Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ēdinātāji vairs nespēj nodrošināt skolās kvalitatīvu maltīti par iepriekšējo cenu

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija un Latvijas ēdinātāju apvienība aicinājusi pašvaldības piešķirt papildu finansējumu, lai nodrošinātu pakalpojuma nepārtrauktību un prasībām atbilstīgu ēdināšanu izglītības iestādēs. Kā noskaidroja “Bauskas Dzīve”, šādi uzņēmumu lūgumi saņemti arī Bauskas novada pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada pašvaldības saimniecisko darījumu nodaļas vadītāja Ginta Krikščūne informēja, ka saņemti uzņēmumu lūgumi nozīmīgi palielināt noslēgto ēdināšanas pakalpojumu līgumu summas. Pieaugums minēts no 30 līdz 79%. Daži ēdinātāji ziņojuši par saistību izpildes neiespējamību sakarā ar nepārvaramas varas vai neparedzētiem apstākļiem. Pašvaldība saskaņā ar likumiem komersantu iesniegumus vērtējot individuāli.

Summu pieaugums ir no 30 līdz 50%

Ģeopolitiskā situācija saistībā ar karadarbību Ukrainā un pret Krieviju un Baltkrieviju ieviestās sankcijas ir radījušas likumsakarības. Tās apgrūtina vai padara neiespējamu daudzu līdz šim noslēgto iepirkumu līgumu izpildi. Piemēram, pašlaik pārtikas ražošanas nozarē nozīmīgu ietekmi uz produkta pašizmaksu atstāj izejvielu, iepakojuma, garšvielu, elektrības, gāzes, degvielas, atalgojuma un piegādes izmaksas. Tas nozīmē, ka pašlaik vienlaikus pieaug visas minētās pozīcijas. Pašvaldībā paskaidroja, ka ir jau noslēgtas pirmās vienošanās par līgumcenas palielināšanu. Summu pieaugums ir no 30 līdz 50%.

Pilnsabiedrība «Concord Service Group Ēdiens.lv» min arī citu problēmu, viņi vasaras sākumā vērtēs, vai varēs skolēnu brīvlaika un pieaugušo atvaļinājumu laikā sniegt ēdināšanas pakalpojumu Bauskas novada bērnudārzniekiem.«Mūs piemāna. Piemēram, līgumu slēdzam par 150 bērnu barošanu, bet vasarā ir tikai 15 mazuļi vai no 300 audzēkņiem Bauskas pilsētas bērnudārzos labi, ja ir simts,» sacīja uzņēmuma ēdināšanas nozares vadītāja Baiba Sprugēvica. Kā pozitīvu piemēru viņa min Daugavpils pašvaldību. Proti, ja pirmsskolas izglītības iestādēs audzēkņu ir maz, vietējā vara nodrošina darbiniekus, bet komersants savējos var laist atvaļinājumā. Atgādinām, ka minētais uzņēmums Bauskā apkalpo pirmsskolas izglītības iestādes (PII) «Pasaulīte» un «Zīlīte», Gailīšu pagasta Uzvarā «Lācīti», Ceraukstē «Dzirnaviņas» un «Mūsu», kā arī bērnudārzniekus Īslīcē un Vecsaulē. Savukārt no 13 novada skolām firma ēdina audzēkņu septiņās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Skolēni pusdieno Bauskas pamatskolā. Foto: Ivars Bogdanovs

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija un Latvijas Ēdinātāju apvienība (LĒA) uzsvērusi, ka skolēnu pusdienu dotācija 1,42 eiro bijusi nemainīga kopš 2014. gada. Pašlaik pusi dotē valsts un pusi pašvaldība. Taču saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes secināto kopš 2014. gada tiešās ēdināšanas izmaksas ir pieaugušas vairāk nekā par 50%, akcentējusi LĒA. Bez papildu finansējuma izglītības iestādēs nebūšot iespējams sniegt prasībām atbilstošus ēdināšanas pakalpojumus. Vietējo varu lēmums par papildu finansējuma piešķiršanu būšot atbalsts, lai īslaicīgi nodrošinātu kvalitatīvu ēdināšanu mācību iestādēs. Mērķis – normatīvajos aktos paredzēto prasību izpilde ilgtermiņā – būs sasniegts tikai ar reālu samaksu par pakalpojumu.B. Sprugēvica no uzņēmuma «Concord Service Group Ēdiens. lv» pastāstīja, ka ēdienkartes lielā mērā ietekmē bioproduktu pasūtīšana. Piemēram, tikai akciju sabiedrības «Dobeles dzirnavnieks» rīsiem esot «Zaļā karotīte». Visiem zināms, ka dobelnieki neaudzē rīsus. Tātad trīs četras reizes lielāka cena jāmaksā par iepakojumu, nevis produktu.

