Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku dievnamam atjaunoti logi un durvis, plāni arī fasādes un iekštelpu remontam

Vecumnieku evaņģēliski luteriskā draudze ir paveikusi nozīmīgu darbu baznīcas vēsturiskās ēkas fasādes sakārtošanā. Restaurēti visi logi un četras ārdurvis, uzbūvēti sliekšņi. Atjaunošanu veica kvalificēti speciālisti, bet metodika tika saskaņota ar Latvijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi, jo ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
DIEVNAMA fasādes atjaunotie logi.
FOTO – ROBERTS OTOMERS

Prasme sadarboties

Pirms restaurācijas notika baznīcas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte. To veica arhitekte Kristīne Veinberga un arheologs Juris Zviedrāns. Viņi konstatēja, ka logu un durvju koka konstrukcijas ir deformētas, vietām ķirmju sagrauztas. Arī metāla detaļas bija aplauztas un sarūsējušas. Kļuva skaidrs, ka novilcināt logu un durvju restaurāciju nedrīkst. Tika izstrādāts finansējuma piesaistes projekts.Par to stāsta Vecumnieku luterāņu draudzes priekšniece un projekta koordinatore Dita Starta: «Projekta izstrādē sadarbojāmies ar žurnālisti un Limbažu luterāņu draudzes aktīvisti Ingrīdu Briedi. Viņa ļoti labi šīs lietas pārzina. Limbažu draudze ir īstenojusi baznīcas restaurācijas vairākus projektus. Ingrīda mums ieteica arī restaurācijas firmu no Līgatnes. Konkurss nebija jārīko, mēs pieņēmām šo piedāvājumu. Logi tika izņemti un aizvesti uz restaurācijas darbnīcu, kur tika nomainītas bojātās detaļas un ielikts jauns stiklojums.» Process tomēr nav izrādījies vienkāršs, jo restaurācijas temps kļuvis pārāk gauss. Tāpēc draudzes padomes locekļi paši braukuši uz Limbažiem un lūkojušies, kas darbnīcā notiek. Beigās jau viss bijis labi. «Mūsu pieredze liecina, ka pasūtītājam ir nepārtraukti jāseko darbu norisei, ikviena nianse jāapspriež ar izpildītājiem, it neko nedrīkst atstāt bez ievērības,» secina D. Starta.

SKATS Līgatnes restaurācijas darbnīcā.

Palīdz jaunieši un vīri

Vasarā palīgdarbos draudze iesaistīja vietējos jauniešus. Viņi vairākas nedēļas krāsoja iekšlogu rāmjus, saņemot nelielu atlīdzību no projekta naudas. Tikmēr risinājās arī citi baznīcas apkārtnes labiekārtošanas darbi. Arborists Jānis Klāviņš – Vecumnieku pagasta iedzīvotājs – profesionāli apzāģēja vecās kļavas, kastaņas un liepas. Viņš ieradās ar savu tehniku, visu perfekti izdarīja un sakārtoja teritoriju.Draudzes locekļu un vietējo iedzīvotāju līdzdalība dievnama iekštelpu un apkārtnes labiekārtošanā ir jau ierasta prakse. Skaidro Dita Starta: «Mūsu draudzes padomē darbojas enerģiski vīri un sievas. Mums ir sava «WhatsApp» grupa, tāpēc informācijas apmaiņa notiek raiti. Draudzes vīri ir prasmīgi tehnisku problēmu risinātāji, viņi labprāt piedalās dažādos darbos.»Andris Cīrulis savulaik palīdzēja atjaunot baznīcas elektroinstalāciju. Druvvaldis Sāns un Agris Celiņš arī ir neaizstājami palīgi tāpat kā Aivis Tamanis, kurš, nebūdams draudzes loceklis, piedalījās baznīcas celiņu bruģēšanā. Kopā ar vīriem allaž strādā Vecumnieku luterāņu draudzes mācītājs Roberts Otomers.

Īstenoti arī nelieli projekti

Enerģiskas, ar iniciatīvu apveltītas ir arī sievas un jaunietes. Draudzē darbojas lieliska svētdienas skolas pasniedzēju komanda Janas Veides vadībā. Pandēmijas laikā klātienes nodarbības diemžēl nenotiek. Vecumnieku draudze ir īstenojusi vairākus nelielus, pašvaldības finansētus projektus. Pie dievnama centrālās ieejas tika ierīkota ratiņkrēslu piebrauktuve, bet pērn draudzes vīri nobruģēja celiņus, baznīcas priekštelpā ieklāja jaunu betona grīdu, ēkas sānu kambarī iekārtoja atsevišķu, dažādām funkcijām izmantojamu kabinetu. Iztaujāta par nākotnes iecerēm, draudzes priekšniece atbild: «Noteikti vajadzētu nokrāsot dievnama fasādi, sākt torņa un kāpņu, kā arī iekštelpu remontu.» 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Vecumnieku luterāņu baznīcas logu un durvju atjaunošana

Draudze piedalījās biedrības «Bauskas rajona lauku partnerība» projektu konkursā programmā «LEADER» un saņēma finansējumu Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gada apakšpasākumā «Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas».Projekta budžets – 49 728 eiro. No tiem 90% jeb 44 755,20 eiro ir programmas «LEADER» piešķirtais finansējums, bet 10% jeb 4972,80 eiro – Vecumnieku novada pašvaldības līdzfinansējums.Baznīcas logu un durvju restaurācija tika sākta 2020. gada jūnijā un pabeigta 2021. gada decembrī. Restaurāciju veica SIA «Akords U» Līgatnes novadā.

Galvenie restaurācijas darbi:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● katra pusloka loga vērtne tika izjaukta, no jauna salīmēta, nomainot bojātās detaļas;

● akurāti izņemti logu stikli no ķitējuma, izfrēzētas katras rūts gropes, jo tās bija nelīdzenas, spurainas. Protezētas logu vērtņu bojātās detaļas

;● visas metāla detaļas notīrītas, nogruntētas, nokrāsotas;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● aizdrīvētas visas ārējo logu vērtņu šķirbas ar kaņepju pakulām un lineļļas ķiti;

● katra durvju vērtne tika izjaukta, salīmēti bojātie pildņi, visām vērtnēm protezētas apakšējās šķautnes, protezēti mehāniskie bojājumi, ko radījuši Otrā pasaules kara ložu šāviņi un šķembas;

● durvju atslēgu mehānismi pilnībā izjaukti, nodilušās detaļas metinātas vai pielodētas, sakristejas durvīm izkalts jauns rokturis;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● durvis nogruntētas, nokrāsotas ar dabisko lineļļas krāsu;

● visi ārdurvju sliekšņi ielikti jauni. Galvenajām ieejas durvīm tie ir no oša koka, lai būtu lielāka nodilumnoturība;

● izgatavotas jaunas ārdurvju atslēgas.

AVOTS: VECUMNIEKU EVAņģēLISKI LUTERISKā DRAUDZE.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Mūsu pieredze liecina, ka pasūtītājam ir nepārtraukti jāseko darbu norisei, ikviena nianse jāapspriež ar izpildītājiem, it neko nedrīkst atstāt bez ievērības,» secina D. Starta.

    Pareizi, Ditiņ! Arī kases aparātā neizsists čeks netiek atstāts bez ievērības….

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.