Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sagaidot Bauskas jubileju, pilsētnieku patriotisma veicināšanai sākušies vēstures lasījumi

Saistībā ar Bauskas pilsētas 415 gadu jubileju rīkoto vēstures lasījumu ciklā pirmā tikšanās notika sestdien, 17. februārī, Bauskas rātsnamā un bija veltīta Bauskas pilij.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā «Bauskas Dzīvei» atklāja Bauskas pils muzeja pārstāve Elīna Jegorova, ideja par vēstures lasījumiem, kas izglītotu un pievērstu pilsētnieku uzmanību Bauskas vēsturiskajām saknēm, pilsētas attīstībai, nozīmīgākajām būvēm un personībām, radusies pils muzeja direktoram Mārim Skanim un Bauskas muzeja darbiniekiem. 415 gadu jubileja, kopš Bauskai piešķirtas pilsētas tiesības, jāsvin ne tikai izklaidējot, bet arī izglītojot. Abu pilsētas muzeju speciālisti tikušies pērn decembrī un, kopā sadarbojoties, attīstījuši ideju, ko var dāvināt savai pilsētai un tās iedzīvotājiem. Tādējādi apvienojušies pils muzeja, Bauskas muzeja un novada pašvaldības speciālisti.

Uz pirmo vēstures lasījumu cikla pasākumu 17. februārī rātsnamā bija ieradies plašs interesentu loks, reģistrējušies 30 klausītāju, viņu vidū vairāki pilsētnieki, kam vēsture nav nodarbošanās, bet apmeklējums bijis intereses un piederības izjūtas raisīts.

Bauskas rātsnamā sestdien interesenti pulcējās uz vēstures lasījumiem. Foto: Ģirts Donerblics

Ievada uzrunā, ko sanākušie labi novērtēja, Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis sacīja: «Svarīgi Bauskas pilsētas vēsturisko attīstību atcerēties, jo, kā mēs redzam, – Bauskas pilsētai ir rātsnams, bet rātes nav, Bauskas pilsētai ir skaists ģerbonis, bet šis ģerbonis ir no Bauskas pilsētas robežām demontēts. Bauskas pilsētas iedzīvotāji šodien nelemj par savu dzīvi. Es uzskatu, ka, pārskatāmā pagātnē lūkojoties, Bauska pašlaik ir viszemākajā punktā, kādā tā jebkad ir bijusi. Tieši tāpēc šajā laikā baušķeniekiem jāceļ patriotisma apziņa, jāatceras savas saknes un jādomā par savu identitāti. Un mēs nolēmām sniegt nelielu ieskatu Bauskas pils vēsturē un pils muzeja norisēs.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tālāk Bauskas pils muzeja speciālisti sniedza ieskatu celtnes un tās nocietinājumu izmaiņās gadu gaitā, arheoloģiskajos izrakumos atrasto priekšmetu kolekcijās un muzeja darba aktualitātēs, apskatot vairākas tēmas.

Klātesošos uzrunā Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis. Foto: Ģirts Donerblics

Bauskas pils muzeja direktors M. Skanis klātesošajiem stāstīja par Bauskas pils būvperiodiem. Mākslas zinātniece Ina Līne iepazīstināja ar Bauskas pils arheoloģisko izrakumu krāšņu podiņu kolekciju, kurā ir 16 tūkstoši vienību. Muzeja speciāliste Vineta Skalberga sniedza ieskatu Bauskas pils keramikas trauku kolekcijā. Muzeja krājuma nodaļas vadītājs Jānis Grūbe iepazīstināja ar Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos atrasto šaujamieroču daļām un munīciju, bet par 17. gadsimta musketiera un artilērista tērpu rekonstrukciju stāstīja zinātniskā un izglītojošā darba nodaļas vadītāja Ruta Garklāva. Savukārt muzejpedagoģe Ilona Ozola informēja par muzeja piedāvājumu dažādām auditorijām – «Dzīvo muzeju» Bauskas pilī, kas sniedz gan tematisku pasākumu, gan meistarklašu, «Senā dzīvesveida skolas», koncertu un festivālu piedāvājumu.

