Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vandaļi nogāž pieminekli Bauskas aizstāvjiem; policija aicina atsaukties aculieciniekus

Pirmdienas, 27. marta, rītā fiksēts, ka Bauskā pie celiņa uz Bauskas pilskalnu Brīvības bulvāra malā apgāzts piemineklis Bauskas aizstāvjiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pulksten trijos naktī, kad pašvaldības policijas ekipāža brauca tam garām, viss vēl bija kārtībā. Jau no nakts darbinieki skatās kameru ierakstus. Tieši pie pieminekļa gan to nav, bet ir, uz Rundāles pusi braucot. Pētām vai nu jauniešu grupas, vai tehnikas pārvietošanos. Iespējams, tas saistīts ar 25. martā notikušo deportāciju atceres pasākumu un padomju pieminekļu demontēšanu. Pēdējos vismaz piecos gados nekas tāds, kas vērsts, piemēram, pret leģionāriem, Bauskā nav bijis,» agrā pirmdienas rītā komentēja Broņislavs Ostrovskis, Bauskas pašvaldības policijas priekšnieks.

Aivars Vilciņš, priekšnieka vietnieks, pēc pulksten 9 27. marta rītā sacīja, ka, pētot kameru ierakstus – tās gan tieši pie pieminekļa neesot, bet uz tilta, uz Elejas pusi braucot, pie sociālā dienesta, «vēl pagaidām neko aizdomīgu nav izdevies ieraudzīt».

Sākotnēji izskatās, ka vandalisms pastrādāts bez tehnikas, iespējams, ejot kājām un izmantojot rokas vinču. Tādējādi esot iespējams, ka tas izdarīts pat vienatnē, «kāds šādi nolaidis tvaiku pēc deportācijas atceres pasākumiem».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ilze Jurēvica informēja, ka policijā par notikušo ziņas saņemtas pirmdien ap pulksten 7.20. Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Dienvidzemgales iecirkņa amatpersonām nekavējoties ierodoties notikuma vietā, veiktas sākotnējās un neatliekamās procesuālās darbības notikušā apstākļu un iespējamo vainīgo personu noskaidrošanai.

I. Jurēvica precizē, ka par notikušo sākts kriminālprocess, kas pašlaik kvalificēts pēc Krimināllikuma 20. nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību. 

Valsts policija aicina atsaukties personas, kuru rīcībā ir jebkāda informācija par noziedzīgo nodarījumu vai personām, kuras, iespējams, to pastrādājušas. «Aicinām atsaukties aculieciniekus, zvanot pa tālruni 110,» rosina I. Jurēvica.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada domes deputāts vēsturnieks Raitis Ābelnieks pirmdienas rītā pats apskatīja notikuma vietu un sniedza likumsargiem informāciju par pieminekli Bauskas aizstāvjiem.

«Tas ir noziegums pret mūsu valsti, pret mūsu aizstāvjiem, kuri 1944. gadā cīnījās pret tiem pašiem okupantiem, kuri tagad Ukrainā ir iebrukuši un līdzīgi rīkojas. Tie bija mūsu vīri, mūsu jaunieši, mūsu aizstāvji, kas vienkārši negribēja sarkanajiem okupantiem atdot savu pilsētu Bausku.

Nav noslēpums, ka prokremliskie aktīvisti, piektā Kremļa kolonna mīt arī Latvijā. Vai nelietību pastrādājušās personas ir no Bauskas vai atbrauca no citurienes, šajā brīdī nevar pateikt. Skaidrs, ka šis piemineklis no tā uzlikšanas brīža – 2012. gada – bija kā dadzis acīs tādiem kārtīgiem okupantiem, kas sevi uzskata par «atbrīvotājiem». Kad šo pieminekli uzstādīja, Krievijas centrālajā televīzijā plašā Krievzeme uzzināja, ka Latvijā ir tāda «fašistu pilsēta Bauska», kur «fašistiem» ceļ pieminekli,» stāsta R. Ābelnieks un atgādina, ka pieminekļa izveidošanas iniciators bija Imants Zeltiņš, kurš pats bija šo cīņu dalībnieks un pieminekļa galvenais finansētājs, bet bija arī citi naudas devēji, arī Ogres tagadējais mērs Egils Helmanis ziedojis līdzekļus, jo viņa vectēvs arī šeit gāja bojā, aizstāvot Bausku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Tērauda trose apmesta, un tā nostiepta līdz pat upei. Foto: www.bauskasdzive.lv

