Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rutīnas nav, reizēm dežūras sanāk smagas

Bauskas novada pašvaldības policijas ikdiena diennakts režīmā – no masku valkāšanas pārbaudēm līdz agresīviem konfliktiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No otrdienas, 25. janvāra, visās publiskās vietās, kur noteikts nēsāt sejas masku, jāvalkā tikai medicīniskās sejas maskas vai respiratori ar drošības pakāpi FFP2 – FFP3 vai KN95. Tādējādi vairs nav atļauts izmantot auduma maskas.

«Bauskas tirgotāja» veikalā Pilsrundālē vietējais iedzīvotājs steidz gādāt medicīnisko masku.
Foto – Ivars Bogdanovs

Visvairāk darba prasa cilvēki alkohola reibumā
M. Brikers šajā jomā strādā jau astoto gadu, savukārt K. Leitere-Ozoliņa – kopš pērnā gada maija.
«Visvairāk vērības un darba bieži vien prasa cilvēki alkohola reibumā, turklāt jo īpaši ziemā. Tad personas tiek nogādātas vai nu uz mājām, vai uz patversmi-atskurbtuvi Rīgā. Reibums arī izraisa ģimenes un citus savstarpējus konfliktus, dažādas nelaimes. Tādējādi izsaukumu skaits nereti pieaug pēc algas dienām… Nevar noliegt arī pilnmēness ietekmi,» stāsta M. Brikers.

Jāuzrauga arī bērni līdz 16 gadu vecumam, kas pēc pulksten 22 bez pilngadīgas personas pavadības atrodas uz ielas. Inspektors teic, ka parasti viņi tiek nogādāti dzīvesvietā, tiek sākta administratīvā pārkāpuma lieta. Turklāt, ja pavadošā pilngadīgā persona ir, piemēram, reibumā, tad neskaitās, ka bērns ir uzraudzībā, tieši pretēji. Par šādiem gadījumiem pēc tam tiek ziņots sociālajam dienestam, bāriņtiesai.
«Savukārt klaiņojošos dzīvniekus dzīvnieku patversme gādā prom ar savu transportu. Īpaši pēc Jaungada salūtiem vairāk noklīduši, cits pat pēc trim nedēļām uzrodas, klaiņošanas uzplūdi vērojami arī martā…» situāciju raksturo M. Brikers.

Skatoties uz smalciņo inspektori Kristīni Leiteri-Ozoliņu un pārrunājot ikdienas darba specifiku, rodas jautājums, cik «vienkārši» viņai doties, piemēram, uz konfliktiem. «Uz sievieti agresīvie vīrieši pārsvarā reaģē mierīgāk, turklāt tieši sievietes prot mierīgāk noregulēt nesaprašanos,» apliecina M. Brikers.

«Aizmirst uzlikt masku»
Vispirms policisti kopā ar «Bauskas Dzīvi» dodas uz Bauskas autoostu, kas «ik pa laikam ir pašvaldības policijas redzeslokā», turpretī Bauzes tirgus, kā sacīja pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis, tiek uzraudzīts katru dienu.

Ieejot autoostā, redzam vairākus pasažierus, kas medicīniskajās maskās sēž un gaida sabiedrisko transportu. Viņu vidū citiem blakus sēd arī jauns puisis bez jelkāda sejas aizsega. Jaunais vīrietis no Ādžūniem skaidro, ka «aizmirsis uzvilkt masku, ar to arī grūti elpot». Pēc inspektoru aizrādījuma viņš no kabatas izvelk masku un uzliek to. Tomēr šādā apzinātā rīcībā redzams pārkāpums, puisim tiek piemērots desmit eiro sods. Lēmumu par to viņš saņems pa pastu dzīvesvietā, jo e-pasta puisim neesot. Arī pašvaldības policija, tāpat kā Valsts policija, lieto APAS jeb Administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta informācijas sistēmu.

