Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Novada dome varētu piešķirt daļēju finansējumu triju festivālu rīkošanai Bauskā

Kārtējo reizi, gandrīz kā katru gadu, plašākas diskusijas izvērsās Bauskas novada izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē, kur lēma par līdzfinansējuma piešķiršanu trijiem vasaras festivāliem. Pašvaldībā  vēl aizvien nav izstrādāti kritēriji šādu pasākumu atbalstīšanai, un tas raisīja diskusijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Festivālā «Zobens un lemess». Foto – Uldis Varnevičs, no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Vasarā paredzēti trīs festivāli, kuri Bauskas pilskalna estrādē notiek jau tradicionāli. 10. – 12. jūnijā būs mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls «Zobens un lemess», 2. jūlijā notiks Kantrimūzikas festivāls, savukārt 9. un 10. jūlijā – Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls «Vivat Curlandia!».

Gan iepriekšējā Bauskas novadā, gan arī tagad apvienotajā novadā deputāti solīja, ka izstrādās konkrētus kritērijus festivālu atbalstam, lai nebūtu jādara tāpat kā iepriekš, kad finansējumu piešķir vienkārši tāpēc, ka tādu pašu atvēlēja arī iepriekš. Kritēriju nav vēl aizvien.

Festivāla «Zobens un lemess» budžets ir aptuveni 57 tūkstoši eiro un organizatori lūdz piešķirt desmit tūkstošu eiro atbalstu, kas arī tiek solīts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Bauskas kantrimūzikas festivāla pasākums laukumā pie “RIMI”, 2019.gads. Foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Skarbas diskusijas bija jautājumā par festivāla «Country Bauska Festival 2022» organizēšanu. Šī festivāla aptuvenais budžets būs ap 80 tūkstošiem eiro un organizatori lūdz atbalstu 15 tūkstošu eiro apmērā. Bet liels jaunums – Kantrimūzikas festivāls būs vairs tikai vienu dienu. Gan tas, gan prasītā atbalsta summa izbrīnīja vairākus deputātus.

Foto – E. Namiķis, “Bauskas Dzīves” arhīvs.

Festivāla «Vivat Curlandia!» atbalstam tiek prasīts vēl lielāks finansējums – 16 tūkstoši eiro. Rīgas Vēsturiskā teātra un mūzikas biedrības valdes locekle Laura Šarova lūgumu pēc šāda finansējuma spēja pamatot, norādot uz to, ka būs vairāk pasākumu festivāla laikā, tas notiek divas dienas. Kopējais budžets ir plānots 44 850 eiro, bet L. Šarova precizēja, ka tās nav visas izmaksas, – ir citas izmaksu grupas, kas reāli iekļaujas festivāla organizēšanā un tāmē neuzrādās. Festivāls līdz 2024. gadam saņems arī Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Plašāk par jaunumiem festivālu rīkošanā un deputātu diskusijas publicētas laikraksta «Bauskas Dzīve» drukātajā versijā 18.martā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (37)

 1. Kāpēc man, kā šī novada iedzīvotājam ar savu nodokļu naudu jāatbalsta citu komercdarbība, kas neveicina vietējo ekonomisko izaugsmi. Kāpēc man būtu jāmaksā par ieejas biļeti šajā pasākumā par kuru es jau esmu samaksājis. Kāpēc pašvaldība atbalsta privāto komercdarbību nevienlīdzīgi, jo domāju, ja es kā mazumtirgotājs lūgtu vienreiz gadā 10 000 savas darbības nodrošināšanai, tad mani uzskatītu par jocīgu. Kāpēc šie lielie multiproducenti, nevarētu taisīt pasākumu atbilstoši savām spējām, finansēm, risku izvērtējumiem un prognozētās auditorijas izvērtējumam saistībā ar pārējiem pieejamajiem resursiem un, veidot pasākumu atbilstoši saviem pieejamajiem un prognozētajiem līdzekļiem. Par tiem 40 000 Bauskas novada dome būtu labāk uztaisījusi bezmaksas pasākumu Bauskas novada iedzīvotājiem, nopirkuši jaunas Ziemassvētku dekorācijas un citu svētku noformējumu rekvizītus, ieguldījuši Salātu ielas remonta kopējā izmaksu katlā, u.c.

