Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku Sarkanajā skolā sāks darboties dienas aprūpes centrs

Cilvēki ar īpašām vajadzībām darbdienās varēs doties uz interesantām un noderīgām nodarbībām dienas aprūpes centrā «Sarkanā skola» Vecumniekos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Individuāli apmeklētāji, skolēni, bērnudārzu audzēkņi un potenciālie klienti šonedēļ atvērto durvju dienās apskatīja daudzfunkcionālo sociālo pakalpojumu centru, kas ir Bauskas novada sociālā dienesta struktūrvienība. Tā speciālisti savu darbavietu sauc par skaistāko ēku Vecumniekos.

Ina Jankeviča, Bauskas novada sociālā dienesta Vecumnieku struktūrvienības vadītāja, ir priecīga un lepna par sasniegto: «Reāli domāt par dienas aprūpes pakalpojumu, apzināt situāciju un iespējamo realizācijas vietu sākām 2015. gadā. Tad Vecumnieku novada dome nopirka šo ēku. Sekoja iespēja piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Esam laimīgi, ka saglabājām kultūrvēsturisku pieminekli, saudzējot daudzas autentiskas lietas. Dienas aprūpes centrs jau iekļauts sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Pašlaik uzrunājam klientus, motivējam piedalīties.» Jaunais pakalpojums ir liels bijušās Vecumnieku novada domes sasniegums, īpaši izceļot toreizējās pašvaldības sociālās jomas pārstāvjus un attīstības nodaļu Daces Šileikas vadībā.

Tepat, ne Rīgā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Sarkanās skolas» vadītāja Līva Vecvanaga stāstīja, ka darbības mērķi ir vairāki. Viens no tiem ir dot vecākiem vai pilnvarotai personai iespēju pelnīt iztiku, izdarīt vajadzīgas lietas, piemēram, doties pie ārsta, iepirkties. Turklāt izglītoti darbinieki, izstrādājot individuālu rehabilitācijas plānu, veicinās klientu prasmes un neatkarību, lai viņi varētu dzīvot patstāvīgi vai grupu dzīvoklī. Audzēkņi, kuri mācās izglītības iestādēs citviet un paliek internātā, uz nodarbībām «Sarkanajā skolā» dosies skolēnu brīvlaikā un vasarā.

«Lieliski, ka Vecumniekos strādās dienas aprūpes centrs. Esmu vedusi bērnu pie fizioterapeita un ergoterapeita Rīgā. Tas prasīja laiku, spēku un transporta izmaksas,» atcerējās Vita Budkina. Viņas meita ar kustību traucējumiem mācās Vecumnieku vidusskolas 1. klasē. Tā kā izglītības iestādē nav pielāgotas vides, mamma asistē atvasei, palīdzot uzkāpt, nokāpt un pāriet uz citu klasi.

«Sarkanajā skolā» gaidīs pieaugušas personas ar garīga rakstura un bērnus ar funkcionāliem traucējumiem, proti, gan garīga, gan fiziska veida. Zemgales plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta «Atver sirdi Zemgalē» laikā kādreizējā vietvaras administratīvajā teritorijā apzināti apmēram 20 pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem un 27 bērni ar īpašām vajadzībām. Viņu dalību dienas aprūpes centra aktivitātēs apmaksās valsts. Savukārt jauniem interesentiem nodarbības būs par maksu. Atbildīgās amatpersonas izstrādās pakalpojumu cenrādi, iekļaujot arī telpu nomu lietišķiem pasākumiem. «Sarkanās skolas» vadītāja uzraudzīs speciālistu darba intensitāti, lai nebūtu pārslodzes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk par pusmiljonu

Bijušās skolas un apkārtnes sakārtošanā ieguldītas liels darbs un finanses. Būvdarbus objektā veica SIA «Kvintets M», būvuzraudzību – SIA «BaltLine Globe», autoruzraudzību – SIA «Komunālprojekts», informē pašvaldība savā interneta mājaslapā. Ēkai restaurēti logi un durvis, kā arī izgatavoti no jauna, ierīkota apkure un ventilācija, pārbūvēta ūdensapgāde, kanalizācija, elektrotīkli un jumts, restaurēta un nomazgāta fasāde. Iepriekš uzskaitītajam iztērēti 498 488,47 eiro, ietverot PVN. Savukārt, materiāltehniskajos līdzekļos ieguldīti 70 000 eiro. Galvenajā nodarbību telpā ir keramikas krāsns, sveču liešanas katls ar formiņām un krāsām. Iegādātas digitālās klavieres, bērniem vismīļākās – sensorās jeb maņu un sajūtu – istabas aprīkojums.

Apmeklētājiem iekārtotas mājīgas telpas, ērta, pārveidojama garderobe.«Sarkanajā skolā» radītas vairākas darba vietas: vadītājai, tehniskajam darbiniekam, diviem sociālajiem rehabilitētājiem, diviem sociālajiem aprūpētājiem, apkopējai un šoferim. Turklāt darbam ar klientiem piesaistīs speciālistus. Tie varētu būt mūzikas, mākslas terapeits, keramikas pasniedzējs, psihologs u. tml.