Autoostas telpās, SIA«LĪV» veikaliņā, ir nopērkamas medicīniskās maskas par 45 centiem gabalā, arī «Narvessen» kioskā piedāvājumā ir medicīniskās maskas par 63 centiem gabalā, FFP2 – divas par
1,49 eiro, rāda pārdevēja Ina Brazule. «Strādājam no sešiem rītā, it sevišķi no rīta cilvēki ieskrien un pērk maskas, jo aizmirsuši tās mājās,» stāsta pārdevēja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepērkoties ārā un tirgojot – sejas aizsegs
Tālāk braucam uz Bauzes tirgu. Ziemas dienā ārā stāv vien gaļas tirgošanas busiņš, pie kura trīs cilvēki medicīniskajās maskās gaida rindā un lūko vistu kājiņas un citus labumus, arī pārdevējs nodrošinājies ar sejas aizsegu. Tāpat tirgus iekštelpās gan dārzeņu, gan gaļas, gan zivju pārdevēji un rīta stundā staigājošie daži pircēji lieto medicīniskās maskas.

Laukā sastopam Ingu Auziņu no Bauskas, kas no somas velk medicīnisko masku. «Tikko pārgāju uz šo masku, iepriekš lietoju auduma. Nu jau maskas pierasta lieta, nav grūti tās valkāt,» atzīst baušķeniece. Viņa neņemas prognozēt, kad «kovids» beigsies, vien pieļauj, ka «būs ilgi, jo atkal jauns paveids».

«Bauskas Dzīve» skaidroja, kādas nianses ir masku lietošanā ārpus telpām, piemēram, tirgus laukumā. «Ja tirgus teritorijā notiek tirdzniecība, tad arī ārā visā teritorijā jālieto maskas,» informēja inspektors M. Brikers.

Tālāk norunājam palūkot epidemioloģiskās drošības ievērošanu mazākos veikalos, jo lielajās tirdzniecības vietās to uzrauga apsargi.

Bauskas pašvaldības policijas inspektori skatās, vai Bauzes tirgū tiek ievērota epidemioloģiskā drošība.
Foto – Ivars Bogdanovs
Inga Auziņa. Foto – Ivars Bogdanovs

Stāvēšanas noteikumu pārkāpums fotofiksācijā
Vēl esot Bauskā, Salātu ielā, ceļā inspektori pamana divus automobiļus, kas pārkāpj stāvēšanas noteikumus. Notiek fotofiksācija, pēc tam gaidām piecas minūtes – varbūt notikusi tikai apstāšanās uz mirkli. Busiņa šoferis patiesi parādās pēc dažām minūtēm, inspektori viņam izskaidro noteikumus un brīdina būt uzmanīgam. Šoferis to uztver saprotoši un māj ar galvu. Savukārt otrs automobilis, spriežot pēc aizmiglotajiem stikliem, šodien nav kustināts un stāv ievērojami ilgāk par piecām minūtēm. Notiek atkārtota fotofiksācija ar laiku, kas pierāda, ka automašīna stāv vairāk par atļauto mirkli. Ar roku tiek noformēts administratīvā pārkāpuma procesa dokuments par stāvēšanas noteikumu pārkāpšanu, par to tiks piemērots 40 eiro sods, «papīrs» tiek pielikts pie auto stikla. Pagaidām pašvaldības policijas busā ir tikai printeris, nav datora, tālab raksta ar roku, tad informācija par šo pārkāpumu tiek ievadīta Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sistēmā. Sods ir jāsamaksā mēneša laikā, citādi nevarēs veikt tehnisko apskati.

Fotografējot automobili, jāuzmanās, jo sniegs divās vietās «nomīnēts» ar suņu izkārnījumiem. Inspektori uzsver, ka pavasarī šim aspektam tikšot pievērsta pastiprināta uzmanība, tomēr te vajadzīga arī iedzīvotāju iesaistīšanās, fiksējot pārkāpumus.

