Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sāks kontrolēt gaisa kvalitāti skolās

Latvijas izglītības iestādēs sākusies gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšana, Bauskas novadā pagaidām nav piegādāta neviena mērierīce. Valsts budžeta finansējums ogļskābās gāzes gaisa kvalitātes mērītāju iegādei ministrijai tika piešķirts jau pērn vasarā. Taču, ņemot vērā ieilgušo iepirkuma procedūru un vairākkārt veiktās pārsūdzības par iepirkuma rezultātiem, piešķirto finansējumu nebija iespējams izlietot, tāpēc šogad tas jāpiešķir no jauna.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrdien, 22. februārī, platformā «Zoom» norisinājās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) preses konference, kuras laikā tika sniegta jaunākā informācija par Latvijas skolu aprīkošanu ar gaisa kvalitātes mērītājiem.

Bauskas novada skolām, pēc pašvaldības sniegtās informācijas, ir pieteiktas 287 gaisa kvalitātes mērīšanas ierīces.
Foto no «Bauskas Dzīves» arhīva.

Iepirkuma konkursa uzvarētājs ir uzņēmums «Moduls Engineering», kurš uzstādījis pirmos gaisa kvalitātes mērītājus jau 30 skolās – Olaines, Ropažu un Liepājas novadā, kā arī Mārupē.

Piešķir 4,3 miljonus eiro
«Ministru kabinets šodien (22. februārī) ir piešķīris nedaudz vairāk kā 4,3 miljonus eiro no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem», lai mēs varētu norēķināties ar mūsu veiktā iepirkuma uzvarētāju un attiecīgi gaisa kvalitātes mērītāju piegādātāju «Moduls Engineering» par uzstādītajiem gaisa kvalitā-tes mērītājiem skolās un arī pašvaldības sociālās aprūpes centros,» preses konferencē ziņoja IZM Struktūrfondu departamenta direktora vietniece Gunta Arāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konferencē tika informēts, ka ministrija veica iepirkumu gan savām vajadzībām kā skolu dibinātāja, gan pašvaldību skolu un citu dibinātāju izglītības iestāžu vajadzībām, gan arī pašvaldības sociālajiem aprūpes centriem. «Procesam ir jānoslēdzas aprīlī ar pēdējām uzstādīšanām, un rezultāts būs gan izglītības iestādēs uzstādīti gaisa kvalitātes mērītāji, gan arī datu savākšanas un pārraides iekārtas, kas nodrošinās datu nolasīšanu un pieejamību tiešsaistes režīmā,» stāsta G. Arāja, «attiecīgi šis tiešsaistes režīms jeb skats ar informāciju būs pieejams gan pašām izglītības iestādēm, gan izglītojamo vecākiem, kā arī citiem sabiedrības pārstāvjiem un interesentiem.»

Uzstādīšanas process
Uzņēmuma «Moduls Engineering» valdes loceklis Kristaps Grīniņš apraksta gaisa kvalitātes mērīšanas ierīču uzstādīšanas procesu: «Sākām ar to, ka 23. decembrī noslēdzām vispārīgo vieno-šanos, un, sākot no janvāra līdz pat šīs nedēļas beigām, turpināsies vispārīgās vienošanās ietvaros slēgto līgumu noslēgšana ar katru pašvaldību, kurā tiks uzstādīti CO2 gaisa kvalitātes mērītāji.» Paralēli no janvāra tikušas apsekotas visas Latvijas iestādes un ēkas, kurās plānots uzstādīt mērierīces, un saprasts, kādi tehniskie līdzekļi izpildei nepieciešami.

«Darbs tagad tikai pilnā sparā sāksies, jo sagatavošanās process bija pietiekami laikietilpīgs un detalizēts, bet pašlaik ar straujiem soļiem varam iet uz priekšu,» skaidro K. Grīniņš, «tikko kā iekārtas ir uzstādītas, praktiski serverī šī informācija, ko CO2 sensori pārraida, jau būs redzama. Ministrija un tās pašvaldības, kuras vēlēsies un būs ieguvušas piekļuves iespējas, varēs jebkurā brīdī redzēt, kāda ir bijusi CO2 koncentrācija telpās.» Viņš uzskata, ka gaisa kvalitātes mērītāji būs ļoti noderīgs rīks, lai uzlabotu gaisa sastāvu gan izglītības ie-stādēs, gan arī citviet.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Šajā iepirkumā ne pirmsskolas izglītības iestādes, ne profesionālās ievirzes izglītības iestādes nebija iekļautas, prioritāri domājot par vispārējās un profesionālās izglītības iestādēm, kur vajadzētu nodrošināt precīzāku monitoringu un attiecīgus tālākos pasākumus,» ziņo G. Arāja, «paralēli Valsts reģionālās attīstības aģentūra ir veikusi vēl vienu iepirkumu šādu ierīču iegādāšanās iespējām pašvaldībām, kas to var darīt rīkotāja iepirkuma ietvaros par savu finansējumu.»