Pusdienu porcija Bauskas pamatskolā. Foto: Ivars Bogdanovs

Cenas kāpj, budžets nepalielinās

Bauskas novada domes izpilddirektors Ivars Romānovs minēja, ka vietvarai pašai būs jāsavelk josta. Pašlaik viens no aktuālākajiem izpilddirektora redzeslokā nonākušajiem jautājumiem ir arī par ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanu. «Katrs gadījums ir individuāls. Analizējot to bāzi, kas ietverta konkrētajos līgumos, ar tām saistībām, ko ir uzņēmušies komersanti un atbilstoši jaunajam regulējumam, protams, pašvaldība vērtē katru šo situāciju. Iespēju robežās mēs nākam pretī tajā ietvarā, ko paredz pieņemtais ārkārtas regulējums,» teic I. Romānovs.

Situācija nav laba, atzīst Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. «Cenas kāpj, mūsu budžets nepalielinās, risinājumi būs jāmeklē, tas ir skaidrs,» paziņo A. Okmanis. Vaicājot, vai Bauskas novada pašvaldība varētu atteikties no brīvpusdienu finansēšanas, A. Okmanis skaidroja, ka pareizi būtu rīkoties, piešķirot atbalstu mērķētām grupām, bet mums tā grupa esot pārāk liela.«Pagaidām neko nekoriģēsim, šajā mācību gadā atstāsim visu, kā līdz šim bijis. Mana prognoze ir tāda, ka ar šī gada 1. septembri aina varētu mainīties. Mēģināsim nodrošināt brīvpusdienas visiem obligātajā izglītībā – no pirmsskolas pieciem gadiem līdz devītajai klasei, bet pārējiem – bērnudārzniekiem līdz pieciem gadiem un vidusskolai līdz 12. klasei – atbalsts būtu piešķirams daudzbērnu ģimenēm, maznodrošinātiem, bāreņiem un citām mazaizsargātām grupām,» sacīja A. Okmanis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (18)

 1. Vai tās pusdienas vispār ir ēdamas? Kāpēc nevar kā citur pašvaldībās bērni izvēlēties no vairākiem ēdieniem? Varbūt mans bērns neēd makaronus, varbūt neēd gaļu, kāpēc nevar piedāvāt alternatīvas?

  7
  30
 2. Savu bērnu baro pati, besī tādas kas pērk visu gatavu. Un nelaid skolā, ja negaršo.

  38
  5
 3. Mans bērns Bauskas Valsts ģimnāzijā neēd neko, lūdzu nodrošiniet normālu ēdināšanu kaut vai par vecāku naudu. BET ĒDAMU!

  8
  25
 4. Visām tām izlepušām mammām un viņas bērniem. Gatavojiet pašas, skola nav restorāns. Pakaļas pilnas.

  40
  3
 5. Neēd bērniņš,negaršo bērniņam?Nedod ēst kamēr sāks ēst visu,negrib ēst-paņem siksnu rokā,iemāci visu ēst..luteklīšus izlolojušas!Jau pietiekoši izauguši ņergas un lupatas,aizejiet uz fiz.stundām paskatieties kā jūsu lupatiņas,mazie tizlenīši vingro.:)

  34
  9
 6. Kāda tur problēma? Bauskā ir picērija, hesburgers, veikali pasūtiet saviem bērniem ar piegādi, būs garšīgāk, lētāk……

  37
  3
 7. Apsolūti nepiekrītu Okmaņa kunga viedoklim. Atbalsts jānodrošina visām iedzīvotāju grupām. Jo visi ir nodokļu maksāji, neatkarīgi no ienākumu līmeņa. Ja mēs dzīvojam tiesiskā valstī, tad jābūt arī vienlīdzībai. Kas attiecās uz Okmaņa kunga minētajām grupām, tad kā liecina statistika 80% gadījumos vecāki nestrādā vai nav nodokļu maksātāji. Tad rodas jautājums ar ko ir sliktāks iedzivotājs ar zemāku atalgojuma līmeni, pret tiem kas nestrādā, vai neveic nodokļu nomaksu. Šeit rodas nevienlīdzība – nodokļu maksātājiem nepienākas nekas, nodokļu nemaksātājiem pienākas pabalsti un atlaides.

  26
 8. Tā jau saka:no vilka bēgsi lācim mutē ieskriesi. Viena maizīte launagā, tas liekas normāli? Mazliet jāiet laikam līdzi, pārtikas tehnologiem ir jāpadomā, ko piedāvāt. Ēdiens tiešām bieži ir nebaudāms. Cilvēks mācās ēdienu izbaudī vizuāli un tad izjust garšas, nevis pļecka makaronu mērce, protams, ka tas bērns negrib ēst tādu pļocku.

  7
  7
 9. Ja gatavos vairākus variantus, tad kas maksās par to,ko neizvēlēsies? Un vai tev mājās arī uz galda ir varianti, vai esi tik bagāta, ka to,ko neizvēlas, svied laukā ? Varu derēt, ka nu nav tev uz galda varianti- dēlam šis, meitai tas un vīram vēl kaut kas, bet pašai kūkas gabals.