Mācīsim viņus līdzīgi saviem bērniem, sacīja L. Vecvanaga. «Ar nepacietību gaidu klientus. Visas esam enerģiskas un atraktīvas. Šajā jomā citādāk nevar būt,» pārliecināta sociālā rehabilitētāja Naira Tomsone. Viņa guvusi sociālā audzinātāja pieredzi Baldones un Pļavnieku sociālās aprūpes centrā, sākusi studēt par sociālo darbinieci Baltijas Starptautiskajā akadēmijā. N. Tomsone uz darbu Vecumniekos dosies no dzīvesvietas Stelpē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. Jaunais pakalpojums ir liels bijušās Vecumnieku novada domes sasniegums, īpaši izceļot toreizējās pašvaldības sociālās jomas pārstāvjus un attīstības nodaļu Daces Šileikas vadībā.
  Kas šito saka? I. Jankeviča vai viņas meita L. Vecvanaga?

 2. Vislabākais pielietojums šīm telpām būtu – izvietot tur Vecumnieku mūzikas un mākslas skolu. Pietiktu vietas gan jau arī šīm šobrīd paredzētajām aktivitātēm, kā saprotams vien dažiem klientiem- ( apzināti) apmēram 20 pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem un 27 bērni ar īpašām vajadzībām. Lai veicās darbā, bet šobrīd izskatās gana nesaimnieciski, nepārdomāti un pārlieku grezni šauram lokam- vien sociālā darba veicējiem un viņu klientu lokam . Laikam vieta vairs nav atradusies arī ne muzejam, ne katoļu draudzes kapelai…Sarkanā skola ir būve ar vēsturi, kā skolai arī tai vajadzēja palikt- pieejamai un izmantojamai daudz plašākai Vecumnieku uc pagastu sabiedrības daļai. Par šādas vēsturiskas būves izmatošanu vajadzēja rīkot vismaz aptauju- ko iedzīvotāji vislabāk tur vēlētos redzēt.

  11
  1
 3. Anonīmais un vēl daži! Nu neskrieniet vilcienam pa priekšu! Nekur nebūtībā nav pazudusi skolas vēsture. Tā patreiz glabājas pārvaldes ēkā un drīz būs atpakaļ Sarkanajā skolā. Varēs visi interesenti apskatīt.

 4. Spekke, Sarkanā skola ir visa viens liels muzejs, bet tas, kas tur bija ir tikai materiālu krātuve, tam nebija muzeja statusa. Lietas, kas attiecas uz Sarkano skolu un Spēki arī tur glabāsies!!
  Kas attiecas uz “šauro loku”, tad arī šie cilvēki ir pelnījuši darboties skaistās telpās un mēs neviens neesam pasargāti no tā, lai nenonāktu viņu skaitā.
  Sarkanā skola arī kalpos kā skola jaunu iemaņu un zināšanu apguvei, dažādu lekciju un nodarbību norisei.

  3
  3
 5. Vai tiešām lielākā daļa komentētāju uzskata, ka Vecumniekos bija muzejs? Esmu bijis tur 1x, tā bija aizkrāmēta telpa bez stāsta. Piekrītu minētajam, ka ēka ir vēsture, bet ne tas, kas bija haotiski izvietots vienā istabā. Apmeklējiet muzeju Vallē, tad sapratīsiet kas ir muzejs un kas grājumu glabātuve! Vecumnieku “muzejs/papīru glabātuve” tika uzturēts aiz cieņas pret Baķes kundzi, bet pēc tam – ērts ienākumu avots priekš 1 personas, kas visus šos “kalpošanas” gadus nav redzējusi “muzeja” nākotni un attīstību, jo bija tikai ieliktene pašvaldības aparātā.
  Par šā brīža ēkas pielietojumu arī var diskutēt, bet Vecumniekos jau tā ir ierasta lieta – dari ko darīdams, viss ir slikti!

 6. Pilnīgi Jums jāpiekrīt- gan par cieņas izrādīšanu, gan par 1 personas darbošanos, tomēr, ja vietvara tālredzīgi lemj atbilstoši sabiedrības interesēm, nevis ierobežotai lēmēju grupas/ īstermiņa vajadzībām- nekad nebūs ne kritikas ne preteneziju.

 7. Kas attiecas uz “šauro loku”, tad arī šie cilvēki ir pelnījuši darboties skaistās telpās—-> protams, Jums jāpiekrīt- it visi cilvēki ir pelnījuši darboties skaitās telpās. Jautājums ir tikai par to, lai šo skaisto telpu burvību varētu izbaudīt pēc iespējas vairāk iedzīvotāju. Cik no apzinātajiem potenciālajiem 47 klientiem vispār ieradīsies ( un kādā veidā) uz šo centru. Kā saprotams, notiek klientu uzrunāšana un motivācija piedalīties…
  Kā minēts_ savukārt jauniem interesentiem nodarbības būs par maksu. Atbildīgās amatpersonas izstrādās pakalpojumu cenrādi, iekļaujot arī telpu nomu lietišķiem pasākumiem. Atliek cerēt, ka maksa būs adekvāta iedzīvotāju maksātspējai- dzīvosim , redzēsim.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.