Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts valodas centrs nesaskaņo Pionieru ielas pārdēvēšanu Bauskā, par Strautnieku ielu diskusijas pašvaldībā turpināsies

Valsts valodas centrs (VVC) saskaņojis Strautnieku ielas Bauskā pārdēvēšanu par Mazo Baznīcas ielu, bet Pionieru ielas vēsturiskā nosaukuma atjaunošanu «Pulkveža Brieža iela» VVC nesaskaņo, «Bauskas Dzīve» uzzināja no VVC sniegtās atbildes pašvaldībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau vēstījām, ka aprīlī Bauskas novada dome saņēma baušķenieka Kaspara Kalēja iesniegumu, kurā rosināts mainīt Pionieru un Strautnieku ielu nosaukumus Bauskā.

«Šīs divas ielas pilsētā ir saglabājušas nevis savu vēsturisko vārdu, bet nosaukumu no padomju okupācijas laikiem. Iepazīstoties ar Bauskas pilsētas vēsturi, sapratu, ka Strautnieku ielas nosaukums pirms Padomju Savienības laikiem bija Mazā baznīcas iela, bet Pionieru ielas vēsturiskais nosaukums man nav zināms.

Krievijas sāktā kara dēļ Ukrainas teritorijā mirst tūkstošiem nevainīgu cilvēku, taču Bauskas pilsētā esam atstājuši padomju okupācijas laiku paliekas – ielas nosaukumus, kas simbolizē laikus, kad Ukrainas vietā bijām mēs,» savā vēstulē domei pauda K. Kalējs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš aicinājis Bauskas novada pašvaldību rast līdzekļus minēto ielu nosaukumu nomaiņai – Strautnieku ielu pārdēvējot par Mazo baznīcas ielu, bet Pionieru ielai piešķirt novadnieka ģenerāļa Krišjāņa Berķa vārdu. 

Jūlijā Bauskas novada pašvaldībai tika adresēta arī biedrības «Publiskās atmiņas centrs» vēstule, kurā tā aicina vietvaru nomainīt vairāku ielu nosaukumus novadā.

Biedrības valdes priekšsēdētājs Dr. hist., Dr. h. c. Kārlis Kangeris uzskata, ka rusifikācijas politika bija Krievijas impērijas noteikta perioda fenomens, kā būtību turpināja komunistiskais totalitārais Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) režīms. Biedrība apkopojusi komunistisko totalitāro režīmu vai rusifikāciju godinošos oficiālos vietvārdus Bauskas novadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novadā atrodas PSRS Tautas komisāru padomes priekšsēdētāja Vladimira Iļjiča Ļeņina Vissavienības pionieru organizācijas ielas «Pionieru iela» Bauskā un Skaistkalnē, 1917. gada Krievijas revolūcijas boļševiku komunistiskā totalitārā apvērsuma jeb PSKP propagandā Lielās oktobra sociālistiskās revolūcijas «Oktobra iela» Skaistkalnē, Krievijas impērijas militārpersonas un dzejnieka Aleksandra Puškina vārdā nosauktā Puškina iela Iecavā, kā arī Latvijas Sociālistiskās Padomju Republikas Bauskas kara komisariāta darbveža, 1940. gada PSRS Staļina okupācijas īstenotājas Tautas Saeimas locekļa Voldemāra Strautnieka vārdā nosauktā Strautnieku iela Bauskā. Biedrība aicina šos oficiālos vietvārdus pārdēvēt.

Bauskas novada domes vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Beata Logina paskaidroja, ka sabiedrības institūcijas “Publiskās atmiņas centrs” priekšlikums ir nosūtīts deputātiem izskatīšanai, un diskusijas pašvaldībā vēl turpināsies.

Par Pionieru un Strautnieku ielas nosaukumu maiņu Bauskas muzeja vēstures speciālists Raitis Ābelnieks skaidroja ielu nosaukumu veidošanās vēsturiskos aspektus. Bauskas vecpilsētā esošās Strautnieku ielas nosaukums līdz PSRS okupācijai bija Mazā baznīcas iela, kas uzskatāms par atbilstošu nosaukumu, jo paralēli tai, gar otru Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskās baznīcas pusi, atradās Baznīcas (Lielā baznīcas) iela. Pēc 2. pasaules kara šai ielai tika piešķirts Voldemāra Strautnieka vārds, kurš 1940. gadā kļuva par okupantu izveidotās Tautas Saeimas un vēlāk – LPSR Augstākās padomes deputātu, bet vācu okupācijas laikā tika nošauts Likvertenu silā. Deviņdesmitajos gados, kad notika ielu nosaukumu maiņa un gandrīz visur tika atjaunoti vēsturiskie nosaukumi, šī iela pārtapa par Strautnieku ielu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt tagadējās Pionieru ielas nosaukums trīsdesmitajos gados bija Pulkveža Brieža iela. 1940. gadā, okupācijas laikā, to pārdēvēja par Sarkano pionieru ielu, bet vēlākajos gados tās nosaukums tika saīsināts uz Pionieru ielu. Deviņdesmitajos gados šai ielai netika atjaunots vēsturiskais nosaukums, iespējamais pamatojums – leģendārajam strēlnieku komandieriem pulkvedim Frīdriham Briedim nav saistības ar Bausku. 

