Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saeima konceptuāli atbalsta Civilās savienības likumprojektu

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto Civilās savienības likumprojektu, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai, tostarp pavērs iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Šorīt netālu no Saeimas ap 70 cilvēku protestēja pret Civilās savienības likumprojektu. Foto:jauns.lv

Par likumprojektu pirmajā lasījumā balsoja 42 deputāti, pret bija septiņi un atturējās divi parlamentārieši. Balsojumā kopumā piedalījās 50 deputāti, kas ir mazākais iespējamais parlamentāriešu skaits kvorumam jeb tam, lai Saeima būtu lemttiesīga.

Likumprojekts Saeimai vēl būs jāskata otrajā un trešajā lasījumā. 

Iepriekš Juridiskās komisijas diskusijās krasi atšķīrās viedokļi gan starp deputātiem, gan sabiedrības pārstāvjiem, daļai paužot atbalstu šādam regulējumam, bet citiem iebilstot pret to.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likumprojektu TM sagatavojusi, reaģējot uz Satversmes tiesas 2020.gada spriedumu bērna dzimšanas atvaļinājumu lietā, ar kuru tiesa atzina, ka Satversme uzliek likumdevējam pienākumu nodrošināt viendzimuma ģimeņu juridisko aizsardzību, tostarp arī pienākumu nodrošināt iespēju juridiski nostiprināt savas attiecības un tikt valsts atzītām par ģimeni.

Civilās savienības likumprojektā norādīts, ka tā mērķis būs nodrošināt personu, kuras noslēdz civilo savienību, personisko un mantisko tiesību aizsardzību. Likumā paredzēts noteikt kārtību, kādā noslēdz un izbeidz civilo savienību un tās pušu personiskās un mantiskās attiecības.

Civilo savienību paredzēts definēt kā divu fizisku pilngadīgu personu notariāli noslēgtu vienošanos, kas nodibina vai izbeidz personu savstarpējās nemantiskās un mantiskās tiesības un pienākumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To būs aizliegts noslēgt personām, kuras būs laulātas, noslēgušas spēkā esošu civilo savienību ar citu personu vai kuras ir radinieki taisnā līnijā, brāļiem un māsām, pusbrāļiem un pusmāsām vai adoptētājiem ar adoptētajiem.

Civilā savienība būs šķērslis stāties laulībā ar personu, ar kuru nav noslēgta savstarpēja civilā savienība. Tā izbeigsies ar vienas civilās savienības puses nāvi, ja tiesa vienu civilās savienības pusi izsludinās par mirušu, ar civilās savienības pušu savstarpējas laulības noslēgšanu, ar civilās savienības izbeigšanu pie notāra vai ar tiesas spriedumu par civilās savienības izbeigšanu.

Plānots noteikt, ka civilās savienības noslēgušajiem ir savstarpējs pienākums gādāt un atbalstīt vienam otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem. Tāpat iecerēta atbildība par saistībām, ko civilās savienības puses kopīgi noslēgušas kopīgās mājsaimniecības vajadzībām, tās atbild ar kopīgo mantu un katra ar savu atsevišķo mantu, ja kopīgās mantas nepietiek.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likumprojektā paredzēta kārtība, kā civilās savienība tiek izbeigta pie notāra vai tiesā.

Kā iepriekš aģentūrai LETA pastāstīja Saeimas deputāts Ilmārs Dūrītis (AP), likumprojektā nav iekļauti visas ar kopdzīves reģistrāciju saistītas lietas, piemēram, nodokļu un mantojuma jautājumi, par ko varētu iesniegt priekšlikumus, ja likumprojekts nonāks skatīšanā uz otro lasījumu.

Politiķis vērtēja, ka likumprojekts ir diezgan būtisks solis uz priekšu, lai varētu izpildīt Satversmes tiesas nolēmumus un paustos secinājumus par kopdzīves atzīšanu no valsts puses. Šāds regulējums ļautu cilvēkiem, kuri nav “ar laulības saitēm sieti”, izmantot civilās savienības, tajā skaitā, viendzimuma pāriem, kuriem nav atļauts noslēgt laulību, atzīmēja Dūrītis.

Ja Saeima grozījumus atbalstītu konceptuāli, tad TM aktualizētu grozījumu izstrādi virknē saistīto likumu un Ministru kabineta noteikumu, kuri arī būtu jāgroza, skaidroja deputāts. Politiķis arī skaidroja, ka tas ir civilo savienību reģistrācijas pamata likums, bet darba grupā tiks turpināts strādāt pie risinājumiem plašākā kontekstā. Kā piemēru Dūrītis minēja darba grupas izstrādātos grozījumus Pacientu tiesību likumā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

  1. Visu cieņu, bet kur tas Iecavas Krutikovs visur lien? Vai tad šogad taisās kandidēt uz Saeimu?

  2. Likums kā likums, sakārtos līdz šim nesakārtotas lietas. Dīvaināki tie demonstranti – dīkdieņi un tukšpauri, kuriem atkal kāds ārpus kadra palicis onkulis izsniedzis paturēt pēc viena parauga sadrukātus plakātus, tumsoņas, kuri kā vienmēr ir pret visu un jebko, izņemot Zīgerista banānus un Šlesera pasakas.

    1
    3
  3. Iesaku neaizmirst, ka šogad rudenī būs Saeimas vēlēšanas, tām partijām, kas ir pie varas. Un šogad jau sašmucējušos ar n-to miljonu uzdāvāšanas ebreju biedrībām, aktīvi lobē spēļu biznesu un tagad vēl šis jautājums. Ja par jebkuru no šiem jautājumiem, ja rīkotu referendumu, tad iznākums būtu vienos vārtos pretējs tam, ko deputāti nolēma

  4. Ja arī Krutikovs kandidēs Saeimas vēlēšanās, tad viņš ir krietni labāks par to azartspēļu lobistu un populistu Plešu…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.