«Gaidījām autovadītāju, sodīt negribam, tomēr tas ir pārkāpums, zīmes par stāvēšanas aizliegumu ir uzliktas, lai varētu veikt ceļu uzturēšanas darbus. Citādi cilvēki pēc tam paši žēlojas, ka kupenas un ielas netīrītas,» pauž M. Brikers.

Inspektore Kristīne Leitere-Ozoliņa fiksē stāvēšanas noteikumu pārkāpumu Bauskā. Foto – Ivars Bogdanovs

GPS un videonovērošana
Pašvaldības policijas buss ir aprīkots ar GPS sistēmu, dežurants tādējādi redz, kur tieši atrodas pašvaldības policijas ekipāža. Dežurants skatās videonovērošanas sistēmā, ja pamana pārkāpumu, dod norādes. Kamerās redzamajam esot laba izšķirtspēja, var pazīt automašīnu numurus, arī cilvēku sejas. Tiesa gan, to ietekmējot diennakts stunda un laika apstākļi, vērtē inspektori.

Automobilī ir arī videonovērošana, arī pie inspektoru formastērpiem ir kameras, ko ieslēdz, runājot ar trešajām personām. «Tas ir ļoti noderīgi darbā, jo palīdz fiksēt un pierādīt notikušo,» vērtē inspektori.
Pašvaldības policijas inspektori uz ceļa arī var pārbaudīt šoferu dokumentus un redz informāciju par transportlīdzekli un vadītāju. Tiesa gan, viņu ziņā vairāk ir apstāšanās un stāvēšanas noteikumu ievērošanas kontrole, gājēju drošas pārvietošanās uzraudzība diennakts tumšajā laikā. «Veicam pārrunas, ja mazāks pārkāpums, nopietnākos gadījumos fiksējam pārkāpumu un izsaucam Valsts policiju,» stāsta inspektori.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Labāk būtu melna»
Dodamies uz Rundāles pusi. Iebraucot Saulainē, jo īpaši krīt acīs ceļu nelīdzenais «spogulis», kas prasa maksimālu vērību veltīt braukšanai. Piestājam pie «AVE Pluss» veikala. Pārdevēja Ilona stāsta, ka vēl pirmdien, kad tas bija ļauts, pircēji ieradušies ar auduma maskām. Skolēni arī pašlaik tā nāk, jo viņiem tas arī mācību iestādēs atļauts. «Arī pašai bija auduma maska, ar ko bija vieglāk. Tagad gan grūtāk 12 stundas strādāt medicīniskajā,» atzīst tirgotāja.

Nākamā «pietura» ir «Bauskas tirgotāja» veikals Pilsrundālē. Pārdevēja Inguna Ģirupniece atklāj, ka par jauno prasību pirmajā dienā vēl nācies pircējiem atgādināt un aizrādīt par auduma maskas vilkšanu, daži par to bijuši aizkaitināti. Veikalā par 39 centiem nopērkamas medicīniskās maskas, savukārt respiratora iegādei vajadzīgi 65 centi.

Pie kases jau ar pirkumiem stāv pavecāks vīrs melnā auduma maskā. Uz jautājumu, kālab nav vajadzīgā aizsega, viņa acis izbrīnā ieplešas. «Nemaz nezināju, ka tāda vairs neder!?» teic pensionārs un tūlīt steidz pirkumiem pievienot zilgano medicīnisko masku. Krāsa gan pilsrundālietim nepatīk, jo tūlīt varot nosmērēties, labāk būtu melna.

Vīrs iziet no veikala un piestāj pie sava divriteņa, ar ko pa slideno ceļu mērojis vairāk nekā divus kilometrus. Uz «Bauskas Dzīves» jautājumu par grūto braukšanu, Anatolijs jokojot atbild: «Ēst gribas, kāds slidenums?!» Anatolijs Pilsrundālē dzīvojot kopš 1973. gada. Kāda dzīve ir Pilsrundālē, kas visvairāk nomāc prātu pašreizējos apstākļos? «Labi nav, dzīvoju astoņu dzīvokļu mājā, uztaisīja jumta remontu, bet neizdarīja, kā vajag. Gads pagājis, sniegs sakrājies, jo vējdēļu nav. Nepareizi sataisīts, bet kredīts jāmaksā desmit gadus… Jāmaksā, bet jēga maza, turklāt neviens nepalīdz novērst problēmu. Patiesībā nevajadzētu maksāt, kamēr nav, kā vajag,» vietējais iedzīvotājs stāsta savu sāpi.

