Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vai pašvaldības policija gatava ķert ātruma pārkāpējus?

Jau vairāk nekā divus mēnešus arī pašvaldību policijas var kontrolēt atļautā braukšanas ātruma ievērošanu, kā arī sodīt par pārkāpumiem. Šobrīd gan nav informācijas, ka kāda no pašvaldību policijām šīs tiesības izmantotu. Tam ir nepieciešami tehniskie līdzekļi, piemēram, radari. Vairākas uzrunātās pašvaldību policijas norāda – vajadzīgais aprīkojums izmaksā dārgi un šobrīd arī grūti paredzēt, vai un cik daudz naudas pašvaldības budžetā tam atradīsies, ziņo ReTV.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldības policija Jelgavas novadā ir jau izsenis, un arī pēc administratīvi teritoriālās reformas pašvaldības policijas inspektors ir katrā pagastā. Pašvaldības policija nodrošināta arī ar labi aprīkotām automašīnām.

“Ir alkometrs, dzīvnieku čipu lasītājs, kas mums ikdienā ļoti noder. Tad ir binoklis. Mērlenta, cimdi, maskas un tamlīdzīgi sīkumi,” vecākais inspektors Pāvels Mozaļevs uzskaita visu, kas pašvaldības policijas auto atrodams, piebilstot, ka busiņos ir arī aizturēto telpa.

Jautāts, vai ar to pietiek, lai varētu rūpēties par satiksmes drošību rūpēties, viņš saka: “Grūti komentēt, laikam jau pietrūkst, bet cerams, ka būs viss nepieciešamais.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Pašvaldības policija. Attēls ilustratīvs.
Pašvaldības policija. Attēls ilustratīvs.Foto: Pašvaldības policija. Publicitātes attēls.

Kopš 6. jūlija pašvaldības policijas pilnvaras ir paplašinātas, iesaistot vietvaru policiju arī satiksmes drošības uzraudzīšanā. Jelgavas novada pašvaldības policijas priekšniece Inese Tarvida skaidro, ka pašvaldību policijām ceļu satiksmes likumā deleģētas tiesības uzraudzīt prasību ievērošanu pēc divdesmit pantiem ar apakšpantiem, bet galvenā sāpe esot par ātruma kontroli.

“Šis no likumdevēja puses ir ļoti nesaprotami, kāpēc tieši ātruma kontrole ir uzlikta pašvaldības policijai. Tie ir papildu izdevumi, lai aprīkotu mašīnas. Ņemot vērā, ka Valsts policijā šis aprīkojums jau ir, bet mums tie ir papildu izdevumi, rodas jautājums, kāpēc mēs tad nevaram piemērot sodu par tehniskās apskates vai OCTA neesamību, par jostām,” saka Tarvida.

Valsts policija vairāk varēs resursus iesaistīt, piemēram, dzērājšoferu vai agresīvo braucēju kontrolei

Lai pašvaldību policijas kontrolētu atļauto braukšanas ātrumu, pašvaldības savā teritorijā var izmantot dažādus tehniskos līdzekļus – rokas radarus, fotoradarus. Valsts policijā stāsta, ka tie var būt gan pārvietojamie, gan stacionārie un pat vidējā ātruma kontroles sistēmas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijā šo kolēģiem pašvaldībās papildus piešķirto kompetenci vērtē pozitīvi, jo tādā veidā policijas klātesamība satiksmes uzraudzībā palielināsies.

Tas arī atslogos Valsts policiju, stāsta Satiksmes drošības vadības biroja priekšnieks Arturs Smilga.

“Mēs ļoti gaidām, kad pašvaldības varētu ieviest savās teritorijās arī tehniskos līdzekļus, ar kuriem varētu uzraudzīt atļautā braukšanas ātruma kontroli un ne tikai, tai skaitā arī sarkanās gaismas, nepārtraukto līniju šķērsošanu vai sabiedriskā transporta joslu izmantošanu. Tādā veidā mēs tieši ar tehniskajiem līdzekļiem varētu kontrolēt šos pārkāpumus un savus cilvēku resursus iesaistīt to pārkāpumu konstatēšanā un nepieļaušanā, kuri tiešā veidā apdraud satiksmes drošību. Tie būtu dzērājšoferi, agresīvās braukšanas, tāda veida pārkāpumi,” skaidro Arturs Smilga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldības policija var kontrolēt arī velosipēdu un elektroskrejriteņu vadītājus un piemērot sodus par pārkāpumiem, tāpat kā iepriekš uzraudzīt arī apstāšanās un stāvēšanas noteikumu ievērošanu.

Pašvaldības un valsts policijas operatīvais transports
Pašvaldības un valsts policijas operatīvais transportsFoto: Publicitātes attēls

Bet, kā jau norādīja Jelgavas novada pašvaldības policijas priekšniece, nav skaidrs, kāpēc tad tai nav tiesību sodīt par kādiem citiem pārkāpumiem.  

