Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Noskaidroti Latvijas zaļākie novadi; vismazāk bioloģisko platību ir Zemgalē, tostarp Bauskas novadā

Administratīvo teritoriju “Bio top 500” pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības par Latvijas zaļāko novadu atzīts Madonas novads, informēja Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par zaļākajiem pagastiem atzīti Rankas un Ošupes pagasti, bet zaļākajām pilsētām – Salacgrīva un Ainaži. Asociācijā skaidro, ka Latvijā vidēji 17% lauksaimniecībā izmantojamās zemes jeb 296 600 hektāru apsaimnieko bioloģiskie lauksaimnieki. Tostarp Madonas novadā ir ne tikai Latvijā lielākais bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes īpatsvars – 37%, bet arī lielākās bioloģiskās platības – 26 600 hektāru.

Tam seko Ludzas novads ar 36% īpatsvaru un 18 000 hektāru bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes un divi novadi ar līdzvērtīgu bioloģiskās zemes īpatsvaru – 33%. Alūksnes novadā bioloģiski tiek apsaimniekoti 20 800 hektāru, bet Cēsu novadā – 17 300 hektāru.

Piektajā vietā starp zaļākajiem novadiem ierindojas Gulbenes novads ar 12 800 hektāru bioloģiski sertificēto lauksaimniecības platību, kas ir 32% no kopējās lauksaimniecības zemju platības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus asociācijā norāda, ka, salīdzinot bioloģisko saimniecību skaitu, līderis Latvijā ir Balvu novads ar 295 bioloģiski sertificētām saimniecībām, kam seko Preiļu novads ar 270 saimniecībām.

Starp novadiem ar zemu bioloģisko platību īpatsvaru ierindojas atsevišķi Pierīgas novadi. Tostarp Salaspils novadā bioloģisko platību īpatsvars ir 1%, Olaines – 2%, Ādažu – 5%, bet Ropažu novadā – 7%.

Maz bioloģisko platību ir Kurzemē, tostarp Saldus novadā bioloģisko platību īpatsvars ir 4% no lauksaimniecībā izmantojamās zemes, bet Talsu novadā – 8%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt vismazāk bioloģisko platību ir Zemgalē, tostarp Jelgavas novadā bioloģisko platību īpatsvars ir 3%, bet Bauskas un Dobeles novados – 6%.

Savukārt starp pagastiem zaļākais pēc bio platību īpatsvara ir Rankas pagasts Gulbenes novadā ar 78%, bet pēc platības – Ošupes pagasts Madonas novadā ar 3537 ha. Zaļākā pilsēta pēc bioloģiski apsaimniekotās zemes platības īpatsvara ir Ainaži Limbažu novadā (82%), bet pēc platības – kaimiņos esošā Salacgrīva (231 ha).

LBLA vadītājs Gustavs Norkārklis norāda, ka novadi un pagasti ar lielāku bioloģiskās lauksaimniecības zemes īpatsvaru ir nozīmīgi ne tikai kā teritorijas, kur cilvēka saimnieciskā darbība ir līdzsvarā ar dabu, bet arī kā ļoti pievilcīga dzīvestelpa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pieaugot vides un veselības apdraudējumam no lauksaimniecības pesticīdu izraisītā piesārņojuma un palielinoties sabiedrības izpratnei par tīru vidi kā svarīgu resursu, bioloģiskākajiem novadiem ir potenciāls piesaistīt gan jaunus iedzīvotājus, gan tūristus. Pagasti, kas ir gandrīz brīvi no pesticīdu izmantošanas, kalpo kā signāls sabiedrībai par to, ka daļa lauksaimnieku izprot bioloģisko lauksaimniecības metožu nozīmīgumu tīras pārtikas ražošanā un dabas saglabāšanā. Iedzīvotāji administratīvajās teritorijās, kur ir lielas bioloģiski sertificētās zemes platības, var lepoties ar nepiesārņoto lauku vidi sev apkārt,” pauž G. Norkārklis.

Viņš lēš, ka zaļākajos pagastos un novados varētu veidot bioreģionus ar ierobežojumiem lauksaimniecības pesticīdu izmantošanā. Šādās apputeksnētājiem labvēlīgās teritorijās varētu sekmīgi nodarboties ar biškopību, tostarp iegūstot bioloģiski sertificētus biškopības produktus, kas daudzviet Latvijā kļuvis neiespējami.

“Bio top 500” publicēts LBLA izdotā bioloģiskās lauksaimniecības nozares žurnāla “Bioloģiski” februāra numurā. Saraksts veidots pēc Lauku atbalsta dienesta sniegtās statistikas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bio top 10” novadi pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības īpatsvara

1. Madonas novads 37%

2. Ludzas novads 36%

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

3. Alūksnes novads 33%

4. Cēsu novads 33%

5. Gulbenes novads 32%

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

6. Limbažu novads 30%

7. Balvu novads 28%

8. Krāslavas novads 28%

9. Kuldīgas novads 24%

10. Preiļu novads 24%

Avots: Lauku atbalsta dienests

“Bio top 10” pagasti pēc bioloģiski sertificētās lauksaimniecības zemes platības īpatsvara

1. Rankas pagasts (Gulbenes novads) 78%

2. Zeltiņu pagasts (Alūksnes novads) 78%

3. Kalncempju pagasts (Alūksnes novads) 73%

4. Mazozolu pagasts (Ogres novads) 68%

5. Sausnējas pagasts (Madonas novads) 67%

6. Virešu pagasts (Smiltenes novads) 65%

7. Druvienas pagasts (Gulbenes novads) 65%

8. Zosēnu pagasts (Cēsu novads) 62%

9. Ņukšu pagasts (Ludzas novads) 61%

10. Pildas pagasts (Ludzas novads) 59%

Foto:biologiski.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Mums ir visindīgākais un neveselīgākais novads.Paši redzat cik baušķenieki īgni un kašķīgi un kauslīgi un vispār bļam,bļam.

    5
    3
  2. ir daudz vairāk “viesstrādnieku” no Spānijas, pat pilsētā pa vasaru vismaz spaini var nolasīt

    3
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.