Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Izzina jauniešu iespējas Zemgales reģionā

Bauskas novada jauniešu nevalstiskās organizācijas kopā ar Jelgavas novada pārstāvjiem 24. janvārī rīkoja tikšanos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākums «Jauniešu iespējas Zemgales reģionā» notika trešdien biedrības «Laiks jauniešiem» telpās Kalna ielā Bauskā. Piedalījās gandrīz pussimts jauniešu un citu apmeklētāju. Galvenās tēmas bija iepazīšanās ar citām organizācijām, pieredzes stāsti un ideju radīšana. Iesaistījās «Latvijas Jaunatnes padome», Jelgavas biedrība «Youth Empowerment», Svitenes «Inicio» un «Mums pieder pasaule», Vecumnieku jauniešu apvienība, Bauskas «Vieddoma», Bārbeles «Jaunatne smaidam», kā arī biedrības un aktīvisti, kas rīko dažādus pasākumus jauniešiem – Bauskas novada vecākais jaunatnes lietu speciālists Rihards Ansons, biedrība «Bauskas prātnieks», Bauskas invalīdu biedrība un kristīgās jomas pārstāvis Erlands Zaluckis. Biedrības «Laiks jauniešiem» vadītājs Gints Jankovskis informēja, ka šī ir pirmā šāda tikšanās – otrā notiks Jelgavā, trešā būs no 3. līdz 5. maijam Svitenē, plānots tikties arī Vecumnieku pusē.

Saietu rīkoja Bauskas novada jaunatnes organizāciju partnerība, kuru veido trīs biedrības – «Laiks jauniešiem», «Jaunatne smaidam» un «Mums pieder pasaule», finansēja «Latvijas Jaunatnes padome».

Pieredzes stāsti katram bija savi. Tāpat kā Bauskas novadā, tā arī Jelgavā pašvaldībai vēl aizvien neveidojas kontakts ar jaunatnes organizācijām. «Jelgavas «Youth Empowerment» ir «kara situācijā» ar Jelgavas pašvaldību. Izmēģinām, vai organizācija var eksistēt bez pašvaldības atbalsta un ar saimniecisko darbību. Pašlaik eksistēt varam. Galveno uzmanību veltām jauniešu atbalstam – lai viņiem būtu izaugsme dažādos veidos, arī profesionālajā jomā,» stāstīja pārstāvji no Jelgavas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrības «Mums pieder pasaule» vadītāja Vita Reinfelde bija ieradusies kopā ar vairākiem jauniešiem, ar kuriem viņa «apceļoja» Bauskas novada jauniešu telpas. «Redzējām, ka jaunatnes jomas sistēma Bauskas novadā ir jāpārveido. Ceraukstē jaunatnes darbinieka nav,» stāstīja V. Reinfelde.

Ar savu pieredzi dalījās «Laiks jauniešiem» vadītājs Gints Jankovskis. Viņš norādīja, ka biedrības mērķis ir kļūt par nacionāla mēroga organizāciju ar plāniem darboties Jelgavā, Rīgā un Salaspilī. Prioritāte – sociālā riska jaunieši. Viņš sacīja, ka beidzot izdevies izveidot aktīvu jauniešu komandu, kas pati ir spējīga darboties un rakstīt projektus. «Es esmu organizācijas seja,» tā G. Jankovskis.

Foto: no albuma

Biedrību pārstāvji savukārt informēja par iespējām, kuras piedāvā jauniešiem. Dmitrijs Ščegoļevs no Bauskas invalīdu biedrības sacīja, ka pasākumos var iesaistīt arī jauniešus ar īpašām vajadzībām, un runāja par sadarbības iespējām starp biedrībām. Nodibinājums «ViedDoma» informēja par mediju platformas iespējām, kuras piedāvā jauniešiem. Biedrība «Bauskas prātnieks» aicināja uz galda spēļu sacensībām un treniņiem. Erlands Zaluckis pastāstīja par kristīgās ticības pārstāvju rīkotajiem pasākumiem un projektiem, tai skaitā starptautiskiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svitenes «Inicio» jaunieši norādīja, ka viņu galvenais uzdevums ir «izvilkt» jauniešus no mājām, lai pavada laiku citādāk. Bieži rīko spēļu vakarus, atrakcijas. Par lielāko sasniegumu uzskata Halovīna svētkos izveidoto šausmu trasi.

Vecumnieku jauniešu apvienības mērķis ir rīkot fiziskās aktivitātes un galda spēļu vakarus, plāno arī braucienus pa Latviju. Februārī paredzēts jauniešu organizāciju basketbola turnīrs, pēc tam būšot balle.

