Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: 44% Latvijas iedzīvotāju centīsies taupīt un samazināt izdevumus pārtikai, izklaidei un transportam

Lai gaidāmajā rudenī segtu augošos apkures maksājumus, 44% Latvijas iedzīvotāju centīsies taupīt un samazināt izdevumus pārtikai, izklaidei un transportam, savukārt gandrīz katrs trešais gatavs atteikties no lielākiem pirkumiem, liecina bankas “Citadele” veiktā Baltijas iedzīvotāju aptaujā 2022.gada jūnijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinot Baltijas valstu iedzīvotāju gatavību īstermiņā maksāt vairāk par energoresursiem, lai kļūtu neatkarīgi no Krievijas, lielākā gatavība fiksēta Lietuvā – to atzīst 40% sabiedrības. Igaunijā maksāt vairāk gatavi 37%, bet Latvijā – 32% respondentu, noskaidrots aptaujā.

Gatavojoties apkures sezonai un prognozēm, ka par siltumu būs jāmaksā krietni vairāk, 44% Latvijas iedzīvotāju atklāj, ka taupīs visur, kur iespējams, un centīsies samazināt izdevumus pārtikai, izklaidei un transportam. Igaunijā taupības režīmu gatavi ieslēgt 48% un Lietuvā – 42% sabiedrības, un aptauja liecina, ka visbiežāk par šādu pieeju domā sievietes vecumā no 60 līdz 74 gadiem.

Aptuveni katrs trešais Baltijas valstu iedzīvotājs gatavs uz laiku atteikties no lielākiem pirkumiem – 27% Latvijā un Lietuvā, kā arī 29% Igaunijā norāda, ka varētu atteikties no auto vai mājokļa iegādes, dzīvesvietas remonta vai iepriekš iecerēta ceļojuma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdzīgi kā Lietuvā un Igaunijā, apkures un komunālo maksājumu pieaugumu 15% Latvijā gatavi segt, meklējot papildu darbu un ienākumus, ko kā sev labvēlīgu risinājumu aktīvāk min Rīgā dzīvojoši jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem. 13% respondentu atzīst, ka rēķinu kāpumu cer segt no saviem iekrājumiem.

Aptaujāto vidū 10% Latvijā, 12% Igaunijā un 14% Lietuvā uzskata, ka cenu kāpums nākamajā apkures sezonā viņus neietekmēs vispār – šī atbilde Baltijas valstīs bijusi pārliecinoši populārākā vīriešiem 18-29 gadu vecumā.

Savas mājas siltināšanu un energoefektivitātes uzlabošanu kā risinājumu min 8% Latvijā, starp kuriem lielākā daļa ir Pierīgā dzīvojoši vīrieši. Igaunijā un Lietuvā siltināšanu izceļ nedaudz vairāk – attiecīgi, 10% un 11% aptaujāto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārliecinoši lielākā gatavība īstermiņā maksāt vairāk apmaiņā pret neatkarību no Krievijas energoresursiem fiksēta Lietuvā, kur gatavību tērēt vairāk pauž 40% sabiedrības. Igaunijā maksāt vairāk gatavi 37%, bet Latvijā – 32% respondentu, noskaidrots aptaujā.

Pietiekami liela sabiedrības daļa visās valstīs atklāj, ka būtu gatavi maksāt vairāk, taču pašreizējā finansiālā situācija to neļauj darīt – šādi domā 18% Lietuvā, kā arī 15% Latvijā un Igaunijā, turklāt visās trīs valstīs šādi galvenokārt atbildējušas gados jaunas (18-29) sievietes.

Starp Baltijas valstīm Latvijā reģistrēta lielākais respondentu daļa, kas nav gatava par energoresursiem maksāt vairāk – šādās domās ir 39% aptaujāto Latvijā, un tas ir gandrīz divreiz vairāk nekā Lietuvā (22%), kā arī par trešdaļu vairāk nekā Igaunijā (29%). Lietuvā šādu viedokli biežāk pārstāv iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem, savukārt Latvijā un Igaunijā nevēlēšanos par apkuri un elektrību maksāt vairāk min cilvēki, kuru vecums ir robežās starp 40 un 49 gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reprezentatīvu aptauju par Baltijas iedzīvotāju plāniem pirms gaidāmās apkures sezonas banka “Citadele” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica 2022.gada jūnijā, tiešsaistē aptaujājot 1000 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Foto: lsm.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Kur tāda aptauja bija??? Drīzāk izdomāta.. ko var ietaupīt, ja cenas aug kā sēnes, bet alga kavējās kaut kur… Nākamā apkures sezona būs graujoša cilvēkiem, parādnieku daudz būs..

  2. kad beidzamajos 30 gados latvija nevajadzeja taupit? kapec cilveki kas ir bijushi dzivojushi arpus lv zin ko nozime dzivot un ko nozime izdzivot latvija

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.