  51
  9
 2. Es, ļoti ceru, ka katram šim naudas piešķīruma būs arī atšifrēts konkrēts mērķis un pozīcijas izmaksas nepieciešamības no pašvaldības pamatojums atbilstoši kādiem vienotajiem principiem un kritērijiem.
  Bauska pa mācaties no Rīgas, tur šogad tāda naudas piešķiršana, tāpēc ka citus gadu deva vairs nav – ir konkrēts budžets, visi, kas grib startē un kompetenta komisija, kas nav deputāti atlasa spēcīgākos un ilgstpējigākos projektus uz kuriem šo konkrēto summu sadala.

  19
 3. Būtu vismaz Bauskas novada iedzīvotājiem atlaides šiem festivāliem/pasākumiem! Tā ir bijis arī citās pašvaldībās!

  12
  6
 4. aļo visiem plānprātiņiem novada domē, vai tad citu prioritāšu nav? ceļi? dzīves līmenis?utt? balagāniem nauda atrodas

  20
  8
 5. Pirmām kārtām melnstrādniekiem neviens padomu neprasa, ja būs festivāli būs cilvēku pieplūdums – tātad vietējiem uzņēmumiem lielāka iespēja izdzīvot!
  Neviens cents no jūsu nodokļiem eirikiem netis netiks ņemts, tas ir pilsētas budžets, gar to jums nav nekādas teikšanas un daļas, aprobežotie gan vel domā ka viņi maksā deputātiem un policijai aglu… nu tad ko Jūs brīnaties.
  Sūdīga valdība – sūdīga tauta ( no tās nāk valdībā)
  Sūdīga Bauskas policija – sūdīgas algas tad jūs maksājiet neviens strādāt negrib, a pielikt pie algas arī negriba5!

  3
  18
 6. Kantri festivāls vienu dienu?! Tas taču nav nopietni! Tas ir tradicionāls Starptautisks festivāls, kur sapulcējas šīs mūzikas cienītāji un ne tikai. Viss arī vienmēr bijis solīdi, bez starpgadījumiem. Jau 2 nav notikuši un tad vēl problēmas. Visam citam pietiek nauda, bet kantri nepietiek. Vai tiešām tā notiek tikai Bauskā?!

  12
  1
 7. Visai šokējoši, ka lielākā daļa komentētāju ir visai aprobežoti savos prātuļojumos. Katram puslīdz domājošam cilvēkam ir saprotams, ka katrs pašvaldības ieguldījums šādos festivālos dod lielu atdevi tajā pat naudas izteiksmē. Uz šiem festivāliem ierodas ne tikai izpildītāji no daudzām valstīm, bet arī apmeklētāju ārzemnieku ir krietns lērums, plus vēl atbraukušie no citām Latvijas vietām. Viņi šeit meklē naktsmītnes, apmeklē ēdināšanas uzņēmumus, arī muzejus un citas izklaides vietas, iedzer Bauskas alu un pērk citādu vietējo ražotāju produkciju. Līdz ar to atstāj šeit savu naudu. Ieguvēji ir mūsu uzņēmēji, kas savukārt maksā nodokļus pašvaldībai un maksā algas saviem darbiniekiem. Jo vairāk šādu festivālu notiks Bauskā, jo labāk visiem. Nav noslēpums, ka citas pašvaldības labprāt šos festivālus pārvilinātu pie sevīm. Redz kā Rīga Pozitivus festivālu pārvilināja.
  Un vēl – vietējiem šo festivālu mūzikas cienītājiem labums ir tāds, ka nav jātērējas ceļa izdevumiem uz citu vietu un nav jāmeklē naktsmītnes.

  16
  5
 8. visi tie festivali ir noiets etaps un totals balagans, kantri ir vesture, kam ta kantri muzika interese? labak butu labiekartojusi apkartni pagastos. sviests kas notiek prioritate bauskas pils atjaunosana, parejas vietas viss aizkakats. pilnigi pretigi skatities.tere tur bez ka var iztikt .laukos ir briesmigi celi, nav iespejams braukt, butu noasvaltejusi

  14
  14
 9. Visai šokējoši, ka sevi sauc par ekonomisti, jo ja būtu takā stāsti par tiem lielajiem pūļiem, tad jau nevajadzētu pašvaldības finansējumu. Vai tas festivāls vietējā budžeta atpelnīs savus 10 000? Šī dotētā summa aiziet rīkotāju kabatā kā peļņa.
  Un tas, kas Baušķenieks sirdi, pēc teikuma struktūras spriežot ir Mārtiņš Jātnieks😉

