Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valdība atbalsta ieceri pensijas šogad indeksēt par mēnesi agrāk

Valdība šodien atbalstīja ieceri pensijas šogad indeksēt par mēnesi agrāk – 1.septembrī, lai pensionāriem kompensētu augošo inflāciju un energoresursu cenu paaugstināšanos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, šī gada martā, salīdzinot ar pērnā gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 11,5%. Vislielākais cenu kāpums jeb 22,9% bija ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, vēl 14,7% kāpums bija pārtikai, 14,5% – ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, 8,5% – dažādu preču un pakalpojumu grupai, 5,5% – veselības aprūpei un 4,2% – ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Tāpat CSP dati liecina, ka šī gada martā, salīdzinot ar februāri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 3,3%. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam par 9,4% ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, 7% – apģērbam un apaviem, 4,7% – dažādu preču un pakalpojumu grupai, 2,8% – ar mājokli saistītajām precēm un pakalpojumiem, 1% – ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Tikmēr vidējie valsts pensiju apmēri Latvijā ir salīdzinoši zemi. Piemēram, pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 2022.gada martā vidējais valsts pensijas apmērs ar piemaksu pie pensijas bija 404 eiro, vidējais vecuma pensijas apmērs ar piemaksu pie pensijas bija 433 eiro, invaliditātes pensijas apmērs ar piemaksu pie pensijas – 236 eiro, bet apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs – 246 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai varētu atbalstīt valsts pensiju saņēmējus ātrāk, pirms 1.oktobra, plānots 2022.gadā valsts pensiju vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, un piemaksas pie pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, apmēru pārskatīt 1.septembrī.

Plānots, ka indeksācijai tiks izmantots indekss, ko veidos inflācija par laikposmu no 2021.gada 1.augusta līdz 2022.gada 31.jūlijam un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

CSP informāciju par inflāciju laikposmā no 2021.gada 1.augusta līdz 2022.gada 31.jūlijam sniedz VSAA, un informācija par jūliju tiek publicēta arī pārvaldes tīmekļa vietnē. Paredzēts, ka dati būs pieejami 2022.gada 8.augustā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Vairumam nav tik lielas pensijas kā minētas rakstā.No kurienes viņi izzīž šādus datus?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.