Bauskas novada pašvaldība VVC iesniedza priekšlikumus oficiālo vietvārdu maiņai 13. jūlijā. Priekšlikumu par oficiālā vietvārda – Bauskas pilsētas publiskās transporta infrastruktūras objekta nosaukuma «Strautnieku iela» – maiņu uz oficiālo vietvārdu «Mazā Baznīcas iela» VVC 27. jūlijā atzina par atbilstošu vietvārdu informācijas noteikumu prasībām attiecībā uz oficiālo vietvārdu, bet priekšlikumu par oficiālā vietvārda – Bauskas pilsētas publiskās transporta infrastruktūras objekta nosaukuma «Pionieru iela» – maiņu pret oficiālo vietvārdu «Pulkveža Brieža iela» atzina par neatbilstošu vietvārdu informācijas noteikumu prasībām attiecībā uz oficiālo vietvārdu.

Šāds priekšlikums esot pretrunā ar vietvārdu informācijas noteikumu Nr. 29. 3. apakšpunkta tiesību normu, kas paredz, ka vietvārdu piešķīrējinstitūcija nav tiesīga pieņemt lēmumu par oficiāla vietvārda vai oficiāla paralēlnosaukuma piešķiršanu, vietvārda statusa maiņu vai rakstības formas precizēšanu, ja objekta pašreizējais nosaukums pilnībā atbilst šo noteikumu prasībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā kā attiecīgā objekta pašreizējais nosaukums «Pionieru iela» pilnībā atbilst vietvārdu informācijas nosaukumu prasībām, priekšlikums par tā maiņu noraidāms kā nepamatots, uzskata VVC.

Valsts valodas centrs atgādina, ka vārda «pionieris» pamatnozīme latviešu valodā ir ‘cilvēks, kas iesāk ko jaunu (kādā nozarē), celmlauzis’. Šāda nozīme vārdam ir arī angļu valodā, no kuras tas aizgūts. Lai gan padomju okupācijas laikā šim vārdam tika radīta un aktīvi lietota arī papildnozīme ‘bērnu komunistiskās organizācijas biedrs bijušajā PSRS’, mūsdienās tā vairs nav aktuāla, tādēļ nododama pilnīgai aizmirstībai, atbildē pašvaldībai rakstīja VVC.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis (NA) skaidroja, ka, neskatoties uz pozitīvo atzinumu no Valsts valodas centra par Strautnieku ielas nosaukuma nomaiņu, pašvaldība domās, vai šo nosaukumu mainīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Ja šī būtu Strautnieka iela, tad mēs aizdomātos par cilvēku. Man šī iela nesaistās ar padomju okupācijas darboni,» skaidro A. Okmanis. Pašvaldība ideju piedāvās deputātiem, un tā tikšot apspriesta.

Uz jautājumu, vai pašvaldība kā citādi plāno mainīt Pionieru ielas nosaukumu, A. Okmanis piebilda, ka apstrīdēt VVC atbildi būtu diezgan grūti. «Uzskatu, ka šie argumenti ir diezgan nopietni. Šim vārdam nevajadzētu asociēties ar padomju laikiem. Jāpiekrīt VVC atzinumam,» skaidro domes priekšsēdētājs.

Komentējot biedrības «Publiskās atmiņas centrs» aicinājumu mainīt arī Puškina ielas nosaukumu Iecavā, A. Okmanis komentēja, ka viņš gan nav saistāms ar padomju okupācijas laikiem. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (33)

 1. Šie nosaukumi neizskatās kaitīgi- ne viens,ne otrs un pareizi vien ir par izmaksām un to, vai Bauskā viss ir tik sakārtots,ka jāķeras klāt tādiem sīkumiem.
  Estrādes tualetes remontam labāk šo naudu novirziet.

  29
  6
 2. Vai tiešām ir (bija) jātērē pašvaldības resurss, lai mēģinātu izpatikt vienam sprukstiņam?