Baušķeniekam Jānim Eimusam (no labās) interesantākais šķitis M. Skaņa sniegtais ziņojums par Bauskas pils būvniecības etapiem. Foto: Ģirts Donerblics

Klausītāju pulkā bija ne tikai Bauskas pils muzeja darbinieki, Bauskas muzeja un Rundāles pils muzeja speciālisti, bet arī vairāki baušķenieki, kas nedarbojas muzeju jomā, bet kuriem interesē pilsēta, tās vēsturiskā attīstība. Jānis Eimuss «Bauskas Dzīvei» atzina, ka viņam noderīgākais un interesantākais šķitis M. Skaņa sniegtais ziņojums par Bauskas pils būvniecības etapiem. Tā kā pilsētas vēsture viņu ļoti interesējot, apmeklēšot arī nākamos lasījumus martā, īpaši vēloties vairāk uzzināt par Bauskas Svētā Gara baznīcu. Savukārt kundze Daiga Eimusa sacīja, ka viņas uzmanību visvairāk saistījusi prezentācija par to, kā pils muzejs strādā ar apmeklētājiem, piedāvājot koncertus, dažādas tematiskās programmas, meistarklases. Daiga ir skolotāja Bauskas Valsts ģimnāzijā, un viņa kopā ar savas klases bērniem vairākkārt apmeklējusi nodarbības pils muzejā. Piemēram, viena no tām bijusi muzejpedagoģiskā nodarbība «Vecānaudas maka stāsts», kur varēja uzzināt par maksāšanas līdzekļiem, naudasveidiem un tās vērtību no gliemežvākiem līdz dālderiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ģirts Donerblics

Sanākušajiem iedzīvotājiem vēsturisko lasījumu noslēgumā saistībā ar Bauskas pili bija arī vairāki jautājumi, piemēram, par arheoloģisko izpēti upju gultnē, vai tur veikti kādi izrakumi un bijuši atradumi. Tāpat bija jautājums par votu jeb krieviņu dalību pils celtniecības procesā. Netrūka arī tradicionālā jautājuma par leģendāro pazemes eju un apslēptajiem dārgumiem.

Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis par pēdējo jautājumu runāja viņam raksturīgā humora manierē. Tomēr skaidrs ir tas, ka ne līdz šim veiktie izrakumi, ne pieejamie pils plāni šādu eju neuzrāda. Upju gultnēs arheoloģiskie pētījumi neesot veikti, tur kādas lietas, to fragmenti varētu būt nokļuvuši no pils vaļņiem – zemes noslīdējumu gaitā. Savukārt par votiem un to lomu pils celtniecībā lielākos pētījumus mūsu novadā veicis Dmitrijs Ščegoļevs, daļu no viņa savāktā materiāla paredzēts eksponēt pils skatu tornī.

Vēstures lasījumi, uz kuriem aicināti interesenti, turpināsies 23. martā Bauskas rātsnamā. Tad  Bauskas muzeja speciālisti stāstīs par Bauskas Svētā Gara baznīcu, kurai šogad atzīmēs 430. gadadienu kopš uzcelšanas. Tiks vēstīts par Bauskas luterāņu dievnamu kā par kultūrvēsturisku pieminekli un vecāko ēka pilsētā, kā arī par diviem luterāņu draudzes mācītājiem, leģendārām personībām – Gustavu Tursu-Tūru (1890–1973) un Paulu Žibeiku (1910–2006).

Savukārt 27. aprīlī Bauskas rātsnamā būs vēstures lasījumi, kas veltīti Bauskas pilsētai tās 415. gadadienā. Problēmskatījumā ar risinājuma perspektīvu tiks aplūkota Bauskas vecpilsēta kā pilsētbūvniecības piemineklis, būs vēsturisks pārskats par pilsētas ielām, laukumiem, tiltiem un parkiem, kā arī vēsturisks apskats par dabas un cilvēku radītajiem postījumiem Bauskā tās 415 gadu ilgajā pastāvēšanas laikā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (17)

  1. Pilnībā piekrītu Skaņa kunga vārdiem. Bauska Okmaņa un Mačeka vadībā straujiem soļiem iet uz grunti.

    60
  2. Jā, pilnīgi piekrītu Bauskas pils muzeja direktoram par to, ka Bauskā ir pilnīga lejupslīde. netiek pieļauta nekāda attīstība. Visus citus atbalsta, tikai ne Bauskas iestādes. Skumji. Tur jau nav pie vainas tikai tie divi kungi, bet arī tās divas Bauskas apvienības dāmas, kuras vispār nekādus pasākumus neapmeklē, tikai sēž kabinetos, jo baidās no iedzīvotājiem.

