Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pavļuts izskatīšanai valdībā virzīs trīs soļu plānu Covid-19 ierobežojumu mazināšanai

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) izskatīšanai tuvākajā Ministru kabineta (MK) sēdē virzīs Covid-19 izplatības ierobežošanai noteikto drošības pasākumu mazināšanas plānu, par kuru ceturtdien, 10.februārī, konceptuāli vienojās valdību veidojošās partijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Pārraides ekrānšāviņš

Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā, ministrs paudis, ka, ņemot vērā ārkārtīgi sarežģīto un trauslo situāciju veselības aprūpē, Latvijā drošības pasākumus plānots mazināt pakāpeniski. Tāpat Pavļuts izsaka pateicību koalīcijas partneriem “par situācijas izpratni un atbalstu, kas ļauj savlaicīgi dot cilvēkiem skaidru ziņu, kad un kādi atvieglojumi mūs sagaida un vienlaikus saglabāt vajadzīgo epidemioloģisko drošību”.

Pirmais solis paredz, ka no 16.februāra drošības pasākumus kā pirmajiem atvieglos bērniem, kā arī atcels šobrīd noteikto darba laika ierobežojumu mazumtirdzniecībā.

Ministrijā skaidro – ņemot vērā, ka Covid-19 pandēmija bērnu un jauniešu vidū sasniegusi augstāko līmeni un sāk samazināties, no 16.februāra bērni un jaunieši bez ierobežojumiem varēs doties “zaļajā” vidē, kā arī bez sertifikātu vai testu rezultātu uzrādīšanas piedalīties interešu izglītības, amatieru un sporta aktivitātēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau pieņemti MK noteikumu grozījumi, ka no 14.februāra skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, nepiemēro karantīnas nosacījumus. No 16.februāra līdzīgu kārtību plānots attiecināt arī uz pirmsskolām. Skolēnu un skolotāju drošībai izglītības iestādēs saglabāsies visaptveroša testēšana, norāda ministrijā.

Kā otrais solis no 1.marta tikšot īstenota līdz šim apjomīgākā drošības pasākumu mazināšana. Ministrijā skaidro, ka plānots atvērt līdz šim slēgtās nozares, piemēram, iekštelpu izklaidi, atrakcijas, naktsklubus. Tāpat paredzēts atcelt darba laika ierobežojumu, kā arī prasību pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā. Vienlaikus, līdzīgi kā Lietuvā, tikšot saglabāta prasība vienam apmeklētājam nodrošināt 15 kvadrātmetru platību.

No marta ministrija plāno arī būtiski palielināt maksimālā apmeklētāju skaita prasību organizētos pasākumos (līdz 3000 cilvēkiem), nosakot, ka tajos nevajadzēs reģistrēt apmeklētājus, nebūs distances starp sēdvietām un būs atļauti pasākumi bez sēdvietām. Savukārt privātos pasākumos gan iekštelpās, gan ārā varēs pulcēties 50 cilvēki. Tāpat nebūs noteikti grupu lielumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ministrija plāno arī atļaut nebūtisku ieceļošanu (tūrismu) no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu, turklāt nebūs pašizolācijas prasību. Savukārt medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošana iekštelpās tiks saglabāta, kamēr ventilācijas, distanču un attālinātā darba prasības būs rekomendējošas. Vienlaikus Covid-19 sertifikāti netiks prasīti pasākumos un pakalpojumos, kas notiek ārā.

Līdz 1.aprīlim Covid-19 sertifikāti tiks lietoti iekštelpās vidēs, kur ir palielināts risks – publiskos pasākumos (izrādes, koncerti, kino, sporta sacensību skatīšanās), naktsklubos, atrakcijās, piedaloties sporta vai amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, individuālajos pakalpojumos, kur netiek lietotas medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori. Sertifikātu derīguma termiņš pakalpojumu saņemšanai no 15.februāra tiek pārcelts uz 1.aprīli.