Valsts policijā un Iekšlietu ministrijā apstiprina – ja pašvaldības policijas darbinieks būs fiksējis kādu pārkāpumu, kas vairs nav viņu kompetence, tik un tā būs jāizsauc Valsts policija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijas Satiksmes drošības vadības biroja priekšnieks Arturs Smilga skaidro, ka “joprojām ir atsevišķi panti, par kuriem paredzēta kompetence tikai Valsts policijai”.

“Tie būtu gadījumi, kad ir fiksēti dzērājšoferi, jo šajos gadījumos ir jāizvērtē, vai gadījums būtu kriminālpārkāpums, vai tomēr tas būtu administratīvais pārkāpums, un visi kriminālpārkāpumi ir piekritīgi izskatīšanai Valsts policijai, nevis pašvaldības policijai,” norāda Smilga.

Ministrija: Nesteidzamies ļaut pašvaldības policijai izskatīt jebkuru pārkāpumu

Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktora vietnieks Imants Zaķis norāda, daudzos gadījumos tieši Valsts policija ir argumentējusi, ka ir pārkāpumu veidi, kur tomēr viņi vēlas saglabāt savu kompetenci.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Katru piemēroto sodu tomēr ir iespējams pārsūdzēt, un ir zināmas nianses, kā pareizi šie noteikumu pārkāpumi ir jānoformē, visas šīs procesuālās darbības jāveic. Tāpēc varbūt pagaidām vēl mēs nesteidzamies ar to, ka jebkuru pārkāpumu varam ļaut izskatīt un piemērot sodu arī pašvaldības policijai. Tas, protams, ir arī izglītošanas jautājums un prakses veidošana kā tāda,” norāda Zaķis.

Jautājumi par pašvaldības policijas kompetenču paplašināšanu dienas kārtībā bijuši jau vairākus gadus, piebilst ministrijā.

Un runājot par tiesībām kontrolēt atļauto braukšanas ātrumu, Valsts policijā savukārt vēl piebilst, ka pašvaldības jau ir interesējušās par nepieciešamo tehnisko aprīkojumu, izdevumiem to uzturēšanā un par ātruma mērīšanas iekārtu verificēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas novadā nauda nākamgad varētu būt maksimāli divu auto aprīkošanai

Jelgavas novada pašvaldības policijai ir divpadsmit auto. Izmaksas nepieciešamajam aprīkojam būtu vismaz 120 000 eiro, norāda pašvaldības policijas priekšniece Inese Tarvida.

“Es esmu personīgi papētījusi, cik tas varētu izmaksāt. Viens pārvietojamais fotoradars maksā, sākot no 39 000 eiro līdz 42 000 plus PVN. Plus ikmēneša uzturēšana vēl 710 eiro klāt. Ja tas ir rokas radars, tas ir aptuveni 12 000 eiro plus PVN. Tādi, ko var ievietot automašīnā, maksā 10 500 eiro plus PVN un arī ikmēneša uzturēšana.

Tas, ko mums ļaus budžets, iespējams, tā būs viena automašīna, bet viss atkarīgs no budžeta iespējām,” atzīst Tarvida.

Arī Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis no partijas “Attīstība” lēš, ka budžetā nauda nākamgad varētu atrasties maksimāli divu auto aprīkošanai ar nepieciešamo aparatūru ātruma kontrolei.

“Godīgi jāsaka, atnāca vēstule, jums šobrīd tā funkcija ir – apsveicam. Nekāda dialoga nav, nekāda risinājuma nav, nekāda finansējuma arī nav,” saka novada vadītājs.

“Ir neizprotami, kāpēc valsts savā pusē Valsts policiju nekādā veidā nereorganizē. Tādā izpratnē, ka, piemēram, kārtības policija beigtos, tad tās funkcijas nonāk pašvaldības policijai. Bet tās jā, tās nē, un būtībā ar dublējošām funkcijām,” spriež Lasmanis.

Arī ieteikumu pašvaldības policijai strādāt diennakts režīmā Jelgavas novadā izpildot tikai daļēji. Diennakts dežūras esot tikai nedēļas nogalē, jo visam ciklam 24/7 režīmā vienkārši pietrūkst darbinieku.  

“Tas ir viens milzīgs izaicinājums nokomplektēt pašvaldības policijas personālu,” atzīst novada priekšsēdis Madars Lasmanis.

“Prasības ir, bet šobrīd valsts nevienā mācību iestādē nesagatavo pašvaldības policistus. Mēs sagatavojam valsts policistus, bet pašvaldības policistus nesagatavojam, un sanāk situācija, ka par pašvaldības policistu var kļūt tikai tas, kurš izkritis cauri Valsts policijas sietam vai beidzis darbu Valsts policijas struktūrās. Tad viņš var atnākt pie mums.”

Bauskas novadā par iesaistīšanos jauno kompetenču izpildē domās, kad būs vairāk naudas

Uz līdzīgām problēmām norāda arī Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks no Nacionālās apvienības.