    63
  3. Bauska nav vienīgā vieta “dižajā novadā” , kur ieceltā vietvara baidās no komunikācijas ar iedzīvotājiem!

    45
  4. tos jau regulāri veicam ik vasaru par Zivju fonda un ES un novada budžeta līdzekļiem. Tiesa, dziļāk par sanesu un aizauguma slāni tikuši neesam, jo apakšā, vismaz Bauskas apkārtnē kaļķakmens pliens. Atraduši esam dažas granātas un citas kara materiāla elementus, nodotus attiecīgajiem dienestiem.

  5. Es neskaitu citu naudu,bet kāpēc tas tika organizēts tik šaurā vietā,jo tas domāts Bauskas novad iedzīvotājiem? Mums ir Līdums kn, Bauskas k.n Vai Skanis stāstīja par naudu,ko saņem algā vai arī tika samaksāts papildus,ja papildus,tad skaidrs….

    4
    20
  6. Pretīgs komentārs. Ja būtu atnācis, redzētu, ka arī šajā “šaurajā telpā” gandrīz puse vietu bija neaizpildītas, tā ka nav te ko murgot par tautas namu plašajām zālēm. Un kas tev daļas par citu algām, mērkaķi?

    16
    6
  7. esam nonākuši “šaurā bezizejā” un bez attiecīgas “notievēšanas ārā nespēsim nokļūt, ja no plašā interešu loka (30 gab. klausītāju), bez Bauskas pils muzeja, Bauskas muzeja un Rundāles pils muzeja štata darbiniekiem bija vien daži “civilie” novada iedzīvotāji? Vai novada iedzīvotājiem “svarīgie” pasākumi un iepirkumi jau sen kā ir interesanti vien attiecīgā loka iedzīvotājiem, tiem, kuriem Papucis dāsni dāvā gan dažādu fondu, gan vietējā budžeta līdzekļus? Vai tie daudzie jau veiktie un vēl veicamie projekti un tajos iesaistītā nauda nav savlaicīga daļas iedzīvotāju, projektos iesaistīto, balsu nodrošināšana nākamajās pašvaldību vēlēšanās? Arī šo projektos ar pašvaldības tūkstošiem aplaimoto radu, draugu un paziņu balsu nodrošināšana dāsnajiem naudas devējiem un viņu svītai”? Kā gan citādi izskaidrot daudzu odiozu personu pārvēlēšanu kārtējās pašvaldību vēlēšanās, ja prasi kuram gribi, neviena laba vārda par patreizējiem varas pārstāvjiem novadā nedzirdēt? Tātad ir kāds “ieeļļots” mehānisms, lai turpinātu īstenot “identitātes meklējumu” un “novada vēstures digitalizēšanu”, līdz panāktu vajadzīgo rezultātu?

    16
    6
  8. Vai tev, Vinnij, kāds aizliedza apeklēt šo “attiecīgā loka iedzīvotāju” pasākumu? Vai galvenais bija te atkal iekomentēt savu žulti?

    7
    7
  9. Kapēc Rundale nepilnu trīs dienu laikā savāca 100 dalībnieku uz 15. februāra konferenci? Izsludinājā pieteikšanos un faktiski uzreiz slēdza? Kapēc nevarēja arī tiešraidē raidīt FB? Drukātajā presē lasu, ka piedalījušies dalībnieki no visas Latvijas. Varbūt vajag šo atkārtot, kaut vai pa maksu, pieļauju, ka interesentu būtu 2 tādām konferencēm?

    2
    1
  10. nu kož acīs ne vienam vien, kuriem patriotisms jāpērk par naudu vai arī ir kā obligāts pasākums attiecīgo novada budžeta iestāžu darbiniekiem

  11. tāpēc, ka tur jums vēl tās metodes, kuras piekopa vēl komunistu laikā, kad uz sapulcēm ierašanās bija obligāta un neierašanās gadījumā tiksi izslēgts no priviliģēto loka.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.