R. Ābelnieks sākotnēji modelējis, ka kaut kur teritorijā iebraukts ar apvidus auto un ar to vilkta tērauda trose, kura apmesta ap pieminekli. Taču, aplūkojot notikuma vietu, secinājis, ka spēkrats nav lietots.
«Noteikti vistumšākajā laikā, kad visciešākais miegs, iespējams, ap trijiem četriem naktī, kad satiksme ir pietiekami reta. Apmest cilpu apkārt, kad neviens nebrauc, nav sarežģīti, vilkšana, spriegošana, iespējams, ar domkrata palīdzību, notika no pilnīgi neredzamas vietas. Likumsargi tagad strādā pie apstākļu noskaidrošanas,» norāda R. Ābelnieks.

Viņš pieļauj, ka šis ir atsevišķs incidents, un turpinājuma kādā citā vietā Latvijā, visticamāk, nebūs. Es pieņemu, ka mūsu drošības dienests strādā pietiekami aktīvi, lai līdzīgus gadījumus novērstu.
«Tas nav kā 1991. gadā, kad vienas nakts laikā Butku kapos, Morē un Lestenē saspridzināja pieminekļus latviešu leģionāriem. Es ceru, ka policijai izdosies atrast vainīgos. Skaidrs, ka tā nav viena persona, bet vandalisms pastrādāts grupā,» teic R. Ābelnieks un piebilst, ka pašvaldībai vajadzētu domāt par papildu videonovērošanas kameru uzstādīšanu pilsētā. Viņaprāt, visiem pieminekļiem jābūt kameras acs redzamībā.

Pats piemineklis nav bojāts un tuvākajā laikā tiks atjaunots, apliecināja R. Ābelnieks.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (40)

 1. “Pieminekļa izveidošanas iniciators bija Imants Zeltiņš, kurš pats bija šo cīņu dalībnieks un galvenais finansētājs”.
  Arvien biežāk liekas, ka par žurnālistu šodien var strādāt pat pilnīgs analfabēts.

  26
 2. Mums taču naida komentārus pie katra raksta publicē— anonīms , punkts, gāzes krāsns , mirga un vēl viens otrs, varbūt jāsāk ar viņiem, IP adreses taču var atrast , viņu naids būs pārvērties reālos darbos. Redz kādas odzes mēs šeit Bauskā esam sasaudzējuši.

  32
  3
 3. Jāsāk ar: ja tā padomā, arī anonīms users. Jādomā kāpēc cilvēki maskējas? Varbū tādēļ ka grib strādāt Bauskā…pašvaldībā…u.c.

  5
  7
 4. Ogres tagadējais mērs Egils Helmanis ziedojis līdzekļus, … bet nesen tikās ar diktatora Putina režīma atbalstītāju Avenu? Tātad it kā esam NA biedrs,bet draudzējamies ar Putina draudziņu? Drūmā NA divkosība?

  11
  16
 5. Laikam neesi sapratis, ka Helmanis gribēja izstādīt latviešu mākslinieku apgleznoto porcelānu. Varbūt tas tiešām bija nelaikā, zinot, kam tā kolekcija pieder. Toties Helmanim nevienu brīdi nevar piesiet prokrievisku un Putleru atbalstošu nostāju, viņš pats personīgi ir vācis ziedojumus Ukrainas armijai, pats tos nogādājis Ukrainā, un arī ukraiņu karavīrus apmācījis tuvcīņai. Visu cieņu Helmanim arī par ziedojumu Bauskas piemineklim!

  23
  2
 6. Bildēs izskatās, ka pieminekļa pamatne virzienā uz aizmuguri iegrimusi zemē un ir slīpa.
  Ja tā, vai nevajadzētu pie vienām sāpēm notaisnot?

  14
  1
 7. Tad kā ir ,tagad kara laikā vai Helmanis tikās ar Putina kara atbalstītāju Avenu vai nē??? Ja jau prese nemelo,tad tikās un tas tavā galvā ir normāli,ka tiekas ar Putina labo roku un grib organizēt viņa kolekciju Latviešiem???

  4
  7
 8. Nekā personīga” rīcībā ir arī fotogrāfijas, kas liecina, ka Ogres novada mērs pats ticies ar Pjotru Avenu . Pjotrs Avens ir viens no Vladimira Putina tuvākajiem oligarhiem un Helmanis posās izstādīt viņa porcelāna un mākslas kolekciju Ogrē. Tad kā ir vai NA draudzējas vai nē ar Putina atbalstītājiem?

