Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saulainiešu lielākā sāpe – pārpildīti novadgrāvji ciema centrā, nolaists stadions un nekopta parka teritorija

Pārpildītie novadgrāvji pašā Saulaines centrā, nolaists stadions un nekopta parka teritorija – tās bija saulainiešu lielākās sāpes, kuras trešdienas, 21. februāra, vakara kopsapulcē viņi aktualizēja Rundāles pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes pārstāvjiem, lai tie ziņu tālāk nodod apvienības un novada vadībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atšķirībā no Pilsrundāles, kur uz kopsapulci ar padomes pārstāvjiem bija ieradušies vien daži iedzīvotāji, saulainieši bija sapulcējušies visai daudzskaitlīgi – aptuveni 15 cilvēku. Te gan jāpiemin, ka starp atnākušajiem manīja tikai pāris gados jaunākus iedzīvotājus. Kā pēc sapulces atzina viena no padomes pārstāvēm Santa Švāģere, jaunie galvenokārt pārvietojas ar automašīnām, viņi mazāk ievēro apkārtnē notiekošo, un līdz ar to tas viņiem arī mazāk rūp. Savukārt gados vecākie vietējie iedzīvotāji reāli dzīvo uz vietas, tāpēc dažādas problēmas vairāk pamana un izjūt.

Uzklausīt saulainiešu raizes un ierosinājumus bija ieradušies trīs Rundāles pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes pārstāvji: padomes vadītājs Māris Leitlants, vietniece Santa Švāģere un padomes pārstāvis Mārtiņš Malduts. Sapulcē piedalījās arī Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālās struktūrvienības vadītāja Iveta Leitlante, jo, kā viņa uzsvēra sapulces ievadā, skola ir neatņemama Saulaines sastāvdaļa un ir gatava ciešāk sadarboties ar vietējiem iedzīvotājiem, lai atrisinātu sasāpējušās problēmas.

Foto: Ivars Bogdanovs

Visvairāk sakāmā saulainiešiem bija sadaļā par teritorijas un būvju labiekārtošanu. Neviena no nosauktajām problēmām gan nebija jauna. Par tām, kā stāsta uz sapulci atnākušie, runāts gadiem dažādās sapulcēs, taču tālāka rīcība tā arī nav sagaidīta. Iedzīvotāji bija skeptiski, vai arī konsultatīvajai padomei būs pa spēkam reāli kaut ko iekustināt. Tomēr padomes pārstāvji bija apņēmības pilni, jo, nesagaidot risinājumus no Rundāles apvienības pārvaldes, viņi jautājumus tālāk var adresēt arī novada domes deputātiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vissāpīgākais jautājums, iespējams, tāpēc, ka tieši pašlaik arī visakūtāk jūtams sezonalitātes dēļ, ir nestrādājošā novadgrāvju sistēma ciema centrā. Saulaine pludo – apmēram tā raksturoja situāciju vietējie un to atkārtoja vairākkārt. Šī problēma aktuāla jau gadiem, un tikpat ilgi kāds no vietējiem arī centies izcīnīt risinājumu. Kādā brīdī kaut kādi nelieli lokāli darbi veikti, taču kopumā situācija neuzlabojas. Tiklīdz iestājas ūdeņu periods, tā teritorija iepretim Saulaines tehnikumam, tuvējās ietves un mājas stāv ūdenī. Skaidrs esot, ka tie nav kanalizācijas notekūdeņi, bet gan lietusūdens, kurš netiek pienācīgi novadīts. Vietējie ironizē, ja pārplūdusī teritorija piesalst, tad var teju rīkot hokeja čempionātu.

Gados vecākie saulainieši stāstīja, ka savā laikā Kaucmindes muižai bijusi ļoti labi izstrādāta novadgrāvju sistēma, kas ļāvusi visu lieko ūdeni novadīt Kaucītē. Taču vēlākajos gados, kad veidoja ciemu, sāka asfaltēt ceļus, ierīkot siltumtrases un citus uzlabojumus, novadgrāvju sistēma pamatīgi sabojāta. Savukārt lielo koku saknes vietām izpostījušas meliorācijas sistēmu, tāpēc tagad liekajam ūdenim vienkārši nav, kur sprukt. Izrādās, arī paši iedzīvotāji, kopjot teritoriju un sagrābtās lapas iestumjot grāvjos, veido papildu barjeru ūdens aizplūšanai.

