Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pirmdien Bauskas novadā elektroapgāde traucēta dažiem desmitiem “Sadales tīkla” klientu

Bauskas novadā sestdien, 26. martā, tika reģistrēti 20 bojājumi vidējā sprieguma elektrotīklā un 16 zemsprieguma elektrotīklā, radot elektroapgādes traucējumus novada iedzīvotājiem. Dienas gaitā atslēgto klientu skaits Bauskas pusē bijis robežās no dažiem simtiem līdz 5600, portālu informēja A/s “Sadales tīkls” pārstāve Alīna Kozlovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa apliecināja, ka pirmdien, 28. martā, situācija elektrotīklā ir stabila, un vēl turpinās darbs pie sarežģītāko vētras bojājumu novēršanas. Bauskas novadā 28.marta pusdienlaikā elektroapgāde bija traucēta dažiem desmitiem klientu.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati liecina, ka sestdien Latviju sasniedza vēja brāzmas 24-25 m/s, vietām tās pieņēmās spēkā līdz pat 28 m/s, nodarot plašus postījumus. Bauskā vējš traucies ar ātrumu 23, 7 metri sekundē.

A. Kozlovska skaidroja, ka bojājumus elektrotīklā galvenokārt radīja gaisvadu līnijās iegāzti koki un zari, raujot vadus, bojājot balstus un citus elektrotīkla elementus. Bojājumi bijuši plašāki un sarežģītāki nekā pieredzēts citās vētras, kas saistīts arī ar to, ka spēcīgās vēja brāzmas sasniedza ne vien piekrastes teritorijas, bet arī iekšzemi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Sadales tīkls/twitter

Novērsti 924 bojājumi

“Uzņēmuma darbinieki aizvadītajā nogalē strādāja pastiprinātā režīmā, darbus veicot arī naktīs. Visā valstī pie bojājumu novēršanas darbojās vairāk nekā 140 operatīvā darba brigādes – kopumā vairāk nekā 400 elektromontieru. Laika periodā no 26. marta pusdienlaika līdz 28. marta rītam “Sadales tīkls” novērsis pavisam 924 stiprā vēja radītus bojājumus, no tiem 240 bijuši vidējā sprieguma elektrotīklā un 684 – zemsprieguma elektrotīklā,” precizē A. Kozlovska.

Elektroapgādes traucējumi tika reģistrēti visā valsts teritorijā un lielākais vienlaikus atslēgto klientu skaits 26. marta vakarā īslaicīgi sasniedza pat 47 000. Kopumā vētras dēļ elektroapgādes traucējumi bijuši aptuveni 6% no kopējā “Sadales tīkla” klientu skaita. Plašākie elektroapgādes traucējumi fiksēti centrālajā un rietumu daļā, tostarp arī Bauskas novadā.

“Sadales tīkls” skaidro, ka vētru laikā visvairāk apdraudētas ir neizolētas gaisvadu elektrolīnijas, kas pašlaik veido aptuveni 40% no visa sadales elektrotīkla. Lai mazinātu dabas stihiju izraisītus elektroapgādes traucējumus, uzņēmums ik gadu no potenciāli bīstamiem kokiem un krūmiem attīra gaisvadu elektrolīniju trases, tomēr vētru laikā līnijās tiek iegāzti arī ārpus to trasēm augoši lielie koki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpēc “Sadales tīkls” aicina arī mežu īpašniekus, ja iespējams, izzāģēt elektrolīniju tuvumā esošos kokus, kas vētras gadījumā var bojāt vadus un traucēt elektroapgādi apkaimes iedzīvotājiem. Atbilstoši likumam objekta īpašnieks vai tiesiskais valdītājs šādus darbus var veikt, informējot Valsts meža dienestu.

Risinājumi nepārtrauktai elektroapgādei

“Diemžēl vētras pēdējā laikā Latviju piemeklē arvien biežāk un to stiprums ne vienmēr ir prognozējams. Pirms gaidāmām vētrām aicinām iedzīvotājus sagatavoties iespējamiem elektroapgādes pārtraukumiem, uzlādējot viedierīču akumulatorus un sarūpējot kabatas lukturīšus,” teic A. Kozlovska.

Viņa akcentē, ka “Sadales tīkls” nepārtraukti seko līdzi laikapstākļu prognozēm, vēja pārvietošanās ceļam un situācijai elektrotīklā, automātiski fiksējot vidējā sprieguma bojājumus. Tikmēr operatīvā darba brigādes sāk darbus infrastruktūras atjaunošanai. Iespēju robežās elektroapgāde klientiem tiek atjaunota jau pirms bojājumu novēršanas, IT sistēmās veicot pārslēgumus tīklā un apejot bojātos elektrolīniju posmus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vētru laikā neparedzami faktori vienmēr ir bojājumu plašums un sarežģītības pakāpe. Ja ikdienas režīmā avārijas situāciju vidēji novēršam dažu stundu laikā, tad dabas stihiju gadījumos tas var aizņemt arī laiku līdz 24 stundām.

Ja mājoklī ir tehnika, kurai būtiska nepārtraukta elektroapgāde, ieteicams apsvērt autonomas elektroapgādes risinājumus. Piemēram, mājoklī uzstādīt kvalitatīvas nepārtrauktās barošanas  jeb UPS (Uninterruptible Power Supply) iekārtas vai nelielus stacionārus vai pārvietojamus ģeneratorus, kas paredzēti dažādu elektroierīču darbības nodrošināšanai elektroenerģijas piegādes pārtraukuma laikā. Ar jautājumiem par šādiem risinājumiem var vērsties pie sertificēta elektrospeciālista, kurš konsultēs, projektēs un uzstādīs nepieciešamās iekārtas.

Plašāka informācija par risinājumiem elektroapgādes nepārtrauktībai pieejama arī mājaslapā www.sadalestikls.lv (sadaļā Pakalpojumi – Pārtraukumi – Nepārtraukta elektroapgāde).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.