Tāpat līdz 1.aprīlim primārās vakcinācijas, pārslimošanas vai balstvakcinācijas sertifikāts saglabāsies kā prasība darbam izglītības iestādēs, sociālās aprūpes centros, ārstniecības iestādēs. Ministrijā atzīmē, ka tas būs vajadzīgs arī darbiniekiem, kuri saskaras ar klientiem publiskajā sektorā un vietās, kur noteikta Covid-19 sertifikātu lietošana. Pārējos gadījumos sertifikāta nepieciešamību noteiks darba devējs.

Savukārt trešais solis tikšot sperts, no 1.aprīļa atceļot visus obligātos drošības pasākumus, saglabājot tikai rekomendācijas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

 1. Veselības ministrs Pavļuts (A/Par) laikam neko nav dzirdējis par to, ka sertifikāti nekādā veidā neietekmē vīrusa izplatību, to vienīgais „labums” ir segregācija pēc vakcinācijas pazīmes, un šai segregācijai nav nekāda sakara ar veselības aprūpi. Protams, ir savādi sākt apzināties, ka vīrusam ir pilnīgi pie elkoņa, vai cilvēks ir sapotējies un sabūsterējies, vīruss – ja gribēs – pieķersies kaut stabam un izplatīsies tur, kur gribēs. Vienalga, tie ļautiņi parādīs savus sertifikātus un ID kartes vai neparādīs.

  Bet tas viss nav svarīgi. Galvenais ir noturēties pie varas un turpināt pārdalīt to, kas vēl nav pārdalīts. Vienīgi – vajadzētu tomēr vienoties par vēstījumu, ar ko iet pie sabiedrības. Citādi stulbi sanāk: viena partija saka – saglabājam sertifikātus, cita partija paģēr – atsakāmies no sertifikātiem, trešā partija dejo tango, ceturtā – slēpo pa slapju sniegu… Vajadzētu tomēr iet vienā virzienā, biedri valdītāji.

  Bet pamatā ir skaidrs, ka ne tikai mūsu valdībai, bet arī daudzām citām tīri labi iet pie dūšas dažādas pandēmijas (kari, nelaimes, kataklizmas etc.), kas, pareizi menedžētas, dod ne tikai ienākumus, bet arī neierobežotu kontroli pār cilvēkiem, kurus iespējams pakļaut un pazemot, viņiem pašiem to pat nepamanot.

  Raugi, valdībai šobrīd ir dotas plašas pilnvaras, kuras tā izmanto ar plašu vērienu – it kā Saeimas nemaz nebūtu. Pašnosauktie pilnvarnieki izdomā noteikumus un prasības, pamatodamies uz ieteikumiem, kurus devuši galma epidemiologi, no kuriem daži labi, izrādās, jau krituši nežēlastībā, jo „prognozes par omikrona ietekmi bijušas ārkārtīgi neakurātas, pat katastrofāli nepareizas” (Krišjāņa Kariņa citāts). Bet nu labi. Kam negadās. Pat Kembridžas universitātes apmeklētājam gadās.

  Vispretīgākā un netaisnīgākā prasība ir kovidsertifikāts. Cerams, ka Saeimas deputātiem pietiks prāta atbalstīt ZZS iesniegto priekšlikumu par bezjēdzīgā kvadrātkoda likvidēšanu vismaz Latvijas teritorijā. Taču – ak dies tēs! – iesniegums taču nāk no opozīcijas, tātad – lai arī cik gudrs un nepieciešams būtu šis priekšlikums, to vienkārš izsvilps lepnie koalīcijas deputāti. Jo kurš gan pasaulē ņem vērā kaut kādus opozicionārus?!

  Ja notiks brīnums un Saeima no kovidkvadrāta atteiksies, nākamais uzdevums būs domāt: kā atjaunot darbā tos, kuri tika padzīti neesošā kovidsertifikāta dēļ, un kā viņiem kompensēt nesaņemto algu. Tas nu būtu mazākais, ko šī koalīcija varētu izdarīt cilvēku labā. Atvainošanās par kovidaparteīdu? Uz to nemaz neceru.

  5
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.