Padome šo aktuālo jautājumu ieprotokolēja ar norādi, ka tuvējo nedēļu laikā pārvaldes vadībai jāsniedz atbilde par iespējamajiem risinājumiem, taču visaptverošāka rīcības plāna izstrādei vietvarai tiks dots ilgāks laiks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad konsultatīvā padome rosina paralēli arī pašus iedzīvotājus vākt parakstus, lai stimulētu pašvaldību pievērsties jautājuma risināšanai, jūtama vietējo pretreakcija – viņi domājuši, ka padome tieši tāpēc izveidota, lai tālāk virzītu iedzīvotājiem aktuālos jautājumus…

To sapulcē novēro vairākkārt – tiklīdz risināšanā jāiesaistās pašiem iedzīvotājiem, tā degsme ievērojami pieplok. Padomes vadītājs Māris Leitlants gan jau sapulces sākumā uzsvēra, ka viņi ir kā starpnieki starp pašvaldību un iedzīvotājiem un padomei ir konsultatīvs raksturs.

Foto: Ivars Bogdanovs

Vēl saulainieši vēlētos labiekārtot vietējo parku, kurš pašlaik esot ļoti nolaistā stāvoklī, vandaļi sabojājuši arī tiltiņu. Māris Leitlants un Santa Švāģere stāsta, ka visatbilstošākais risinājums šajā situācijā būtu veidot vietējo biedrību, kura ar projektu palīdzību varētu piesaistīt vajadzīgos līdzekļus dažādu uzlabojumu veikšanai. Labs piemērs meklējams turpat kaimiņos – Pilsrundālē, kur vietējā jauniešu biedrība, īstenojot vairākus projektus, sakopusi un labiekārtojusi vairākas teritorijas. Taču biedrība vispirms ir jānodibina, tad jāgatavo projekti – te jau atkal vajadzīgs kāds vietējais entuziasts, kas to varētu uzņemties. Saulainieši skeptiski, vai kas tāds viņiem būs pa spēkam, aicināja padomi noskaidrot, vai tomēr pašvaldībā nav speciālists, kurš varētu šādus projektus sagatavot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nolaists un piegružots esot arī Saulaines stadions. Vasarā zāle netiek pļauta, gumijas klājums netiek slaucīts, teritorijā mētājas tukšas stikla pudeles un citi atkritumi. Sapulces gaitā gan atklājas, ka ir atbildīgā persona, kurai stadions jāuztur kārtībā, taču iedzīvotāji uzsver, ka darbs netiek darīts. Saulainieši pat būtu mierā, ja stadionā vienkārši tiktu uzturēta kārtība un tīrība, neveicot nekādus lielus un dārgus uzlabojumus.

Nepatīkamus skatus vietējiem nākas vērot arī pie atkritumu konteineriem. Tie allaž esot pārpildīti, apkārtējā teritorija piegružota, atkritumus te nelegāli vedot no privātmājām un pat no Bauskas. Saprotams, ka atrisināt negodprātīgu cilvēku rīcību padome nevar, taču tā piedāvāja rosināt jautājumu par videonovērošanas ierīkošanu.

Kāda daudzdzīvokļu nama iedzīvotājus neapmierināja piemājas teritorija. Padomes pārstāvji norādīja, ka labiekārtošanas iniciatīva šajā gadījumā jāuzņemas pašiem nama iemītniekiem: mājas vecākajam jāraksta iesniegums apsaimniekotājam, kuram savukārt jāvērtē, vai pietiek līdzekļu darba veikšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ivars Bogdanovs

Citos tēmu blokos sūdzību un rosinājumu praktiski vairs nebija. Kultūras mantojums Saulainē tikai viens – Kaucmindes muiža, taču, lai cik bēdīgā stāvoklī tā būtu, tas ir privātīpašums, ar kuru tāpat neviens nekā pasākt nevar. Arī saistībā ar sporta un kultūras aktivitātēm ierosinājumu īsti nav, jo līdz šim organizētos pasākumus iedzīvotāji apmeklē ļoti kūtri. Viens aicinājums gan novada domei tiks nodots – pārskatīt sabiedriskā transporta sarakstu virzienā uz Pilsrundāli, kur ir aktīva kultūras dzīve, – lai var ne tikai nokļūt uz pasākumu, bet arī pēc tā tikt uz mājām. Savukārt, ja stadionu sakārtos, tad arī sportiskām aktivitātēm vieta būšot.

Sapulcējušies diskutēja par to, kā saulainieši saņems atgriezenisko saiti pēc tam, kad pašvaldība padomei atbildēs uz iedzīvotāju aktualizētajiem jautājumiem. Jāpiebilst, ka viss kopsapulcē izrunātais tika protokolēts un tālāk apkopojums tiks iesniegts apvienības pārvaldes vai novada vadībai, dodot noteiktu termiņu, šajā gadījumā mēnesi, atbildes sniegšanai. Ne visi iedzīvotāji lieto internetu un sociālos tīklus. Pie publiskā ziņojumu dēļa paziņojumi ātri tiekot noplēsti. Tieši tā noticis ar informāciju par kopsapulci, tāpēc daudzi par tās norisi nemaz neesot zinājuši. Sapulcējušies vienojās par labāku risinājumu: padome pašvaldības sniegtās atbildes drukātā veidā nodod sētniekiem, kuri tās izvieto katra nama kāpņu telpā.