Pilsrundāles veikalā «LaTS», pēc pārdevējas Ingas Frances vārdiem, «pagaidām mierīgi», kad ierodas pašvaldības policijas inspektori un «Bauskas Dzīve». Tomēr sarunā pārdevēja atzīst, ka bijuši pircēji, kas, gādājot pieprasītās maskas, lamājuši valdību. Turklāt pašlaik taču lieli rēķini, ir arī trūcīgi cilvēki, neviens nepriecājas par liekiem tēriņiem. Uz mirkli veikalā ieskrējusi skolotāja Zane Iesalniece, kas jau skolā pieradusi pie medicīniskās maskas un apliecina, ka «nav problēmu».

Veikalā nopērkamas gan medicīniskās maskas, gan respiratori. Pārdevēja teic, ka labākas jau gan ir melnās, jo klientiem redzētas arī netīras maskas.

Priekšroka – medicīniskajām
Nonākam arī Svitenes veikalā «Vesko». Pārdevēja Svetlana Semičenkova apliecina, ka «visi nāk ar īstajām maskām». Var arī medicīnisko sejas aizsegu iegādāties par 39 centiem.

Veikala pagalmā piestājuši vietējie iedzīvotāji. «Esam dzirdējuši par maskām, kabatās stāv, visu laiku lietojam medicīniskās maskas,» stāsta sviteniece Inta. Arī viņas vīrs Ainārs velk no kabatas masku un apliecina, ka tāda ir. Kundze teic, ka auduma maskas viņai nepatīkot, jo «grūti elpot», tālab nekādas maiņas grūtības neizjūtot, jo pie šiem sejas aizsegiem jau esot pierasts. Līdzās stāv Daiga, kas strādājot par sētnieci. «Ārā darbā masku man nevajag. Kur nepieciešams, tur arī lietoju medicīnisko. Reizēm gan to aizmirstu, tad nākas pirkt jaunu,» stāsta sviteniece.

Arī sviteniekiem nav ne jausmas, kad sērga un ierobežojumi beigsies. «Nekur nevar aizbraukt, jo bailes no slimībām. Bail, jo mazi bērni mājās, ka «neatved» viņiem. Esi vakcinējies vai neesi, tāpat vīruss var skart,» savas domas pauž Daiga.

Dūmu vilkšanas kāre
Pašvaldības policijas busiņš ceļā iegriežas arī Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines struktūrvienības teritorijā, kur jāraugās, lai nepilngadīgie audzēkņi nepīpē. Arī šī problēma inspektoru darbā ir aktuāla, turklāt pašlaik tiek lietotas arī elektroniskās smēķēšanas ierīces. «Tādu jau viegli iebāzt kabatā, nav kā ar parasto,» vērtē inspektori. Tālab arī šajā jomā būtu vajadzīga sabiedrības iesaiste, ziņojot policijai un fiksējot pārkāpumus. Nepilngadīgas personas nedrīkst ne tikai lietot, bet arī pie sevis glabāt dažādas cigaretes un alkoholu.