  26
  3
 10. Zini ticēsi vai neticēsi, tik tiešām mājās gatavojam katram savu. Redz viens bērns neēd kartupeļus, tad viņam piedevās vāru makaronus vai rīsus. Viens neēd kotletes, tad no maltās gaļas vienam gatavoju maltās gaļas mērci, bet otram kotletes. Vīrs savukārt grib zupas, bet bērni tās neēd. Tad nu vīram vāru grāpi ar šķidrumu. Es vienīgā, kas visu ēd un par sevi neuztraucos. Jā, arī brokastīs katram ir liela dažādība, nu gluži kā viesnīcā – zviedru galds! Un te nav ko pārmest, nevar būt padomju laika audzināšana vai metodes, ka ko pagrūž tev priekšā, tas jāapēd. Man pašai bija slikta pieredze, ka lika pretīgu zivju zupu skolā apēst, kuru pēc tam izvēmu, un riebums uz visu dzīvi palika. Jā, un brīnīsies maniem bērniem Hesburger negaršo, labprāt iepakojumu ar mazajiem burkāniem notiesā. Redz, ja bērnus pieradina pie laba ēdiena – starterītī, uzkodās mīkstais siers ar vīnogām, siera salāti uz grauzdiņiem, pusdienās kraukšķīga pīle medus mērcē, bet vakariņās sautējums un šokolādes fondants, skolas ēdiens kaut kā pie sirds neiet. Nesaku jau, ka te vajag Michelin zvaigžņu restorāna cienīgu maltīti, bet vismaz tādu, kas garšotu līdzīgi kā mājās.

  7
  20
 11. Un šie tak attēlā ir lētākā gala makaroni, kas salipuši kopā un kotlete daļēji piededzināta. Mērce vispār zem katras kritikas. Varbūt kara apstākļos ēstu.

  4
  9
 12. nav ko te matus skaldīt! izlepuši līdz bezsamaņai. bet par to naudu tiešām neko dižu nevar. rudenī visi neēdoņas ēdīs, v\tukšie vecāku maki visus izmācīs.

  17
  4
 13. Makaroni nav salipuši.
  Bet mèrcei” zem katras kritikas”, pèc skata, garšu noteikt neizdodas.

  4
  3
 14. Rīsiem nav kāpusi diži cena, nevajag tad pirkt Dobelnieku dēļ iepakojuma 😂
  Un vispār ja sāli iepriekš iepirka pa 9 centi kg , tgt viņu var iepirkt par 20centi kg. Nav tik traki , visi pārējie uzliek uzcenojumu , šeit ir jādomā valdībai , cik lielu uzcenojumu drīkst uzlikt.

 15. palasot komentārus, nākas secināt cik dažāda ir vecāku izpratne par it kā vienkāršām lietām, vien neņemot vērā iespējas, bet paģērot it kā sev pienākošo, jo maksājot taču nodokļus. Tad kāda pīle vai citi uzskaitītie gardumi var būt tai lielākajai daļai bērnu, kuru vecāku alga ir vien virs valstī noteiktās minimālās? Kādas maltītes var gatavot māmiņa, ja tā jau agrā rītā ir ceļā uz darbu un mājās ierodas pat pēc 22 vakarā? Cilvēki ir līdz bezjēdzīgumam izlaidušies, domājot, ka viņu darbā par normu uzskaitītie bonusi ir pieejami it visās darba vietās, bet tā nav, lai arī tie citi maksā nodokļus tāpat kā tu. Vienīgais, ko var secināt no komentāriem, ka joprojām daudzi vecāki ir aptrakuši no savas rocības un savas iegribas vēlas uzkraut budžetam. Tādēļ vienīgais risinājums būtu brīvpusdienas piešķirt vien attiecīgiem bērniem, par kuru vecāku rocību būtu jāzina klases audzinātājai un viņai būtu jālemj, kuriem bērniem no klases tās pienākas, bet pārējie, maksātspējīgie pīļu un citu labumu prasītāji lai “mūziku pasūta” paši par savu naudu, arī tāda ir demokrātijas būtība.

 16. Viena maizīte +tēja launagā vismazākajiem pietiek. Lielajiem bērniem, īpaši tiem, kas paliek līdz pusseptiņiem un ilgāk…?!

 17. Izlasot komentarus,,,esmu šokà…kaut reizi Jus gudras esat aizgajuši uz skolas èdnicu un apskstijušas ka tur ir un kà notiek…sežot pie datora visi esam gudri pļurkstētàji…Bet pavarites pamatskola ir Super,ļoti garšīgi pagatavots vienmer,mana meita vienmer saka ka ir garšìgi….un arī dabūn papild porciju ja ir.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.