  28
  8
 3. Mīkstmiesīgā miesā – mīkstmiesīgs gars, bet vēl pirms gada solīja, vienīgie par latvisko dzīvesdzinu un latviskās kultūrvēsturiskās telpas saglabāšanu un nostiprināšanu

  7
  4
 4. Priekšlikums par tā maiņu noraidāms kā nepamatots, uzskata VVC

  Prieks, ka ārpus Bauskas gudriniekiem ir vēl cilvēki ar smadzenēm!
  cik stundas ierēdnīši patērēja gatavojot iesniegumu?????cik stundas patērēs lemšanai?????
  Nodokļus maksā iedzīvotāji!!!!!Atcerieties!!!!!!!

  11
  5
 5. ja jau Pionieru ielas nosaukums 30. gados bija Pulkveža Brieža iela, tad vismaz varētu kādā to laiku fotogrāfijā parādīt, kā šī iela tad izskatījās un kura no pašlaik ielai piegulošajām ēkām tolaik bija, kā teikt “uz vietas”? Izskatās, nav tādu, jo visas tagadējās ir pēc kara celtās, kad arī gandrīz visām ielām “jaunajā Bauskā” tika doti nosaukumi.

  5
  1
 6. Te būtu vispirms jājautā šo ielu iedzīvotājiem, grib viņi mainīt nosaukumus, vai nē..

  11
  4
 7. Par latvisko kultūrtelpu par latvietību kā īstenot mācieties no Ogres novada, kuri droši, pārliecinoši Pionieru ielu pārdēvēja par Celmlaužu ielu.

  9
  3
 8. Pionieru ielas nosaukums jau nu tika iedots ielai domājot tikai un vienīgi par PSRS pionieru organizāciju, ne par kādiem aizsācējiem vai celmlaužiem! Un kas tad tie par tādiem mistiskiem Strautniekiem, kuriem par godu jāsauc iela?

  13
  2
 9. Es gan lepojos ar aktīviem un drosmīgiem iedzīvotājiem, kuriem nav vienalga kādā vidē dzīvojam. Arī paldies pašvaldībai un laikrakstam par skaidrību. Nedaudz mulsina, ka netiek atspoguļots ne deputātu, ne vadības viedokļis šajā jautājumā. Atkal no sērijas, “jādara kā kāds cits liek”? Pašvaldība mūsu valstī ir autonoma institūcija. Novēlu stingrāku mugurkaulu!

  9
  6
 10. Daudz zābaku pa mūsu zemi staigā un nedomā, kā mūsu zemei sāp, bet ko tāds zābaks zin no sāpēm tas tikai brien un virsū min.

  8
  1
 11. kā saka- veiksmi darbā, bet vispirms mēģini tikt no komunistu brāļu fašistu savulaik lietotās kāškrusta zīmes, kas latvju rakstos pazīstama kā ugunskrusts. Kā arī vispirms izņem no latīņu alfabēta krievu fašistu vidū tagad tik populāro burtu Z. Varbūt, vienkāršāk tev un taviem amatbrāļiem vieglāk būtu nenodarboties ar populismu tieši priekšvēlēšanu laikā?

  1
  12
 12. bet vēl bēdīgāk, ja populisti tiek pie teikšanas- tas par Pionieru ielu, bet Strautnieku gan varētu nomainīt, tikai vajadzētu ņemt vērā, nelikt patreiz populāru cilvēku vārdus tām, pēc gadiem atkal var nākties mainīt…

  4
  3
 13. Bet ko jūs teiksit par to, ka Dārza ielā pie Mego tā rudā augļu-dādzeņu pāŗdevāja nerunā un nesaprot latviski? Kā īpašnieks tādu ir pieņēmis darbā?

  15
  2
 14. Kas vainas pionieriem? – Tas ir “pirmajiem”. Neredzu nekādas okupācijas sekas.
  …un vispār – no tā kas bijis neaizbēgsi! Tā bija un kas to zin kā vēl nākamās paaudzes locīs tos, kas tagad grib braši mart pāri vēstures drupām. – Spēle nav sveču vērta! Tas ir tās klapatas un izdevumi, kas gaida pārdēvētos nekompensēs vēsturiskā apziņa.

  8
  9
 15. Bauskas ierēdņi varētu nosūtīt vēstuli Japānas korporācijai ” Pioneer” ,lai solidarizējas un maina nosaukumu.Mēs – ielai,viņi- korporācijai,jo vārdam nelaba skaņa. Tiktu pasaules mediju ziņās par kreativitāti.