Aizvien pieaugošās smēķēšanas izplatības cēloni M. Brikers saskata uzmanības trūkumā, proti, jauniešiem pietrūkst uzmanības no līdzcilvēkiem. Darot šādas negatīvas lietas, pievēršanās, lai arī ar negatīvām emocijām, ir garantēta…

Tehnikuma audzēkņu šoreiz neierasti maz, daži sasveicinās ar inspektoriem, jo jau pazīst. Tas ir abpusēji, arī pašvaldības policijas pārstāvji, pārbaudot dokumentus, jau atceras, kurš ir pilngadīgs. Fiksējam trīs meitenes, kas piestājušas bariņā, divas jau vilka dūmus no elektroniskās ierīces. Jaunietes gan ir pilngadīgas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Jo grūtāka diena, jo garāks skrējiens»
Atpakaļceļā uz Bausku, vērtējam policijas inspektoru darba ikdienu. «Darbs ir interesants, jo nekad nevar zināt, kādi notikumi konkrētajā dienā būs. Katrā ziņā rutīnas nav, tomēr reizēm dežūra sanāk smaga,» atzīst inspektori. Viņi teic, ka «vidēji dienā sanāk mērot ap 300 kilometru, ja jābrauc uz Rīgu, tad jau
400 pāri».

Ceturtdienas, 27. janvāra, rītā «Bauskas Dzīve» pulksten astoņos sazinājās ar ekipāžu. Kā izrādījās, dežūra nebūt vēl nebija beigusies, vēl pašvaldības policijas buss ripoja pa Rīgas ielām, gādājot uz patversmi Bauskas daudzdzīvokļu nama kāpņu telpā «pamodinātu» cilvēku alkohola reibumā. Tādējādi dežūra ievilkās. Savukārt trešdien, 26. janvārī, fiksēti vairāki pārkāpumi un sāktas administratīvās lietvedības par diviem gadījumiem skolās, kur saņemti izsaukumi par petaržu lietošanu un dedzināšanu. Saņemts iesniegums par emocionālu vardarbību pret nepilngadīgo, par agresīvu personu alkohola reibumā pie kādas mājas, fiksēts gājējs bez atstarojošas vestes diennakts tumšajā laikā. Tāda dežūra izvērtusies Bauskas pašvaldības policijas inspektoriem.

Kā izdodas atgūties pēc darba, vai ir kādas aizraušanās? M. Brikers nosauc skriešanu, uzsverot, «jo grūtāka bijusi diena, jo garāks skrējiens». Savukārt K. Leitere-Ozoliņa atzīst, ka mājas un mammas pienākumi paņem daudz laika, tālab vien vasarā vai rudenī sanākot ar prieku veltīt laiku sēņošanai.

SKAIDROJUMS

Medicīniskās sejas maskas vai respiratori jālieto arī vakcinētiem vai pārslimojušiem cilvēkiem. Vienīgais izņēmums ir izglītības iestādes, kurās darbinieki un izglītojamie var turpināt izmantot iepriekš centralizēti iegādātās un izsniegtās nemedicīniskās jeb auduma sejas maskas. Arī citviet bērni vecumā no septiņiem līdz 12 gadiem varēs lietot auduma masku.

Veselības ministrija skaidro, ka epidemioloģiskās drošības prasības saistītas ar strauju «Covid-19» izplatības pieaugumu. Medicīniskās sejas maskas un respiratori pretstatā auduma maskām ir ar noteiktiem starptautiskiem kvalitātes un drošības standartiem. Medicīnisko masku efektivitāte, salīdzinot ar citu materiālu sejas aizsegiem, sniedz līdz pat 90% aizsardzību, savukārt respiratoru bez vārsta aizsardzība ir ar vēl augstāku līmeni, aizsargājot ne tikai pret izelpoto daļiņu nonākšanu apkārtnē, bet arī pret to ieelpošanu no apkārtējās vides.


Par «Covid-19» ierobežojumu neievērošanu fiziskai personai var piemērot brīdinājumu vai administratīvo sodu no desmit līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai – no 140 līdz 5000 eiro, skaidro Valsts policijā. Valsts policija (VP) nerīkos speciālus reidus, lai kontrolētu, kā iedzīvotāji ievēro prasību par medicīnisko masku un respiratoru lietošanu, bet to pieskatīs ikdienas patruļās, informē VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.