  14
  5
 10. šie Bauskā paredzētie festivāli iecerēti kā komercpasākumi jeb balstīti uz ziedojumiem, tādiem kā pašvaldību līdzfinansējums un apmeklētāju brīvprātīgais ziedojums kā ieejas maksa. Ja jau paliekam pie otrā varianta ar “brīvprātīgajiem ziedojumiem” tad arī organizētājiem visi ienākumi būtu jāziedo, piemēram, palīdzībai Ukrainai. Ja paliekam pie komercpasākuma ar paredzēto peļņu rīkotājiem, tad nu šoreiz un arī citās reizēs būtu jāiztiek bez ziedojumiem, jo ne tikai kultūra vien valstī pašlaik slima…, bet tie kultūras nesēji vēl gados, kad maizi vajadzētu varēt ar savām rokām nopelnīt, bet te tās kārtējo reizi pastieptas lūdzot ziedojumu….

  2
  6
 11. Pēkšņi raksts kaut kur dziļi paslēpās, Uldis noslēpa, jo sabijās, ka viņa parādes country cepurei var nākties palikt skapī?

 12. Nesaprotu kādēļ “Zobens un lemess” kaut kas tāds var notikt vēl pie tam divas dienas bet pašas Bauskas TASTE nevar notikt pat vienu

 13. Piemēram kad apmēklēju AC|DS,Metallica, Black Sabath un citus Mākslinieki neprasīja pabalstus domēm , jo savāca pilnas zāles , stadionus , Biļete maksāja 50-70 eiro , ja man patīk apmeklēju un maksāju . Mūsu “”mākslinieki “” bez dotācijas nevar , Rīgā jayinas šipsis un tā kas caur deguni šņāc par “”dziesmu”” saņēma tūkstošus dotācijā, tas bardaks jābeidz.

  7
  1
 14. tā kā šie festivāli ir komercpasākumi, kam būtu vismaz “jāiziet pa nullēm” finansiālajā ziņā, bet ja tā nav, tad šādiem pasākumiem vairs nav pieprasījuma un jādomā kas jauns, nevis jācenšas reanimēt mironi. Tādā gadījumā arī komersantam, kurs iecerējis pārdod savītušus salātus vai mēnesi noturētus iepuvušus tomātus, pašvaldībai būtu jāsniedz komersantam pabalsts, jo varbūt kāds pircējs tomēr vēlas arī tos savītušos salātus nobaudīt…

  7
  1
 15. Lietuvā Biržu pašvaldība arī ar 15 000 eiro atbalstīs Cris Norman koncertu , lai tas varēti notikt?????????

  3
  3
 16. Vai nebūs tā, ka pašvaldības nauda būs gandrīz vai vienīgais organizatoru kumoss?

  4
  1
 17. mums šie 15 000 paredzēti veco ļaužu saietam, tā teikt pensionāru atbalstam

 18. Viss Jūsu rakstītais izklausās pat ļoti labi līdz brīdim, kad sākam analizēt, par kādiem nodokļiem tieši iet runa. Atbraucēji, pērkot preces galvenokārt RIMI un Maksimā, pirmkārt atbalstīs šos Zviedrijas un Lietuvas uzņēmumus un ne jau kaut kādus Bauskas ražotājus, bet par precēm samaksātais PVN 100% aizies valsts, ne pašvaldības makā. Turpat 100% aizies viss par aliņu un šņabi samaksātais akcīzes nodoklis. Pašvaldībā pa lielam paliek tikai 100% nekustamā īpašuma nodokļa, kas no tingeltangeļu rīkošanas nepalielinās ne par centu, kā arī 75% iedzīvotāju ienākuma nodokļa, kas tāpat, visticamāk, nepalielināsies ne par centu. Kur tad tie lielie ieguvumi, cienījamā ekonomiste?

