Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā mežacūkas varēs medīt nelimitēti

Veikti grozījumi Medību noteikumos, saskaņā ar kuriem mežacūkas turpmāk būs nelimitētie medījamie dzīvnieki, portālu informēja Valsts meža dienesta (VMD) sabiedrisko attiecību speciāliste Vineta Vilcāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nodrošinātu efektīvus un pilnvērtīgus Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus Latvijā un ierobežotu šīs slimības izplatību, pēc grozījumu stāšanās spēkā VMD noteiks, ka nomedītās mežacūkas arī turpmāk jāmarķē ar dienesta izsniegtiem marķieriem jeb savilcējiem. Valsts nodeva par mežacūku marķieriem nebūs jāmaksā.

Veiktie grozījumi Medību noteikumos paredz, ka mežacūka ir noteikta kā nelimitēto medījamo dzīvnieku suga. Nelimitēto medījamo dzīvnieku sugas, ievērojot Medību likuma prasības, drīkst medīt bez medību atļaujas saņemšanas Valsts meža dienestā, tomēr, ņemot vērā Āfrikas cūku mēra izplatības riskus, attiecībā uz mežacūkām būs noteikts izņēmums.

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta ierosinājuma un saskaņā ar Medību likuma Pārejas noteikumu prasībām VMD ir sagatavojis rīkojuma projektu par mežacūku medībām. Rīkojuma projektā noteikts, ka nomedītās mežacūkas joprojām ir jāmarķē ar Valsts meža dienesta izsniegtajiem unikāli apzīmētiem marķieriem jeb savilcējiem un informācija par nomedītajām mežacūkām jāiesniedz VMD. Valsts nodeva par mežacūku medību marķieriem nav jāmaksā. Rīkojumu VMD izdos tiklīdz tiks publicēti grozījumi Medību noteikumos. Dienests aicina medniekus sekot līdzi informācijai Valsts meža dienesta tīmekļvietnē www.vmd.gov.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

V. Vilcāne norādīja, ka marķieru izmantošana ļauj precīzi identificēt un izsekot mežacūku liemeņus no nomedīšanas brīža līdz atļaujai medniekam izmantot liemeni uzturā. Tāpat šī sistēma nodrošina Āfrikas cūku mēra analīžu paraugu ievākšanas kontroli un izsekojamību. Lai efektīvi īstenotu Āfrikas cūku mēra apkarošanas stratēģiju, nepieciešams arī sekot līdzi izmaiņām Latvijas mežacūku populācijā, turpinot reģistrēt detalizētu informāciju par katru nomedīto dzīvnieku.

Praksē mežacūku medībās saglabāsies visa līdzšinējā kārtība. Nomedītā mežacūka pirms pārvietošanas būs jāmarķē. Marķieri noņemt no liemeņa vai liemeni sadalīt būs atļauts tikai pēc tam, kad ir aizpildīta veidlapa “Informācija par izlietotajām medību atļaujām” (pieejama “Medību noteikumu” 3. pielikumā) un saņemti Āfrikas cūku mēra laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti. Ja mežacūka ievainota, pirms tās izsekošanas marķierī jāieraksta ievainošanas datums. Informācija par nomedītajām un ievainotajām mežacūkām viena mēneša laikā pēc medībām jāiesniedz Valsts meža dienestā.

Atbilstoši Medību likuma Pārejas noteikumu 13. punktam tiek noteikts arī minimālais mežacūku nomedīšanas apjoms medību iecirknī, kas atbilst tajā esošajam mežacūku skaitam, ko novērtējis Valsts meža dienests. Tas nozīmē, ka medību sezonas laikā ir jānomedī tik liels dzīvnieku skaits, cik liels ir novērtētais mežacūku skaits medību sezonas sākumā. Nepieciešams atzīmēt, ka mežacūku skaitu dienests novērtē pavasarī, taču pēc vairošanās sezonas sākuma šo dzīvnieku skaits var kļūt ievērojami lielāks par novērtēto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Medību tiesību lietotājiem, kuru medību platības atbilst Medību likumā noteiktajām prasībām mežacūku medībām, VMD mežacūku marķierus izsniegs pēc pieprasījuma. Lai visi izsniegtie marķieri tiktu izlietoti racionāli, tiks noteikti nelieli ierobežojumi to sadalē. Mežacūku marķierus izsniegs vai nu tādā pašā skaitā kā iepriekšējā, 2021./2022.gada medību sezonā, vai arī 120% apmērā no minimālā mežacūku nomedīšanas apjoma medību iecirknī. Kad medību tiesību lietotājs būs izlietojis vismaz 70% no izsniegtajiem marķieriem, dienests atkal papildus izsniegs tikpat daudz marķieru, cik būs izlietoti. Kā norādīts iepriekš, valsts nodeva par mežacūku medību marķieriem nebūs jāmaksā.

2021./2022.gada medību sezonā pieļaujamais mežacūku nomedīšanas apjoms bija 32 064 dzīvnieki, un tika izsniegtas 37 180 mežacūku medību atļaujas. Saskaņā ar mednieku iesniegto informāciju uz 2022.gada 13.aprīli iepriekšējā medību sezonā nomedītas 23 985 mežacūkas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.