Plānojot nākotnes pasākumus, Gints Jankovskis uzsvēra, ka jaunatnes organizācijām kopā ar pašvaldību būtu jādomā par vismaz vienu jauniešu dienas pasākumu novadā. Pagājušajā gadā notika Latvijas jauniešu festivāls «Kopums», bet bez šāda pasākuma nekā līdzīga Bauskas novadā nav.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svitenes «Mums pieder pasaule» aicināja visus uz lielu tīklošanās pasākumu «Grafīti dienas», kas notiks Svitenē no 3. līdz 5. maijam. «Turpinām sarunāties par dažādību un iekļaušanu. Ņemot vērā to, kādi ir komentāri internetā un vardarbība sabiedrībā, ir svarīgi saprast sevi un citus. Dažādība ir arī viena no Eiropas Savienības vērtībām. Ja izglītosimies šajā ceļā, padarīsim pasauli iekļaujošāku un draudzīgāku. Galvenās darbības metodes būs grafīti zīmējumi, komandām būs mentori, grafīti mākslinieki. Būs diskusijas, kuras vadīs «Laiks jauniešiem», būs arī spēles par dažādību. Būs izlaušanās spēle no «Jaunatnes smaidam»,» stāstīja V. Reinfelde. Viņa sacīja, ka katrā komandā jābūt no četriem līdz pieciem dalībniekiem.

Ar aktīvu piedāvājumu bija gatavs palepoties arī Renārs Manuilovs no «Jaunatnes smaidam». Biedrība ieguvusi klinšu kāpšanas sienu. «Mobila iekārta, kas ir interesanta tiem, kas vēlas trenēties šajā sportā. Siena, kas rotē, iespējams uzstādīt ātrumu. Aptuveni trīs metrus augsta, un tajā var kāpt bezgalīgi,» stāstīja R. Manuilovs.

Foto: no albuma

Divi piedāvājumi bija saistīti ar politiskiem jautājumiem. G. Jankovskis norādīja, ka ir aicinājums piedalīties diskusiju ciklā par Eiropas Parlamenta vēlēšanām jaunatnes jomā. «Vēlamies akcentēt lietas, kas pašlaik ir Eiropas mērogā, ko varētu uzlabot. Daudzus gadus runā, ka «Erasmus» projekti var būt vienkāršāki un uzlabojami. Tikšanos varam organizēt Bauskā, Jelgavā un Svitenē. Lai deputāti iepazīst realitāti Zemgalē, lai redz reālos cilvēkus. Gaidām jauniešu interesi, jo tā ir jauniešu iniciatīva un ideja,» stāstīja G. Jankovskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt sadarbībā ar Bauskas invalīdu biedrību jaunieši ir gatavi īstenot arī sabiedrības kampaņas par iekļaušanas jautājumiem. Sanākušie atzina, ka jauniešiem ar īpašām vajadzībām ir grūti integrēties sabiedrībā Bauskas novadā. Baušķeniekus uztrauca fakts, ka skolās nav pieejami lifti un skolēniem ar pārvietošanās grūtībām nav iespējams apgūt vidējo izglītību Bauskas novadā.

Noslēgumā sanākušie sadalījās trīs grupās. Viena grupa diskutēja par iespējām piedalīties sabiedriskajās aktivitātēs, kas saistītas ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. R. Manuilovs norādīja, ka šeit var būt abpusēja saite – ne tikai biedrības var palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī šie cilvēki un jaunieši ar ierobežotām iespējām var efektīvi iesaistīties citu nevalstisko organizāciju projektos.

Otra grupa skatīja iespējas rīkot dažādas aktivitātes jauniešu organizāciju pasākumos, ļaujot vaļu fantāzijai. Sarakstā bija gan skrējiens pa nātrēm, gan vistu olu meklēšana, dažādu tradicionālu lauksaimniecības darbību izpildīšana – kopā apmēram 20 dažādi vingrinājumi, kas atsvaidzinātu ikdienišķus pasākumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visbeidzot viena grupa strādāja ar jautājumiem par festivālu un pasākumu rīkošanu. Šeit galvenokārt atzīmēja jau izveidoto dažādu pasākumu sarakstu, norādot, ka Bauskas novadā pašlaik ir pieejamas daudzas iespējas, kur jauniešiem darboties. Vienmēr varot būt vairāk, bet jauniešiem esot vērts izmēģināt jau esošo piedāvājumu.

Daļa no minētajām nevalstiskajām organizācijām piedalīsies arī šajā nedēļas nogalē plānotajā iniciatīvu forumā «Vairāk jaudas».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Kāda sumpurņa pēc valstīj būtu jādotē kristīgās jomas pārstāvjus darbam ar jaunatni? Kāpēc citas reliģijas tiek ignorētas? Piemēram, asatru. Piemēram, hellēnisms. Piemēram, druidrisms. Piemēram, ridnovirstvo. Piemēram, dievturība. Piemēram, romuva. Tik pat labi var arī jauniešiem mācīt zinātnisko ateismu un kreocionisma noliegšanu. Bet vai tam būs jēga? Manā izpratnē reliģijai naudu nav jāatvēl.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.