  8
  1
 19. Vai tiešām vienmēr jāaprej visu kas notiek? Kad nav festivālu, ir slikti…. Kad pūlas ko interesantu noorganizēt, atkal slikti…. Kas notiek ar Bauskas ļaudīm!? Vai tiešām viss ir jaaprej!? Lielie rējēji paši neko negrib paveikt, taču, kad ir jāizsakās, tad ir lielie dīvānu eksperti! Priecājos par katru festivālu, kas šeit notiek, neskatoties uz to, ka ne visi man patīk un ne visus apmeklēju. Bauska ir brīnišķīga vieta, kur satikties! Visu cieņu visiem, kas pieliek roku, lai šeit notiktu kas jauks un interesants! Turklāt, priecājaties, ka mums ir tāds Mārtiņš un daudzi citi, kas parāda, ka Bauska nav sūnu ciems! Ir jālepojas par savējiem, neviss jāaprej!

  6
  7
 20. Lielākā daļa no komentētājiem ārkārtīgi primitīvi domā. Mūsdienu pasaulē šādi un cita veida kultūras pasākumi ir ar dažādiem mērķiem un nav tikai finansiāls debets/kredīts. Viens no iemesliem kāpēc pilsētas, valstis par šādiem pasākumiem sacenšas piemēram ir reklāma. Nu piemēram – novads vēlas pasūtīt “klasisku” reklāmu – raksti avīzēs, žurnālos, videorullītis, kampaņa sociālajos tīklos. Cik tā izmaksās? 2K, 5K, 13K, 20K ? Cenas un rezultāti ir ļoti dažādi, bet katrā ziņā kultūras pasākumi ir var būt visnotaļ veiksmīga un efektīva reklāma. Protams, ka šie pasākumi dod arī papildus ienākumus uz pāris dienām visiem tūrisma operatoriem un vēl šur tur. Tāpat šādau pasaķumu organizācija dod pieredzi, track record – piemēram pilsēta ar pasākumu organizēšanas pieredzi var konkurēt par eventuāli kāda spēcīgāka pasākuma organizatoru. Ja Bauska piemēram sevi ir pierādījusi kā spējīgu organizēt Festivālu, tad viņai ir priekšrocības attiecībā piemēram pret Tukumu un aizkraukli, kur šādas pieredzes nav. Viss jautājums ir tikai par to – vai tas ir daudz vai maz. 40K domāju nav tā sliktākā investīcija. Varētu jautāka kāpēc ne 25? Bet tās jau ir detaļas.

  2
  5
 21. Gandrīz visi komentāri balstās uz veco laiku situāciju. Tagad ir jauni laiki. Jauno laiku nieze ir ne uz kultūru virzīta.Tāpēc visi plāni un prognozes var izrādīties kļūdainas. Pirmkārt jau apmeklētāju skaita ziņā. Tomēr mūzikas skaņas ir bijušas visos laikos.

 22. “pilsēta spējīga organizēt festivālu”, tiešām pilsēta, ne komersants- festivāla organizētājs, kuram pietrūkst tūkstošu lai iecerēto paveiktu? Ja jau pilsēta iecerējusi nodarboties ar biznesu, tad pārņemiet kādreizējo Stelpes minerālūdens nodegušo ražotni un sāciet ko līdzīgu ar “Aqua Riga”, vien, vai pašvaldībai vajadzētu nodarboties ar biznesu, biznesu, ko vairs nespēj celt rūdīti biznesmeņi šajā jomā, bet naudas apgūšana ir tik vilinoša, pat ja bizness ir vien ilūzija

  1
  1
 23. Ar vārdu “pilsēta” es saprotu visu kopumu – infrastruktūra, organizatoriskās komandas, dažādi komersanti tajā skaitā ēdinātāji, izmitinātāji, iedzīvotāji un tikai pašā saraksta nobeigumā ir pašvaldība. Tāpēc analoģija ar Aqua ir nevietā. Vai tad tik tiešām nav dzirdēts par to ka pilsētas sacenšas par starptautiskajiem un vietējiem pasākumiem?
  Tas ir stratēģisks jautājums – ja pilsēta izvēlas citu virzību un kultūras pasākumu jomā īpaši nedarboties, tā var to realizēt. Personīgi es uzskatu, ka ja Bauskas pilsētai ir diezgan laba pieredze ar dažādiem festivāliem, tad tā ir priekšrocība, vienkarši no viņas atteikties un atstāt tikai un vienīgi komersantu pārziņā būtu mazliet riskanti. Daži festivāli var vienkārši aiziet uz citām pilsētām, var nenākt jauni festivāli un ilgtermiņā šī niša pilsētai būs pazaudēta. Pēc tam ja nākotnē pēkšņi izdomātu reanimēt, tad tas var izrādīties jau grūtāk izdarāms darbs.
  To kā ir pareizāk – īsti neviens nezin, bet tāda ir dzīve. Var jau būt ka festivāli neko nedod un Bauskai jākoncentrējas piemēram senioru namu nišā, kļūstot par redzamāko spēlētāju. Izklausās dīvaini, bet arī tā ir stratēģija.

