Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: 95% mammu pēdējā pusgada laikā bieži jutušās nogurušas

95% mammu pēdējā pusgada laikā bieži jutušās nogurušas, secināts vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” aprīlī veiktajā aptaujā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptaujā mammas tika aicinātas ielikt sev atzīmi, esot mammas lomā, 10 baļļu sistēmā, kur “10” ir visaugstākais vērtējums. Vērtējumu “7” vai augstāk sev ielikušas kopumā 84% mammu – tātad mammas sevi vērtē kā labas mammas. Visbiežāk jeb 36% gadījumos izvēlētie vērtējumi ir “7 – labi” un 35% gadījumos “8 – ļoti labi” (35%). Vēl 10% mammu sevi vērtē ar “6” jeb “gandrīz labi” un tikpat mammu ar “9” jeb “teicami”.

Psiholoģe, “Mammamuntetiem.lv” eksperte Sabīne Bērziņa skaidroja, ka tās mammas, kuras sev ielika zemāku vērtējumu, visbiežāk to saista ar to, ka nav pietiekami laika, ko veltīt bērniem, vai ka netiek apmierinātas bērnu vajadzības, piemēram, mamma nevar sagādāt visu, ko bērns vēlas. Mammas arī norādīja uz saviem augstajiem standartiem – ka vienmēr ir vieta izaugsmei, attīstībai, savu prasmju uzlabošanai, ka ir konkrētas lietas, kuras sagādā grūtības, piemēram, nezina, kā tikt galā, kad bērns nekārto istabu vai ir dusmu izvirdumi, kā tikt galā ar pusaudzi.

Savukārt tās mammas, kas sev lika labu vērtējumu, to pamatoja ar saviem labajiem nodomiem – ka mēģina izdarīt tik labi, cik var, ka kopumā tiek galā ar mammas pienākumiem, kā arī novēro, ka viņu savstarpējās attiecības ar bērniem ir labas, un tas ir rādītājs mammas prasmēm mammas lomā, skaidro Bērziņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptaujas dati liecina, ka vairums jeb 31% mammu teic, ka atbilst savam mammas ideālam uz “7” ballēm jeb “labi” vai “8” jeb “ļoti labi”. Ar “6” sevi novērtēja 13% mammu, un 7% uzskata, ka viduvēji atbilst savam mammas ideālam.

Bērziņa norāda, ka tipisks mammas ideāls, pēc pašu mammu domām, ir tāda, kas spēj reaģēt uz bērna emocionālajām vajadzībām, ir saprotoša, mīloša un atbalstoša. Vienlaikus ideāla mamma rāda labu piemēru, ir klātesoša un spēj uzklausīt un mierināt, un bērns viņai var uzticēties un zina, ka var nākt pēc atbalsta un mierinājuma. Tāpat ideāla mamma ir laimīga mamma, un tas saskan ar to, ka liela daļa mammu, kuras piedalījās aptaujā, patiešām izjūt ļoti daudz pozitīvu emociju, tostarp laimi, mīlestību un prieku, atzina Bērziņa.

Vienlaikus uz jautājumu “Kā tu vērtē: vai tu regulāri rūpējies par savu fizisko labsajūtu, veselību?” tikai sestā daļa mammu atbild ar pārliecinošu “jā”. Tāpat tikai sestā daļa mammu ar “jā” atbild arī uz jautājumu “Kā tu vērtē: vai tu regulāri rūpējies par savu emocionālo labsajūtu?”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt vaicātas, vai pēdējo sešu mēnešu laikā bieži ir jutušās nogurušas, 95% mammu atbild apstiprinoši. Proti, ar “‘jā, ļoti bieži” atbild 50% respondenšu, bet ar “jā, šad un tad” – 45%. Tikai 5% mammu norāda, ka jutās nogurušas reti vai nemaz.

Vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa norāda, ka, lai arī tik ļoti daudzas mammas apgalvo, ka bieži ir jutušās nogurušas, vienlaikus viņas teic, ka izjūt lielu mīlestību. Piemēram, uz jautājumu “Kādas emocijas piedzīvotas visbiežāk pēdējā pusgada laikā, domājot par sevi?”, mammas atbild – “mīlestība”, un tieši mīlestības izjūta viņas visbiežāk pārņem, arī domājot par saviem bērniem.

Aptaujas dati liecina, ka sievietēm mammas lomā visbiežāk jeb 64% gadījumos “klibo” prasme atrast laiku sev, lai atjaunotu resursus mammas lomas pildīšanai, kā arī 57% gadījumos spēja savaldīt savas emocijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt uz jautājumu “Ja tev būtu iespēja, ko tu šobrīd gribētu mainīt savā ikdienā?”, 63% mammu vēlētos biežāk pavadīt laiku divatā ar partneri, 56% – sākt regulārus sporta treniņus, 27% – pievērsties savam hobijam un 23% – sākt apmeklēt psihologu, psihoterapeitu.

Aptauja tika veikta sadarbībā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu “Bite Latvija” un nekustamo īpašumu attīstītāju “YIT Latvija”. Kopumā aptaujā piedalījās 1116 mammu no visas Latvijas.

Aptaujā tika aicinātas piedalīties tās mammas, kuru apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Lielākajai daļai jeb 44% respondenšu ir viens bērns, 35% mammu ir divi bērni, 14% aptaujas dalībnieču ir trīs bērni, bet vairāk par trim bērniem – 5% mammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptuveni trešajai daļai jeb 35% aptaujas dalībnieču ir zīdaiņa vecuma bērni, bērnudārza vecuma bērni no pusotra līdz septiņu gadu vecumam – 70% mammu, savukārt skolas vecuma bērni – 62% mammu.

70% respondenšu dzīvo pilsētā, 20% ciemā un 10% lauku teritorijā.

Plānots, ka aptaujas dati tiks prezentēti un analizēti “Mammu sapulcē”, kas norisināsies šodien plkst.11 kinoteātrī “Splendid Palace”, kā arī būs skatāma tiešraidē portālā “Mammamuntetiem.lv” un “Facebook”.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.