  9
  4
 16. Valodai ,klausies pajolin tā sievietē ir no Ukrainas tur pat ir rakstīts kā viņa nerunā latviski. Tālākā pa savu degunu neko reredzi?

  11
  4
 17. es arī saku,ka ar tiem uzvārdiem var atkal ieberzties.viss plūst un mainās.Kas šodien slikts rit tiek celts godā un otrādi.Ja tik ļoti grib ko mainīt,lai maina Pionieru uz Strautnieku un Strautnieku uz Pionieru.Plāksnītes arī nevajadzēs pirkt jaunas un mainīšanas instinkti apmierināti.A varbūt tur kāds prodzekts apakša ko parastajiem ļautiņiem nav jāzina …lai tik maina!Ko vaig to vaig!

  3
  5
 18. Bauskas ierēdņi sūtītu gan to vēstuli ,bet viņi nemāk tos japāņu burtus uzzīmēt!

 19. Viens Briedis senāk dzīvoja uz tās Pionieru ielas,tik man liekas nebija viņš pulkvedis

  4
  1
 20. Kur ir teikts, ka kaut kādam sūda valodas centram liekēžiem ir kāda teikšana par ielu nosaukumiem pašvaldībās???

  10
 21. Un otrai ielai pareizais nosaukums esot Ne Asakas! tā man omes krustmāte senāk stāstīja.

  3
  1
 22. Kur tad ir tā slavenā vieta, kur tas rakstīts, kaut kā nu nevar atrast un ieraudzīt to uzrakstu. Es tā noskatījos, ka viņai ir labi tāpat, nemaz nav jācenšas ko saprast, jāce.nšas ir mums- pircējiem

  2
  2
 23. Vārds “pionieris”, tiešām, nav komunistu izdomājums. Sevišķi populāru to padarīja Džeimsa Fenimora Kūpera šāda nosaukuma romāns, publicēts ASV 1823. gadā. (tiesa, romāna nosaukums bija mazliet garāks, bet ne tur tā sāls). Tas bija autora trešais romāns un pirmais no 5 romānu cikla, kurā figurēja Ādzeķe un varonīgie mohikāņi. Problēma ir tajā, ka iela Bauskā, atņemot to pulkvedim Briedim, nosaukta ne jau par godu tā laikmeta pionieriem, bet tiem, kuri Putina Krievijā vēl tagad skraida ar koka kalašnikoviem un brēc sīkās balstelēs, kā denacificēs visu pasauli. Ielu noteikti vajag pārsaukt; tas ir principa un visu mūsu nākotnes jautājums.
  Es ierosinātu pārsaukt par Krišjāņa Berķa ielu. Viņš ir mūsu novadnieks, izcils karavīrs, Brīvības cīņu varonis, vēlākais bruņoto spēku komandieris un Kara ministrs. Orku nobendēts 1942. gadā.

 24. Atbalstu ielas nosaukumu pārdēvēt armijas generāła Krišjāńa Berkja vārdā, kurš pabeidzis Bauskas pilsētas skolu, dzimis Īslīces pagastā, nobendēts 1942.gada 29. jūlijā stalinistu ieslodzījumā.

  5
  2
 25. Ir tāda visiem zināma japāņu firma Pioneer , iesaku visiem , kam tik ļoti derdzas vārds pionieris , nekad neko nepirkt no šīs firmas ražojumiem , un sākt parakstu vākšanu par tās darbības apturēšanu Latvijā .

  2
  5
 26. redzams, kontingents par lielu, tas kontingents, kas deldē bikšu dibenus tērējot nodokļu maksātāju naudu ar šo un līdzīgiem priekšlikumiem, domātiem popularitātes iegūšanai naivu ļautiņu vidū. Ja vārds “pionieris” kādam asociējas ar padomju laika jaunatnes organizāciju, tad ne tikai šī iela pilsētā ir dēvēta kāda tolaik svarīga notikuma vai jēdziena vārdā. Piemēram 1. maija iela toreiz bija nosaukta obligāti svinamo, režīmu slavinošo svētku vārdā, bet tagad 1. maija svētki zināmi ar pavisam citu nozīmi, citu, kādu tagadēji trīsdesmitgadnieki atpazīst arī vārdam “pionieris”. Vai tiešām, daļas to pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēku dēļ, kuri vārdam “pionieris” zin tikai vienu nozīmi, būtu jāiztērē novada speciālistu laiks un budžeta, iespējams, arī pilsoņu personīgā nauda?

  2
  2
 27. bet es esmu par konfektēm, tām- ar bārkstīm, vien nav saprotams ar ko tie “pieaugušie” tur domē nodarbojas šajos krīzes laikos….

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.