  3
  1
 24. Es vēl papildināšu mazliet. Festivāli, lieli kultūras pasākumi ir diezgan nozīmīga daļa no pilsētas zīmolvedības. Lokies kā gribi mūsdienu pasaulē zīmoli, pilsētu atpazīstamībai ir liela nozīme. Nav atpazīstamības – nav virkne iespēju. Tas ir gluži tāpat kā ražot pieņemsim normālu produktu, bet to pazīst retais – rezultāts to nepirks. Analoģisks produkts, bet ar atpazīstamību – pirks. Rezultāts acīmredzams – ar pilsētu tieši tas pats. Zīmols ir nemateriālais aktīvs, kurš piedalās labuma ražošanā. Tā ir smalka nozare, jo cīņa par atpazīstamību cilvēku prātos ir sarežģīts uzdevums. Ja kāds domā, ka var nodrukāt bukletus ar Bauskas pils bildīti un sabāzt autobusu sēdekļu kabatiņās vai izsūtīt iedzīvotājiem, tad varu apbēdināt – tā tās lietas nenotiek. Pat spamojot soctīklos var nesasniegt vērā ņemamu rezultātu.
  Lūk piemēram piemērs par Saulkrastiem. Es domāju, ka Saukrastu pilsētas zīmolā Positivus varēja būt kaut kur pat 20% no šī zīmola vērtības. Tagad kad Positivus ir pametis šo pilsētu viņu zīmolā lēnām parādīsies robs, kurš ar kaut ko tagad ir jāaizvieto, vai arī ja to nedarīt, tad pilsētas atpazīstamība samazināsies. Ja samazināsies atpazīstamība – samazināsies daudz un dažādas iespējas.
  Viss samērā vienkārši un tai pat laikā sarežģīti. Ja piemēram es būtu varnesis, tad man būtu diezgan liela atbildība, lai pateiktu – nē, naudu nedodam un orgaizējiet kā varat paši. Ja festivāls aizies un pilsēta no tā zaudēs, tad mans lēmums būs bijis vistacām nepareizs un ar savu rīcību būtu radījis zaudējumus pilsētai.

  3
  4
 25. Reklāma, zīmolvedība, atpazīstamība… Un kas? Ko Bauska ar šiem pasākumiem reklamē? Savas sliktās ielas, sabrukušo vecpilsētu, neglīto un nesaprātīgi iebūvēto mūsdienu apbūvi? Ko? Un kāpēc?

  6
  1
 26. Nabadziņš, kas te ar dažādiem nikiem (ha ha, sistema u. c.) brēkā par savu diagnozi, nu ej taču ārstēties.

 27. Bauska vienmēr ir bijusi Sūnu ciems, ir tāda joprojām un tāda arī paliks. Ne jau tingeltangeļi, no kuriem tikai džinkst ausīs un pilni krūmi mēslu, padarīs Bausku kulturālāku, un ne jau kāds tur Mārtiņš ar ģitārīti. Ja pilsētā (īpaši tās galvgalī) nav ne smadzeņu, ne intelekta, tā mūžīgi paliks tā pati vecā, labā stulbo kaušļu un vimbu galvaspilsēta.

  6
  2
 28. ar festivāliem nav tā kā ar SM atpazīstamību BDZ portālā, uzreiz redzams kas ir kas. Tā festivālu “atpazīstamība” mēdz ātri vien izplēnēt, jo pieprasījums pēc viena veida produkta nav mūžīgs. Tad jau tā kādreiz pasauli pārsteigusī Vudstoka vēl joprojām spētu piesaistīt neredzētas masas, bet nav tā, pat zemēs kurās ir pavisam citas iespējas un nauda. Atpazīstamību Bauska ar šādiem festivāliem varētu iekļūt vien Ginesa rekordos, cik ilgi var reanimēt mironi- festivālu kam vairs nav pieprasījuma, bet ko ar padarīsi galvām, kurām nav un nav bijušas idejas bet ir vien nauda budžetā

  3
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.