Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas muzejā aplūkojama Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā izstāde

No šodienas, 14.septembra, Bauskas muzejā aplūkojama “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” 2022.gada konkursa darbu izstāde, portālu informēja Bauskas muzeja mākslas nodaļas vadītāja Ilga Balode. Tā piedāvā ļoti bagātīgu krāsu, noskaņu un mākslinieku rokrakstu buķeti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
J. Pīgoznis. Glezna “Saulainā rītā”. Eļļa/audekls. 2011. Foto: Publicitātes attēls

Šis ir jau astotais konkursa gads, un tā mērķis ir glezniecībā turpināt popularizēt Latvijas ainavu un vienot visas Latvijas kultūras procesus.

I. Balode paskaidro, ka 2015.gadā “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanu iedibināja Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu un idejas autoriem – kinorežisoru un gleznotāju Jāni Streiču, māksliniekiem Jāni Anmani un Jāni Strupuli.

2015.gadā galveno balvu saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, 2016.gadā – māksliniece Silva Linarte, 2017.gadā – mākslinieks Aldis Kļaviņš, 2018.gadā – mākslinieks Jānis Plivda, 2019.gadā – mākslinieks Nugzars Paksadze, 2020.gadā – māksliniece Agra Ritiņa, bet 2021.gadā – mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau astoto gadu Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvalde, turpinot tradīciju, aicināja māksliniekus iesniegt darbus ar Latvijas ainavas atainojumu, tā veicinot mākslinieku interesi izcelt Latvijas ainavas glezniecības nozīmi mūsdienu mākslā.

Konkursam tika iesniegti 105 mākslinieku 174 darbi. Izstādei žūrija izraudzījusi 83 autoru darbus. Šī gada nominanti ir: Aivis Pīzelis (Preiļi), Indulis Landaus (Jelgava), Meldra Bula (Rīga), Elmārs Orniņš (Talsu novads), Maija Bērziņa (Jūrmala), Inga Jurova (Rīga), Silvija Meškone (Jelgava).

Šogad žūrijā darbus vērtēja: žūrijas priekšsēdētājs, mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks (Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā galvenās balvas laureāts 2021.gadā), profesors Aleksejs Naumovs, mākslinieki Laura Pīgozne, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore Silvija Berezovska, mākslinieki Anda Munkevica un Jānis Strupulis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šis notikums ir ar tālejošu pienesumu Latvijas kultūras telpā. To var uzlūkot ne tikai kā viena mākslinieka atceres pasākumu, kā Latvijas ainavas glezniecības žanra kopšanu, kā mūsu zemes skaistuma atklāsmes un mīlestības vairošanas darbu, bet, iespējams, tā dziļākā jēga meklējama tieši mākslinieku līdzdalībā. Izstādes raksturs ir demokrātisks: tā vienkopus pulcē gan augstāko mācību iestāžu profesorus, gan studentus; še satiekas vecmeistari ar kupliem lauru vainagiem un bikli iesācēji, kuriem šī izstāde ir pirmais diegs kopīgā audumā…” par J. Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā saka mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā nolikums paredz, ka konkursa izstāde ir ceļojoša. Martā, izstāde bija apskatāma Rīgas Sv. Pētera baznīcā. No 17.septembra līdz 10.novembrim 2022.gada nominantu darbi un daļa konkursa izstādes darbu apskatāmi Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā. Jau tradicionāli, daļa izstādes darbu no 14.septembra ir eksponēti Bauskas muzejā.

Astotais gads kopā ar Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā vēlreiz apliecina tās nepieciešamību, lai neizzustu ainavas tradīcija mūsu glezniecībā, lai neizzustu plenēru kustība.

Mākslas zinātnieks Māris Brancis pēc pirmās balvas izstādes atklāšanas rakstīja: “Jāzepa Pīgožņa balva šajā laikā ir kā aizmirsta pasaka, kā Fēnikss, kas uzzibsnījis visnotaļ tumšā naktī. Tā devusi iespēju parādīties Rīgā daudziem māksliniekiem no visas Latvijas, kuri nav kādas galerijas uzmanības lokā…”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.