlaik es nevaru pateikt cilvēkam, kurš  mēnesī saņem simts eiro, lai katru dienu sēž un vaktē, kas notiek kapsētā. Važītes kapi ir daļēji slēgta kapsēta, šeit tiek apbedīti tikai tie, kam te ir kapavieta. Neviens cits jau te nemēslo kā tikai paši kapu kopēji. Pagājušā gadā «Bauskas Dzīvē» ievietojām aicinājumu tiem, kuriem šeit atdusas tuvinieki, lai piedalās Važītes sakopšanas talkā. Kā jūs domājat, cik cilvēku atsaucās šim labajam nolūkam? Pilnīgi neviens – ieradās vien kapu pārzine ar savu brāli,» situāciju ataino A. Sietiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš uzskata, lai situācija mainītos, jāapelē pie sabiedrības sirdsapziņas. Varbūt cilvēki aizdomāsies par savu rīcību. Gadījumi esot gaužām šķērmīgi, nepietiekot, ka viss liekais pēc kapu sakopšanas tiek izgāzts uz lauka vietā, kur tas nav paredzēts, taču atrodas arī tādi indivīdi, kuri nevīžo aiznest atkritumus, bet tos pa tiešo uzgāž uz blakus esošā svešā kapa.

«Šeit tuvumā nav elektrības, par kādu videonovērošanu varam te runāt? Jā, pilsētā ir citādāk, bet konkrētajā vietā iespējas ierobežotas,» teic A. Sietiņš.  Viņš pieļauj, ka varētu tikt uzstādīti lielie konteineri, taču bažas rada, ka tajos tiks mestas lapas, par kurām savukārt vajadzēs norēķināties kā par sadzīves atkritumiem. Turklāt atkritumu apsaimniekotājs var izteikt pretenzijas, ka nevēlas savākt bioloģiskos atkritumus, kas paredzēti kompostam.

A. Sietiņš stāstīja, ka Važītes kapos apkārtne no uzkrātajiem atkritumiem tiek iztīrīta divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Kopā šim mērķim tiek tērēti ap 2000 eiro. Arī šogad drīzumā teritorija tiks sakopta. A. Sietiņš plāno, ka līdz Lielajai talkai, kas šogad ir 30. aprīlī, viss būs satīrīts. Savukārt Lielās talkas laikā iecerēts sakārtot laukumus, no jauna sarakt zīmes, kas izņemtas ārā, un savest kārtībā atkritumu urnas.
 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. Ja jau problēma ir ikgadēja, tad kur problēma ir novietot lielo atkritumu konteineri, kā tas ir citos kapos? Viņi paši tur ir bijuši? Kā divas mazas miskastītes var ietilpināt visu kapu atkritumus? Ir tur tā vieta priekšā, kur visi met savus atkritumus. Kas iedomājās, ka kaut kāda zīme atturēs cilvēkus mest atkritumus, kur to jau dara ilgus gadus? Cik man zināms, vairākas reizes lūdza, lai tajā vietā, kur visi met atkritumus, ierīko LIELO KONTEINERI. Viss, kas tika prasīts, ir lielais atkritumu konteineris. Šeit jau ir vienkārši vainīgo meklēšana, kas vainīgi un kas nē. Pat ja ieradīsies uz ikgadējo talku, tāpat tā atkritumu kaudze lēnām virzīsies uz kapiņu vietu. Nav patīkami. Problēma, manuprāt, atrisinātos, ja novietotu normālu miskasti. Tur pašlaik, kā jau teicu, ir 2 vietas, kur cilvēki brīvā dabā var mest savu miskasti un viena vai divas mazas miskastes, kuras nav lielākas par katra virtuves miskastīti. Un tagad var iedomāties, kā visi var samest savus atkritumus mazā virtuves miskastē. Forši!

  9
  1
 2. Blakus kapiem turpat ir vēl viena miskaste,poligons,kas pieder pagastam,tur arī ber būvatkritumus,ja nevari Aigariņ pildīt vadītāja pienākumus ,tev ir pensija beidz strādāt padomju stilā.

  5
  1
 3. Diez kāpēc šāda problēma nepastāv Bauskas kapos? Atbilde vienkārša nav Sietiņa pārziņa, tapēc ir kārtība. Pilsrundalē pilnīgi tāds pats bardaks!

  6
  1
 4. pasi cilveki vien vainigi, kas tur oiesarno un neviens cits un tagad cikst ka viss slikti. pasi visu met tur.

  1
  5
 5. Kāda vairs starpība kur kas met? Runa ir par to, ka normālu miskasti nevar iekārtot. Ar mazu miskasti domā pietiek?

 6. Nu loģiski, ja nevar normāla izmēra niskasti uzlikt, tad miskaste ir visur. Tās mazās, kuras rauj arī ārā un samet kaudzē, tak ir parodijas nevis miskastes! Bet nav noslēpums, ka tuvus pilsētai atrodas un te var visus sūdus izgāzt – gan veļasmašīnas, gan riepas, gan tukšas piena pakas.

 7. Piekrītu AIJAI,tas laikam ir raksturīgi Rundāles novada kapsētām.Tāds pats bardaks jau arī visu laiku bija Cērņu kapsētā,šogad vēl neesmu bijusi,varbūt,ka kaut kas uzlabojies,kaut gan neticās nemaz.Aizbrauksim,redzēsim!

 8. Atlausos teiktajam nepiekrist. Redzu lidzigu ainu ari Priedites, kur vispar kaut ko megina dedzinat un atlikuso skuret Lielupe. Par visu daudz kart ir runats un spriest, bet talak par tuksu muldesanu un 4o×4o koka nozelojam tumbam ta ari nav varets spet tikt… Iebraucu Jelgavas Berzu kapos. Visur novietoti konteineri un cilv. Pret to izturas ar sapratn. LIzigi Svetes kapos ir noradits, kur bert gruzus, kur mest parejo…ta ka daudzi piederigie atdusas Priedites, pec laika aizbraucu un savacu izdegusas sveces un parvietoju tas sava privatmajas konteinera.

 9. Rezume- ka vispar ta var iztureties pret Lielupes krasta nogazi…ik reiz, kad iebraucu Priedites mani tas soke…tadus muldonus un tik neizdarigus vaditajus vajadzetu atlaist uz sitiena un bez ierunam.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.