“Mēs esam izveidojuši par pašvaldības iedzīvotāju – nodokļu maksātāju naudu pašvaldības policiju, kurai arī jābūt konkurētspējīgam atalgojumam. Kas arī ir viens no jautājumiem, kur nu vēl sapirkt transportlīdzekļus un palīgierīces. Zinu, ka tur vēl bija rakstīts par kaut kādām pistolēm un tādām lietām, kas faktiski mūsu gadījumā – saistošo noteikumu izpildei un palīdzot bāriņtiesai un sociālajam dienestam, faktiski nav vajadzīgas,” saka Mačeks.

Viņš norāda, ka Bauskas novadā pašvaldības policijas prioritāte arī turpmāk palikšot novada saistošajos noteikumos uzskaitītie darbi, un varbūt pēc gadiem, kad pašvaldībai naudas būs vairāk, varētu domāt par jaunām kompetencēm.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (9)

  1. Maček, policija izveidota, lai palīdzētu bāriņtiesai un sociālajam dienestam? Lai par tās pamatdarbību noteiktu zāles garuma kontroli? Tas tiešām jādara policijai? Vai tomēr būtu lietderīgāk veidot citu pašvaldības struktūru, kā administratīvo inspekciju, kura varētu ar to nodarboties?
    Policija pamatā nepieciešama, lai risinātu konfliktus, nodrošinātu kārtību uz ielām, tāpēc arī ir svarīgi viņus apbruņot.
    Pēc jūsu komentāra “kaut kādas pistoles Bauskas policistiem nav vajadzīgas” gribētu redzēt kā jūs atrisinātu konfliktu kaut kur, piemēram, Dāviņos, piektdienas naktī, kad pretī nostāsies kāds ar ieroci. Līdzīgs gadījums nesen bija Salaspilī.
    Ja pēc jūsu domām policistus nav vajadzīgs aprīkot, apbruņot, tad saucam neviss par BPP, bet Bauskas Bāriņtiesas/Sociālā dienesta atblasta komanda.

    16
    1
  2. vai tiešām pie visa vainīgs ir naudas un aprīkojuma trūkums? Varbūt, vainīga ir daudzu jo daudzu amatpersonu prātos “iesēdusies” apziņa, priekš kam jāpūlas, jāstrādā, ja savu amatalgu saņemšu tāpat, vienkārši šad tad parādāties darbā, jo ierēdnim pietiek, ja tas vienu dienu ir savā darba vietā, pārējo laiku iespējams “strādāt” attālināti. Vai tiešām šie policisti domā, ka iedzīvotāji ir galīgi auni un pietiek ar pāris reidiem mēnesī, kā arī obligāto izbraukumu uz negadījuma vietu, kur sabrauc jau vismaz pāris vai pat vairāk ekipāžu. Vai pašvaldības policistiem nepietiktu darba ar līdzšinējo viņu aprīkojumu, ja vien būt vēlme strādāt? Iespējams, kādu nedēļu viņiem vajadzētu visas astoņas stundas dienā nepārtraukti pievērsties neatļautā vietā atstāto auto vadītājiem, lai vismaz minimālo kārtību ieviestu pilsētā šo neatļautās stāvēšanas pārkāpumu sakarā, bet kur nu, jo pārkāpj taču arī viņu radi, draugi un paziņas

    14
    4
  3. Nau jau nekas pret lai ķer ātruma pārkāpējus,bet kad sāksiet nakts ,zaļumballes rīkotājos tverstit,demolantus????Jop,par ko maksāju nodokļus??Par to lai pa naktīm negulētu?????Sadod busus džipus formas,un vēl negribat strādāt,kas jums trūkst?????/Smadzenes????

    21
  4. visās pašvaldības policijas mašīnās tiks ierīkoti radari , lai kontrolētu ātrumu , un vai iekasētā sodunauda paliks pašvaldībai , vai aizies valsts budžetā ?

    5
    1
  5. Es tik domāju, nu labi, lai ķer tos ātruma pārkāpējus, bet kapēc pakaļ dzīties? Ir radari, video, mašīnas reģ. Nr. , uzliec sodu- kapēc pakaļ dzīties, lai nositās vai paliek kroplis, ja muks!

    4
    1
  6. Nekas sanāks demogrāfijas uzlabotāji vispār poličus neredzēs nekur! Pildīs tak evikas uzdevumus birzē pie Rimī. Cilvēkiem būs pašiem jācīnās!

  7. Pašvaldības policija labāk būtu skatījušies kamerās un pie ēķām kārtību ieviesuši ,kur iebrauc zem zīmēm kas un kā grib.
    Protams visi darbinieki draugi un nevienu nesoda.Diemžēl.

  8. dzērāji un mizēji pils domes parks,mazi bērni skatās kas tur notiek.
    varbūt vajag stigrāku kontroli,lai negiļ bet strādā

  9. Ja grib ķert atruma parkāpējus lai iet strādāt uz valsts policiju.
    Pagaidam laiķer klejojošus suņus un dzērājus

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.