  8
  8
 9. Te visi ir anonīmi, (.) nav ne vārds, ne uzvārds, bet mani droši var meklēt pēc adreses, bet tevi gan tas satrauca . Es pie katra raksta da jeb par ko neko stulbu par Latviju nekakāju, bet tu gan muldi par septiņiem mēmiem.Dikti jau tā mēle ( pirksti ) niez. Tu it kā muldi, lai citus pakaitinātu, bet drukāts vārds nekur nepazūd- fakts ir un paliek fakts.

 10. Kā ar kamerām Bauskā, esot jaunas uzliktas un lielā skaitā, bet kur viņas ir kad jāatklāj kas šāds!

  19
 11. Kas tad nu? Baušķenieki pazaudējuši savu seno slavu un spēju sadot pa zobiem katram, kas to pelnījis un kurš ne?

  17
  1
 12. Gan jau pats kadà brīdī izlielīsies par pastràdàto. Un tad redzèsim cik cilveciski būs tie kas zinàs…
  Šīs sabiedrības daļa nekad nemainīsies.

  7
  1
 13. Redzētais liek jautāt, kādēļ piemin. Nebija papildus armatūras stiprinājuma. Pat savos kapos, uzstādot pieminekli, ņemu to vērā, jo visapkārt tik daudz koku, kuri var jeb kurā bridi gāzties virsū…

 14. Tā pļaviņas mala aizmugurē un apdrupušās betona plāksnes priekšā neizskatās sevišķi cienīgas. Ja visu to stūri tagad drusku sakārtotu, tā būtu kārtīga pļauka vēl nenoķertajam gāzējam.
  Turklāt – neesmu speciālists – vai kaut kāda armatūra, kas saista ar pamatni, šīs proporcijas akmeņiem netiek likta?

  13
 15. Attiecīgi, piemin. Ar pamatni tiek saistīts ne tikai ar cementa javinubet arī arī ar stiegram…

 16. Princips vienkars- pamatne tiek boreta un guldita armatūra ka adata, pretī, precīzi tiek borets piemineklis, tad, ar cem. Viss tiek sedinats virsū…attēlā ne ka no tā neredzu…ja tas viss ta montēts, nebūs brīnums, kad, kāds pali un nakts melnuma tam nejauši uzgrudas virsū…

 17. Neesmu Na biedrs, bet par to bluķi gan iebilstu…ir jāatdod cieņa tiem, kuri ir cīnījušies…piemineklim nav ne vainas…ceru, ka turpmāk to nenogazispat ar rus traktoru…

  8
  1
 18. Nu lv aktualizēja vissmagāko ar , ko nākas saskarties bauskas pilsētai un novadam kopumā tā arī ir …cik reizes nākas atkartoties- ja nav ceļu, nav arī ekonom. Izaugsme…

  4
  4
 19. Ja godigi- nekādi nespēju saprast, ka tik maza valsts nespēj sakārtot savus ceļus…

  5
  6
 20. Domāju,ka tas būtu gadījums,kad policijai būtu prestiža jautājums atrast šos neģēļus un notiesāt pa pilnu programmu,citādi zudīs cieņa mūsu valdībai,-jā tieši valdībai,vispār jau tam vajadzēja būt atklātam .

  12
 21. Kameru katrā vietā (kur kāds smadzeņu invalīds grib pēkšņi izpausties!) NENOLIKS! Pēc tam visi gaudos, ka novēro, ierobežo tirliņu primātu (primāŗās) tiesības izpausties… Līdzīgi kā ar saulīšu griezējiem Rimi privātās teritorijas stāvlaukumā…

  1
  3
 22. No vecuma tas akmens gabals nogāzās, varbūt no vēja????Nu baigais notikums Bauskā!!!!

  3
  11
 23. Viens ir pa vieglo iebraukt mana pagalma un pie durvju sliekšņa likt pūst stabulē, bet pavisam , kas cits- atrast vainīgos, tur, kur tie ir jāatrod…

  5
  1
 24. Tāds domes ”darbs’ – te kovārņi te piemineklis = tikai tie žurnālisti un sētnieki traucē baudīt dīko darbu – neko…

 25. Kādēļ piemineklis joprojām nav atgriezts sākotnējā stāvoklī????
  Vai tam nav paredzēti līdzekļi???
  Tiks rīkots atsevišķs konkurss un iepirkums????

 26. Vandālisms ir slikta lieta, bet kas ir bauskas aizstāvji-nacistu armija, kas šāva uz sabiedrotajiem.

  3
  8
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.