Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

CSP: Latvijā pēdējā gada laikā ienākumi sarukuši 21,7% mājsaimniecību

Latvijā pēdējā gada laikā ienākumi sarukuši 21,7% mājsaimniecību, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2021.gada iedzīvotāju aptaujas par ienākumiem un dzīves apstākļiem dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Vienlaikus 59,8% mājsaimniecību pēdējā gada laikā ienākumi nav mainījušies, savukārt 18,5% mājsaimniecību ienākumi ir palielinājušies.

Pēc statistikas pārvaldē minētā, gan pozitīvās, gan negatīvās ienākumu izmaiņas ir izteiktākas pilsētās – 20,2% pilsētās dzīvojušo mājsaimniecības norādījušas uz ienākumu palielinājumu, kamēr laukos šādu atbildi snieguši 14,3% mājsaimniecību, savukārt uz ienākumu samazinājumu norādījuši 23,2% pilsētu mājsaimniecību un 18% lauku mājsaimniecību.

Vienlaikus statistikas pārvaldē norāda, ka Rīgā 26,1% mājsaimniecību norādījušas uz ienākumu pieaugumu pēdējā gada laikā, bet 28%  – uz samazinājumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Runājot par ienākumiem nākamajos 12 mēnešos, 76,6% mājsaimniecību prognozē, ka viņu kopējie ienākumi nemainīsies, 16,7% uzskata, ka ienākumi pieaugs, bet 6,8% sagaida ienākumu samazināšanos.

Aptaujā 19% pilsētu mājsaimniecību (Rīgā 27,2%) un 11,1% lauku mājsaimniecību sagaida, ka nākamajos 12 mēnešos ienākumi pieaugs, bet ienākumu nemainīgumu sagaida 74,2% pilsētu mājsaimniecību (Rīgā 65,1%) un 82,3% lauku mājsaimniecību.

Statistikas pārvaldē min, ka 56,1% mājsaimniecību, kas norādīja uz ienākumu samazinājumu pēdējo 12 mēnešu laikā, kā galveno iemeslu atzīmējuši saīsinātu darbalaiku, samazinātu atalgojumu, paliekot tajā pašā darbavietā, kā arī pašnodarbinātības samazinājumu ne pēc savas iniciatīvas. Savukārt 29,1% mājsaimniecību kā ienākumu samazinājuma iemeslu minējušas darba zaudēšanu, bezdarbu,  kā arī uzņēmuma bankrotēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus mājsaimniecību ienākumu palielināšanos galvenokārt – 55,3% – gadījumu, noteica sociālo pabalstu kāpums, kas var būt skaidrojams ar valsts atbalsta pasākumiem ģimenēm ar bērniem un senioriem Covid-19 pandēmijas laikā. Visvairāk šādas atbildes snieguši vienatnē dzīvojošie seniori jeb iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem (76%) un zemāku ienākumu mājsaimniecības (pirmās ienākumu kvintiļu grupas – 69% un otrās ienākumu kvintiļu grupas mājsaimniecības – 68,2%. 

Savukārt kā otro un trešo izplatītāko ienākumu palielināšanas iemeslu mājsaimniecības minējušas algas indeksāciju (15,6%) un pagarinātu darba laiku/ palielinātu atalgojumu tajā pašā darbavietā (11,5%).

2021.gadā dati ir iegūti no 6500 mājsaimniecību un 11 700 personu atbildēm. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. ko satraukties par vietejiem mokasiniem—visu jagruzh tikai haholiem, haholie ir lielie cieteji kuri ir nozagushi milijardus un ir par maz, Tapec jaatnem penshiem beidzamais

    1
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.