Foto: Ivars Bogdanovs

Pēc sapulces padomes pārstāvji, jautājot, vai nav bažas, ka tagad iedzīvotāji no viņiem sagaidīs visu problēmu risinājumus, atzina, ka darba tiešām būs daudz, bet pašlaik viņi ir apņēmības pilni darboties un cer, ka pašvaldība reaģēs uz sūdzībām un meklēs tām risinājumus.

Atgādinām, ka Bauskas novadā šogad izveidotas iedzīvotāju konsultatīvās padomes, kurās darbojas ievēlētie vietējie iedzīvotāji. Šāda padome ir arī Rundāles pagastā, un tajā bez jau nosauktajiem pārstāvjiem darbojas arī Līga Žukauska, Zane Sporāne un Armands Fišmeistars.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (20)

  1. Vai nav jocīgi? Ir novada un pagasta amatpersonas, kas šo redz jau gadiem. Ir deputāti, kas šo redz jau gadiem. Bet kaut kādām padomēm tas ir jāpastāsta un jāparāda? Iznāk, ka padomes ir tas sāpju nervs, kura kliedzienu tomēr uzklausīs? Bet algotās amatpersonas bez padomēm nekādi nevar ieraudzīt problēmu? Interesanti, ko šoreiz piesaistīs? Droši vien ir vajadzīgs tikai diplomēts meliorators. Visticamāk, lai salabotu sabojāto meliorācijas sistēmu. Kas un kad sabojāja?

    26
  2. tagad skaidri redzams, priekš kam vajadzīgas iedzīvotāju konsultatīvās padomes? Vai bez to sniegtā “padoma”, ka iedzīvotājiem pašiem būtu jārūpējas par savu vidi, kāds zinātu ko darīt? Tātad. mīlīši, ja ekskavatoram vai buldozeram samesties nevarat, tad vismaz ar lāpstu pastrādājiet, līdz NĪN likmju “iesaldēšanas” beigām. No 2025. gada, kad likmes “atsaldēs”, tad gan ķersimies pie “plūdu” likvidēšanas, tik daudz kam mums te domē naudas pietrūkst, un ko tik vēl par naudu mēs jums varēsim parādīt

    13
    1
  3. Pilnīgi piekrītu iepriekšējiem komentāriem. Bet papildinājumā..No raksta rodas sajūta, ka paši iedzīvotāji vainīgi, ka neiesaistās problēmu risināšanā. Gribat sakārtot parku- veidojiet biedrību, rakstiet projektu, gribiet sakārtot meliorāciju-rakstiet iesniegumu un vāciet parakstus. Piekrītu, ka bieži paši esam pasīvi un neatsaucīgi, bet….Projekta rakstīšanai vajadzīga prasme un laiks. Gluži katram tas nav un to nevar prasīt. Turpretī pašvaldībās, manuprāt, ir algoti ierēdņi, kas nodarbojas tieši ar projektu rakstīšanu. Kad Saulainē veidoja trenažieru un bērnu laukumu, iedzīvotājiem nevajadzēja ne biedrību veidot, ne parakstus vākt. Pašvaldības speciālists uzrakstīja projektu un izveidoja. Un patiesi, ja konsultatīvo padomju funkcija ir tikai nodot informāciju, tad tas ir skumji. Konsultatīvās padomes locekļi taču ir tie paši aktīvie pagasta iedzīvotāji, taču jāaktivizējas vēl kādiem citiem? Manuprāt, aiz šīs it kā pilsoniskās iniciatīvas tiek slēpta papildus birokratizēšanās. Bez iesniegumu un projektu rakstīšanas vairs netiks darītas pat acīmredzamas lietas? Un padome ir vēl papildus posms garajā ceļā uz izpildvaru. Vai tad deputātus jau neievēlam kā starpniekus starp iedzīvotājiem un izpildvaru?

    16
    3
  4. Pag, kāpēc tad ir novada mēroga komunālais uzņēmums ar valdes locekļiem, stratēģiju un kvalitāti? Lai strādā, lai parāda savu varēšanu! Ka tik visu uzgrūst iedzīvotājiem, bet vienlaicīgi neaizmirst iekasēt NĪ nodokli un visa veida maksājumus! Jums maksā, algas saņemat, strādājiet.

