Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskā, Iecavā un citviet novērota ziemeļblāzma; ļaudis sociālajos tīklos dalās ar skaistiem foto

Pagājušajā naktī debesīs virs Latvijas iemirdzējusies krāšņa ziemeļblāzma. Daudzi Latvijas iedzīvotāji steiguši fiksēt skaisto dabas parādību savos fotoobjektīvos un dalīties ar attēliem sociālajos tīklos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziemeļblāzma iemūžināta arī Bauskas un Iecavas pusē. Sociālajā tīklā “Facebook” ar krāšņās dabas parādības attēliem Bauskā dalījies Normunds Briška, kurš Bauskā ziemeļblāzmu piefiksējis ap pulksten 22.

Foto: Normunds Briška
Foto: Normunds Briška

Anita Rācene vakar ziemeļblāzmu nofotografējusi Iecavā.

Foto: Anita Rācene

Agrāk Latvijā ziemeļblāzma bija reta parādība, bet nu sastopama arvien biežāk. Kāpēc tā? Un vai tiešām tas ir tikai skaistums un prieks vien vai tomēr ziemeļblāzma mums par kaut ko signalizē?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tas nav tik vienkārši – uz Saules šobrīd ir ļoti daudz plankumu, tie iet bojā ar uzliesmojumu, tādējādi pazūdot no Saules,” par ziemeļblāzmas rašanās iemesliem portālam la.lv stāsta Baldones observatorijas vadītājs Phys.Dr. Ilgmārs Eglītis.

Uzliesmojuma brīdī no Saules tiek izmests aktīvais rajons, kas satur jonus un dažāda veida starojumu, ieskaitot ultravioleto un rentgena. Tas viss nāk Zemes virzienā. Nonākot pie Zemes magnētiskā lauka, Zemes iespaidā veidojas polārblāzmas.

Inguna Fišmeistere piefiksējusi ziemeļblāzmu Ventspils novadā.

Vai tās ir nekaitīgas video un cilvēkiem? Diemžēl observatorijas vadītājs norāda, ka nekas veselīgs tas nav. Vienīgais labums ir baudījums acīm. “Tiek deformēts Zemes magnētiskais lauks, iedarbība nāk no Saules puses, līdz ar to pēc tam notiek magnētiskās vētras,” skaidro eksperts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ar to kādu laiku pēc ziemeļblāzmām cilvēki var justies slikti, jo magnētiskās vētras ietekmē pašsajūtu, piemēram, paaugstina asinsspiedienu, pastiprina migrēnu, nereti tieši to laikā salīdzinoši daudzi cilvēki piedzīvo infarktus.

Tāpat arī ultravioletais starojums palielina ozona caurumu, kas arī ir bīstami cilvēkiem. Ja šajā laikā sauļojamies, ir lielāks risks apdegt, jo starojums palielinās.

Foto: Artis Veigurs

Priecājoties par ziemeļblāzmām, ir jāatceras ne tikai tās fotografēt, bet arī dažas dienas pēc tām ievērot lielāku piesardzību, mazāk uzturēties saulē un saudzēt savu veselību.

Vaicāts, kas notiks tālāk, I.Eglītis norāda, ka to ir grūti prognozēt, jo visi šie procesi ir saistīti ar Saules aktivitāti, kas arvien pieaug, bet jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka ziemeļblāzmas nav nekas labs ne cilvēku, ne Visuma veselībai.

Didzis Stūris ziemeļblāzmu piefiksējis starp Bausku un Saulaini. Foto: Didzis Stūris

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.