Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Lietuvā dzīve gandrīz kā pirms pandēmijas

Saskaņā ar Lietuvas valdības lēmumu, no sestdienas, 5. februāra, apturēta nacionālā Covid-19 sertifikāta jeb “iespēju pases” darbība. Avīzes ”Kurzemes Vārds” žurnāliste nolēma pārliecināties, kāda ir situācija ar ierobežojumiem Klaipēdas veikalos, ziņo portāls liepajniekiem.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Etvydas Kinaičio, diena.lt

Tā kā janvārī un februāra sākumā lielveikali piedāvā atlaides ziemas sezonas apģērbiem, apaviem, ar meitu žurnāliste nolēmusi, ka aizvadītajā sestdienā dosies uz liepājnieku pircēju iecienītāko iepirkšanās “Meku”, uz tirdzniecības centru ”Akropole” Klaipēdā.

“Piektdien, gatavojoties braucienam, aizpildīju apliecinājumu ieceļošanai Lietuvā un arī reģistrējos vietnē covidpass.lv.

Izbraucām laikus. Latvijas–Lietuvas robežai tuvojāmies mirkli pirms pusdesmitiem no rīta. Robeža tukša un klusa, nebija nekādu kavēkļu, lai to šķērsotu. Pierobežā uz šosejas automašīnu ļoti, ļoti maz, it sevišķi ar Latvijas Republikas numuru zīmēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūsu pirmais mērķis Klaipēdā – salīdzinoši nelielais tirdzniecības centrs ”Grandus”. Uzliekam medicīniskās sejas maskas un dodamies uz ieeju. Pie tās iekšpusē nav neviena, kas pārbaudītu sertifikātu.

Ja vien ļaudis nenēsātu medicīniskās maskas vai respiratorus, sajūta būtu tieši tāda pati kā pirms pandēmijas – nekādu ierobežojumu.

Pie visu centrā esošo veikalu ieejām bija roku dezinficēšanas šķidrumi, bet tos izmanto retais. Gluži tāpat kā mūsu pārtikas lielveikalos cilvēki 2 metru distanci neievēro, lai arī norādes par šo ierobežojumu izliktas pie katra veikala durvīm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmajā stāvā esošā pārtikas lielveikala ”Norfa” telpās ļaudis drūzmējas kā pie dārzeņu stendiem, tā vietās, kur izliktas akcijas preces un rindā pie salātu un siltās kulinārijas stenda. Starp citu, ”Norfā” kulinārijas izstrādājumiem un salātiem cenas vismaz par 1 eiro zemākas nekā pie mums.

Blakus galvenajai ieejai tirdzniecības centrā ”Grandus” tajā pašā ēkā atrodas vairāki nelieli veikali (sporta preces, ziedi, dāvanas, zoopreces u.c.) ar atsevišķām ieejām no ielas puses. Ja pie mums, tādu mazo veikalu durvis verot, sertifikātus pārbauda, tad sestdien Lietuvā nekas tāds nenotika. Ieeja brīva visiem.

Tālāk pa Taikos prospektu braucām virzienā uz Klaipēdas tirgu. Šī prospekta abās pusēs daudzdzīvokļu namu pirmajos stāvos dažādi nelieli veikali. Dažos iegājām (ar maskām). Pie durvīm nekādas kontroles, ne kvadrātkodu nolasīšanas. Pircēji iepirkuma groziņus neņem, tirdzniecības zālēs iet iekšā tāpat.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc tam ceļš veda uz lielveikalu ”Akropole”. Jau pusdienas laiks, un tiešām grūti atrast brīvu vietu, kur atstāt automašīnu. Uzliekam sejas maskas un apņēmīgi dodamies uz ieejas durvju pusi. Iekšpusē – nekādas pārbaudes! Un atkal tā pati sajūta, kā vecos laikos sestdienā, liepājnieku iecienītajā ”Akropolē”, kur dzīve sit augstu vilni! Veikali un ejas pilnas ar pircējiem.