    20
  5. Uz nākamo sapulci ,lai būtu Okmans un Sietiņš, iedzīvotājus labāk informēt un tad lai var ādu dīrāt par gadiem nerisinātām lietām,kur zemes nomas nauda paliek un zemes pārdošanas nauda ,ar šīm summām pietiek atrisināt visus šos jautājumus.

    21
  6. Slīcēju glābšana pašu slīcēju rokās. Padome problēmas nodod pašvaldībai un pašvaldība pasaka paldies par info. Toties ir notikusi veiksmīga atgriezeniskā saite ar pašvaldību – to noteikti atzīmēs novada vēstnesī. 🙂

    14
  7. Vai tad Saulainē nedzīvo Okmanis un piedzīvo Romanovs?Jeb pa auto logu neko nevar redzēt?

    18
  8. Vēl viens lieks zobrats jau tā uzblīdušajā un tukšgaitā strādājošajā birokrātiskajā mašinērija. Nepamet sajūta, ka viss valsts un pašvaldības aparāts jau sen kā noslīcis tukšā muldēšanā un “problēmu apzināšanā”, tā vietā, lai tās risinātu vai, vēl labāk, neradītu. Šādi turpinot, mūsu mīļā Latvija var arī neizturēt. Vai to mēs gribam?

    21
  9. ā nu tagad skaidrs, kur Okmanim ar Romānovu top stratēģijas un amatu kandidātu izvēle. Labs tandēms!

  10. Kāpēc Rundāles novada ex deputāts Leitlanta kungs šos jautājumus nesakārtoja, kamēr darbojās domē? Laikam tāpēc, ka nebija iedzīvotāju padomes, kas uzliktu šādu pienākumu.

    16
  11. Aigar Sietiņ, sāc atrādāt! Ja nav vilkme, gribēšanas un varēšanas laiks pensijā! Visi šīs pārvaldes darbinieki gaida, kad varēs sākt stradāt, gaidot tavu pensionēšanos!

    11
    2
  12. Rundāles pagastam tagad pieder zemes,kas agrāk bija tehnikumam,apmēram 150.ha vajag izsolē pārdot piemēram20.ha sanāks rupji rēķinot 320 tūkstoši par pārdoto zemi,es domāju ka pietiks ,lai sakārtotu šīs vajadzīgās lietas .

    2
    1
  13. vai tad Saulaine nav Rundāles pagasta sastāvdaļa? Vai tad te, BDz portālā, vai ik katru dienu nebija tādi komentāri- pie mums, Rundālē viss notiek?

  14. Zemi var pārdot tikai vienreiz. Vai tad jau nav pārdota? Varbūt pietiek paņemt rokās lāpstu, slotu, cirvi, zāģi, grābekli un bilde būs smukāka? Jā, kā rokās? Varbūt ir derīgi uzzināt kur ir jūsu svaigi samaksātie NĪ nodokļi?

  15. Māris visu dabūs gatavu. Viņš ir no tiem, par kuru saka, – spriediet pēc darbiem nevis orālās caurejas . Viņš sakārtoja drošību uz centrālās ielas, apzāģējot lielo koku bīstamos zarus. ”Kaucītes” pastaigu taku dabūja gatavu. Un man šķiet ka arī ūdentiņš aiztecēs uz Lielupi.

    4
    1
  16. Ļoti nekorekti šķiet tas, ka iedzīvotājiem pārmet pasivitāti un kāda Laimes lāča gaidīšanu. Mūs uzaicināja uz šo sanāksmi, lūdza izteikt savas vēlmes dažādās jomās. Iedzīvotāji arī izteica. Uz daudz ko mums atbildēja-dariet paši. Nu labi, bet tad priekš kam lūdz izteikt savus ierosinājumus? Un bojāto meliorāciju arī pašiem iedzīvotājiem jāremontē vai grāvji un caurtekas jātīra? Ir pašvaldības algoti vai nozīmēti teritorijas kopēji. Vai iedzīvotājiem būtu jākontrolē viņu darbs? Cik reizes no iedzīvotājiem bija ierosinājums Lielās talkas laikā organizēt stadiona sakopšanu. Nē, tur pašvaldībai ir savi plāni. Un tā tas paliek. Bet iedzīvotājiem pārmet pasivitāti! Rakstiet iesniegumus, vāciet parakstus. Kāda tad ir šo iedzīvotāju padomju loma? Tikai jau tāpat visiem zināmās informācijas nodošana? Viņi pašvaldībai nodod iedzīvotāju vēlmes, pašvaldība caur viņiem informē iedzīvotājus, ka bez kārtēja papīra neko nedarīs. Bet citas lietas tomēr pašvaldība dara, pat nekonsultējoties ar iedzīvotājiem.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.