Gaisa kvalitātes mērītāju datus ir iespējams izmantot, uzlabojot vēdināšanas protokolus izglītības iestādēs. «No iepriekšējās prakses ir konstatēts fakts, ka starp mācību stundām klasi izvēdina, bet pēc pēdējās mācību stundas ne vienmēr,» pastāsta G. Arāja, «un tad brīnās, kādēļ nākamajā rītā ir tik slikta gaisa kvalitāte pirmajā mācību stundā.» Viņa skaidro, ka valsts līmenī šīs iekārtas ļaus precīzāk un pamatotāk plānot kādus iespējamos atbalsta pasākumus, lai pašvaldības vai citi dibinātāji izglītības iestādēs varētu pilnveidot un nodrošināt gaisa kvalitātes uzlabošanu.

Līdz aprīļa beigām tiks apgādātas visas iestādes
Pagājušā gada vasarā apstiprinātā iepirkuma summa bija 1,95 miljoni eiro, taču tagad apstiprinātā summa ir 4,3 miljoni eiro. «1,9 miljoni bija pirmā aplēse, domājot par noteiktu mērītāju skaitu uz katru iestādi un vērtējot pieejamo finansējumu. Pie lielākas summas nonācām, tālāk diskutējot gan ekspertu līmenī, gan Ministru kabinetā, kādas ir kopējās vajadzības un sasniedzamie mērķi, tai skaitā iegādātie gaisa kvalitātes mērītāji, kas decentralizēti strādātu katrā klasē, kā arī, lai būtu centralizēto risinājumu datu pieejamība analītikas un tālāko pasākumu plānošanas vajadzībām,» kopējo nepieciešamo cenu mērītāju iegādei izglītības iestādēm un pašvaldības sociālajiem aprūpes centriem skaidro G. Arāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc aplēsēm apmēram 3,6 miljoni eiro ir paredzēti tieši izglītības iestādēm, bet atlikusī summa – pašvaldības sociālās aprūpes centriem. «Pašvaldības sociālās aprūpes centros šīs ierīces tiek uzstādītas koplietošanas telpās, tur, kur ilgstoši uzturas vairāk nekā viens klients,» skaidro G. Arāja. Viņa informē, ka ierīču garantijas termiņš bija viens no nosacījumiem, kas iepirkumā ir iekļauts, attiecīgi tā, lai šo trīs gadu periodā dati būtu pieejami un izmantojami, kas nozīmē, ka ierīču garantijas termiņš ir trīs gadi.

«Es no «Models Engineering» puses varu pilnīgi droši apgalvot, ka šajā mācību gadā vēl būs iespēja ierīces redzēt pilnīgi visās izglītības iestādēs un ēkās, kas bija iekļautas iepirkumu sarakstā,» ziņo K. Grīniņš, «aprīļa beigās par visām šīm ēkām būs redzami CO2 dati.»

G. Arāja skaidro, ka pēc iepirkuma nosacījumiem uzstādīšanas termiņš ir 40 darbdienas no brīža, kad tiek noslēgts līgums starp izglītības iestādi vai tās dibinātāju jeb pašvaldību, tātad pēc viņu aplēsēm – trešajā aprīļa nedēļā vajadzētu noslēgties pēdējām ierīču piegādēm. «Katru dienu šīs iekārtas uzstādām vismaz desmit ēkās, un ir plāns, ka tas apjoms varētu trīskāršoties tuvākajās dienās,» stāsta K. Grīniņš, «daudzums strauji pieaugs, un tas notiek saskaņā ar grafiku, kā esam noslēguši vienošanās ar pašvaldībām.» G. Arāja skaidro, ka vispārējās izglītības iestādēs gaisa mērītāju skaits tiks noteikts atbilstīgi klašu komplektu skaitam pēc principa – uz katru klasi viena mērīšanas ierīce, savukārt profesionālajā izglītībā atbilstoši grupu skaitam. «Visām skolām ir nodrošināta iespēja pasūtīt tik gaisa kvalitātes mērītājus, cik viņiem ir klašu komplekti izglītības iestādēs vai profesionālās izglītības grupas,» teic G. Arāja, «tā kā vajadzētu būt, ka visiem pietiks. Protams, ir situācijas, kad izglītības iestādes izsaka vēlmi pēc lielāka skaita dažādu iemeslu dēļ, piemēram, ja ir kāds īpaši noslogots kabinets, bet pašlaik tiek rēķināts pēc klašu komplektu skaita.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Piegāžu gala termiņš Bauskas novadā – 25. marts
Pēc Bauskas novada pašvaldības sniegtās informācijas, mūsu novada skolām ir pieteiktas 287 gaisa kvalitātes mērīšanas ierīces. Bauskas 2. vidusskolai, piemēram, – 33, Bauskas Valsts ģimnāzijai – 35, Iecavas vidusskolai – 34, Vecumnieku vidusskolai – 22, Pilsrundāles vidusskolai – 17, Skaistkalnes vidusskolai – 12 utt.

Saskaņā ar IZM rīcībā esošo informāciju, piegādes līgums  starp Bauskas novada pašvaldību un SIA «Moduls Engeneering» ir noslēgts 2022. gada 27. janvārī. Piegādes termiņu sāk skaitīt no šī līguma noslēgšanas dienas, un tā maksimālais termiņš ir 40 darba dienas no piegādes līguma starp pašvaldību un
SIA «Moduls Engeneering» noslēgšanas dienas. Līdz ar to ierīču piegādes gala termiņš Bauskas novada izglītības iestādēm ir šī gada 25. marts.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.