Tajos veikalos, kas pēc izmēra lielāki, piemēram, ”Apranga”, ”Berschka”, ”Danija”, ”Deichmann”, ”H&M”, ”Reserved” un citos, pie ieejas stāv grozi vai speciālie iepirkšanās maisiņi, bet tos paņem tikai retais. Pārdevējas neizsaka aizrādījumus par nepaņemtajiem groziņiem.

Vienīgais veikals, kur pie ieejas stāvēja pārdevēja un aicināja paņemt iepirkšanās somu, bija ”NewYorker”, taču, kad pēc nepilnas pusstundas devāmies no tā ārā, kontroles pie ieejas vairs nebija. Kāds iekšā nācējs pats paņēma somu, vairums ne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cik nācās novērot, ”Akropolē” esošajās kafejnīcās visi viesi sēdēja bez maskām un galdi, krēsli nebūt nebija izvietoti 2 metru attālumā. Atkal jāsaka – skati tieši tādi paši kā pirms pandēmijas, kad par ierobežojumiem nespējām iedomāties.

Lietuvas–Latvijas robežu šķērsojām pēc pulksten astoņiem vakarā. Nekādas kontroles, ceļš brīvs.

Apkopojot piedzīvoto, jāsecina, ka šobrīd Lietuvā ierobežojumu ir mazāk nekā pie mums, ļaudis jūtas gana brīvi, lai gan sejas maskas iekštelpās lieto visi, izņemot pavisam mazus bērnus. Tie, kas vēlas kā senāk apciemot milzu ”Akropoli” vai kādu citu Klaipēdas veikalu, to var darīt, nebaidoties no kontrolēšanas,” vēstīts portāla liepajniekiem. lv publikācijā “Lietuvā dzīve iegriežas vecajās sliedēs“.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr Lietuvas Tirgotāju asociācijas direktore Rūta Vainiene intervijā Lietuvas televīzijai norādīja, ka “iespēju pases” apturēšana brīvdienās nav veicinājusi īpašu cilvēku pieplūdumu tirgotavās.

“Viennozīmīgi tas ir visnotaļ pozitīvi, ka sertifikāti vairs nav jāpārbauda, tas ļauj uzņēmējiem kaut nedaudz samazināt izmaksas. Taču aizvadītajās brīvdienās tirdzniecības apjomi nav strauji auguši. Cilvēku plūsma bija lielāka, taču noteikti tā nebija kā Ziemassvētkos vai iepriekšējā reizē, kad izsludinātās karantīnas dēļ valstī lielākā daļa veikalu bija slēgti, bet dienā, kad ierobežojumus atcēla, veikalus burtiski “gāza riņķī”. Šobrīd vēl grūti izvērtēt, īsto ainu redzēsim pēc nedēļas vai divām. Tirgotāji noteikti gaidīja vairāk,” sacīja R. Vainiene.

Viņa minēja vairākus iespējamos iemeslus, kāpēc ļaudis izvēlas iepauzēt un uz veikaliem nedodas. “Jāņem vērā, ka joprojām ļoti daudzi ir pašizolācijā un slimo, viena daļa krāj, jo ir krasi pieauguši  izdevumi par komunālajiem rēķiniem, daļa pēc pirkumiem ir devusies uz Poliju,” skaidro R. Vainiene.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa norādīja, ka vissāpīgāk vietējo iedzīvotāju braucienus uz tuvējo kaimiņvalsti izjūt pierobežas komersanti, it sevišķi – pārtikas tirgotāji. Tur kritums tirdzniecībā reģistrēts pat uz pusi.

Polijā pārtikai ir pilnībā atcelts pievienotās vērtības nodoklis, samazināta akcīze degvielai. “Cik plaši aizies šī tendence, kad cenu starpības dēļ iepirkties brauc uz Poliju, grūti prognozēt,” teic R. Vainiene.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.