Ceturtdiena, 15. janvāris
Fēlikss, Felicita
weather-icon
+-11° C, vējš 0.45 m/s, Z vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Adventes vainagi iekrāso kluso Ziemassvētku gaidīšanas laiku

Pirkstus čakli virpinot, minūšu piecu laikā meistare no salmu sagataves izveido zaļu adventes vainagu. SIA «Ints & Co» ražotne Gailīšu pagastā ir viena no nedaudzajām Latvijā, kur top šie rotājumi.
 
No apkaimes zemnieku saimniecībām jau septembrī savākti salmi, kuri pārtop apaļās dažāda izmēra sagatavēs.

Skujas ved no Dānijas
Novembra sākumā trīs strādnieces sāka zaļo vainagu gatavošanu. Darbus paredzēts beigt šonedēļ, lai laikus paspētu piegādāt produkciju pasūtītājiem.

Salmu sagataves tiek ietītas īpašos no Dānijas atvestos egļu zariņos. Uzņēmuma vadītājs Ints Jākobsons skaidro, ka vairāki mežkopji mēģinājuši ieaudzēt šīs sugas egles Latvijā, taču tas nav izdevies. Dānijas eglēm būtiskākā pozitīvā īpašība ir tā, ka skujas tik ātri nenobirst.

Lielveikalā Lietuvā
Paredzēts, ka šogad «Ints & Co» izgatavos līdz pieciem tūkstošiem zaļo vainagu. Tirdzniecībā nonāks arīdzan 20 000 salmu sagatavju. Bauskas novadā tapušās rotas nopērkamas vairākos Rīgas lielveikalos, arī ziedu salonos. Prāvs pasūtījums nogādāts kādam lielveikalam Lietuvā.

Strādniece Edīte Sprukste «Bauskas Dzīvei» atzina, ka dienā izgatavojot ap simt vainagu. Darbs tikai pirmajā brīdī šķiet vienkāršs un viegls. Līdztekus pirkstu veiklībai nepieciešama rūpība, rokas vakarā ir ļoti nogurušas. Viņas kolēģe Aiva Pūre piebilda, ka vieglāk gatavot lielākus vainagus. Darbs ar mazajiem ir krietni piņķerīgāks. Lai arī pīšanā aizrit ilgas darba stundas, mājās Aivai ir pašas dekorēts vainags.

Ovālas un garenas formas
Zaļo skuju vainagus iedzīvotāji pērk kā sagataves, kuras pēc tam paši mājās izdekorē. Taču vairāki ziedu saloni piedāvā jau gatavus Ziemassvētku dekorus. Nereti tie ir neparastas formas – gareni, ovāli, papildināti ar vienu vai vairākām svecītēm, dažādiem dabas elementiem.

«Es katru gadu atnāku uz veikaliņu, lai apskatītos Ingūnas vainagus. Tie ir gaumīgi, ļoti rūpīgi izstrādāti, pievēršot uzmanību vissīkākajām detaļām,» tāds ir baušķenieces Sarmītes Čeikas viedoklis par dekoratīvajiem adventes vainagiem, kurus gatavo Ingūna Anšance. Viņas ziedu salons jau vairākus gadus darbojas Bauskas autoostā.

Idejas dzimst galvā
«Bauskas Dzīvei» Ingūna atzīst, adventes vainagu gatavošana viņai ir sirdsdarbs. Lielākoties darbus viņa veido pēc iepriekšēja pasūtījuma. «Internetā, žurnālos idejas nemeklēju. Tās dzimst manās domās, izjūtās. Protams, dažas modes tendences jāņem vērā. Piemēram, šogad līdztekus tradicionāli baltajam tonim dominē violetais. Rūpīgi vācu dažādus dabas materiālus: egļu, priežu, arī alkšņu čiekurus, zīles. Dekorēšanai noder kanēļa standziņas, piparkūkas. Nākamais ir Gaiļa gads, tādēļ arī šis mājputns atrod vietu manis gatavotajos dekoros,» par veikumu stāsta Ingūna Anšance.

Viņa ievērojusi, ka līdztekus neparastas formas dekoriem joprojām tiek pieprasīti klasiskie apaļie Adventes vainagi. Ir kāda ārstniecības iestāde Bauskā, kur vainagā vienmēr vajag būt čiekuriņiem, piparkūkām un kanēļa standziņām. Viņas rokrakstu pazīt klienti arī Rīgā, regulāri vairāki dekori tiek nogādāti galvaspilsētas salonos.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.